Felaket Kurtarma Nedir? Bulut Bilişimde Felaket Kurtarma Senaryoları ve Planı Hazırlama

Veri, günümüz işletmelerinin en değerli varlığıdır. Veri kaybı; üretkenlik, gelir, itibar ve hatta müşteri kaybı da dahil olmak üzere işinizde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Tabii ki bir afetin ne zaman olacağını ve etkisinin ne kadar ciddi olacağını tahmin etmeniz zordur. Bununla birlikte, kontrol edebileceğiniz şey, bir felakete nasıl tepki vereceğiniz ve işletmenizin bundan ne kadar başarılı bir şekilde kurtulacağıdır.

Bulut Felaket Kurtarma Nedir?

Bulut felaket kurtarma yani cloud disaster recovery (CDR), bir felaketten sonra işletmenizin kritik sistemlerini hızlı bir şekilde kurtarmanıza yardımcı olan ve sistemlerinize güvenli bir sanal ortamda uzaktan erişim sağlayan bulut tabanlı yönetilen bir hizmettir.

Geleneksel felaket kurtarma (disaster recovery) söz konusu olduğunda, ikincil bir veri merkezini yönetmek zaman alıcı ve maliyetli olabilir. Bulut felaket kurtarma, geleneksel altyapı ihtiyacını ortadan kaldırarak hizmet dışı kalma ile ilgili her şeyi değiştirir. BT departmanları artık anında dönüş ve yük devretme için bulutun gücünden yararlanabilir. Bu, maliyetin çok altında daha hızlı kurtarma süreleri sağlar.

Bulut Felaket Kurtarma Nasıl Çalışır?

Cloud disaster recovery , önemli verileri ve uygulamaları tesis dışı bir veri merkezinde depolamayı ve bir kriz durumunda bir sanal ana bilgisayara veya ikincil bir siteye yük devretmeyi içerir. Bu, felaketler meydana geldiğinde işletmelerin hızla yeniden çalışmaya başlamasına yardımcı olur ve yıkıcı olayların işleri üzerindeki etkisini en aza indirir.

Bulut sağlayıcıları, sistemlerin ve uygulamaların düzenli olarak yamalanmasını ve güncel olmasını sağlamaktan sorumludur. Ve çoğu bulut felaket kurtarma işlevi otomatikleştirilebildiğinden, hata olasılığını azaltır ve kullanıcıların minimum katılımını gerektirir.

Çoğu bulut sağlayıcısı, kullandıkça öde hizmetleri aracılığıyla çalışır; bu, işletmelerin yalnızca depolama alanı miktarı ve kullanılan yazılım lisansı sayısı için ödeme yapması gerektiği anlamına gelir. Cloud disaster recovery, kullanıcılara hizmetleri iş gereksinimlerine uyacak şekilde ölçeklendirme esnekliği de sağlar.

Bulutistan Cloud disaster recovery hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Bulut Felaket Kurtarma İle Geleneksel Felaket Kurtarma Karşılaştırması

Bulut felaket kurtarma, sistem verilerinin uzak bir bulut tabanlı platformda depolanmasına ve kurtarılmasına izin veren bir bulut bilişim hizmetidir. 

Geleneksel olağanüstü durum kurtarmanın temel unsuru, kritik verilerin tüm yedek kopyalarını depolayabilen ve üretim iş yüklerini devredebileceğiniz ikincil bir veri merkezidir. Geleneksel bir şirket içi felaket kurtarma genellikle aşağıdakileri içerir:

 • Bakım çalışanları ve bilgi işlem ekipmanı dahil olmak üzere BT altyapısını barındırmak için özel bir tesis.
 • Yüksek düzeyde operasyonel performans sağlamak ve veri merkezinin iş gereksinimlerinize bağlı olarak ölçeğini büyütmesine olanak tanıyan yeterli sunucu kapasitesi.
 • İkincil veri merkezine uzaktan erişim sağlamak için yeterli bant genişliğine sahip internet bağlantısı.
 • Birincil ve ikincil veri merkezleri arasında güvenilir bir bağlantı sağlamanın yanı sıra veri kullanılabilirliği sağlamak için güvenlik duvarları, yönlendiriciler ve anahtarlar dahil ağ altyapısı.

