Docker

Docker

Bulutistan’da Docker çalıştırmak kapsayıcıları hızla dağıtmanıza ve yönetmenize olanak sağlar, kullanıcıların uygulamaları daha zahmetsizce yönetmelerine yardımcı olur ve sorunsuz bir geliştirici deneyimi oluşturmanızı sağlar. Her zaman geliştiricilerin ve sistemlerin gereksinimlerine odaklanır. Bu modern teknoloji, işletmelerin herhangi bir coğrafi konumdan herhangi bir ürünü oluşturmasına ve çalıştırmasına da olanak tanır.
BİZİ TERCİH EDENLER
GENEL BAKIŞ Uygulamalar arasında sorunsuz çalışmayı kolaylaştırın!

Docker Nedir?

Kapsayıcı adı verilen hafif sanallaştırılmış ortamlarda uygulamaları geliştirmek, dağıtmak ve yönetmek için kullanılan açık kaynaklı bir kapsayıcı platformu olan Docker’ı Bulutistan hizmetlerinde çalıştırmak; geliştirme, kalite kontrol ve operasyon gibi farklı birimlerdeki ekiplerin uygulamalar arasında sorunsuz çalışması kolaylaştırır.

Docker, uygulamanın üzerinde çalıştığı sistemle aynı altyapıyı kullanmanıza izin verir. Uygulamanın ihtiyaç duyduğu her şey bir konteynere paketlenir ve üretim sunucusuna gönderilir. Bu sayede geliştiricilerin, kodun dağıtıldığı ve çalıştırıldığı altyapı hakkında endişelenmelerine gerek kalmadan kod yazmaya konsantre olur. Docker sistem yöneticileri için ise esneklik sağlar ve yapılandırılacak sistem sayısını azaltır. Bu da ekstra çaba, zaman ve alan gereksinimlerini azaltır.
Docker Nedir?
Başarı Hikayeleri

“SAP HANA Altyapısı 7 aylık verimli proje süreci sonucunda pazarın öncüsü Bulutistan’a minimum kesinti ve %100 başarı oranı ile taşındı.”

Bulutistan Docker’ın Avantajlarına Yakından Bakın

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Artırılmış Ölçeklenebilirlik
Artırılmış Ölçeklenebilirlik
Bulutistan Docker çözümü, işletmelerin ihtiyaçlarına göre iş yüklerini ve uygulamaları gerçek zamanlı olarak büyütüp küçültmesine ve yüksek yoğunluklu ortamlarda birden fazla iş yükünü çalıştırmasına olanak tanır. Konteynerleştirme, pilot aşamadan büyük ölçekli üretime kadar kolayca ölçeklendirmeye yardımcı olur.
Otomasyon
Otomasyon
Bulutistan Docker çözümü, işletmelerin çeşitli uygulamaları düzene koymasını ve manuel müdahale olmadan sıkıcı, tekrarlayan görevleri otomatikleştirmesini sağlayan Hizmet olarak Yazılım ve Hizmet olarak Platform modeli üzerinde çalışır. Docker, birleşik bir işletim modeliyle çalıştığı için operasyonların verimliliğini artırır.
Daha Fazla Esneklik
Daha Fazla Esneklik
Bulutistan Docker çözümü, büyük dağıtımları ve karmaşık sistemleri yönetmek için çok güçlü bir araçtır. Bulutlar arasında kolayca dağıtılır ve kullanıcılara farklı ortamlardaki tüm uygulamalarının entegre bir görünümünü sunar. Farklı platformlarda kolayca taşınabilir.
Standardizasyon
Standardizasyon
Bulutistan Docker çözümünün en büyük avantajlarından biri standardizasyondur. Hizmet altyapısının standartlaştırılması, her ekip üyesinin bir parite ortamında çalışmasına olanak tanır. Bu, mühendislerin uygulama içindeki hataları verimli bir şekilde analiz etmelerine ve düzeltmelerine yardımcı olur.

Sizin için en ideal Docker çözümüne
birlikte karar verelim.

BULUTISTAN DOCKER Neler Sunuyoruz?
Modülerlik

Geliştiriciler uygulamayı ayırarak, uygulamanın tamamını kaldırmadan belirli bir bölüm üzerinde kolayca çalışabilir.

