Platform As A Service (PaaS) Nedir? PaaS vs. IaaS Arasındaki Farklar

Programcılar, altyapı oluşturmaya ve sürdürmeye değil, koda odaklanmak ister. Bu nedenle bulut bilişim sektöründe, Platform as a Service (PaaS) şu an inanılmaz derecede popülerdir. 

PaaS çözümleri, kurum içi donanım ve yazılım satın alma, kurma ve yönetme masraflarını ve karmaşıklığını azaltırken modern iş ihtiyaçlarını kolaylaştırır. 

Ancak PaaS tam olarak nedir ve işinizi büyütmenize nasıl yardımcı olabilir?

Şimdi adım adım PaaS ile ilgili tüm detayları birlikte inceleyeceğiz.

Haydi başlayalım!

Platform as a Service (PaaS) Nedir?

Platform as a Service (PaaS) yani Hizmet Olarak Platform, üçüncü taraf bir bulut hizmet sağlayıcısının, genellikle uygulama barındırma veya geliştirme için gerekli olan bazı donanım ve yazılım araçlarını, müşterilere internet üzerinden sunduğu bir bulut hizmeti sunumu modelidir. Bu platform; bilgi işlem, bellek, depolama, veri tabanı ve diğer uygulama geliştirme hizmetlerini içerir. PaaS çözümleri, dahili kullanım için yazılım geliştirmek için kullanılabilir veya satışa sunulabilir.

PaaS modelinin en önemli avantajı, kullanıcıların alt yapıyı satın almak, kurmak ve sürdürmek zorunda kalmadan uygulamaları geliştirmek ve çalıştırmak için kullanılabilecek donanım ve yazılımlara erişmesini sağlamasıdır.

Bugün Bulutistan; Avrupa, Ortadoğu, Afrika (EMEA) bölgesinin en hızlı büyüyen PaaS satıcılarından biridir. Bulutistan PaaS Bulutu’nda uygulamalar çalıştıran mühendisler, kendilerine %99,9 hizmet kullanılabilirliğini garanti eden bir hizmet düzeyi sözleşmesinden (SLA) yararlanır. Operasyonel SLA ise, %99.9’dur.

Hizmet Olarak Platform (PaaS) Nasıl Çalışır?

PaaS, tipik olarak bir işletmenin tüm BT altyapısının yerini almaz, bunun yerine işletmelerin minimum başlangıç ​​maliyetleri ve azaltılmış dağıtım süresi ile temel hizmetlere erişmesine yardımcı olur.

PaaS ürünleri genellikle yazılım geliştirmeye yöneliktir, kullanıcılara bilgi işlem gücü ve isteğe bağlı veri depolama kapasitesi gibi kaynakların yanı sıra, metin düzenleme, test hizmetleri vb. işlevler sağlar. Bir PaaS ürünü, coğrafi olarak uzak ekip üyeleri arasında işbirliğini kolaylaştırarak, aynı geliştirme ortamına farklı konumlardan erişimlerine olanak tanır.

Bulutistan gibi PaaS sağlayıcıları, hizmetlerini genellikle kullanım başına ödeme modeli kullanarak fiyatlandırır. Fakat Paas sağlayıcısına bağlı olarak, kullanım ücretleri farklı şekillerde hesaplanabilir. Örneğin, başka bir satıcı, sunucuların sayısına, hızına ve kullanılan genel bant genişliğine göre ücret alabilir. 

Bilgi işlem örneklerinin kullanımı, platformda gereken veri depolama hacmi ve giden trafik miktarı, bir PaaS aboneliğinin fiyatını belirlerken tipik faktörlerdir.

Bulutistan Platform as a Service hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

PaaS’in En Önemli Bileşenleri Nelerdir?

Aşağıda en önemli PaaS bileşenlerinin bir listesini bulabilirsiniz:

1. Geliştirme Araçları

Bir PaaS’ın en önemli bileşeni geliştirme araçlarıdır. Yazılım mühendislerinin kod yazmak, test etmek, dağıtmak, hata ayıklamak ve yönetmek için ihtiyaç duyduğu araçları içerir.

