Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir? En Popüler 5 Bulut Bilişim Uygulama Örneği 

Son birkaç yıl, yeni teknolojilerin ortaya çıkması açısından devrim niteliğinde oldu. Büyük veri ve bulut bilişim gibi kavramlar hem kişisel hem de profesyonel kullanımda giderek yaygınlaştı. Bununla birlikte, birçok insan için bu terimler hala büyük bir bilinmez. Bu yüzden bugün bu yazıda size bulut bilişimin ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatacağız.

Haydi başlayalım!

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişim yani cloud computing, internet aracılığıyla sağlanan donanım ve yazılımın kullanımını tanımlar. Oturum açma kimlik bilgileri aracılığıyla, isteğe bağlı bilgi işlem hizmetleri, kullanıcıların fiziksel sabit disklerinde veri depolamak zorunda kalmadan uygulamalarına herhangi bir cihazdan erişmelerine olanak tanır.

Günümüzde herkes “bulut”u kullanır ve ondan bahseder, ancak, bu devrim niteliğindeki bilgi işlem eğiliminin gerçek konseptini kavramak biraz zor olabilir. Çoğu kişi, bulut bilişim ile kullandıkları uygulamaların veya kaydettikleri verilerin yerel depolama cihazlarında değil, “bulutta bir yerde” saklandığını bilir. Ancak bulut göründüğünden çok daha fazlasıdır. 

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Bulut Bilişim Nasıl Çalışır?

Bulut bilişimin nasıl çalıştığını anlamak söz konusu olduğunda, bulut bilişimi iki arayüz açısından incelemek faydalı olabilir. Bunlar, bilgi işlem sisteminin ön ucu ve arka ucudur. Sistemin ön ucu, kullanıcıların internet web tarayıcıları veya bulut bilişim uygulamaları aracılığıyla bulutta depolanan verilere erişmesine olanak tanır.

Ancak bulut bilişimin ana bileşeni arka uçla ilgilidir. Bu, verilerin ve bilgilerin depolanmasına izin veren işlevsellikten sorumlu olan sistemin yönüdür.

Arka uç; merkezi sunucular, veri tabanları ve bilgisayarlar dahil olmak üzere sunuculardan oluşur.

Merkezi sunucu, bulut bilişim ile bağlanan cihazlar arasında sorunsuz bağlantılar sağlayan bir yazılım türü olan “ara yazılım” kullanır. Bulut sağlayıcılar, güvenlik ihlalleri ve veri kaybı riskini azaltmak için genellikle birden çok veri kopyasını saklar.

İşletmeler, kendi BT altyapılarını veya veri merkezlerini satın alıp çalıştırmak yerine, bulut hizmet sağlayıcılarından uygulamalar ve depolama dahil olmak üzere kaynaklara erişim kiralayabilir veya ihtiyaç duydukları kadar hizmet alabilir.

Bulut Bilişim Dağıtım Modelleri Nelerdir?

Üç ana bulut bilişim türü vardır. Bunlar; özel (private), genel (public) ve hibrit (hybrid) bulutu içerir.

1. Özel Bulut (Private Cloud)

Özel bulutlar, işletmelerin kendi temel bulut altyapılarını oluşturmasına ve sürdürmesine yardımcı olur. Kolaylık, çok yönlülük sunan ve şirketlerin çevik kalmasını sağlayan bir bulut modelidir. Özel bulut seçeneği aynı zamanda, işletmelerin normalde yerel veri merkezleriyle ilişkilendirilen yönetim, kontrol ve güvenlik üzerindeki kontrolünü elinde tutmasını sağlar.

2. Genel Bulut (Public cloud)

Genel bulut modeli, internet üzerinden bulut hizmetleri sunan üçüncü taraf bir bulut hizmeti sağlayıcısını içerir. Genel bulut hizmetleri isteğe bağlı olarak, genellikle saatlik veya dakikalık olarak sağlanır. Ancak, bazı hizmetler için daha uzun vadeli taahhütler ayarlamak da mümkündür.