CI/CD Desteği

Dağıtımları hızlandırdığı, güncellemeleri basitleştirdiği ve ekip üyelerinin birlikte verimli çalışmasına olanak tanıdığı için CI/CD uygulamalarıyla iyi çalışır.

Birleştirilebilirlik

Geliştirme ve test ortamları arasındaki kolay hareketler sayesinde hataların düzeltilmesini ve birleştirilebilirliği kolaylaştırır.

Taşınabilirlik

Uygulamaları ve ortamlarını yalıtarak temiz ve minimum düzeyde tutulmasını sağlar, bu da daha ayrıntılı kontrol ve daha fazla taşınabilirlik sağlar.

Hızlı Dağıtım

Docker kapsayıcıları, milisaniyeler içinde oluşturulabilir. Bu, bir işletim sistemini başlatmadan, sadece uygulama sürecini çalıştıran kapsayıcılar tarafından elde edilir.

Yapılandırmayı Basitleştirme

Sanal bir makinenin ek yükü olmadan herhangi bir altyapı üzerinde kendi yapılandırmasıyla herhangi bir platformu çalıştırma yeteneği sağlar.

Code Pipeline Yönetimi

Geliştirmeden üretime kadar uygulama için tutarlı bir ortam sağlayarak kod geliştirme ve dağıtım hattını kolaylaştırır.

Çok Kiracılılık

Çok kiracılı uygulamalarda kullanılır, böylece büyük uygulama yeniden yazmalarından kaçınılır.

Neden Bulutistan
Docker?
En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!
Daha Hızlı Başlangıçlar
Daha Hızlı Başlangıçlar
Docker, her istemci için doğru kapsayıcıları saniyeler içinde kolayca başlatmamıza ve durdurmamıza olanak tanır. Yerel ortamlarımızı hızla çalışır duruma getirmek, sorunları hemen çözmeye başlayabileceğimiz anlamına gelir.
Yüksek Güvenlik
Yüksek Güvenlik
Tüm Docker kapsayıcıları, her biri kendi işlem ve ağ alanına sahip yalıtılmış ortamlar olarak çalıştığı için potansiyel olarak genel güvenliği artırarak trafik akışı ve yönetimi üzerinde tam kontrol sağlar.
7/24 Profesyonel Destek
7/24 Profesyonel Destek
Uzman ekibimiz, gerçek zamanlı yanıtlar sağlayarak 7 gün 24 saat desteğe hazırdır ve herhangi bir problemle karşılaştığınızda, zaman kaybetmeden anında çözüme ulaşmanızı sağlar.
20+ Kurumsal Referans
20+ Kurumsal Referans
Sağlık, prodüksiyon, lojistik, perakende, otomotiv, reklam & pazarlama, sanayi, eğitim, oyun ve bilişim dahil 15 farklı sektörde 20'den fazla kurumsal işletmenin tercih ettiği bir teknoloji şirketiyiz.

Rakamlarla Bulutistan

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
800+
Toplam
Müşteri
50+
Toplam
Veri Hacmi (PB)
%99.9+
Toplam
SLA
50+
Yurtdışı
Hizmeti

Bulut Tabanlı Diğer Servislerimiz

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Kubernetes kümeleriyle kapsayıcılı uygulamaları kolayca dağıtın, ölçeklendirin ve yükseltin!
Göz At
Sıfırdan bir konteyner platformu oluşturmanıza gerek kalmadan kapsayıcı kümelerini yönetmeyi kolaylaştırın!
Göz At
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
İletişim bilgilerime kampanya, tanıtım ve reklam içerikli ticari elektronik ileti gönderilmesine, bu amaçla kişisel verilerimin işlenmesine; tedarikçilerinizle hissedarlarınızla ve bağlı bulunan şirketlerinizle paylaşılmasına izin veriyorum.
Kişisel verileriniz sizinle irtibat kurmak için alınmakta ve işlenmektedir. Aydınlatma metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Teknoloji Merkezi İçerikleri

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Tümünü Görüntüle

Docker Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Docker Nedir?

Docker, geliştiricilerin kapsayıcılar kullanarak uygulama geliştirmesini ve çalıştırmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir araçtır. Kapsayıcılar, geliştiricilerin bir uygulamayı kitaplıklar ve diğer bağımlılıklar gibi tüm gereksinimleri ve yapılandırmalarıyla paketlemesine ve tek bir paket olarak dağıtmasına olanak tanır. Bunu yaparak geliştiriciler, yazılımın kodu yazmak için kullandıklarının yanı sıra diğer sistemlerde de düzgün çalışacağını bilmenin rahatlığını yaşarlar.

