Bulut Teknolojisi Nedir? İşletmeler Neden Bulut Teknolojilerine Yatırım Yapmalıdır?

Bulut teknolojisi, internet üzerinden bilgi, veri ve uygulamaları paylaşmanızı sağlayan teknolojidir. Bu teknoloji; yeniliklere daha hızlı ulaşma, daha esnek kaynaklar ve daha ölçeklenebilir bir çalışma şekli sunar. Buluta geçiş, temel olarak kaynakların son kullanıcı yerine üçüncü taraf bir sağlayıcı tarafından sahiplenildiği ve yönetildiği anlamına gelir.

Bulut bilişim terimi, dünya çapındaki uzak sunucuların küresel ağını tanımlamak için de kullanılır. Bu sunucular, her biri benzersiz işlevselliğe sahip tek bir ekosistem olarak çalışır. İşlevler, verileri depolamak ve yönetmek gibi şeyleri içerir. Ayrıca, üretkenliği artırmak için uygulamaların geliştirilmesini, çalıştırılmasını ve test edilmesini, hizmet ve yazılımların sunulmasını içerir. Bulut bilişim ile herhangi bir cihazdan istediğiniz zaman istediğiniz bilgilere erişilebilir olmanın avantajlarını elde edersiniz.

Bulut bilişim terimi ayrıca bulut bilişimin çalışmasını sağlayan teknolojiyi tanımlamak için de kullanılabilir. Buna; sunucular, ağ iletişimi, işletim sistemi yazılımı ve sanallaştırılmış BT altyapısı dahildir. 

Sanallaştırma ile bulut sağlayıcılar, sahip oldukları veri merkezi kaynaklarından maksimum düzeyde yararlanabilir. Bu bulut dağıtım modeli, maksimum kullanım ve maliyet tasarrufu için birçok işletme tarafından benimsenir.

Bulut bilişim oldukça hızlı, güvenli ve verimlidir. Aynı zamanda her büyüklükteki ve sektördeki işletme için de birçok avantaj sağlar.

Bulutistan’ın bulut hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Bulut Teknoloji Hizmet Türleri

Bulut teknoloji hizmetleri, her biri müşterilere farklı seviyelerde destek ve esneklik sunan üç ana modelde sunulur. Ayrıca üçü arasında bir miktar örtüşme vardır, bu yüzden bu 3 model biraz kafanızı karıştırabilir.

Bu hizmetler, genellikle birbiri üzerine inşa edildiklerinden bazen“bulut bilgi işlem yığını” olarak da bilinir. Her birinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmek, ihtiyaçlarınıza ve gereksinimlerinize en uygun hizmetin hangisi olabileceği konusunda size daha net bir fikir verecektir.

1. Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS), bulut teknolojisi dağıtımınızın temelini oluşturan hizmet modelidir. Bir IaaS sağlayıcısı aracılığıyla, bilgisayarlar (sanal veya özel donanım), ağ iletişimi ve depolama dahil olmak üzere temel BT kaynaklarına internet üzerinden isteğe bağlı erişim elde edersiniz.

IaaS, işletmenizin işleme ve depolama ihtiyaçlarını karşılamak için ölçeklendirilebilen, esnek, son teknoloji bir donanım kaynağına erişim sağlar. Bu altyapıyı, işletmenizin uygulamalarını, yazılımlarını ve platformlarını, yönetim ve bakım sorumluluğundan bağımsız olarak sağlamak için kullanırsınız.

https://bulutistan.com/blog/iaas/

2. Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS), hizmet sağlayıcı tarafından çalıştırılan ve yönetilen tamamlanmış bir yazılım ürününe erişmenizi sağlayan bulut hizmeti modelidir. Çoğu SaaS çözümü, son kullanıcı uygulamaları olma eğilimindedir.

Kullanıcılar, herhangi bir yazılım indirmeye veya bakımını yapmaya gerek kalmadan internet üzerinden bu uygulamalara isteğe bağlı olarak erişebilir. SaaS bulut teknolojisi, genellikle benimsenmesi kolay olduğu için işletmeler ve genel kullanıcılar arasında popülerdir. Ayrıca herhangi bir cihazdan erişilebilir ve genellikle aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi ücretli veya ücretsiz seçenek sunar.

SaaS uygulamalarına örnek olarak herhangi bir web tabanlı posta hizmeti verilebilir. Adobe Creative Cloud hizmetleri de SaaS’ın bir başka örneğidir. Bu tür bir modelle, kullanıcı yalnızca etkileşimde bulunmayı seçtiği arayüzü kullanır.

https://bulutistan.com/blog/saas/

3. Hizmet Olarak Platform (PaaS)

Hizmet Olarak Platform (PaaS), bir hizmet sağlayıcı aracılığıyla birleştirilmiş donanım ve yazılım araçlarına eriştiğiniz bulut hizmeti modelidir. PaaS en yaygın olarak uygulama geliştirme için kullanılır.

