Bulutistan
Elasticsearch

Elasticsearch

Açık kaynaklı arama motoru Elasticsearch temelli oluşturulan Bulutistan Elasticsearch; üst düzey kullanılabilirliğe sahip, ölçeklenebilir ve bulutta barındırılan bir Elasticsearch çözümüdür. Tablolar ve şemalar yerine belgelere dayalı bir yapı kullanır ve verileri depolamak ve aramak için kapsamlı REST API'leri ile birlikte gelir.
BİZİ TERCİH EDENLER
GENEL BAKIŞ Elastik olarak ölçeklenebilir ve güvenilir çözüm!

Elasticsearch Nedir?

ELK mimarisi ile uyumlu olan Bulutistan Elasticsearch; internet, oyun ve internet tabanlı finans gibi sektörlerde web sitesi arama navigasyonu, kurumsal düzeyde arama, hizmet günlüğü izleme ve tıklama akışı analizi için yaygın olarak kullanılır.

Büyük hacimli verileri hızla ve neredeyse gerçek zamanlı olarak depolamanıza, aramanıza ve analiz etmenize ve milisaniyeler içinde yanıt vermenize olanak tanır. Metni doğrudan aramak yerine bir dizin aradığı için hızlı arama yanıtları elde etmenizi sağlar.
Elasticsearch Nedir?
Başarı Hikayeleri

“SAP HANA Altyapısı 7 aylık verimli proje süreci sonucunda pazarın öncüsü Bulutistan’a minimum kesinti ve %100 başarı oranı ile taşındı.”

Elasticsearch’ün Avantajlarına Yakından Bakın

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Elastik Dağıtım
Elastik Dağıtım
Bulutistan Elasticsearch çözümü, veri ve sorgu hacmine göre en uygun modelleri seçmenize ve boşta kalan kaynakların neden olduğu maliyetleri en aza indirmek için farklı senaryolar için isteğe bağlı düğüm depolama kapasitesini özelleştirmenize olanak tanıyan çeşitli düğüm spesifikasyon seçenekleri sunar.
Kullanım Kolaylığı
Kullanım Kolaylığı
Bulutistan Elasticsearch, donanım ve yazılım dağıtma ve hata ayıklama gereksinimini ortadan kaldırarak basit bir yapılandırma işlemiyle dakikalar içinde bir ES kümesini oluşturmanızı sağlar. Ayrıca günlük küme OPS ihtiyaçlarını karşılamak için uygun küme OPS araçları, kapsamlı küme izleme ve uyarı sistemi sunar.
Yüksek Kullanılabilirlik
Yüksek Kullanılabilirlik
Bulutistan Elasticsearch çözümü, hatalı düğümleri akıllıca algılayan ve değiştiren, arızalardan kaynaklanan veri kaybı riskini azaltan ve veri güvenliği ile hizmet kararlılığını sağlayan çok düğümlü ve çok kopyalı bir dağıtım şemasını benimseyerek yüksek kullanılabilirlik sağlar.
Üstün Güvenlik
Üstün Güvenlik
Bulutistan Elasticsearch çözümü, mantıksal olarak yalıtılmış VPC'lere dağıtılır. Bu, ortam yapılandırmanız üzerinde tam denetiminiz olmasını ve ağ erişim kontrol listelerini ve güvenlik gruplarını özelleştirmenizi sağlar. Erişim, bulut kaynaklarınızın güvenliğini sistematik olarak koruyan bir mekanizma ile kontrol edilir.

Sizin için en ideal Elasticsearch çözümüne
birlikte karar verelim.

BULUTISTAN ELASTICSEARCH Neler Sunuyoruz?
Servis Entegrasyonu

Kullanıcılara farklı kullanım senaryoları için veri aktarımı ve yedekleme gibi çeşitli veri yetenekleri sağlar.

Veri Analitiği ve Görselleştirme

Elasticsearch’ün Kibana bileşeni, uygun tarayıcı tabanlı veri analitiği ve görselleştirme sağlar.

Veri Arama

Tam metin arama, yapılandırılmış sorgu ve veri analitiği özelliklerine sahiptir. Ayrıca kolaylıkla özel arama hizmetleri oluşturmanıza olanak tanır.

Veri Depolama

Veri okuma ve yazma performansı sağlamak için farklı özelliklere ve yüksek performanslı SSD'lere sahip düğüm modelleri sunar.

Güvenlik Analitiği

Sistem güvenliğiyle ilgili erişim günlüklerini ve benzeri günlükleri analiz ederek sistemlerinizde gerçek zamanlı eksiksiz bir resim sağlar.

Kurumsal Arama

Belge araması, e-ticaret ürün araması, kişi araması ve aklınıza gelebilecek herhangi bir arama biçimini içeren işletme çapında arama yapmanızı sağlar.

