Firewall (Güvenlik Duvarı)

Firewall
(Güvenlik Duvarı)

Sadece seçili bağlantı noktalarında ve protokollerde ağ trafiğine izin veren Güvenlik Duvarı kuralları oluşturmanıza olanak tanıyan Bulutistan Firewall, verilerinize ve sistemlerinize erişmeye çalışan dış tehditlere, kötü amaçlı yazılımlara ve bilgisayar korsanlarına karşı ilk savunma hattı görevi gören bir çözümdür.
BİZİ TERCİH EDENLER
GENEL BAKIŞ Altyapınızı kolayca güvence altına alın!

Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir?

Tıpkı geleneksel bir güvenlik duvarının şirket içi ağları koruduğu gibi bulut altyapısını saldırılara karşı koruyan Bulutistan Firewall çözümü, çok çeşitli güvenlik özelliklerine sahip geniş bir kurumsal düzeyde yeni nesil güvenlik duvarı hizmetleri paketi sunar.

Güvenlik duvarı çözümümüz, bulutunuz için güvenliği en üst düzeye çıkarmak üzere tasarlanmış birçok farklı özelliğe sahiptir ve buna göre donatılmıştır. Ayrıca buluta taşımanıza ve yerel bulut ağ yapılarıyla kolayca entegre olmanıza olanak tanır.
Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir?
Başarı Hikayeleri

“SAP HANA Altyapısı 7 aylık verimli proje süreci sonucunda pazarın öncüsü Bulutistan’a minimum kesinti ve %100 başarı oranı ile taşındı.”

Bulutistan Firewall’un Avantajlarına Yakından Bakın

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Ölçeklenebilirlik
Ölçeklenebilirlik
Bulutistan Firewall; yerinde kurulum, bakım ve yükseltmenin doğasında bulunan sıkıntılar olmadan güvenlik çözümlerinin boyutunu ayarlamanıza yardımcı olur. Bant genişliği arttıkça, pariteyi korumak için otomatik olarak ölçeklenir. Örneğin, dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarını, bant genişliği sınırları hakkında endişelenmenize gerek kalmadan hafifletir.
Gelişmiş Tehdit Koruması ve Uyumluluk
Gelişmiş Tehdit Koruması ve Uyumluluk
Bulutistan Firewall çözümü; fidye yazılımı (ransomware), kripto madenciliği (cryptomining), botlar, solucanlar (worms), hack'ler, ihlaller ve APT'ler dahil olmak üzere henüz görmediğiniz farklı tehdit türlerini de yakalamak için tasarlanmış benzersiz ve yenilikçi teknolojilerle, en iyi yeni nesil korumayla uyumluluğu kolaylaştırır.
Genişletilmiş Görünürlük ve Kontrol
Genişletilmiş Görünürlük ve Kontrol
Bulutistan Firewall çözümü, güvenlik ekiplerinin, sorunları gidermesine, olay sonrası analiz gerçekleştirmesine ve en önemlisi üretkenliği koruyan ayarlamalar yapmak için gereken gerçek zamanlı görünürlüğü ve denetimi ele almasına olanak tanır. Bu sayede hassas verilerin ağdan asla ayrılmamasını sağlayarak güvenli bir çalışma ortamı sağlayabilirsiniz.
Erişim ve Kimlik Yönetimi
Erişim ve Kimlik Yönetimi
Bulutistan Firewall, çeşitli kiracılar ve ağ bölümleri arasındaki birden çok kaynaktan gelen trafiği filtrelemek için tasarlanmıştır. Bu sayede bot ve insanı kolayca ayırt edebilir ve böylece bot saldırılarını önler. Ayrıca bulut sunucuları üzerinde ayrıntılı kontrol sağlamak için erişim yönetimi ve kimlik doğrulama üzerinde kontrolü elinde tutar.

Sizin için en ideal Firewall çözümüne
birlikte karar verelim.

