Software As A Service (SaaS) Nedir? Yazılım Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dropbox, Google Drive veya Zoom gibi ürünler kullanıyor musunuz?

Cevabınız evetse, siz de bir SaaS yazılımı kullanıyorsunuz demektir.

Yukarıdaki SaaS örneklerinin hiçbirine aşina değil misiniz?

O zaman işleri sizin için daha kolay hale getirelim.

Netflix!

Evet, dünya çapındaki bu fenomen de aynı zamanda bir SaaS örneğidir.

Şimdi SaaS ile ilgili kafanızda bir çerçeve oluştuysa, SaaS’ın tam olarak ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında her şeyi keşfetmenize yardımcı olmak için detaylara geçelim.

SaaS Nedir?

SaaS yani software as a service (hizmet olarak yazılım), harici bir sağlayıcının uygulamaları barındırdığı ve bunları internet üzerinden müşterilere sunduğu bir yazılım dağıtım modeli olarak tanımlanır. SaaS, hizmet olarak altyapı (IaaS) ve hizmet olarak platform (PaaS) ile birlikte önemli bulut bilişim kategorilerinden biridir.

SaaS müşterileri, uygulamaya erişmek için genellikle aylık olarak bir abonelik ücreti öder. Bazı abonelikler, ne kadar verinin depolanması gerektiğine, istenen teknik destek düzeyine veya uygulamaya erişecek kullanıcı sayısına bağlıdır.

SaaS Nasıl Çalışır?

İş planlamasından proje yönetimine kadar, kullanıcılar dünya çapında birçok sektörde SaaS uygulamalarını kullanır. SaaS, işletmelere kurumsal kaynak planlaması (ERP), içerik yönetimi, kimlik ve erişim yönetimi (IAM), müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), güvenlik vb. için araçlar sağlar.

SaaS uygulamaları, bulut teslim modeli aracılığıyla çalışır. Bir yazılım satıcısı, kaynaklarını kullanarak uygulamaları ve ilgili bilgileri barındırabilir veya uygulamayı ve ilgili verileri sağlayıcının veri merkezinde barındırması için bir bulut sağlayıcı ile sözleşme yapabilir. Web tarayıcıları, SaaS uygulamalarına erişmek için yaygın olarak kullanılır. Bu, donanım ve yazılım lisanslama, kurulum ve destek satın alma, sağlama, bakım maliyetlerini azaltır.

SaaS uygulamalarını kullanan işletmeler, uygulamanın kurulumundan ve bakımından sorumlu değildir. Tüm yazılım özelliklerine erişmek için SaaS sağlayıcısına bir abonelik ücreti öderler. Kullanıcılar, uygulama programlama arabirimlerini (API’ler) kullanarak verimli bir iş akışı için SaaS uygulamalarını diğer yazılımlarla entegre edebilir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

SaaS Çözümlerinin Bazı Temel Özellikleri Nelerdir?

SaaS çözümlerini hem servis sağlayıcılar hem de son kullanıcılar arasında popüler yapan bazı özellikler aşağıdaki gibidir:

1. Yüksek Kullanılabilirlik

SaaS uygulamaları, bir uygulamanın tek bir dağıtımının birden çok kullanıcıya hizmet etmesine olanak tanıyan çok kullanıcılı mimariyi kullanır. Dünya genelinde yüz binlerce hatta milyonlarca kullanıcının taleplerini karşılamak için SaaS yazılımlarına 7/24 erişilebilir.

2. Özelleştirilebilirlik

Bazı SaaS uygulamaları, kullanıcılarına yazılımın parçalarını özelleştirme seçeneği sunabilir.

3. Tek Oturum Açma

SaaS yazılımları ile kullanıcılar, tek bir oturum açma sayfası üzerinden birden fazla kimlik yönetim sistemine erişebilir. Bu yalnızca daha kolay ve daha verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda işletmelere, birden çok kimlik bilgisini depolamak ve sürdürmek için kullanılacak olan önemli bir bakım ek yükünden de tasarruf sağlayabilir.

