Cloud Nedir? Veri Depolama, Yedekleme ve Yönetiminde Bulut Teknolojilerinin Rolü

Yaygın kullanımda, bulut yani cloud; dosyaları yedeklemenize, fotoğraf paylaşmanıza ve akıllı telefonunuzdan sayısız uygulamaya erişmenize izin veren bir kavram anlamına gelir, ama bu hikayenin sadece küçük bir parçasıdır.

Bulut bilişim şu an dünyayı değiştiriyor, ancak pek çok insan henüz bulut bilişimin tam olarak ne olduğunu, işlerini veya kişisel kararlarını nasıl etkileyebileceğini bilmiyor.

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişim, internet üzerinden barındırılan hizmetler sunan dağıtılmış bir dijital altyapı kaynağıdır. Bulut bilişimi tanımlamanın birkaç farklı yolu olsa da, her şey aşağıdaki beş temel hususa bağlıdır:

  • Veri yönetimi
  • Depolama
  • Hizmetler
  • Cihazlar

Bulut Depolama Nedir?

Bulut depolama, elektronik cihazınızda bulunmayan bir tesis dışı depolama sistemine veri kaydetme sürecini ifade eder. Bu, öğeleri masaüstünüzdeki bir klasöre kaydetmeyi veya bir flash sürücüye aktarmayı içermez. Bulut depolama sistemleri üçüncü bir tarafça korunur ve internetin gücü sayesinde dosyalarınızı uzak bir veri tabanına kaydedersiniz. Bu, dosyalarınızı internete bağlı herhangi bir cihazdan yedeklemenize ve erişime olanak tanır.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Kimlerin Bulut Depolamaya İhtiyacı Vardır?

Günümüz dünyasında, ister iş dosyaları ister cep telefonlarındaki kişisel fotoğraflar olsun, büyük miktarda dijital dosya biriktirme eğilimi vardır. Elektronik cihazınızda bu dosyaları saklayacak alan varsa, bu bir sorun değildir. Fakat depolama alanınız azalıyorsa ve sonuç olarak bilgisayarınızın performansı düşüyorsa, o zaman bulut depolamadan faydalanabilirsiniz.

İşletmeler için bulut depolamayı kullanmanın en büyük avantajı, ölçeklenebilir olmasıdır. Her ihtimale karşı senaryosu için binlerce dolarlık donanım, yazılım ve sunucu alanı satın almak artık gerekli değildir.

Kişisel teknoloji kullanıcıları için bulut depolama, günlük ikilemleri çözmenize olanak tanır. Örneğin, çocuklarınızın, evcil hayvanlarınızın veya arkadaşlarınızın yeni bir fotoğrafını çekmek için akıllı telefonunuzdan hangi resimleri ve uygulamaları silmeniz gerekir? Fotoğrafları buluta kaydetmek, yer açmak için kolay bir yol sağlar ve bir elektronik arıza durumunda fotoğraflarınızın yedeklenmesini ve kaydedilmesine olanak tanır. Harici sabit sürücüler gibi donanımlar bozulabilir veya kaybolabilir, ancak bulut hatasız bir şekilde dosyalarınızı saklayacaktır.

Bulut Depolamanın Avantajları Nelerdir?

Özellikle güvenli depolama, sürekli yedekleme ve kolay erişim gerektiren önemli iş dosyalarını depolarken aşağıdaki birçok avantajdan da yararlanabilirsiniz:

1. Ulaşılabilirlik

Bulut depolamanın ana avantajlarından biri, dosyalarınıza internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişilebilmesidir. İhtiyacınız olan yazılıma veya dosyaya erişmek için sadece dizüstü bilgisayarınızda olmanız gerekmez, bunlara bulut aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da kolayca erişilebilir.

Bulut depolama aynı zamanda uzak bir iş gücünü etkinleştirmek için harika bir seçenektir: Çalışanlar dosyalarına, verilerine ve bilgilerine her yerden erişebilir. Çalışanlar ayrıca belgeleri birbirleriyle anında paylaşabilir; bilgi paylaşması gereken projelerde çalışan ekipler gerçek zamanlı olarak izlemesi gereken projeyi takip edebilir.