Neden Bulutistan
Elasticsearch?
En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!
Çok Sayıda Arama Seçeneği
Çok Sayıda Arama Seçeneği
Bulutistan Elasticsearch; belge araması, e-ticaret ürün araması, blog araması, kişi araması ve aklınıza gelebilecek herhangi bir arama biçimini içeren işletme çapında birçok arama yapmanıza olanak tanır.
Kapsamlı Günlük İzleme
Kapsamlı Günlük İzleme
Bağlantı erişimi, veri tabanı yükü, sorgu önbelleği ve depolama motoru dahil olmak üzere 70'in üzerinde göstergeyi görüntüleyebilir, tam kontrolü ele alabilir ve veri tabanı durumunuzu izleyebilirsiniz.
Uzman Personel
Uzman Personel
Bulutistan sadece veri tabanı hizmetleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda proaktif önlemler almak için özel uzmanlarla çalışır ve müşterilerinizde güven oluşturmak için önemli bir faktör olan 3. taraf denetimleri de sağlar.
IBM Beacon Ödüllü İş Ortağınız
IBM Beacon Ödüllü İş Ortağınız
IBM Power tabanlı özel bulut mimarileri ile yüzlerce kurumsal müşterisi için benzersiz buluta geçiş projeleri üreten Bulutistan, dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan IBM Beacon 2020 Ödülü'ne layık görülen tek yerli teknoloji şirketidir.

Rakamlarla Bulutistan

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
800+
Toplam
Müşteri
50+
Toplam
Veri Hacmi (PB)
%99.9+
Toplam
SLA
50+
Yurtdışı
Hizmeti

Bulut Tabanlı Diğer Servislerimiz

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Göz At
"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Göz At
"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Göz At
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
İletişim bilgilerime kampanya, tanıtım ve reklam içerikli ticari elektronik ileti gönderilmesine, bu amaçla kişisel verilerimin işlenmesine; tedarikçilerinizle hissedarlarınızla ve bağlı bulunan şirketlerinizle paylaşılmasına izin veriyorum.
Kişisel verileriniz sizinle irtibat kurmak için alınmakta ve işlenmektedir. Aydınlatma metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Teknoloji Merkezi İçerikleri

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Tümünü Görüntüle

Elasticsearch Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Elasticsearch Nedir?

Elasticsearch, Apache Lucene kitaplığına dayalı ücretsiz, açık kaynaklı bir arama ve analiz motorudur. 2010'dan beri mevcuttur ve en popüler arama motorudur. Java ile geliştirilmiştir ve PHP, Python, C# ve Ruby gibi birçok farklı dilde istemcileri destekler.

Elasticsearch Nasıl Çalışır?

Elasticsearch, belge odaklı ve yarı yapılandırılmış verileri alarak ve yöneterek çalışır. Dahili olarak, Elasticsearch'ün nasıl çalıştığının temel ilkesi "shared nothing" mimarisidir. Elasticsearch'ün kullandığı birincil veri yapısı, Apache Lucene'nin API'leri kullanılarak yönetilen ters çevrilmiş bir dizindir.

Çok basit bir ifadeyle, tersine çevrilmiş bir dizin, her benzersiz kelimenin (belirteç) o kelimeyi içeren belgeler (konumlar) listesine eşlenmesidir ve bu, verilen anahtar kelimelerle belgeleri çok hızlı bir şekilde bulmayı mümkün kılar. İndeks bilgileri, parça olarak da adlandırılan bir veya daha fazla bölümde saklanır. Elasticsearch, parçaları bir kümedeki düğümlere dinamik olarak dağıtabilir, tahsis edebilir ve bunları çoğaltabilir.

Bu mekanizma, veri dağıtımı konusunu da esnek hale getirir. Yedeklilik, çoğaltma parçalarının (birincil parçaların kopyaları) farklı küme düğümlerine dağıtılmasıyla sağlanabilir. Dizin işlemleri birincil parçaları kullanır ve arama sorguları her iki parça türünü de kullanır. Birden çok düğüme ve kopyaya sahip olmak, sorgu performansını artırır.

Elasticsearch Nasıl Kullanılır?

Elasticsearch, her türlü veriyi aramak için kullanılabilir. Ölçeklenebilir bir arama çözümü sağlar, gerçek zamanlıya yakın arama ve çoklu kiracılık desteği sunar. Elasticsearch, farklı konumlardan yapılandırılmamış verileri alır, bunları kullanıcı tarafından belirlenen eşlemeye (verilerden otomatik olarak da türetilebilir) göre depolar, indeksler ve aranabilir hale getirir.

Dağıtılmış mimarisi, büyük miktarda veriyi neredeyse gerçek zamanlı olarak aramayı ve analiz etmeyi mümkün kılar. Tek bir makineyle başlayıp yüzlercesine kadar ölçeklendirmenize olanak tanır. Elasticsearch, tam özellikli bir arama kümesi çalıştırmayı kolaylaştırır, ancak onu geniş ölçekte çalıştırmak hala önemli düzeyde uzmanlık gerektirir.