4. Esneklik

SaaS tüketimi önemli ölçüde değişebilir. Bu öngörülemeyen talep artışlarını ve düşüşlerini karşılamak için yazılım altyapısı, kaynak kullanımını gerçek zamanlı olarak genişletip küçültecek şekilde tasarlanmıştır. Bu izleme aracıları ve mikro hizmet mimarisinin bir kombinasyonu kullanılarak yapılır.

5. Uygulama ve Veri Güvenliği

SaaS uygulamaları birden çok kişi tarafından paylaşıldığından, güvenlik çok önemlidir. Geliştiriciler, sistemlerin ve kullanıcıların korunmasını sağlamak için şifreli depolama, güçlü oturum yönetimi, yükseltme ve çok faktörlü kimlik doğrulama, DoS/DDoS koruması ve daha fazlasını kullanır.

SaaS’ın Avantajları Nelerdir?

Artık SaaS’ın ne olduğunu bildiğinize göre, size bazı avantajlarını sıralayabiliriz:

1. Daha düşük maliyetler

Yazılımı satın almanıza, lisans almanıza, belirli bir bilgisayara sahip olmanıza ve programı güncel tutmak için para harcamanıza gerek yoktur.

2. Barındırma için donanım gerekmez

Yazılım, bulutta barındırılır ve bakımı için gerçek bir bilgisayara olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bu, daha fazla çeviklik, pratiklik ve kullanılabilirlik sağlar.

3. Her yerden erişim

SaaS’ınıza internete bağlı olduğunuz sürece her yerden erişebilirsiniz. Bu, şirketinizin merkezinden kilometrelerce uzakta olsanız bile bir programı kullanmanızı sağlar.

4. Otomatik güncelleme

SaaS, internet üzerinde barındırıldığı için güncellemelerini otomatik olarak gerçekleştirir.

5. Diğer sistemlerle entegrasyonlar

SaaS’ın bir diğer büyük avantajı, diğer sistemlerle entegrasyon imkanıdır. Yazılım, bu entegrasyonu hızlı ve basit bir şekilde sağlamak için akıllıca tasarlanmıştır.

En Yaygın SaaS Uygulama Türleri

SaaS yazılımları, kelimenin tam anlamıyla tüm şekil ve büyüklükteki işletmeler için tüm iş süreçlerini kapsar. Bazıları esas olarak proje yönetimi için kurumsal düzeyde çözümlere odaklanır, bazıları ise belirli sektörlere odaklanır ya da orta ve küçük işletmeler için özel araçlar sunar.

İşletmeler artık neredeyse tüm iş uygulamaları için belirli SaaS ürünlerini kullanabilir.

Mevcut en yaygın SaaS uygulamaları türlerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)

Bu uygulamalar, şirketlerin müşteri bilgilerini yönetmesine, satışları izlemesine ve pazarlama işlevlerini otomatikleştirmesine olanak tanır.

2. Web Barındırma ve E-ticaret

Uzak sunucular, bir işletmenin çevrimiçi varlığında ihtiyaç duyduğu her şeyi karşılayabilir.

3. İletişim Platformları

Birden fazla lokasyona dayalı ekipler için işbirliğini geliştirmek için anlık mesajlar gönderme ve dosya paylaşmayı mümkün kılar.

4. Muhasebe ve Faturalandırma

Bazı SaaS şirketleri, faturalandırma hizmetlerine önem verir. Bazıları ise, eksiksiz bir finansal izleme ve raporlama hizmetleri yelpazesi sunar.

5. Ödeme Ağ Geçitleri

SaaS modeline dayalı bu uygulamalar, kredi kartlarının kabul edilmesini, banka havalelerinin işlenmesini, teklif ve ödül programlarının sağlanmasını, kuponların yayınlanmasını ve izlenmesini içerir.