Docker Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Docker vs. Kubernetes Arasındaki Farklar Nelerdir?

Docker ve Kubernetes, her ikisi de açık kaynaklı bulutta yerel teknolojilerdir. Ayrıca doğrudan konteynerleştirme rakipleri değildir. Her ikisi de size farklı kullanım durumları için çözümler sunar. Temel farklılıkları aşağıdaki şekildedir:

Docker, projenizi tek bir düğümde tek bir kapsayıcıda paketler. Kubernetes ise bir düzenleme çerçevesi aracıdır. Bir proje için birçok konteyneri aynı anda çalıştırmanıza izin verir. Bazı durumlarda bu, projelerin bir küme ortamında çalıştırılmasını da içerir.

Docker uç cihaz çözümleri geliştirmek gibi daha küçük yazılım geliştirme faaliyetlerinde kullanılır. İş modeli genellikle işletmeler arasıdır (B2B). Bu senaryoda, müşteriler modüler uç cihazlara dayalı çözümler talep eder.

Docker, SDK desteği ile uç donanımlara çözümler eklemenize olanak tanır. Bu, hiçbir paralel ekip etkinliğinin Kubernetes'i garanti etmediği bir kullanım örneğidir. Aynı şekilde, Kubernetes'i büyük kurumsal yazılım geliştirmede de sıklıkla kullanabilirsiniz. Geliştirme ekipleri dünyanın her yerinden birlikte çalışabilir. Google, Adidas ve Spotify, platformlarını geliştirmek ve yönetmek için Kubernetes kullanır.

Docker'ın kurulumunun Kubernetes'ten daha hızlı olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun nedeni, proje başına sadece bir kapsayıcı ile çalışıyor olmanızdır. Bununla birlikte, Kubernetes'in kapsayıcıları kurması çok zaman alabilir. Örneğin, harici ağ iletişimi için proxy kapsayıcıları ayarlamanız gerekir. Her kapsayıcı için bir proxy kapsayıcısı kurmanız ve her biri için hizmetler tanımlamanız gerekir. Yine de, tamamlandığında Kubernetes her şeyi kontrol etmenize izin verir. Bu, her bir kapsayıcı için kullanıcı erişimini ve her hizmet için kullanılan bağlantı noktası numaralarını içerir.

Docker Nasıl Çalışır?

Aşağıda Docker iş akışının nasıl çalıştığını bulabilirsiniz:

 • Docker File, Docker Image’i oluşturur.
 • Docker Image, Docker Containers oluşturmak için kullanılan talimatları içeren bir şablondur.
 • Docker, kullanıcıların kapsayıcı görüntülerini depolayıp dağıttığı Docker Hub adlı kendi bulut tabanlı kayıt defterine sahiptir.
 • Docker Container, bir uygulamanın ve bağımlılıklarının birlikte yürütülebilir bir paketidir.


Farklı bileşenlerin işlevleri:

 • Docker File, build komutunu kullanarak bir Docker Image oluşturma sorumluluğuna sahiptir.
 • Docker Image, tüm projenin kodunu içerir.
 • Herhangi bir kullanıcı Docker Image'ı kullanarak, Docker Container'ları oluşturmak için kodu çalıştırabilir.
 • Docker Image oluşturulduktan sonra ya bir kayıt defterine ya da bir Docker Hub'a yüklenir.

Docker Nasıl Kullanılır?

Docker, kapsayıcılarda uygulama süreçlerinin yönetimini basitleştiren bir uygulamadır. Kapsayıcılar, sanal makineler gibidir ve kaynakları süreçler arasında ayırmanıza olanak tanır; ancak kapsayıcılar daha taşınabilir ve kaynak dostudur ve ana bilgisayar işletim sistemine daha bağımlıdır.

Docker Özellikleri Nelerdir?

Docker'ı benzersiz yapan özelliklerin listesi aşağıdaki şekildedir:

 • İzole edilmiş ve hızlı bir çerçeve
 • Açık kaynaklı bir çözüm
 • Çapraz bulut altyapısı
 • Orta düzeyde CPU/bellek yükü
 • Hızlı yeniden başlatma

Docker Avantajları Nelerdir?