Müşteriler yalnızca tüketilen CPU (merkezi işlem birimi) döngüleri, depolama veya bant genişliği için ödeme yapar. 

3. Hibrit Bulut (Hybrid Cloud)

Hibrit bulut modelleri, genel bulut hizmetlerini şirket içi özel bulut çözümleriyle birleştirir. Hibrit bulutun amacı, bir genel bulut modelinin sunabileceği en iyiyi alarak birleştirilmiş, otomatikleştirilmiş ve ölçeklenebilir bir ortam oluşturmak ve kritik görev bilgilerinin kontrolünü elinde tutmaktır.

Bulut Bilişim Hizmet Türleri Nelerdir?

Bulutun bir üçüncü taraf sağlayıcıya (genel bulut), şirketin kendisine (özel) veya her ikisine (hibrit) ait olup olmadığını belirleyen farklı bulut dağıtım modelleri olduğu gibi farklı bulut bilişim hizmet türleri de vardır:

1. IaaS (Hizmet Olarak Altyapı)

IaaS veya Infrastructure as a Service (Hizmet Olarak Altyapı), bir işletmenin bilgi işlem hizmeti olarak kiralayabileceği tüm yapı taşlarını kapsar. Bu, işletim sistemleri, fiziksel veya sanal sunucuların yanı sıra IP tabanlı bağlantı yoluyla depolama için de geçerlidir. Bu model, işleyen bir BT altyapısı için gerekli tüm unsurları sağladığından, sıfırdan uygulamalar oluşturan şirketler tarafından yaygın olarak kullanılır. Birçok IaaS kullanıcısı, teknik sorunları çözmek zorunda kalmadan, bulut altyapılarının kontrolünü elinde tutarak diğer kritik iş görevlerine konsantre olabilir.

2. PaaS (Hizmet Olarak Platform)

IaaS tüm BT altyapısını sağlarken, Platform as a Service (Hizmet Olarak Platform) veya PaaS, geliştirme ekipleri için isteğe bağlı bir ortam sunar. Adından da anlaşılacağı gibi, birden fazla geliştiricinin aynı proje üzerinde işbirliği yapabileceği ve yazılım uygulamalarını hızla geliştirebileceği, test edebileceği, sunabileceği ve yönetebileceği gerçek bir platformdur. Ölçeklenebilir bir PaaS ile, geliştiriciler geliştirme sürecine konsantre olabilir ve çalışmalarının gerektirebileceği ağın, veri tabanı ve sunucuların altında yatan altyapı hakkında endişelenmek zorunda kalmaz.

3. SaaS (Hizmet Olarak Yazılım)

SaaS veya Software as a Service (Hizmet Olarak Yazılım), yalnızca büyük işletmeler tarafından değil, dünya çapında birçok son kullanıcı tarafından da günlük olarak kullanıldığı için en iyi bilinen bulut bilgi işlem modelidir. Bir uygulamanın, kullanıma hazır ve internet üzerinden dağıtılan bir hizmet olarak teslim edilmesini içerir. Çoğu zaman, bu bilgi işlem hizmetine abonelik veya kullanım başına ödeme lisans sözleşmesi yoluyla erişilebilir. Herhangi bir internet tarayıcısı üzerinden erişilen SaaS, kullanıcı tarafında herhangi bir bakım gerektirmez.

Bulut Bilişimin Avantajları Nelerdir?

Bulut altyapısına geçiş birçok avantaj sağlar ve işletmeler için yeni fırsatlar yaratır. 

Neden mi?

Çünkü kendi sunucularını veya yazılım uygulamalarını kurmak ve sürdürmek zorunda kalmamak, kaynakları serbest bırakır ve inovasyona, müşteri hizmetlerine ve değer yaratan diğer alanlara odaklanmaya olanak tanır. Ayrıca, çalışanların web özellikli cihazları aracılığıyla her yerden ve her zaman bağlanabilecekleri bir sanal ofise sahip olmasına ve maksimum verimliliğe yönelik yeni bir iş akışı oluşturmaya yardımcı olur. 