2. Kullanım Kolaylığı

Birçok bulut depolama seçeneği dosyalarınızı akıllı telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki bir konumdan buluta sürükleyip bırakmanıza izin verir.

3. Ölçeklenebilirlik

Bulut sayesinde veri ihtiyaçlarınıza göre depolamanızı ölçeklendirmek kolaydır. Başka bir kullanıcı eklerseniz ve daha fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, bu bir sorun değildir. Ölçeği büyütmek çok kolaydır.

4. Olağanüstü Durum Kurtarma

Bulut depolamanın en büyük avantajlarından biri, güvenli bir tesis dışı konuma yapılan sürekli yedeklemelerdir. Bulut, olağanüstü durum kurtarma işlemini çok daha basit hale getirir.

5. Yerinde Sunucu Bakımı Gerektirmez

Bulut depolamanın bir diğer avantajı ise, yerinde sunucu bakımı ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır. Bulut ile şirket içi bir sunucunun bakımını yapmaktan kaynaklanan güçlükleri ve ekstra masrafları ortadan kaldırabilirsiniz.

6. Güvenlik

Bulut depolama, verilerinizi yedek sunucular arasında kaydeder, bu sayede veri merkezlerinden biri çökse bile, verileriniz diğer veri merkezleri tarafından yönetilir ve bu da verilerinizin korunmasını sağlar. Depolama sağlayıcısının tüm veri merkezleri çökerse veya yok olursa, verileriniz kaybolabilir, ancak bu tamamen imkansız bir olgudur. Çünkü bir bulut depolama hizmeti binlerce veri merkezinden oluşur. Bulut depolama satıcılarından bazıları kopyaları tutar. Bu nedenle, veriler sunucuda kaybolsa veya bozulsa bile yedeğinin orada olması gerekir.

7. Uygun Maliyet

Bulut depolama ile işletmeler, verilerini yönetmek ve depolamak için herhangi bir iç güce ve desteğe ihtiyaç duymaz; bulut servis sağlayıcı bu süreçlerinin hepsini sizin yerinize halleder.

8. Rahat Dosya Paylaşımı

Her bulut depolama hizmeti, dosyanızı diğer kullanıcılarla paylaşmanıza yardımcı olan dosya paylaşım özellikleri sağlar. Bu sayede başka bir kullanıcıya dosya gönderebilir veya birden çok kullanıcıyı verilerinizi görüntülemeye davet edebilirsiniz. Çoğunlukla tüm satıcılar, aynı bulut hizmetini kullanan iki kullanıcının verilerini paylaşabileceği bir bulut ortamı sağlar, ancak platformlar arası dosya paylaşım özellikleri sunan yalnızca birkaç hizmet sağlayıcı vardır.

9. Otomasyon

Bulut depolama, sisteminizdeki bir sabit disk gibi çalışır ve herhangi bir dosyayı bulutta depolamak istiyorsanız, devam eden herhangi bir görevi hızlandırmaz. Bir bulut depolama hizmetini kullanan birden fazla kullanıcı olabilir ve bir kullanıcının mevcut sorumluluğu, tümü bulut satıcısı tarafından yönetilip otomatikleştirildiğinden diğerinin görevini etkilemez.

10. Birden Çok Kullanıcı

Aynı bulut ortamı, kendisiyle ilişkilendirilmiş birden fazla kullanıma sahip olabilir ve bulut depolama ile birden çok kullanıcı ortak dosyayla işbirliği yapabilir. Örneğin, dosyanıza erişip düzenleyebilmeleri için dosyalarınıza birden çok kullanıcıya erişim verebilirsiniz. Yetkili kişi, dosyanıza dünyanın herhangi bir yerinden gerçek zamanlı olarak erişebilir.

Bulut Depolama Çözümü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir bulut depolama çözümü seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı ana noktalar aşağıdaki gibidir:

Gizlilik ve Güvenlik Hususları

Güvenlik, şirket içi depolama donanımında bir faktör olsa da, işletmelerin bulut depolamada da güvenliği ön planda tutması gerekir. Bu yüzden hassas dosyaları ve müşteri verilerini buluta kaydederken, işletmenizin bilgilerini koruyan güvenlik önlemleri uyguladığınızdan emin olmanız gerekir. Neyse ki, çoğu bulut depolama seçeneği, tam da bunu yapmanıza izin veren güvenlik özellikleriyle donatılmıştır.