Bununla birlikte, geleneksel olağanüstü durum kurtarmayı genellikle yönetmek ve izlemek için çok karmaşıktır. Ayrıca, fiziksel bir felaket kurtarma sahasının desteklenmesi ve bakımı son derece pahalı ve zaman alıcı olabilir. Bir şirket içi veri merkeziyle çalışırken, yalnızca çok fazla para, zaman ve çaba gerektirebilecek ek bilgi işlem ekipmanı satın alarak sunucu kapasitenizi artırabilirsiniz.

Bulut bilişimde olağanüstü durum kurtarma, geleneksel olağanüstü durum kurtarma sorunlarının çoğuyla etkin bir şekilde başa çıkabilir. Avantajları aşağıdakileri içerir:

 • İkincil bir fiziksel site oluşturmanız ve kritik işlemleri desteklemek için ek donanım ve yazılım satın almanız gerekmez. Bulut bilişimde olağanüstü durum kurtarma ile, ikincil bir felaket kurtarma sitesi olarak kullanılabilecek bulut depolamaya erişebilirsiniz.
 • Mevcut iş taleplerinize bağlı olarak, gerekli bulut bilişim kaynaklarını ekleyerek ölçeği kolayca büyütebilir veya küçültebilirsiniz.
 • Uygun fiyatlı kullandıkça öde fiyatlandırma modeliyle, yalnızca gerçekten kullandığınız bulut bilişim hizmetleri için ödeme yapmanız gerekir.
 • Bulut bilişimde olağanüstü durum kurtarma, herhangi bir yerden birkaç dakika içinde gerçekleştirilebilir. İhtiyacınız olan tek şey internete bağlı bir cihazdır.
 • Yedeklenen verilerinizi birden fazla coğrafi konumda depolayabilir, böylece tek bir arıza noktasını ortadan kaldırabilirsiniz. Bulut veri merkezlerinden biri arızalansa bile her zaman bir yedek kopyanız olur.
 • Son teknoloji ağ altyapısı, herhangi bir sorunun veya hatanın bir bulut sağlayıcısı tarafından hızla tespit edilmesini ve halledilmesini sağlar. Ayrıca bulut sağlayıcı, donanım ve yazılım yükseltmeleri dahil olmak üzere bulut depolamanızın 7/24 destek ve bakımını sağlar.

Neden Bulut Bilişimde Felaket Kurtarmayı Seçmelisiniz?

Felaket kurtarmanın birincil amacı, bir felaketin iş performansı üzerindeki genel etkisini en aza indirmektir. Bulut bilişimde felaket kurtarma tam da bunu yapabilir. Felaket durumunda, iş operasyonlarını sürdürmek için kritik iş yükleri bir felaket kurtarma sitesine yük devredebilir. Üretim veri merkeziniz geri yüklenir yüklenmez buluttan geri yüklenebilir, altyapınızı ve bileşenlerini orijinal durumlarına geri yükleyebilirsiniz. Sonuç olarak, iş kesintisi azalır ve hizmet kesintisi en aza indirilir.

Maliyet verimliliği, ölçeklenebilirliği ve güvenilirliği nedeniyle bulut bilişimde felaket kurtarma, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için en kazançlı seçenektir. Genel olarak, KOBİ’lerin kendi felaket kurtarma sitelerini oluşturmak ve sürdürmek için yeterli bütçesi veya kaynağı yoktur. Bulut sağlayıcılar, veri korumasının yanı sıra olağanüstü durum kurtarma için uygun maliyetli ve uzun ömürlü bir çözüm haline gelebilecek bulut depolamaya erişim sunar.

Bulut Felaket Kurtarmanın Dezavantajları Nelerdir?