6. İnsan Kaynakları

SaaS ürünleri, işletmelerin çalışanların çalışma saatlerini izlemelerine, bordro süreçlerini otomatikleştirmelerine, görüşmeleri planlamalarına ve işe alım sürecini kolaylaştırmalarına olanak tanır.

7. Proje Yönetimi

SaaS ürünleri, gereksinimleri listelemek için planlar oluşturmak ve son teslim tarihlerine ve teslimatlara göre ilerlemeyi izlemek gibi uçtan uca proje yönetimi çözümleri sunar.

8. Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP)

ERP, her iş sürecini gerçek zamanlı olarak yönetmeye yardımcı olur ve en çok büyük işletmeler için uygundur.

9. Veri Yönetimi

SaaS ürünleri, bir şirketin verilerini analiz etmeye ve güvenceye almaya yardımcı olur.

10. E-posta Pazarlama Yazılımı

Bu, bir şirketin müşterilerle iletişimi sürdürmesine, sadakat oluşturmasına, marka bilinirliğini ve satışları artırmasına yardımcı olur.

IaaS, PaaS ve SaaS Karşılaştırması

SaaS ile ilgili birçok detay verdikten sonra şimdi de SaaS’ı PaaS ve IaaS ile karşılaştırarak, bu hizmet modellerinin SaaS’den nasıl farklı olduklarına bakalım:

1. IaaS

IaaS veya infrastructure as a service (hizmet olarak altyapı), ağ oluşturma, depolama ve sanallaştırma gibi hizmetler için bulut tabanlı bir kullandıkça öde çözümüdür.

Özel olarak oluşturulmuş uygulamaları barındırmak ve veri depolama için genel bir veri merkezi kurmak istiyorsanız, IaaS sizin için uygun olabilir. IaaS uygulamaları son derece esnek ve ölçeklenebilirdir. Bunlara birden fazla kullanıcı tarafından erişilebilir ve ilk yatırımınızı kaybetmeden bunları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

2. PaaS

Platform as a service’in (hizmet olarak platform) kısaltması olan PaaS, kendi uygulamalarını geliştirmek isteyen kullanıcılara internet üzerinden donanım ve yazılım araçları sağlar. PaaS çözümleri öncelikle yeni yazılım oluştururken sıfırdan başlamak istemeyen geliştiriciler tarafından kullanılır.

PaaS platformları ölçeklenebilir, birden fazla kullanıcı tarafından erişilebilir ve derinlemesine sistem yönetimi bilgisi olmadan çalıştırılması kolaydır. Yazılım güncellemeleri veya güvenlik yamaları gibi altyapı yönetiminin aksine sürecin yaratıcı tarafına odaklanırken benzersiz bir yazılım oluşturmak için zaman kazandıran ve uygun maliyetli bir yol sağlar.

IaaS, PaaS ve SaaS, şirket içi çözümlere kıyasla daha fazla seçenek, esneklik, zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

PaaS uygulamaları, sistem yönetimi ihtiyacını en aza indirmek için genellikle IaaS platformlarının üzerine kurulur. SaaS platformları ise IaaS veya PaaS yazılımı üzerine kuruludur. Uygulamalarınızın sorunsuz ve minimum girdiyle çalışmasını sağlamak için kullanıma hazır çözümler aradığınızda idealdirler.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

En Popüler SaaS Şirketleri

Bir SaaS şirketini diğerlerinden ayıran şeyin ne olduğunu anlamanız için size aşağıda en popüler SaaS örneklerini listeledik:

1. Google

137’den fazla internet odaklı ürüne sahip olan Google’a ait en popüler SaaS ürünleri arasında; Google Dokümanlar, Google Drive, Google Formlar, Google Analytics, G Suite ve Google Hangouts Meet bulunur.

2. Adobe

Belki çoğumuz Illustrator veya Photoshop’un ne olduğunu biliyoruz, ama bir SaaS şirketi olduğundan haberimiz yok.