Bir PaaS sağlayıcısı, uygulama geliştirme (veri tabanları, ara yazılımlar, işletim sistemleri, sunucular) için gereken birleşik bulut altyapısına, onu yönetmenin temel karmaşıklığı olmadan erişmenizi sağlar. Bu, daha verimli olmanızı sağlar. Altyapıyı kurmak ve yapılandırmak için zaman harcamak yerine, yalnızca uygulamaları geliştirmeye, çalıştırmaya ve yönetmeye odaklanabilirsiniz.

https://bulutistan.com/blog/paas/

Bulut Bilişim Dağıtım Modelleri

İstediğiniz bulut hizmetini/hizmetlerini seçtikten sonra, üç ana bulut bilişim dağıtım modeli seçeneğiniz vardır: Genel bulut, özel bulut ve hibrit bulut.

Peki bu bulut bilişim dağıtım modelleri ne işe yarar? Aşağıda sizin için açıkladık:

1. Genel Bulut (Public Cloud)

Genel bulut ortamları, üçüncü taraf sağlayıcılar tarafından işletilir. İnterneti kullanarak sunucular ve depolama seçenekleri gibi bilgi işlem kaynakları sağlarlar. Bu tür bulut hizmeti, sağlık sektörü gibi yasal düzenlemelere tabi sektörler için çok uygun olmasa da, daha küçük işletmeler için uygun olabilir.

Genel bulut hizmetleri, bunları kullanmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir ve kullanımı ücretsiz veya ücretli olabilir.

https://bulutistan.com/blog/public-cloud-nedir/

2. Özel Bulut (Private Cloud)

Özel bulut ortamı, bir istemciye aittir ve tek bir istemci tarafından yönetilir. Bu, yalnızca müşterinin çalışanlarının bu bulut sistemine erişebileceği anlamına gelir. Özel bulut, bilgi işlem ortamınız ve verileriniz üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlar ve finans gibi düzenlemeye tabi sektörlerde yaygın olarak uygulanır.

Özel bulutlar genellikle bir işletmenin ofis binasında fiziksel olarak bulunur, ancak bazen üçüncü taraf hizmetleri de kullanılır. Genel bulutlardan çok daha güvenlidir.

https://bulutistan.com/blog/private-cloud-nedir/

3. Hibrit Bulut (Hybrid Cloud)

Hibrit bulutlar, temel olarak özel ve genel bulutların bir birleşimidir. Bu bulutlar temel olarak bilgi ve verileri özel ve genel bulutlar arasında taşımanıza izin verir. Bu, işletmenize çok daha fazla esneklik sağlar ve altyapınızı optimize etmenize olanak tanır.

Bulutistan, Türkiye ve Avrupa’da hibrit bulut çözümleri sunan en büyük şirketlerden biridir.

https://bulutistan.com/blog/hybrid-cloud-hibrit-bulut-nedir/

İşletmeler Bulutu Ne İçin Kullanır?

Bulutla birlikte işletmeler için birçok kullanım durumu ve neredeyse sonsuz fırsatlar doğdu. Yeni başlayanlardan büyük, küresel şirketlere ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara kadar tüm işletmeler ve kuruluşlar, birçok farklı nedenden dolayı bulut bilişimden yararlanılıyor. 

Peki bulut bilişimin günümüzde kuruluşlarda ne için kullanılır. Aşağıda sizin için listeledik:

1. Verilerin depolanması, yedeklenmesi ve kurtarılması

Her büyüklükteki işletme ve birey; verilerini depolamak, yedeklemek, paylaşmak ve kurtarmak için bulut hizmetlerini kullanabilir. Bu, genellikle Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) ve Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) olarak bilinen şeydir.

Bulut, işletmelerin verilerini sistem arızalarına karşı korumak için daha uygun maliyetli bir yol sağladığından, olağanüstü durum kurtarma başka bir önemli kullanım durumudur. Bulut, insan yapımı hatalar veya doğal bir felaket durumunda uygulamaları ve verileri kurtarmak için gereken fiziksel mesafeyi kapatmaya da yardımcı olur.

Bu tür afetler bir dizi faktörün sonucu olabilir. Buna yerel elektrik kesintisi, insan hatası, donanım arızası veya deprem, sel, kış şartları vb. doğal afetler dahildir. Bunun gibi büyük kesintiler, işletmenin müşteri verilerini kaybetmesine veya web sitesinin çökmesine neden olabilir. Bu, tüm büyük genel bulut satıcılarının sunduğu bir hizmet olarak Felaket Kurtarma – Disaster Recovery as a Service (DRaaS) olarak bilinir.

2. Büyük veri analitiği

Büyük veri analitiği; korelasyonları, gizli kalıpları veya diğer değerli içgörüleri ortaya çıkarmak için büyük miktarda veriye bakmak için kullanılabilir. Bulut sayesinde işletmeler, kararları daha hızlı alabilmek için verileri üzerinde anında içgörüler elde edebilir. Bu, önemli maliyet avantajları ve daha yüksek karlar ile daha verimli iş operasyonlarına olanak tanır. Ayrıca, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ürünleri pazara daha hızlı sunma yeteneğini de geliştirir.