Bulut felaket kurtarmanın dezavantajlarını aşağıda sizin için listeledik:

1. Artan Uyumluluk Gereksinimleri

Verileri ve diğer kaynakları buluta taşımak, kendi risklerini de beraberinde getirir. Verilerin olağanüstü durum kurtarma için saha dışında saklanması, işletmelerin yeni düzenleyici önlemlere uyması gerektiği anlamına gelir.

2. Potansiyel Bağlantı Sorunları

Kullanıcılar, bulutta depolanan şirket verilerine erişmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyar ve bu, bağlantı sorunlarıyla karşılaşıldığında sorun olabilir. Cloud felaket kurtarma, zaman zaman verilere erişim için artan engeller sunar.

3. Hizmet Sağlayıcının SLA’sı İle Sınırlı Olmak

Hizmet sağlayıcının standartları ile müşterinin standartları her zaman eşleşmez. Bazen bu, Kurtarma Süresi Hedefleri’ni – Recovery Time Objectives (RTO’lar) karşılarken bir sorun oluşturabilir.

Bulut Bilişimde Felaket Kurtarma Senaryoları 

İşletmeleri etkileyebilecek üç ana felaket senaryosu vardır:

1. Doğal afetler

Sel veya deprem gibi doğal afetler daha nadirdir ancak, olası felaket kurtarma senaryoları arasında yer alır. Kullanmakta olduğunuz bulut hizmetini barındıran bir sunucunun bulunduğu bir alanda bir afet olursa, bu, hizmetleri kesintiye uğratabilir ve olağanüstü durum kurtarma operasyonları gerektirebilir.

2. Teknik felaketler

Belki de üç teknik felaketten en belirgin olandır. Bulut teknolojisinde ters gidebilecek her şeyi kapsar. Örneğin, elektrik kesintilerini veya ağ bağlantısı kaybını içerebilir.

3. İnsani felaketler

İnsan arızaları yaygın bir durumdur ve genellikle bulut hizmetlerini kullanırken meydana gelen kazalardır. Bunlar, yanlışlıkla yanlış yapılandırmayı veya bulut hizmetine kötü niyetli üçüncü taraf erişimi içerebilir.

Bulut sağlayıcıları, üzerinde doğrudan kontrole sahip oldukları her şeyden sorumludur. Buna donanım, yazılım, ağ ve tesisler gibi genel altyapının esnekliği de dahildir. Bulut yapılandırması, güvenli veri yedeklemeleri, iş yükü mimarisi ve kullanılabilirlik gibi alanlardan genellikle müşteri olarak siz sorumlu olursunuz.

Bulut Bilişimde Felaket Kurtarma Planı Nasıl Hazırlanır?

Bulut Bilişimde Felaket Kurtarma Planı Nasıl Hazırlanır?

Felaket kurtarmada bulut bilişimin avantajlarını anladıktan sonra, kapsamlı bir felaket kurtarma planı hazırlayabilirsiniz. 

Aşağıda, bulut ortamında çalışan bir felaket kurtarma planını nasıl oluşturacağınızı size adım adım anlattık.

1. Risk değerlendirmesi ve analizi yapın

Bulut bilişimde olağanüstü felaket kurtarma planlamasının ilk adımı, mevcut BT altyapınızı değerlendirmek ve işletmenizin en çok maruz kaldığı potansiyel tehditleri ve risk faktörlerini belirlemektir.

Bir risk değerlendirmesi, BT altyapınızın güvenlik açıklarını keşfetmenize ve hangi iş işlevlerinin ve bileşenlerinin en kritik olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Aynı zamanda, bir analiz, beklenmedik hizmet kesintilerinin işinizi nasıl etkileyebileceğini tahmin etmenize olanak tanır.

Ayrıca bu tahminlere dayanarak, felaket kurtarma ile ilişkili finansal ve finansal olmayan maliyetleri de hesaplayabilirsiniz. 

