Serverless Nedir? Sunucusuz Mimari Neden Kullanılmalıdır?

Performans, güvenlik ve güvenilirlik, herhangi bir modern uygulamanın hayati bileşenleridir. Bu hedeflere ulaşmada altyapı kritik bir rol oynar. Bu nedenle işletmeler zengin özelliklere sahip uygulamalar yazmanın yanı sıra, en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için altyapı yönetme yüküyle de karşı karşıya kalır. Zaman içinde teknoloji ekosistemlerini büyüttükçe de, altyapıyı yönetmeye uygulama oluşturmaktan daha fazla zaman harcamaya başlarlar.

Serverless yani sunucusuz, gerçekten sunucu hakkında düşünmenize gerek olmadığı anlamına gelir, sunucusuz modelde sadece kodu çalıştırmanız yeterlidir. Yazılım ekiplerinin sunucuları ve platformu yönetmek için zaman harcamak yerine iş uygulamaları geliştirmeye odaklanmasını sağlar.

Serverless Computing (Sunucusuz Bilgi İşlem) Nedir?

Serverless computing (sunucusuz bilgi işlem), kendi yerinde BT altyapınıza yatırım yapmak yerine üçüncü taraf bir bulut servis sağlayıcı kullanarak, uygulama ve hizmet BT altyapısını çalıştırma pratiğini ifade eder. Uygulamalarınız için altyapıyı yönetme ihtiyacını ortadan kaldırır. Sunucusuz dünyada, bulut hizmet sağlayıcınız, kodu çalıştırmak için gereken altyapıyı sağlar, ölçeklendirir ve yönetir. Böylece bu büyük sorumluluk ve iş yükünden kurtulmuş olursunuz.

Sunucusuz terimi ilk bakışta kafa karıştırıcı olsa da, sunucusuz hiçbir sunucunun dahil olmadığı anlamına gelmez. Sadece artık sunucuyu yönetmekten ve sağlamaktan sorumlu olmadığınız anlamına gelir. 

Techbeacon’a göre serverless, yıllık %75 büyüme oranına sahiptir ve bu da onu en hızlı büyüyen bulut hizmet modeli yapar.

Sunucusuz Bilgi İşlemin Avantajları Nelerdir?

Sunucusuz bilgi işlem; maliyetler, ölçeklenebilirlik ve geliştirici üretkenliği açısından çeşitli avantajlar sağlar. 

Aşağıdakiler, sunucusuz özelliği benimsemenin öne çıkan avantajlarıdır:

1. Sunucu bakımı yoktur

Serverless, artık altyapıyı yönetmekten sorumlu olmadığınız anlamına gelir. Sunucular hala oradadır, ancak bulut sağlayıcınız tarafından yönetilir. Yani artık sizi ilgilendirmez; aynısı yük dengeleyiciler ve diğer birçok işlem için de geçerlidir.

2. Otomatik ölçeklendirme sağlar

Sunucusuz altyapı, uygulamanız başarılı olur ve büyürse, büyümeye uyum sağlayacak şekilde adım adım ölçeklenir ve bulut sağlayıcınız tarafından yönetilir.

Sunucusuz işlevler, talepte bir artış olduğu anda milisaniyeler içinde çalışmaya başlar. Yeni oluşturulan işlevler, yeni istekleri işlemeye hemen hazırdır.

3. Pazara çıkış süresini azaltır

Müşteriler altyapıyı önemsemez. Back-end için yazdığınız tüm kodu göremezler. Fark edecekleri tek şey front-end kodudur. Kullanıcı arayüzü ve deneyimi onlar için daha önemlidir. Öyleyse neden müşterileri mutlu eden unsurlara kaynak ayırmaya odaklanmayasınız ki?

Serverless ile altyapı yükünü ortadan kaldırarak ekibiniz temel uygulamaya odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

Sunucu sağlama ve yönetme gibi rutin görevleri sizin yerine sağlayan bir bulut sağlayıcınız olduğunda, ekibiniz uygulamalara odaklanmak için daha fazla zaman harcayabilir. Tek yapmanız gereken kodunuzu dağıtmak olduğundan, sunucuları başlatmak ve yapılandırmak için zaman kaybetmezsiniz. Sonuç olarak, ürünleri daha hızlı şekilde piyasaya sürebilirsiniz.

4. Azaltılmış işletme maliyetleri sağlar

Serverless, maliyet açısında da işletmenize avantajlar sağlar:

  • Tipik sanal makineler, uygulamanız etkin olmadığında bile 7/24 çevrimiçidir ve maliyetleri artırır.
  • Bulutistan gibi sunucusuz bulutlar, yalnızca kullanılan özellikler için ödeme yaptığınız anlamına gelir.
  • Bulut hizmetleri, olası arıza sürelerini önlemenize yardımcı olan izleme sağlar.

5. Geliştirilmiş gecikme sağlar

Sunucusuz mimariler genellikle küresel ölçekte erişim noktalarına sahiptir. Bu, dünyanın her köşesinden kullanıcılarla ilgilenmenin daha kolay olacağı anlamına gelir. Bu sayede uygulamanızın performansını etkilemeden ölçeklendirme yapabilirsiniz. 

6. Geliştirilmiş esneklik sunar

Sunucusuz bir uygulamanın uygulanmasına başlamak, geleneksel yöntemlere göre daha kolaydır. Bu nedenle, sunucusuz olmak, daha hızlı yenilik yapabileceğiniz anlamına gelir. Somut sonuçların hemen geri döndüğünü gördüğünüzde, bir sonraki projeye geçebilirsiniz. Bir sonraki özelliğinizi veya bir sonraki mikro hizmetinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Sunucusuz mimari, kısıtlamalara bağlı olmadığınız durumlarda bu avantajı sağlar. Ayrıca yeniden yapılandırmanız gereken durumlarda geçiş yapmak daha kolaydır.