2. Ara Uygulama Yazılımı (Middleware) 

Ara uygulama yazılımı, son kullanıcıların yazılımla etkileşime girmesine yardımcı olan “görünmez” bir yazılımdır. Bu, uygulamaların bir kullanıcı tarafından girilen klavye veya fare tıklamalarını anlamasını sağlayan yazılımı içerir.

3. İşletim Sistemleri

PaaS, geliştiricinin en son sürümü kullanma veya güvenlik yamaları için güncelleme konusunda endişelenmesine gerek kalmadan, geliştiricilerin üzerinde çalışması gereken tüm işletim sistemlerini sağlar.

4. Veri Tabanı Yönetimi

PaaS, geliştiricilerin başarılı uygulamalar için gereken veri tabanları oluşturmasına, sorgulamasına ve sürdürmesine olanak tanır.

5. Altyapı

PaaS kullanılarak, depolama ve sunucular dahil tüm altyapı halledilir. Geliştirme ekiplerinin uygulamalar oluştururken altyapı konusunda endişelenmesine gerek yoktur.

PaaS Türleri Nelerdir?

Aşağıdaki listede PaaS türlerinin bir listesini bulabilirsiniz:

1. Public PaaS

Public PaaS, bir işletmenin diğer işletmelerin kullandığı aynı PaaS hizmetine abone olduğu yerdir. Ayrı hesaplar olmasına rağmen, herkes aynı sunucularda depolanan aynı bulut kaynaklarını kullanır. Public bir PaaS, sonsuz bilgi işlem kapasitesi sunar.

2. Private PaaS

Private PaaS’da bir işletme, herkesin kullanımına açık olan genel kaynaklar yerine bulutun bölümlenmiş, yalıtılmış bir bölümünü kullanır. Özel bir bulutta olduğu gibi, bir işletme ek güvenlik için kendi sunucularını ve altyapısını kullanır.

3. Hibrit PaaS

Adından da anlaşılacağı gibi, işletmeler hem public hem de private PaaS’ın bir karışımını kullanabilir. İşletme, public PaaS aracılığıyla hangi kaynaklara erişilebileceğine ve hangilerinin private PaaS’da saklanması ve güvence altına alınması gerektiğine karar verebilir.

4. Communications PaaS

Communications PaaS, geliştiricilerin gerçek zamanlı bir iletişim altyapısı oluşturmak zorunda kalmadan uygulamalarına ses, video ve mesajlaşma eklemelerine olanak tanır. Communications PaaS, geliştiricilerin iletişim öğelerini uygulamalarına dahil etmelerine yardımcı olmak için örnek kod kitaplıkları, önceden oluşturulmuş uygulamalar ve uygulama programlama arabirimleri (API’ler) içerir.

5. Mobil PaaS

Mobil PaaS, geliştiricilerin mobil uygulamalar oluşturmalarına yardımcı olacak bir dizi ek hizmet sunar. Bunlar, iOS ve Android dahil olmak üzere başlıca mobil işletim sistemleri için yazılım geliştirme kitlerini (SDK’lar) içerebilir.

6. Open PaaS

Open PaaS, popüler özgür yazılımlar kullanılarak oluşturulmuş açık standartlara sahip açık kaynaklı bir projedir.

PaaS’ın Avantajları Nelerdir?

PaaS, iki temel nedenden dolayı küçük işletmeler ve yeni kurulan şirketler için avantajlıdır. Birinci neden, düşük maliyettir. Bu avantaj, daha küçük işletmelerin çok büyük maliyetler olmadan son teknoloji kaynaklara erişmesine olanak tanır. Çoğu küçük işletme, şirket içinde sağlam geliştirme ortamları oluşturamadığı için PaaS, yazılım geliştirmeyi hızlandırmak için bir yol sağlar. İkinci neden ise, şirketlerin temel altyapıyı sürdürme konusunda endişelenmeden, uzman oldukları şeye odaklanmalarını sağlamasıdır.