BULUTISTAN FIREWALL Neler Sunuyoruz?
Ağ Trafiği İzleme

Ağ trafiğini izleyerek ve analiz ederek, sistemlerinizi korumak için önceden belirlenmiş kurallardan ve filtrelerden yararlanır.

Virüs Saldırılarını Durdurma

Sisteminizin giriş noktalarını kontrol ederek virüs saldırılarını durdurmaya olanak tanır.

Hacklenmeyi Önleme

Bilgisayar korsanlarının verilerinize, e-posta’larınıza, sistemlerinize ve daha fazlasına yetkisiz erişim sağlamasını engeller.

Casus Yazılımı Durdurma

Sistemlerinize sızmak ve verilerinizi çalmak için tasarlanmış casus yazılımların sistemlerinize erişmesini engeller.

Gizlilik Teşviki

İşletme ve müşterileri verilerini güvende tutmak için proaktif olarak çalışarak bir gizlilik ortamı oluşturmanızı sağlar.

Neden Bulutistan
Firewall?
En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!
Merkezi Yönetim
Merkezi Yönetim
Tüm BT güvenlik korumanızı tek bir bulut tabanlı platform üzerinden yönetmenizi, tüm uyarılarınızı birleştirerek önemli olana odaklanmanızı, ayrıca tüm güvenlik duvarlarınızın ve diğer Bulutistan ürünlerinizin merkezi yönetimini kolaylaştırıyoruz.
7/24 Profesyonel Destek
7/24 Profesyonel Destek
Bulut tabanlı güvenlik duvarı seçeneklerimizi işletmenize sunarken, benzersiz iş mimariniz için optimum kuruluma karar vermenize yardımcı oluyoruz ve güvenle çalışabileceğiniz güvenli bir iş ortamının keyfini çıkarmanıza olanak sağlıyoruz.
Gizliliği Destekler
Gizliliği Destekler
Bulutistan, mahremiyetin teşvik edilmesine önem verir. Bu bağlamda şirket ve müşterileri verilerini güvende tutmak için proaktif olarak çalışarak müşterilerinizin güvenebileceği bir gizlilik ortamı oluştururuz.
En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketi
En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketi
Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki en hızlı büyüyen teknoloji firmalarının belirlendiği Deloitte Technology Fast 500 EMEA listesinde Bulutistan Türkiye’nin birinci, bölgenin ise 20. en hızlı büyüyen teknoloji şirketidir.

Rakamlarla Bulutistan

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
800+
Toplam
Müşteri
50+
Toplam
Veri Hacmi (PB)
%99.9+
Toplam
SLA
50+
Yurtdışı
Hizmeti

Bulut Tabanlı Diğer Servislerimiz

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
İşletmenizi, tehditlere ve güvenlik açıklarına karşı korumak için çok katmanlı bir güvenlik yaklaşımı.
Göz At
İzinsiz giriş önlemeyi bir üst seviyeye taşıyın.
Göz At
Bulut tabanlı WAF ile kurumsal siber güvenlik riskini en aza indirin.
Göz At
Operasyonel ve güvenlik günlüklerinde gerçek zamanlı tehdit algılama!
Göz At
Güvenli, istikrarlı ve ölçeklenebilir bir trafik dağıtım hizmeti!
Göz At
"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Göz At
"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Göz At
"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Göz At
"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Göz At
"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Göz At
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
İletişim bilgilerime kampanya, tanıtım ve reklam içerikli ticari elektronik ileti gönderilmesine, bu amaçla kişisel verilerimin işlenmesine; tedarikçilerinizle hissedarlarınızla ve bağlı bulunan şirketlerinizle paylaşılmasına izin veriyorum.
Kişisel verileriniz sizinle irtibat kurmak için alınmakta ve işlenmektedir. Aydınlatma metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Teknoloji Merkezi İçerikleri

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Tümünü Görüntüle

Firewall Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Firewall Nedir?