Elasticsearch Bir Veri Tabanı Mıdır?

Elasticsearch, belge odaklı bir veri tabanıdır. Aramak istediğiniz tüm nesne grafiğinin indekslenmesi gerekir, bu nedenle belgelerinizi indekslemeden önce denormalize edilmeleri gerekir.

Elasticsearch LogStash Kibana Nedir, Ne İşe Yarar?

Kibana, Elasticsearch'te indekslenen veriler için arama ve veri görselleştirme yetenekleri sağlayan, Elastic Stack'in üzerinde yer alan ücretsiz ve açık bir ön uç uygulamasıdır. Genellikle Elastik Stack için grafik aracı olarak bilinen (önceden Elasticsearch, Logstash ve Kibana'dan sonra ELK Stack olarak anılırdı) Kibana, ayrıca bir Elastik Stack kümesinin izlenmesi, yönetilmesi ve güvenliğinin sağlanması için kullanıcı arabirimi olarak da işlev görür. Elastic Stack üzerinde geliştirilen yerleşik çözümler için merkezi bir konumdadır. 2013 yılında Elasticsearch topluluğu içinde geliştirilen Kibana, kullanıcılar ve şirketler için bir portal sunan Elastic Stack'in kendisine açılan penceredir.

Elasticsearch Özellikleri Nelerdir?

Elasticsearch'in başlıca özellikleri aşağıdaki şekildedir:

 • Oldukça hızlı tam metin araması yapabilir.
 • Farklı arama türlerini birleştirir: Yapılandırılmış, yapılandırılmamış, coğrafi konumlar, IP, ölçümler, günlük kaydı vb.
 • Muazzam miktarda veriyi ölçeklendirebilir.
 • Öğrenmesi ve entegre edilmesi kolaydır.
 • Makine öğrenimi ile birleştirilebilir.
 • REST API ve JSON ile uyumludur.
 • Verilerin gerçek zamanlı görselleştirilmesini sağlayabilir.
 • Analitik ve günlük kaydı sağlar.
Bulutistan Elasticsearch’ü Bu Kadar Hızlı Yapan Nedir?

Bulutistan Elasticsearch, Lucene üzerine inşa edildiğinden, tam metin aramada mükemmeldir. Elasticsearch aynı zamanda neredeyse gerçek zamanlı bir arama platformudur, yani bir belgenin dizine eklenmesinden aranabilir hale gelmesine kadar geçen gecikme çok kısadır ( temel olarak bir saniyedir).

ElasticSearch Nasıl Kurulur?

Hangi Uygulamalar İçin ElasticSearch Kullanılabilir?

Elasticsearch genellikle uygulama ve altyapı performans ölçümleri gibi sayısal verilerin günlük analizi için kullanılır. Elasticsearch, müşteri hizmetleri operasyonlarını ve güvenlik günlüklerini izlemek ve analiz etmek için çeşitli kullanım durumlarında da kullanılabilir.

İşletmeler Neden Elasticsearch Kullanmalıdır?

Elasticsearch, yapılandırılmamış verileri depolamak ve ardından Apache Lucene üzerine inşa edilmiş arama motoru yetenekleri aracılığıyla gerektiğinde veriyi inanılmaz bir hızla almak için mükemmeldir. Elasticsearch aşağıdaki sistemler için mükemmeldir:

 •  İş Verileri Analitiğ
 • Güvenlik
 • Dolandırıcılık Tespiti

İşletmeler İçin Elasticsearch Kullanım Maliyetleri Nedir?

Elasticsearch maliyetleri kullanıcı sayısına, profesyonel hizmetlere, bakıma ve desteğe göre farklı aralıklarda ücretlendirilir.

Bulutistan Elasticsearch Hizmetlerinin Kurulum Süreleri Ne Kadar Zaman Alır?

Bulutistan Elasticsearch hizmetlerinin kurulum süreleri ile ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayarak hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bulutistan’dan Elasticsearch Hizmetlerini Alırken, Ek Olarak Hangi Hizmetlerii Servis Olarak Alabilirim?

Türkiye'nin en çok tercih edilen yerli cloud servis sağlayıcılarından biri olan Bulutistan’dan alabileceğiniz birçok hizmet ve servis mevcuttur. Aşağıdaki linklere tıklayarak almak istediğiniz servis ve hizmetlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bulutistan’dan Elasticsearch Hizmeti Alırken, Ek Olarak Yedekleme Hizmeti Alabilir Miyim?

Evet, alabilirsiniz. Linke tıklayarak Bulutistan Bulut Yedekleme Hizmeti (Backup as a Service) hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bulutistan Elasticsearch Kullanmaya Nasıl Başlayabiliriz?

Bulutistan Elasticsearch ile ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayabilir ve profesyonel ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz.

İletişim Formu