PaaS’in diğer avantajlar aşağıdakileri içerir:

1. Uygun Maliyet

Kesinti sırasında donanım satın almaya veya masraf ödemeye gerek yoktur. 

Bir PaaS dağıtımı, temeldeki yazılım altyapısını sağlar. Böylece geleneksel uygulama geliştirme ve dağıtımlarını sürdürme maliyetleri büyük ölçüde azalır. Artık bir işletmenin ödemesi gereken büyük miktarda depolama ve sunucu yükü olmadığı gibi, hatırı sayılır miktarda ağ bant genişliği ve bakım için yazılım alım maliyetleri de yoktur.

2. Zamandan Tasarruf

PaaS, geliştirme ekiplerinin kodlama süresini kısaltmasına olanak tanıyan kod kitaplıkları ve hata ayıklama araçları gibi çeşitli hizmetler içerir.

3. Pazara Daha Hızlı Çıkma Süresi

Kodlar daha hızlı geliştirilebildiği için uygulamalar çalışanlara veya müşterilere daha hızlı dağıtılabilir. Bu da zamandan tasarruf ve daha hızlı gelir elde edilmesini sağlar.

4. Güvenlik

PaaS sağlayıcıları, güvenlik teknolojilerine ve uzmanlığına büyük yatırım yapar.

5. Dinamik Ölçeklendirme

Yoğun zamanlarda hızla kapasite eklemenize ve gerektiği gibi ölçeklendirme yapmanıza olanak tanır.

6. Özel Çözümler

Geliştiricilerin özel yazılımlar oluşturabilmesi için operasyonel araçlar sağlar.

7. Esneklik

Çalışanların her yerden oturum açmasına ve uygulamalar üzerinde çalışmasına olanak tanır. 

8. Çoklu Platformlar İçin Geliştirme

Birçok PaaS sağlayıcısı, geliştirme ekiplerinin mobil cihazlar da dahil olmak üzere birden fazla tarayıcı ve işletim sistemi için aynı anda kod oluşturabilmesi için SDK’lar içerir.

9. Lisanslama Kolaylığı

PaaS sağlayıcıları, gereken tüm araçlar için tüm lisansları yöneterek geliştirme ekibini bu idari yükten kurtarır.

En Yaygın PaaS Kullanım Durumları Nelerdir?

1. Uygulama Geliştirme

PaaS ürünleri, yazılım geliştirme ekiplerinin ürün geliştirme maliyetlerini ve kodlama ek yükünü azaltmak için ihtiyaç duyduğu bilgi işlem altyapısını, depolama kapasitesini ve özellikleri sunar. Birçok PaaS ürünü; arama işlevi, güvenlik özellikleri, önceden tanımlanmış iş akışları ve dizin hizmetleri gibi yeni uygulamalara entegre edilebilen yerleşik yazılım bileşenlerini içerir. PaaS hizmetleri genellikle oluşturma, test etme, uygulama dağıtımı, yönetim ve güncellemeleri içeren web uygulaması geliştirme yaşam döngüsünün ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.

2. Coğrafi Olarak Dağıtılmış Ekipler

PaaS, bulut tabanlı bir hizmettir. Yani bu, müşterilerin hizmete internet üzerinden erişmesi anlamına gelir. Bu, coğrafi olarak dağıtılmış yazılım ekiplerinin bile, konumlarından bağımsız olarak geliştirme ortamına eşit erişime sahip olabileceği anlamına gelir. Ekip üyeleri seyahat ederken sisteme kolayca erişebilir ve aynı ofiste çalışma lüksüne veya rahatlığına sahip olmayan çalışanlar arasındaki işbirliği kolaylaştırılır.

3. Özel Bulut Stratejisi

Özel bulut ortamı, yalnızca bir işletme tarafından kullanılan BT altyapısından oluşur. Altyapı şirket içinde geliştirilebilir, uygulanabilir veya bir üçüncü tarafça çalıştırılabilir, ancak burada kilit nokta, tüm hizmetlerin, belirli gereksinimleri karşılamak üzere özelleştirilebilen ve güvence altına alınabilen özel bir ağ üzerinde yerleştirilmesidir.