Firewall yani güvenlik duvarı, gelen ve giden trafiği filtreleyerek bir ağı koruyan koruyucu bir sistemdir. Güvenlik duvarının kullanıcısı, güvenlik duvarının izlediği bir dizi kural tanımlar. Bu kurallar, sistem içinde ve dışında hangi trafiğe izin verildiğini tanımlar. Güvenlik duvarları, yapılandırmalarında açıkça izin verilmeyen her veri paketini engeller.

Diğer güvenlik çözümleriyle birleştiğinde, bir sistemi saldırılara karşı neredeyse yenilmez hale getirebilir. Bu yüzden daha iyi bir ağ güvenliği istiyorsanız, bir güvenlik duvarı şarttır. Firewall ağ dışından gelen saldırıların çoğunu engelleyebilir.

Firewall Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Firewall satın alırken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki şekildedir:

 • Maliyet
 • Doğru Rastgele Erişim Belleği (RAM)
 • Kullanıcı Sayısı
 • DDoS Koruması
 • Saldırı Uyarısı
 • Müşteri Desteği
 • Uzak Kullanıcılar
 • VPN Yeteneği

Firewall vs. Antivirüs Arasındaki Farklar Nelerdir?

Firewall vs. Antivirüs arasındaki farklar aşağıdaki şekildedir:

Firewall

 • Güvenlik duvarı, bir ağa yetkisiz erişimi önlemek için kullanılan ağ güvenliğinde temel bir yazılımdır.
 • Yazılım veya donanım biçiminde uygulayarak tehditleri belirlemek ve engellemek için bir dizi kural yardımıyla gelen ve giden trafiği denetlemek için kullanılır.
 • Güvenlik duvarları hem kişisel hem de kurumsal olarak kullanılabilir ve Mac, Windows ve Linux bilgisayarlar da dahil olmak üzere birçok cihazda yerleşik olarak gelir.


Antivirüs

 • Antivirüs ağ güvenliğinin önemli bir bileşenidir. Temel olarak internetten gelen kötü amaçlı yazılımlardan korunma sağlanması için kullanılan bir uygulama veya yazılımdır.
 • Bir antivirüs çalışması 3 ana eyleme dayanır: Tespit, tanımlama ve tehditlerin kaldırılması.
 • Antivirüs sadece yazılım aracılığıyla uygulanarak da, dış tehditlerin yanı sıra dahili tehditlerle de başa çıkabilir.

Firewall Nasıl Çalışır?

Firewall özel bir ağ içindeki ağ trafiğini filtreler. Bir dizi kurala göre hangi trafiğe izin verilmesi veya sınırlandırılması gerektiğini analiz eder. Güvenlik duvarını, bilgisayarınızın giriş noktasında, sadece güvenilir kaynakların veya IP adreslerinin ağınıza girmesine izin veren bir ağ geçidi bekçisi gibi düşünebilirsiniz.

Güvenlik duvarı, sadece kabul edecek şekilde yapılandırılmış gelen trafiği kabul eder. İyi ve kötü trafiği ayırt eder ve önceden belirlenmiş güvenlik kurallarında belirli veri paketlerine izin verir veya bunları engeller.

Bu kurallar, kaynak, hedef, içerik vb. gibi paket verileri tarafından belirtilen çeşitli yönlere dayanır. Siber saldırıları önlemek için şüpheli kaynaklardan gelen trafiği engeller.

Firewall Nasıl Kullanılır?

Ağınızı ve cihazlarınızı güvende tutmak için güvenlik duvarınızın doğru şekilde kurulduğundan ve bakımının yapıldığından emin olun ve aşağıdaki ipuçlarını uygulayın.