Birçok bulut depolama uygulaması, oturum açma sırasında çok faktörlü tanımlama uygular. Bu programlar, güvenli bir şekilde saklanan dosyalara erişim sağlamadan önce bir kullanıcının yetkilendirildiğini iki veya daha fazla kez doğrular. Örneğin, bulut depolama kullanıcıları, oturum açmalarını ek bir cihazda doğrulayabilmeleri için hesaplarını telefon numaraları veya e-posta adresleriyle senkronize edebilir. Bu, yetkisiz kullanıcıların buluttaki dosyalara erişmesini engeller.

İşletmeler, verileri genel bir bulutta tutmak yerine özel veya hibrit bulut depolama kullanımını seçebilir. Ancak, genel bulut seçeneklerinde bile, dosya şifreleme ve oturum açma sırasında çok faktörlü doğrulama gibi güvenlik uygulamalarını kullanır ve bu da bilgilerinizin bulutta güvenli bir şekilde saklanmasına yardımcı olur.

Veri ve Dosya Yönetimi

Dosyalarınızı bir bulut depolama sistemine kolayca geçirebilirsiniz, ancak klasör yapınızı veya hiyerarşinizi yeni sistemde çoğaltmak zor olabilir. Bu, kendi depolama yönetim sistemine ve yapısına sahip işletmeler için bir endişe kaynağı olabilir. Neyse ki bulut depolama sağlayıcılarının çoğu dosyaları çevrimiçi olarak düzenleyebileceğiniz çeşitli yollar sunar.

Bulut Yedekleme (Cloud Backup) Nedir?

Bulut yedekleme hizmetleri, yaptığınız tüm dosya değişikliklerini karşıya yükler, böylece en son sürüm her zaman çevrimiçi olarak saklanır. Bu, en önemli dosyalarınızın bulutta yaşamaya devam edeceğini garanti ettiği için, bilgisayarınızın çalışmayı durdurması durumunda bilgileri kurtarmanın iyi bir yolu olabilir.

Bulut depolamanın günlük dosya ve bilgi paylaşımı için sunduğu avantajlara ek olarak, bulut tabanlı yedekleme bir felaket kurtarma planı için de harikadır. Dosyaları sorunsuz bir şekilde kaydedebildiğiniz için, bulut tabanlı yedekleme, hassas bilgilerin güvenliğini sağlamak ve çalışmalarınızın asla kaybolmaması için kolay ve otomatik bir seçenek olabilir.

Bulut Yedekleme Nasıl Çalışır?

Bulut yedekleme işlemi, verilerin fiziksel bir siteden olağanüstü durum kurtarma amacıyla kolayca erişilebilen bir sanal depolama sistemine kopyalanmasını ve aktarılmasını içerir. Bulutta bir veri yedekleme süreci başlatmak için işletmelerin aşağıdaki adımları uygulaması gerekir:

  • Bulutistan Backup as a Service (Bulut Yedekleme Hizmeti) ile ilgili bilgi almak için linke tıklayın.
  • İşletmenin BT ekosistemi içinde yazılım yükleyin.
  • Bulut yedekleme için uygulamaları, dosyaları ve klasörleri seçin.
  • Yapılandırıldıktan sonra, yedeklemeler otomatik ve süreklidir, insan müdahalesi gerektirmez veya minimum düzeydedir. Başlıca bulut yedekleme hizmetleri, kullanıcıların depolanan dosyalarla çalışmasına, bant genişliğini kontrol etmesine, yedeklemeleri zamanlamasına ve yeni veriler eklemesine olanak tanır.

Neden Bulut Yedekleme Kullanmalısınız?

Bulut yedekleme, yalnızca verileri depolamak ve geri yüklemek için uygun maliyetli bir araç sağlamanın ötesine geçer. BT ekiplerinin bulut yedeklemeyi benimsemesi için en önemli nedenler aşağıdaki şekildedir:

1. Bulut Yedekleme, Olağanüstü Durum Kurtarma Stratejisini Güçlendirir

Yerinde sunucularla veri yedeklemeleri, sel, yangın veya benzeri felaket türlerine karşı savunmasızdır. İşletmeler, buluttan yararlanarak, bir felaket durumunda kolay erişim için verilerini otomatik olarak daha güvenli ve iyi organize edilmiş bir konuma aktarabilir.