Kurumsal BT işletmeleri, yeni ve mevcut uygulamalar için bulut dağıtımını etkinleştirmenin, mikro hizmetler geliştirmenin ve hibrit bulut mimarisine geçmenin bir yolu olarak private PaaS’ı genel bulut stratejilerine dahil eder. Private PaaS çözümleri uygulayan BT işletmeleri, genellikle bu sistemleri BT operasyon ekipleri aracılığıyla korurken, ayrı bir DevOps ekibi, daha sorunsuz ve daha hızlı uygulama geliştirme ve test etme olanağı sağlamak için sistemden yararlanır.

İşletmeler PaaS Sağlayıcısı Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Bir PaaS sağlayıcısı seçerken, bir işletmenin bulut sağlayıcısında neye ihtiyaç duyduğunu anlaması önemlidir. Bazı işletmeler daha yüksek düzeyde güvenlik isterken, bazıları ise PaaS tekliflerinin bir SaaS ortamına bağlı olup olmadığıyla daha fazla ilgilenir. Burada en önemli nokta, her bir PaaS sağlayıcısının neler sunduğunu belirlemek ve farklı sağlayıcıların özelliklerini karşılaştırmaktır.

Tam da bu noktada, işletmelerin PaaS sağlayıcısı seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini sizin için listeledik:

1. Tamamen Yönetilen Bulut Veri Tabanı

Bir PaaS sağlayıcısı, yalnızca düşük seviyeli altyapıyı sağlamalı ve yönetmemeli, tam olarak yönetilen bir uygulama geliştirme ve dağıtım hizmeti olarak hizmet etmelidir.

2. Kontrol

Geliştiricilerinizin donanım ortamınız üzerinde uygun miktarda kontrole sahip olması çok önemlidir. Bu, özellikle uygulama oluşturmak için belirli bir kaynağı çalıştırmaları gerektiğinde geçerlidir. Tüm PaaS sağlayıcıları aynı miktarda kontrole sahip değildir ve kontrol eksikliği nedeniyle beklediğiniz bir şeyi yapamayacağınız bir konumda olabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, PaaS sağlayıcınızın donanım ortamınız üzerinde ne kadar kontrole sahip olduğunu öğrenin.

3. Güvenlik

PaaS sağlayıcıları, platformlarında barındırılırken verilerin güvenli ve sağlam olmasını sağlamalıdır. Bulut sağlayıcıları, verileri 7/24, 365 gün koruyan birinci sınıf güvenlik araçlarına sahip olmalıdır. Örneğin, hangi düzeyde çalışma süresini garanti ediyorlar? Felaket durumunda, ne düzeyde müşteri hizmeti ve desteği sunuyorlar? 

Bir bulut sağlayıcısının, bir şeyler ters gittiğinde telefonlarınıza cevap vereceğini bilmek çok önemlidir.

4. Teknoloji

Teknoloji açısından düşünülmesi gereken diğer faktörler arasında, bir PaaS dağıtım sisteminin nasıl tasarlandığını, Java veya Python gibi ne tür bir programlama dilinin kullanıldığını ve ölçeklendirmeye kadar sürecin nasıl işlediğini öğrenmeniz gerekir. Bir şirketin boyutu büyürse, bulut bilişim ihtiyaçları da büyür. Bu nedenle işiniz büyüdükçe ölçeklendirme yapabilmeniz oldukça önemli bir ayrıntıdır.

PaaS’ın Geleceği

Bulut bilişim, dijital dönüşüm çağında büyümek isteyen işletmeler için ileriye dönük tek yoldur. Büyük ya da küçük olması farketmeksizin tüm işletmeler; artan esneklik, üretkenlik ve iş sürekliliği için bulut tabanlı sistemlere geçmeyi düşünmelidir.

Karmaşık altyapıların ortaya çıkardığı geliştirme zorluklarına uygun maliyetli bir çözüm sunarak işletmelerin güvenli veri depolama, gelişmiş araçlar ve kolaylaştırılmış operasyonlardan yararlanırken işlerine odaklanmalarına olanak tanır.