Sunucusuz Mimari Nedir?

Sunucusuz mimari, altyapıyı yönetmek zorunda kalmadan sistemlerinizi modellemenin, dağıtmanın ve bakımını yapmanın bir yoludur. 

Sunucusuz mimari ile yönetmek için fiziksel sunucularınız veya yükseltmek için eskiyen altyapılarınız olmaz. Sahne arkasındaki, sanallaştırılmış sunucu ve işletim sistemleriniz, genellikle Bulutistan gibi bir bulut sağlayıcısı taraf tarafından yönetilir.

Sunucusuz mimarilerde iş mantığı, olaylar tarafından tetiklenen işlevler adı verilen küçük birimlere bölünür. İşlev, durum bilgisi olmayan bilgi işlem kapsayıcılarında çalışır ve geçicidir. Bu kapsayıcılar bulut sağlayıcısı tarafından yönetilir. Sunucusuz uygulamalar, çeşitli işlevleri gerçekleştirmek için genellikle üçüncü taraf hizmetlerini yoğun bir şekilde kullanır.

Modern front end teknolojileriyle, istemci tarafı uygulama akışını yönetir. Çeşitli işlemleri yürütmek için API ağ geçidi ve olaylar aracılığıyla üçüncü taraf hizmetleri ve işlevleriyle iletişim kurar. 

Sunucusuz Mimari Neden Kullanılmalıdır? 

Sunucusuz mimari belirgin rekabet avantajları sağlar. Bulut servis sağlayıcılar tarafından sağlanan sunucusuz hizmetlerden yararlanmak, altyapıyı yönetmekten sorumlu olmadığınız anlamına gelir. Altyapılar bulut sağlayıcınız tarafından yönetilir. Tüketiciler yalnızca kullandıkları bilgi işlem kaynakları için ödeme yapar. Bu avantajların göz ardı edilemeyecek kadar güçlü olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden pek çok çağdaş yazılım geliştirme projesi bu şekilde yönetilmektedir.

Bulutistan Serverless hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Serverless (Sunucusuz) Uygulamalar

Sunucusuz uygulamalar genellikle aşağıdaki bileşenlere sahiptir:

1. İşlevler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir işlev, uygulamayı oluşturan bağımsız bir bileşendir. Aslında, bulutta yürütülen ve durum bilgisi olmayan bir kapsayıcıda çalışan bir geliştirici tarafından yazılan bir kod parçasıdır. İşlevler, herhangi bir veri kaynağına veya üçüncü taraf hizmetlere bağlanabilir.

2. Olay Kaynağı (Event Source)

Olay kaynağı (event source), işlevlerin tetiklenmesine neden olur. Uç noktalara yapılan istekler, veri durumundaki değişiklikler veya kaynak durumundaki değişiklikler gibi çeşitli olaylar olabilir. Örneğin, veri kaynağına dosya yükleme sırasında bir olay tetiklenebilir. Bulut sağlayıcılar çeşitli etkinlikleri destekler.

3. API Ağ Geçidi

API Gateway, geliştiricilerin HTTP uç noktaları tanımlamasına olanak tanır ve bu uç noktalar işlevlerle eşlenir. Bu nedenle, genel olarak, istemci isteği API Ağ Geçidine gönderir ve API Ağ Geçidi iş mantığını yürütmek için ilgili işlevi çağırır.

4. Üçüncü Taraf Hizmetleri

Sunucusuz mimari, geliştiricilerin kimlik doğrulama gibi yerleşik iş mantığıyla üçüncü taraf hizmetlerini kullanmasını sağlar. Bu, sunucusuz mimaride söz verildiği gibi işleri daha hızlı oluşturmaya yardımcı olur.

Serverles Computing (Sunucusuz Bilgi İşlem) Hakkında En Çok Sorulan Sorular

1. Sunucusuz bilgi işlem (serverless computing) nedir?

Sunucusuz bilgi işlem, işletmelerin ihtiyaç duydukları kaynaklara isteğe bağlı erişim elde etmelerini sağlayan bir bulut mimarisidir. Müşteriler yalnızca kullandıkları kaynaklar için ödeme yapar ve kullanımda olmadığında kaynaklar uygulamaya tahsis edilmez.

2. Sunucusuz bilgi işlem (serverless computing) nasıl çalışır?

Sunucusuz bilgi işlemde bulut servis sağlayıcılar, müşterileri adına sunucuları yönetir. Bu, işletmelerin uygulamaları ve programları çalıştırmak için gereken altyapıyı geliştirmesi veya dağıtması gerekmediği anlamına gelir.

3. Neden sunucusuz (serverless) olarak adlandırılır?

Sunucusuz olarak adlandırılır, çünkü işletmelerin kendi sunucularını yönetmeleri gerekmez. Bunun yerine, sunucuların barındırılmasından, yönetilmesinden ve sunucu kodunun yürütülmesinden satıcılar sorumludur. Bu, geliştiricilerin kodlarını yazmaya odaklanmalarını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Platform As A Service (PaaS) Nedir? PaaS vs. IaaS Arasındaki Farklar

Sonraki Yazı

SAP Nedir? Başarılı Kurumsal Kaynak Yönetimi İçin SAP Modülleri

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.