Peki bulut bilişimin başka ne avantajı var derseniz, aşağıdaki listede bulut bilişimin en büyük avantajlarının bir listesini bulabilirsiniz:

1. Verimlilik artırma ve maliyet azaltma

Bulut bilişimin en önemli avantajlarından biri, işletmelerin teknik ekipman satın almak ve bakımını yapmak için büyük miktarda para harcamak zorunda kalmamasıdır. İşletmeler, donanıma, tesislere veya karmaşık veri merkezlerine yatırım yapmak zorunda kalmadan kaynaklarını başka yerlerde kullanabilir. Bulutistan gibi bulut hizmet sağlayıcıları, sorun giderme ve hizmetlerinin bakımını üstlendiğinden, büyük BT ekipleri için personel almanıza gerek kalmaz. 

Bulut sistemlerinde daha az aksama süresi olduğu için önemli bir maliyet düşüşü ve verimlilikte genel bir artış gözlemlenir.

2. Veri güvenliği

Devasa dijital veri tabanları temelinde çalışan bir iş dünyasında, işletmelerin sahip olduğu en büyük endişelerden biri verilerinin güvenliğidir. 

Neden mi?

Çünkü siber suçlar ve veri ihlalleri bir işletmenin gelirinin azalmasına sebep olabilir ve kamu imajını tehlikeye atabilir. Bu nedenle, bulut depolama ve yazılım; şifreleme, erişim kontrolü ve katmanlı kimlik doğrulama modülleri gibi gelişmiş korumalarla birlikte gelir. 

Son derece hassas verilerle çalışan fakat yine de bulut bilişimin avantajlarından yararlanmak isteyen işletmelere özel bir bulut modeli kurmaları önerilir.

3. Ölçeklenebilirlik

Bulut bilişimdeki ölçeklenebilirlik, her büyüklükteki işletmenin dinamik pazarın değişen taleplerine hızla tepki vermesine yardımcı olur. Her işletmenin zaman içinde değişme eğiliminde olan benzersiz BT ihtiyaçları olduğundan, bulut bilişim, BT departmanlarını yukarı veya aşağı ölçeklendirmelerini kolaylaştırır. Bu nedenle bulut çözümleri, büyüyen veya dalgalanan bant genişliği talepleriyle karşı karşıya olan işletmeler için özellikle ilgi çekicidir. İşletmeler, yatırım yapmak zorunda kalmadan, hatta pahalı donanımlar kullanmadan, yüksek performanslı ölçeklenebilirlikten yararlanabilir.

4. Mobilite 

Farklı kıtalarda yaşayan ekip üyeleri veya müşteriler arasında yeni bir iş akışı ve işbirliği fırsatları oluşturan bulut bilişimin kullanılabilirliği ofis ile sınırlı değildir. Bulut hizmetleri internet üzerinden teslim edildiğinden, ihtiyaç duyulan her yerde ücretsiz olarak kullanılabilir. Çalışanlar kendi oturum açma kimlik bilgilerini kullanarak şirket verilerine, yazılımlara ve depolama sunucularına bağlanabilir, görevlerini uzak konumlardan tamamlayabilir ve her zaman döngüde kalabilir. Ayrıca, sistemlerin bakımı otomatik olarak yapıldığından, manuel yazılım güncellemeleri yapma konusunda hiçbir zaman endişelenmeleri gerekmez.

5. Olağanüstü durum kurtarma

Veriler yerel sabit disk ve sunucularda depolandığında, veri kaybı bir şirket için büyük bir tehdit oluşturur. Bulut altyapısı ile veriler yalnızca 7/24 mevcut olmakla kalmaz, aynı zamanda otomatik olarak yedeklenir.