Docker kullanmanın başlıca avantajlarından bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Tek bir işletim sistemini paylaşır ve kapsayıcıları yalıtılmış bir ortamda tutar.
 • İş yükünü çalıştırmak için daha az işletim sistemi örneği gerektirir.
 • Yazılımın hızlı tesliminde yardımcı olur.
 • Uygulama taşınabilirliğine yardımcı olur.

Docker Nasıl Kurulur?

Docker Kullanım Senaryoları Nelerdir?

Docker kullanım senaryoları aşağıdaki şekildedir:

 • Yapılandırmayı Basitleştirme
 • Kod Hattı Yönetimi
 • Geliştirici Üretkenliği
 • Uygulama İzolasyonu
 • Sunucu Konsolidasyonu
 • Hata Ayıklama Yetenekleri
 • Çok Kiracılık
 • Hızlı Dağıtım

Docker Mimarisi

Docker mimarisi söz konusu olduğunda, bir istemci-sunucu mimarisi kullanır ve mimarisi 3 ana bölümden oluşur:

 • Docker Host
 • Docker İstemcisi (Docker Client)
 • Kayıt (Registry)


İlk başta, Docker istemcisi, Docker kapsayıcılarınızın dağıtılmasının yanı sıra Docker arka plan programıyla konuşur. Temel olarak, hem Docker istemcisi hem de arka plan programı aynı sistemde çalışabilir veya bir Docker istemcisini uzak bir Docker arka plan programına bağlayabiliriz.

Ayrıca, bir REST API kullanarak, Docker istemcisi ve arka plan programı, UNIX yuvaları veya bir ağ arabirimi üzerinden iletişim kurar.

Docker Hangi Yazılım Dilleri ile Çalışır?

C/C++, Clojure, Go, Hy, Java, Node, Perl, PHP, Python, Rails ve Ruby.

Docker İle Gerçek Zamanlı Veri Analizi Mümkün mü?

Cloud Migration Sürecinde Docker Çözümünden Nasıl Faydalanabilirsiniz?

İşletmeniz buluta geçmeyi düşünüyorsa, Docker sürecin en önemli parçalarından biri olacaktır.

Peki Docker işletmenize cloud migration sürecine nasıl yardımcı olur:

Uygulamaların neredeyse kendi kendine yeterli kapsayıcılarında çalışmasını sağladığı için Docker'ın sizi kurtarabileceği yer burasıdır. Uygulamaların Docker görüntüsüne erişiminiz olduğu sürece, uygulamaları başka herhangi bir bulut platform sağlayıcısına da taşıyabilirsiniz.

Her mikro hizmet ayrı bir kapsayıcıda çalıştırılabilir ve ayrıca birbirleriyle konuşabilir. Bulut altyapınızı, yükün artmasına veya azalmasına bağlı olarak yeni kapsayıcı oluşturmak veya kapsayıcıları kaldırmak için kolayca yapılandırabilirsiniz.

Docker kapsayıcıları birbirlerinin verilerini veya işlemlerini okuyamaz. Docker kapsayıcılarında çalışan uygulamalar birbirinden yalıtılır ve ayrılır. Ana bilgisayarda, her Docker kapsayıcısı kendi sistem kaynaklarını ve ağ yığınını alır, bu da çok kiracılı uygulamaların güvenli olduğu anlamına gelir. Bir konteyner hacklense bile hasar sadece o konteyner ile sınırlıdır ve diğer konteynerleri tehlikeye atmaz.

Docker'dan önce, bir uygulamayı farklı platformlarda tutarlı bir şekilde çalıştırmak istiyorsanız, bir sanal makine (VM) kullanmanız gerekiyordu. Bu, VM'li bir makinede bir uygulama çalıştırmak istediğinizde önce VM'yi başlatmanız gerektiği anlamına gelir. Bu biraz zaman alabilir. Docker image ile işlem olarak uygulamayı başlatabilirsiniz, bu, son derece hızlıdır. Ayrıca, uygulamanız trafikte bir artış yaşamaya başladığında, altyapınıza bağlı olarak milisaniyeler ile birkaç saniye arasında çok hızlı bir şekilde yeni bir kapsayıcı başlatarak çok kolay bir şekilde durumun üstesinden gelebileceğiniz anlamına gelir.