Adobe, dijital pazarlama, fotoğraf ve video düzenleme, baskı ve yayınlama yazılımlarında 50’den fazla ürüne sahiptir. Kullanıcılar bu yazılımlar yardımıyla her yıl 200 milyon PDF açar.

3. MailChimp

2001 yılında kurulan MailChimp, e-posta pazarlaması, işlemsel e-posta ve pazarlama otomasyonunda çözümler sunan işletmeler için lider bir pazarlama platformudur. Ana ürünü MailChimp, kullanıcıların otomatik e-postaları planlamalarına ve sonuçlarını takip etmelerine olanak tanıyan bir e-posta pazarlama platformudur.

4. Slack

Şu anda üç ürün geliştiren Slack’in ana ürünleri; dahili mesajlaşma, video konferans ve AI botlarına izin veren bir işbirliği ve sohbet aracı olan Slack messenger’dır.

5. Shopify

Harika bir uygulama ve platform sağlayıcısı olarak bilinen Shopify, e-ticaret mağazaları ve perakende Satış Noktası (POS) arasında yaygın olarak kullanılır. Shopify, Shopify Plus ve Burst by Shopify olmak üzere üç ana ürünle dünya çapında 800 binden fazla girişimciye güç verir.

6. Spotify

Müziğin Netflix’i olarak kabul edilen Spotify, mobil cihazlarda kullanılabilir ve milyonlarca şarkıyı, türü, çalma listesini ve daha fazlasını gerçek zamanlı olarak yayınlamanıza olanak tanır. Ayrıca, sizi seveceğiniz müziklerle eşleştirmek için gerçek zamanlı öneriler sunar ve en sevdiğiniz müziklerden oluşan çalma listelerini düzenli olarak derler.

7. Netflix

Netflix her nerede olursanız olun, eğlence ihtiyaçlarınızı karşılamak için tonlarca dizi ve film sunar. Ayrıca, izlediklerinize dayalı olarak keyif alacağınız TV şovları ve filmler önermek için makine öğrenimi uygular.

SaaS ve Yazılım Şirketleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

SaaS ve yazılım şirketleri arasındaki en büyük fark, müşteri verilerinin barındırıldığı yerdir.

SaaS’ın verileri bulutta depolanır ve yazılıma bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilir.

Hizmet olarak yazılım, her müşteri için belirli bir kurulum gerektirmez ve varsayılan özelleştirmeleri vardır, bu da kullanıcının ihtiyaçlarını en iyi karşılayan paketleri seçmesine olanak tanır.

Ayrıca bir şirketin SaaS olarak kabul edilebilmesi için yazılımın hizmet odaklı olması ve mutlaka bir web tarayıcısı veya mobil cihazdan erişim için tasarlanmış bir uygulama aracılığıyla yazılıma erişilmesi gerekir.


İlgili İçerikler:

Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir? En Popüler 5 Bulut Bilişim Uygulama Örneği 

Multi Cloud Nedir? İşletmeler Neden Çoklu Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

Hybrid Cloud (Hibrit Bulut) Nedir? İşletmeler Neden Hibrit Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

Private Cloud Nedir, Private Cloud vs. Public Cloud: Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cloud Nedir? Veri Depolama, Yedekleme ve Yönetiminde Bulut Teknolojilerinin Rolü

Bulut Teknolojisi Nedir? İşletmeler Neden Bulut Teknolojilerine Yatırım Yapmalıdır?

Infrastructure As A Service (IaaS) Nedir? IaaS vs. PaaS Arasındaki Farklar

Platform As A Service (PaaS) Nedir? PaaS vs. IaaS Arasındaki Farklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir? En Popüler 5 Bulut Bilişim Uygulama Örneği 

Sonraki Yazı

Bulutistan SAP S/4 HANA Bulutu İle Dijital Dönüşüm Yolculuğunuzda Fark Yaratın

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.