2. Verilerin Hızla Geri Yüklenmesini Sağlar

Kritik verilerin kaybı, geliri, üretkenliği ve en önemlisi müşteri güvenini olumsuz yönde etkileyen yıkıcı sonuçlara yol açabilir. Bulut yedekleme, anında veri geri yüklemesi sunarak felaket veya siber saldırı zamanlarında bile sorunsuz operasyonlar sağlar.

3. Kapalı Kalma Süresini En Aza İndirir

Bulut yedekleme çözümleri, verilerin hazır mevcudiyetini garanti ederek, iş süreçlerinin sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlayarak kesinti süresiyle ilişkili maliyetleri ve riskleri en aza indirir.

4. BT Ekiplerinin Yükünü Azaltır

Bulut yedekleme, verileri depolama ve geri yükleme sürecini otomatikleştirerek BT ​​ekibini sıkıcı ve zaman alıcı manuel yedeklemelerin yükünden kurtarır. Otomatik veri geri yükleme ve yedekleme, BT ekibinin üretkenliği ve karlılığı artıran sorunlara odaklanmasına olanak tanır.

5. Yedekleme, Hizmet Sağlayıcının Kaynaklarından ve Uzmanlığından Yararlanır

Bir işletme, bir hizmet sağlayıcıdan yedekleme çözümleri dağıttığında, piyasadaki en güncel altyapıya ve teknolojiye tam erişim elde eder. Buna ek olarak, bulut yedekleme hizmeti sağlayıcıları, bölgeye özgü yasal gerekliliklerle de ilgilenerek veri gizliliğini ve katı uyumluluğu kolaylaştırabilir.

Bulut Yedekleme Türleri Nelerdir?

Bulut tabanlı bir yedekleme çözümü hakkında bir seçim yapmadan önce, mevcut çeşitli türleri anlamanız gerekir. En yaygın bulut yedekleme türlerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Tam Yedekleme – Full Backup

Adından da anlaşılacağı gibi, bu yedekleme türü tüm medya ve verilerinizin eksiksiz bir kopyasıdır, ancak aynı zamanda diğer veri saklama türlerinden daha fazla depolama alanı gerektirir. Sahip olduğunuz her dosyanın üzerine sürekli yazmak, dosyaları geri yüklemeyi kolaylaştırır, ancak her seferinde tam yedekleme çalıştırmak için depolama alanının verimsiz kullanımına yol açar. Bu tür yedeklemenin yükleme boyutu nedeniyle, yedekleme hizmeti günlük değil belirli bir programa göre çalıştırılır.

2. Artımlı Yedekleme – Incremental Backup

Bu tür çevrimiçi yedekleme, yeni eklenen veya son yedeklemeden bu yana değişen dosyaları kaydeder. Yalnızca değiştirilen veya eklenen verilerle sınırlı olan küçültülmüş yedekleme boyutu, bu yedeklemenin günlük olarak kullanılabileceği anlamına gelir.

3. Gerçek Zamanlı Yedekleme – Real-Time Backup

Bu yedekleme türü için sunucudaki verilerde yapılan her değişiklik, dosyaların tüm sürümleri de dahil olmak üzere gerçek zamanlı olarak yedeklenir. Bu bulut yedekleme hizmetine bazen sürekli yedekleme (continuous backup) veya sürekli veri koruması –  continuous data protection (CDP) adı da verilir.

4. Bulut Senkronizasyonu – Cloud Sync

Bu tür çevrimiçi yedekleme hizmeti genellikle uygulama tabanlıdır ve dosyaları buluttaki klasörlerde farklı konumlara kaydeder. Bu veri saklama yöntemi, dosyaları fiziksel olarak erişilmesi gereken harici bir sabit sürücüde depolamak yerine, aynı verilere erişmesi gereken hem şirket içi hem de uzak çalışanları olan işletmeler için idealdir. Bulut bilişimin kolayca ölçeklenebilir doğası nedeniyle, bu tür eşitleme, işletmeniz büyüdükçe depolama alanını genişletmeyi kolaylaştırır.