IaaS Nedir?

Infrastructure as a Service (IaaS) veya Hizmet Olarak Altyapı, şirket içi altyapıdan buluta geçiş yapan işletmeler için mantıklı bir ilk adımdır.

Bir IaaS platformu, bulutta barındırılan BT altyapısını ifade eder. Sanal sunuculardan oluşur ve kurumsal düzeyde bilgi işlem donanımına sanal erişim sağlar. IaaS’ın temel özellikleri arasında bulut güvenliği, analiz, veri depolama merkezleri ve yedekleme yer alır.

Şirket içi altyapıya göre IaaS araçlarını benimsemenin sayısız avantajı vardır.

 • Uzaktan işbirliği için çok uygundur.
 • Esnektir.
 • IaaS, hacimli, maliyetli yerinde altyapıya modern bir alternatiftir yani uygun maliyetlidir.
 • Fiziksel donanım olmadan, IaaS çözümleri, gerektiğinde işletmeler büyüdükçe veya küçülürken kolayca ölçeklenebilir.
 • Kullandıkça öde seçenekleriyle işletmeler, IaaS ile satın alınan fazla hizmetlerin sayısını azaltabilir.
 • IaaS, işletmelere günlük operasyonları üzerinde gelişmiş kontrol sunar. Bununla birlikte, işletmeler IaaS hizmetlerini satın aldıklarında, gerekirse belirli bir düzeyde harici destek alabilir.
 • IaaS hizmetleri, birden fazla kullanıcının aynı anda altyapıya erişmesini sağlar. Böylece uzaktan, hibrit veya yüz yüze çalışma yapılandırmaları için çok uygun bir zemin hazırlar.

PaaS ve IaaS Arasındaki Farklar Nelerdir?

PaaS modelleri, uygulamaların altyapısını yönetme yükünü sağlayıcıya yüklerken, Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) modelleri, kullanıcının altyapı ekipmanını self servis olarak satın almasına izin verir. Uygulamaların, ara yazılımın ve işletim sistemlerinin yönetiminden kullanıcılar sorumludur. IaaS sağlayıcıları, altyapının yalnızca donanım, depolama, sanallaştırma ve ağ bileşenlerinden sorumludur.

İşletmeniz İçin En İyi Seçeneği Seçme Zamanı: PaaS vs IaaS

Artık PaaS ve IaaS’ın tüm ayrıntılarını bildiğinize göre, iş gereksinimlerinizi incelemenin ve en iyi modeli seçmenin zamanı geldi.

1. PaaS Ne Zaman Kullanılır?

PaaS ile internet üzerinden yazılım almak yerine kendi yazılımınızı oluşturabileceğiniz bir platform elde etmiş olursunuz.

Belirli kullanım uygulamalarını dağıtmak için kolay, basitleştirilmiş ve düşük maliyetli bir yol arıyorsanız PaaS en iyisidir. Platformun arkasındaki altyapı veya kaynaklar hakkında endişelenmeden uygulamanızı geliştirebilir ve özelleştirebilirsiniz.

PaaS’in bazı sınırlamaları vardır. PaaS, veri ve depolama katmanlarından soyutlamaya izin verir. Bu, daha az endişe duyduğunuz veriler için olumludur ancak veri yönetişimi konusunda endişelerinizi artırabilir.

Satıcınızın güvenilir bir geçiş politikası yoksa, bir PaaS sağlayıcısından diğerine geçmek de sorunlu olabilir. Ayrıca, PaaS çözümü tercih ettiğiniz framework veya dil ile uyumlu değilse, çalışma zamanı sorunları ortaya çıkabilir. 

Ancak genellikle biraz çabayla farklı sağlayıcılardan PaaS kullanarak hibrit bulut yaklaşımlarınızı ölçeklendirebilirsiniz. Bu, kullanımınızı farklı sağlayıcılar tarafından sağlanan uzmanlıklarla uyumlu hale getirmenize olanak tanır.