3. Yazılım ve uygulamaların test edilmesi ve geliştirilmesi

Bulut ayrıca uygulamaların ve yazılım programlarının geliştirilmesi ve test edilmesi için de daha iyi seçenekler sunar. DevOps veya Agile yöntemleri benimseyen geliştirme ekipleri, tipik zorlayıcı görevlerini kolaylaştırmak için bulutun isteğe bağlı ve self servis özelliklerini kullanabilir. Böyle bir görev, test sunucuları olabilir.

Bir işletme, teknoloji hizmetlerini yalnızca birkaç dakika içinde dağıtabilir. Bu, fikir ve geliştirmeden test ve uygulamaya eskisinden çok daha hızlı bir şekilde geçebilecekleri anlamına gelir.

İşletmeler ayrıca performansı, güvenliği ve işlevselliği daha verimli bir şekilde ölçebilir. Bu, gerçekçi kullanıcı ve trafik senaryolarını simüle etmek için bulut ortamları ve altyapı kullanılarak yapılabilir.

Sonuç olarak bulut, işi dönüştürecek deneyler yapmak, yeni fikirleri test etmek ve yeni uygulamalar ve ürünler başlatmak için yeni olanaklar açar.

İşletmeler Neden Bulut Teknolojilerine Yatırım Yapmalıdır?

1. İşletme maliyetlerinizi azaltma

İşletmeniz için bir veri merkezi oluşturmak ve yönetmek, ekipman satın almanız ve onu sizin için kurup yönetebilecek kişileri çalıştırmanız gerektiğinden çok maliyetli olabilir. Bir bulut bilişim çözümü ile kullanıcı sayısı, depolama alanı ve özellikler açısından işletmeniz için doğru hizmetleri seçebilirsiniz. İşletmeniz için en uygun çözümü geliştirmek üzere sizinle birlikte çalışacak bir bulut servis sağlayıcısı seçerek maliyetten tasarruf sağlayabilirsiniz.

2. İş çevikliğini ve esnekliğini geliştirme

Bulut bilişim, personelinize internete erişebilecekleri herhangi bir yerden çalışma yeteneği verir. Bu, çalışanlarınıza daha esnek bir çalışma düzeni sağlayabileceğiniz ve hatta maliyetlerinizi azaltabileceğiniz anlamına gelir. Belgeler ve veriler gerçek zamanlı olarak güncellenebilir, böylece işletmedeki herkes her zaman en son verilere sahip olur.

3. İşletmenizi kolayca ölçeklendirme

Bir işletme büyümesi gerektiğinde, bilgi işlem yeteneklerinin de onunla birlikte genişlemesi gerekir. Geleneksel bir sistemde bu, ihtiyaç duymadan önce ekstra lisanslar, sunucular ve depolama satın almayı ve saklamayı gerektirir. Bir bulut bilgi işlem sistemi, yalnızca birkaç dakika süren yükseltmelerle kolayca ölçeklenebilir.

4. Yedek veri depolama

Geleneksel sistemler veri için yedek depolamaya ihtiyaç duyarken, bir bulut bilişim sistemi bir yedekleme sistemine ihtiyaç duymaz. Bir veri kaybı krizinde işletmeniz için çok değerli olabilecek verilere, bir internet bağlantınız olduğu sürece bulutta istediğiniz her an erişebilirsiniz.

5. Güvenli veri depolama

Yeterli siber güvenlik sistemleriniz varsa, bulutta depolanan tüm veriler güvenlidir. Geleneksel bir sistemde veri yedekleme sistemi yoksa ve hırsızlık veya hasar nedeniyle veri deposu kaybedilirse, veriler sonsuza kadar kaybolabilirken, bulutta böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

6. Ekip çalışmasını ve işbirliğini geliştirme

Bulut bilişim, ekip çalışmasına ve işbirliğine dayanan şirketler için idealdir. Çalışanlarınız, ister ofiste ister uzaktan çalışıyor olsunlar, belgeleri ve projeleri gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilir, paylaşabilir, düzenleyebilir ve yorumlayabilir. Bu aynı zamanda tekrarlanan veri girişi ihtiyacını da ortadan kaldırır. Fakat işletmeniz için en iyi bulut bilişim çözümünü seçmek için, uygulama kolaylığı, maliyetler ve özellikler açısından birkaç sağlayıcıyı karşılaştırmanız gerekir.

Özetle diyebiliriz ki, bulut, size hizmet olarak sayısız altyapı, platform ve yazılım çözümü sunar. Bunların tümünü genel, özel veya hibrit bir çözümde dağıtmayı seçebilirsiniz. İşletmeniz benzersizdir ve bu nedenle, mevcut çözümlerin her birini ve işletmeniz için hangi kurulumun doğru olduğunu anlamak için zaman ayırmanız çok önemlidir.

İşletmeniz için bulutu nasıl kullanacağınız hakkında sorun mu yaşıyorsunuz? 

Bulutistan tarafından sunulan bulut hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

SIEM (Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi) Nedir? Bulut Bilişim Ortamında Güvenliğin Önemi

Sonraki Yazı

Dijital Dönüşüm Nedir? Markaların Dijital Dönüşüm Süreci

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.