 • Güvenlik duvarlarınızı mümkün olan en kısa sürede sürekli güncelleyin: Ürün yazılımı yamaları, güvenlik duvarınızı yeni keşfedilen güvenlik açıklarına karşı güncel tutar.
 • Antivirüs koruması kullanın: Sisteminizi virüslerden ve diğer enfeksiyonlardan korumak için güvenlik duvarlarına ek olarak antivirüs yazılımı kullanmanız gerekir.
 • Erişilebilir bağlantı noktalarını ve ana bilgisayarı sınırlayın: Gelen ve giden bağlantıları, güvenilir IP adreslerinden oluşan katı bir beyaz listeyle sınırlayın.
 • Aktif ağa sahip olun: Kesinti süresini önlemek için aktif ağ yedeklerine sahip olun. Ağ ana bilgisayarları ve diğer kritik sistemler için veri yedeklemeleri, bir felaket durumunda veri kaybını ve üretkenlik kaybını önlemenize yardımcı olabilir.

Firewall Özellikleri Nelerdir?

Firewall’ın en önemli işlevi, güvenlik duvarının korumalı ağa giren ve çıkan tüm paketleri (internet aktarımı için veri parçaları) denetlediği, harici bir ağ ile korunan ağ arasında bir sınır oluşturmasıdır. İnceleme tamamlandıktan sonra bir güvenlik duvarı, önceden yapılandırılmış bir dizi kural yardımıyla iyi huylu ve kötü niyetli paketler arasında ayrım yapabilir.

Güvenlik duvarı, bir kural kümesi içinde olsun veya olmasın korunan ağa giriş yapılmamasını sağlar.

Güvenlik duvarları paketleri okur ve protokole onları nereye göndereceğini söylemek için kurallarla ilgili reform yapar.

Firewall Avantajları Nelerdir?

Firewall kullanmanın avantajları aşağıdaki şekildedir:

 • Güvenlik duvarları, güvenlik yönetimi için işletmelerde önemli bir rol oynamaktadır.
 • Savunmasız hizmetler için gelişmiş güvenlik ve gizlilik sağlar. Yetkisiz kullanıcıların internete bağlı özel bir ağa erişmesini engeller.
 • Daha hızlı yanıt süresi sağlar ve daha fazla trafik yükünü kaldırabilir.
 • Güvenlik protokollerini tek bir yetkili cihazdan kolayca yönetmenizi ve güncellemenizi sağlar.
 • Ağınızı kimlik avı saldırılarına karşı korur.

Firewall Nasıl Kurulur?

Firewall Kullanım Senaryoları Nelerdir?

Firewall kullanım senaryoları aşağıdaki gibidir:

 • Firewall, modern işletmelerle ilgili siber güvenlik cihazlarına bir güvenlik bilgisi ve olay yönetimi stratejisi (SIEM) ekleyebilir ve hem dış tehditlere hem de içeriden gelen tehditlere karşı koruma sağlamak için işletmelerin ağ çevresine kurulur.
 • Güvenlik duvarları, mevcut tehditleri savunmak için kalıpları tanımlayarak ve kuralları güncelleyerek günlüğe kaydetme ve denetleme işlevlerini gerçekleştirebilir.
 • Güvenlik duvarları, bir ev ağı, DSL veya statik IP adreslerine sahip kablolu modem için kullanılabilir. Güvenlik duvarları trafiği kolayca filtreleyebilir ve kullanıcıya izinsiz girişler hakkında sinyal verebilir.
 • Ayrıca antivirüs uygulamaları için de kullanılırlar.

Firewall Mimarisi

Firewall Hangi Yazılım Dilleri ile Çalışır?

Firewall İle Gerçek Zamanlı Veri Analizi Mümkün Mü?

Firewall analiz araçları, ağ yöneticilerine ve MSSP'lere ağın internet trafiğini neredeyse gerçek zamanlı olarak izlemeleri için benzersiz bir yol sağlar. Güvenlik duvarı trafik verileri, her bir güvenlik duvarındaki trafik hakkında detaylı ayrıntılar elde etmek için toplanır ve analiz edilir.