2. IaaS Ne Zaman Kullanılır?

Hem SaaS hem de PaaS yazılım olarak sunulur, ancak IaaS sanallaştırılmış, bulut tabanlı bilgi işlem kaynakları olarak gelir. IaaS satıcıları, müşterilerine uygulamalarını ve platformlarını yönetme konusunda tam sorumluluk verir, yalnızca arka uç altyapısını yönetmeye yardımcı olur.

Özel donanım ve yazılım satın almak ve kurmak için bir alternatif arıyorsanız, IaaS en iyi seçenektir. Yeni başlayanlar ve belirli ihtiyaçları olan küçük şirketler için IaaS, onlara yalnızca ihtiyaç duydukları kaynakları vererek ve büyüdükçe onlarla birlikte ölçeklenerek zamandan ve paradan tasarruf sağlar. Öte yandan, daha büyük şirketler, uygulamaları, platformları ve altyapıları üzerinde tam kontrol sağladığı için IaaS’ı tercih edebilir.

IaaS, genellikle şirketler için bulut hizmetlerini operasyonelleştirmeye yönelik ilk adımdır. Şirket içi altyapıya olan esneklik ve benzerlikler, daha kolay bir geçiş sağlar. Ayrıca, şirket içi yönetim için oluşturulmuş Kod Olarak Altyapıdan (Infrastructure as Code) da yararlanırken daha sorunsuz ve daha tutarlı bir geçişe olanak tanır.

Üç bulut hizmeti modelinden IaaS en fazla esnekliği sağlar. Uygulamalarınızı geliştirmek için kullandığınız platformlar, mevcut sistemlerinize uyacak şekilde özelleştirebileceğiniz kendi özel sanal sunucunuz üzerinde çalışır. Bununla birlikte, verilerinizin güvenliğini sağlama ve yedekleme yükünü de üstleneceğiniz anlamına gelir.

Paas İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Bulutta PaaS nedir?

PaaS, Platform-as-a-Service’in kısaltmasıdır. Uygulamaların geliştirilmesi için oluşturulan sanal bir ortamı ifade eder.

2. PaaS’ın faydaları kısaca nelerdir?

 • Uygulamalar hızla dağıtılabilir.
 • Birden fazla uygulamayı yönetmek daha kolaydır.
 • Geliştirme ekipleri, alt yapıyı kurma ve sürdürme konusunda endişe duymadan geliştirmeye odaklanabilir.
 • Genel maliyetleri düşürür.

3. PaaS’ı kimler kullanır?

PaaS, programlarını kodlamak, dağıtmak ve test etmek için bir yere ihtiyaç duyan ancak geliştirme ile ilgili altyapıyı satın almak, yönetmek ve sürdürmek için yatırım yapmak istemeyen (veya yapamayan) yazılım veya uygulama geliştiriciler ve işletmeler için mükemmeldir.

4. PaaS ne kadar güvenlidir?

PaaS güvenliği sağlayıcıya ve PaaS’ın bir parçası olan IaaS’ın güvenliğine bağlıdır.


İlgili İçerikler:

Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir? En Popüler 5 Bulut Bilişim Uygulama Örneği 

Multi Cloud Nedir? İşletmeler Neden Çoklu Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

Hybrid Cloud (Hibrit Bulut) Nedir? İşletmeler Neden Hibrit Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

Private Cloud Nedir, Private Cloud vs. Public Cloud: Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cloud Nedir? Veri Depolama, Yedekleme ve Yönetiminde Bulut Teknolojilerinin Rolü

Bulut Teknolojisi Nedir? İşletmeler Neden Bulut Teknolojilerine Yatırım Yapmalıdır?

Software As A Service (SaaS) Nedir? Yazılım Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Infrastructure As A Service (IaaS) Nedir? IaaS vs. PaaS Arasındaki Farklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Bulutistan SAP S/4 HANA Bulutu İle Dijital Dönüşüm Yolculuğunuzda Fark Yaratın

Sonraki Yazı

Serverless Nedir? Sunucusuz Mimari Neden Kullanılmalıdır?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.