2. Önleme, hazırlık, müdahale ve kurtarma önlemlerini seçin

Bir sonraki adım, bulut bilişim ortamının olağanüstü durum kurtarmasında hangi önleme, hazırlık, müdahale ve kurtarma önlemlerinin uygulanması gerektiğine karar vermektir. Özetle, önlemler aşağıdakileri gerçekleştirmenize olanak tanır:

 • Önleme, ilk etapta bir felaketin oluşmasını önlemek için olası tehditleri azaltmanıza ve sistem güvenlik açıklarını ortadan kaldırmanıza olanak tanır.
 • Hazırlık, gerçek bir felaket kurtarma olayı sırasında ne yapılması gerektiğini belirten bir felaket kurtarma planının ana hatlarını oluşturmayı gerektirir. Bir felaket sırasında felaket kurtarma planının düzgün bir şekilde yürütülmesini sağlamak için sürecin her adımını belgelemeniz gerekir. 
 • Müdahale, bir afet meydana geldiğinde bir olayı ele almak ve etkisini azaltmak için hangi felaket kurtarma stratejilerinin uygulanması gerektiğini açıklar.
 • Recovery, bir felaket durumunda altyapınızı başarılı bir şekilde kurtarmak için ne yapılması gerektiğini ve hasarın nasıl en aza indirileceğini belirler.

Felaket kurtarmaya yönelik hangi yaklaşımı uygulayacağınızı belirledikten sonra, felaket kurtarma planınızı eyleme geçirebilecek ve felaket kurtarma hedeflerine ulaşabilecek bir veri koruma çözümü seçmeniz gerekir. Yani bu, iş ihtiyaçlarınızı karşılayan ve altyapı gereksinimlerinize uyan bir çözümü seçmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu amaçla aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Mevcut hizmetler
 • Donanım kapasitesi
 • Bant genişliği
 • Veri güvenliği
 • Kullanım kolaylığı
 • Hizmet ölçeklenebilirliği
 • Maliyet
 • İtibar

3. Bulut tabanlı felaket kurtarma planınızı test edin ve güncelleyin

Felaket kurtarma planını oluşturup belgeledikten sonra, planınızın gerçekten işe yarayıp yaramadığını görmek için düzenli testler yapmanız gerekir. Bu yüzden iş açısından kritik verilerin ve uygulamaların beklenen zaman çerçevesi içinde kurtarılıp kurtarılamayacağını test edebilirsiniz.

Bulut tabanlı bir felaket kurtarma planını test etmek, bulut bilişimde olağanüstü durum kurtarmaya yönelik mevcut yaklaşımınızdaki sorunları ve tutarsızlıkları belirlemenize yardımcı olabilir. Test çalışmasından sonra, gerekli sonuçları elde etmek ve mevcut sorunları ortadan kaldırmak için felaket kurtarma planınızda nelerin eksik olduğuna ve nasıl güncellenmesi gerektiğine karar verebilirsiniz.

Özetle diyebiliriz ki, bulut felaket kurtarma, kapsamlı ve sürekli olarak planlanmış bir şey olmalıdır. Olağanüstü felaket kurtarma seneryolarınızda bulutu kullanmak, sürecinizin esnek ve en önemlisi hem maliyet hem de süreç açısından verimli olmasını sağlar. Tam özelliklerinizi karşılayan bir kurtarma planı hazırlayarak, bulut bilişimde olağanüstü durum kurtarma için kusursuz bir plan oluşturabilirsiniz.

Bulutistan ile Zahmetsiz Felaket Kurtarma

Bulutistan, felaket kurtarmayı sorunsuz ve zahmetsiz hale getirir. Kritik iş yüklerini fidye yazılımlarından, doğal afetlerden, altyapı arızalarından ve diğer yaygın tehditlerden korumanın maliyetini ve karmaşıklığını azaltır.

Bulutistan, bir felaket durumunda önemli iş operasyonlarını kurmak, yönetmek ve yük devretmek için gereken tüm hizmetleri gerçekleştirerek, BT uzmanlarının yükünü azaltır.

Bulutistan “Yedekleme Bulutu” hakkında daha fazla bilgi edinmek için linke tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Public Cloud Nedir? İşletmeler Neden Genel Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

Sonraki Yazı

SIEM (Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi) Nedir? Bulut Bilişim Ortamında Güvenliğin Önemi

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.