6. Kontrol

Bulut bilişim, modern işletmeler için özelleştirilebilir çözümler sunarken, işletmelerin hassas verileri üzerinde de tam kontrol sahibi olmalarını sağlar. Ekip liderleri, yalnızca birkaç tıklamayla erişim haklarını ayarlayabilir ve hiçbir bilginin yanlış ellere geçmemesini sağlayabilir. Aynı zamanda belgeler, iş akışlarını kolaylaştıran ve işbirliği çabalarını geliştiren doğru ekip üyelerine kolayca atanabilir. Birden fazla kişi aynı proje üzerinde gerçek zamanlı olarak çalışabilir ve güncellenmiş kopyaları e-posta yoluyla göndermek zorunda kalmaz.

7. Rekabet avantajı

Tamamen veya kısmen yeni bir BT altyapısına geçiş, bir ilk yatırımı ve bir inanç sıçramasını gerektirse de, bulutu kullanmak uzun vadede işinizi olumlu yönde etkileyecek ve daha fazla değer üretecektir.

En Popüler 5 Bulut Bilişim Uygulama Örneği 

Bulut bilişim, sonsuz sayıda hizmetin temelini oluşturur. Bunlar, Gmail gibi tüketici hizmetlerinden akıllı telefonlardaki bulut fotoğraf yedekleme özelliklerine kadar uzanır. Bulut bilişimin diğer örnekleri arasında, video akış hizmetini çalıştırmak için bulutun bilgi işlem gücüne dayanan Netflix de yer alır.

Birçok yazılım satıcısı da uygulamalarını internet üzerinden hizmet olarak sunar. Bunlar genellikle abonelik temelinde sunulur. En popüler örnekleri arasında; Zoom, WhatsApp, Skype, Microsoft Office 365, Google docs vardır.

1. İşbirliği Platformları

Microsoft Teams, Slack 

2. Depolama Platformları

Dropbox, Gmail, Facebook

3. Pazarlama Platformları

Hubspot, Adobe Marketing Cloud

4. Eğitim Platformları

SlideRocket, Ratatype

5. Sağlık Platformları

ClearDATA, Dell’s Secure Healthcare Cloud, IBM Cloud

Bulut Bilişimin Geleceği Nasıl Olacak?

Dijital dönüşüm ve IoT dünyasında, her şey dijital olarak bulut bilişime bağlanabilir. İşler, hizmetler, uygulamalar ve platformlar söz konusu olduğunda, bulut her şeyi değiştirir. Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi diğer teknolojik gelişmelerle birlikte bulutun yükselişi gerçek bir devrimdir.

Bu bağlamda gelecekte de işletmelerin bulut tabanlı yazılım ürünleri ve şirket içi çözüm kombinasyonlarını dağıtmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Bu dağıtım, giderek daha fazla şirketin hibrit BT mimarileri oluşturmasını sağlayarak, verileri tam olarak ihtiyaç duydukları şekilde hesaplamalarına ve depolamalarına olanak tanıyacak.

Özetle, bulut altyapısının avantajları düşünüldüğünde, bulut bilişim yalnızca isteğe bağlı bir teknoloji trendi değildir; bir işletme için gelecekteki karlılığın, uzun ömürlülüğün ve başarının anahtarıdır. 

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Bulut Sağlayıcı Nasıl Seçilir?

Bir işletme için en iyi bulut sağlayıcıyı seçmek; avantajlar, kullanılabilirlik, maliyet verimliliği, benzersiz ihtiyaçlar ve işin büyüklüğüne dayanmalıdır. Bulut bilişim, karmaşık bir konu olabileceği için bulut bilişim hizmet türleri hakkında daha fazla bilgi almak için deneyimli bir bulut bilişim uzmanıyla konuşmayı düşünün. 

Bulut bilişim hizmetleri ile ilgili daha fazla bilgi için, ülke ve bölgedeki müşterilerine yenilikçi bulut bilişim servisleri ile rekabet gücü kazandıran Bulutistan ile iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Infrastructure As A Service (IaaS) Nedir? IaaS vs. PaaS Arasındaki Farklar

Sonraki Yazı

Software As A Service (SaaS) Nedir? Yazılım Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.