Kod ardışık düzeni, uygulamaların hızlı teslimi ve otomatik dağıtımı için son derece önemlidir. Kod ardışık düzeni, geliştirilmekte olan uygulamaların test için Dev ortamlarında dağıtılmasını sağlar ve test yapıldıktan sonra performans testi, güvenlik doğrulamaları veya üretimleri içerebilecek daha yüksek ortamlara dağıtılır. Bu ortamların her biri biraz farklı bir altyapıya sahip olabilir, ancak kapsayıcılar tüm ortamlarda tutarlı deneyim elde etmenizi sağlar.

Docker Türleri ve Çözümleri Nelerdir?

Üç yaygın Docker ağ türü vardır. Tek bir ana bilgisayar içinde kullanılan bridge networks, çoklu ana bilgisayar iletişimi için overlay networks ve Docker kapsayıcılarını doğrudan ana bilgisayar ağ arabirimlerine bağlamak için kullanılan macvlan networks.

Hangi İşletmeler Docker Servisini Kullanmalıdır?

Docker'ı yeni başlayan start-up’lar, orta ölçekli şirketler veya kurumsal düzeydeki kuruluşlar kullanabilir. Datadog raporuna göre, Docker'a geçiş aslında daha küçük girişimlerden ziyade daha büyük şirketler (500 veya daha fazla ana bilgisayara sahip) tarafından yönetilmektedir.

Docker kullanan diğer büyük şirketler aşağıdaki şekildedir:

 • Business Insider
 • Spotify
 • Yelp
 •  eBay
 • Expedia
 • Groupon
 • ING
 • New Relic
 • The New York Times
 • Oxford University Press
 • PayPal
 • Shopify
 • The Washington Post
 • Uber

Hangi Uygulamalar İçin Docker Kullanılabilir?

Docker, yazılımları hızlı bir şekilde teslim edebilmeniz için uygulamalarınızı altyapınızdan ayırmanıza olanak tanır. Docker ile uygulamalarınızı yönettiğiniz şekilde altyapınızı da yönetebilirsiniz.

İşletmeler Neden Docker Kullanmalıdır?

İşletmelerin Docker'ı kullanmalarının en önemli nedeni, birden çok sistemde dağıtım yapmalarına, uygulamaları geçirmelerine ve manuel yeniden yapılandırma çalışmalarını kaldırmalarına yardımcı olmaktır. Uygulama bağımlılıkları kapsayıcılarda yerleşik olduğundan, Docker kapsayıcıları birlikte çalışabilirlik sorunlarını önemli ölçüde azaltır.

Neden Bulutistan Docker Çözümlerini Satın Almalısınız?

Bulutistan Docker çözümünün işletmenize sağlayabileceği özelliklerden bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Tutarlı ve İzole Ortam
 • Hızlı Uygulama Dağıtımı
 • Ölçeklenebilirlik ve Esneklik
 • Daha İyi Taşınabilirlik
 • Uygun Maliyet
 • Dahili Versiyon Kontrol Sistemi
 • Güvenlik

Bulutistan Docker İşletmenizin Verileri İçin Yeterince Güvenilir Midir?

Bulutistan Docker kapsayıcıları varsayılan olarak oldukça güvenlidir; özellikle işlemlerinizi kapsayıcı içinde ayrıcalıklı olmayan kullanıcılar olarak çalıştırıyorsanız.

İşletmeler İçin Docker Kullanım Maliyetleri Nelerdir?

Docker kullanım maliyetleri kullanıcı sayısına, profesyonel hizmetlere, bakıma ve desteğe göre farklı aralıklarda ücretlendirilir.

Bulutistan Docker Hizmetlerinin Kurulum Süreleri Ne Kadar Zaman Alır?

Bulutistan Docker hizmetlerinin kurulum süreleri ile ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayarak hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bulutistan Docker Hizmetlerini Alırken, Ek Olarak Hangi Hizmetlerini Servis Olarak Alabilirim?

Türkiye'nin en çok tercih edilen yerli cloud servis sağlayıcılarından biri olan Bulutistan’dan alabileceğiniz birçok hizmet ve servis mevcuttur. Aşağıdaki linklere tıklayarak almak istediğiniz servis ve hizmetlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bulutistan Docker Kullanmaya Nasıl Başlayabiliriz?

Bulutistan Docker ile ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayabilir ve profesyonel ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz.

İletişim Formu