Cloud Migration Sürecinde Firewall Çözümünden Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Firewall Türleri ve Çözümleri Nelerdir?

Aşağıda 8 firewall türünü bulabilirsiniz:

 • Yazılım Güvenlik Duvarı
 • Donanım Güvenlik Duvarı
 • Paket Filtreleme
 • Devre Düzeyinde Ağ Geçidi
 • Proxy Hizmeti Uygulaması Güvenlik Duvarı
 • Bulut Güvenlik Duvarları
 • Durum Denetimi
 • Yeni Nesil Güvenlik Duvarı (NGFW)

Hangi İşletmeler Firewall Servisini Kullanmalıdır?

Virüsleri, solucanları, istenmeyen postaları ve diğer istenmeyen internet trafiğini arayıp engellemek isteyen tüm işletmeler firewall kullanabilir.

Hangi Uygulamalar İçin Firewall Kullanılabilir?

Tüm uygulamalar için firewall kullanabilirsiniz.

İşletmeler Neden Firewall Kullanmalıdır?

İşletmelerin güçlü bir firewall’a ihtiyaç duymasının en önemli beş nedeni aşağıdaki şekildedir:

 • Hackerlara ve Diğer Yetkisiz Harici Kullanıcılara Karşı İlk Savunma Hattınızdır.
 • Onaylanmamış Web Sitelerine Erişimi Engellemenizi Sağlar.
 • İşletmenizi Kötü Amaçlı Kodlardan Koruyabilir.
 • Bant Genişliğini Ölçer.
 • VPN Hizmetleri Sağlar.

Neden Bulutistan Firewall Çözümlerini Satın Almalısınız?

Bulutistan Firewall, bilgisayarınızı veya ağınızı kötü niyetli veya gereksiz ağ trafiğinden koruyarak dış siber saldırganlara karşı koruma sağlar. Ayrıca, kötü amaçlı yazılımların internet üzerinden bir bilgisayara veya ağa erişmesini de önleyebilir. İlgili ve gerekli verilerin geçmesine izin verirken belirli konumlardan (yani bilgisayar ağ adresleri), uygulamalardan veya bağlantı noktalarından gelen verileri engelleyecek şekilde yapılandırılabilir.

Bulutistan Firewall İşletmemizin Verileri İçin Yeterince Güvenilir Midir?

Bulutistan Firewall, öncelikle kötü amaçlı programlara (yani kötü amaçlı yazılımlara) karşı değil, kötü amaçlı trafiğe karşı korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca, şirketinizin dahili ağ kaynaklarına yetkisiz erişimi engeller. Bir ağ güvenlik duvarı, bilgisayar korsanlarının hassas bilgilere erişmesini ve operasyonları kesintiye uğratmasını veya şirketin kendi verileri için fidye yazılımı engelleyebileceğinden işletmeler için çok önemlidir.

İşletmeler İçin Firewall Kullanım Maliyetleri Nelerdir?

Firewall maliyetleri kullanıcı sayısına, profesyonel hizmetlere, bakıma ve desteğe göre farklı aralıklarda ücretlendirilir.

Bulutistan Firewall Hizmetlerinin Kurulum Süreleri Ne Kadar Zaman Alır?

Bulutistan Firewall hizmetlerinin kurulum süreleri ile ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayarak hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bulutistan Firewall Hizmetlerini Alırken, Ek Olarak Hangi Hizmetlerini Servis Olarak Alabilirim?

Türkiye'nin en çok tercih edilen yerli cloud servis sağlayıcılarından biri olan Bulutistan’dan alabileceğiniz birçok hizmet ve servis mevcuttur. Aşağıdaki linklere tıklayarak almak istediğiniz servis ve hizmetlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bulutistan Firewall Kullanmaya Nasıl Başlayabiliriz?

Bulutistan Firewall ile ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayabilir ve profesyonel ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz.

İletişim Formu