Yedekleme ve Geri Yükleme Nedir?

Yedekleme ve geri yükleme, kaybolan verileri kurtarmak veya bozulmadan veya silinmeden önceki bir veri sürümüne erişmek için mevcut yedekleri kullanma sürecini ifade eder. Çoğu sistem, yedeklemeleri düzenli bir programda otomatik olarak çalıştıran ilkelere izin verir; bu, bilgileri kurtarmanız veya bir cihazı en son geçerli sistem yedeklemesine geri döndürmeniz gerektiğinde başvurabileceğiniz geri yükleme noktası tarihleri oluşturur.

Her bir yedekleme dosyasının çalıştırılırken bütünlüğünü test eden yazılım uygulamalarını da kullanabilirsiniz. İleri bir tarihte bilgileri kurtarmanız gerekirse, verilerin güvenilir olup olmadığı konusunda hiçbir soru işareti olmaz. Yerel kaynaklardan verilerin geri yüklenmesi mümkün olsa da, bulut yedekleme hizmetleri, verilerin otomatik olarak kurtarılabildiği mobil cihazlar ve verilerinin en güncel sürümleri için fazladan alana ihtiyaç duyan işletmeler için güzel bir seçenek olabilir.

Verileri Geri Yükleme

Aniden bir sistem arızası veya başka bir veri kaybı nedeni ile karşılaşmak korkutucu olabilir ve yerel bir yedekleme, verilerinizi başarılı bir şekilde kaydetmeyebilir. Yedekleme çabalarınızı artırırsanız ve depolama alanınızı birden fazla yedek kopyaya dayanacak şekilde genişletirseniz, verilerinizin geri yüklenmesi garanti edilir.

Veri yedekleme için “3-2-1” kuralı iyi bir genel kuraldır. Bu, verilerinizin her zaman üç kopyasını tutmak anlamına gelir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Bulut Depolama ve Bulut Yedekleme Farkları Nelerdir?

Bulut yedekleme ve bulut depolama genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak bunlar tamamen farklı iki kavramdır.

Bulut depolama, öncelikle hassas verileri depolamak için kullanılan, yerinde fiziksel depolamanın bir uzantısıdır. Kullanıcıların hangi verilerin kendileri için en kritik olduğuna karar vermeleri ve ardından depolama için bulut platformuna aktarmak üzere verilerin kopyalarını oluşturmaları gerekir. Verilerin yanlışlıkla silinmesi durumunda, verilerin kopyaları bulutta fiziksel sistemden ayrılmış uzak bir konumda depolandığından iş operasyonları etkilenmez.

Bulut yedekleme ise, belirli verilerin bir bulut yedekleme hizmeti sağlayıcısının sahip olduğu ve sürdürdüğü bir bulut ortamına yedeklenmesini ifade eder. Bulut yedekleme ile kullanıcılar, verilerini fiziksel siteler ve bulut arasında senkronize edebilir. Bu, temel olarak, yerinde verilerde yapılan herhangi bir değişikliğin bulut sürümüne de yansıtılacağı anlamına gelir.

Bulut depolama sistemleri, kullanıcıların internet üzerinden her yerden, her zaman erişebilecekleri hassas verileri depolamak için site dışı bir konum görevi görür. Bulut yedekleme çözümleri, bir felaket durumunda görev açısından kritik verilerin ve uygulamaların geri yüklenmesini sağlar.

Özetle diyebiliriz ki, işiniz için en iyi bulut depolama ve yedekleme çözümünü seçmek için birçok seçenek vardır. Bulut depolama, kullanıcıların dosyalarını yedeklemeleri ve fazla uğraşmadan bunlara erişmeleri için kolay bir yol sunar. Dosyalarınıza internete bağlı herhangi bir cihazdan zahmetsizce erişebilir, ölçeklendirebilir ve yönetebilirsiniz.

Seçimlerinizi daraltmanın iyi bir yolu, düzenli olarak depolamak istediğiniz veri türlerinin, bu verilere kimlerin ve ne tür cihazlarda erişeceğinin bir listesini yapmaktır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, bir bulut depolama ve yedekleme çözümü kullanmak, işletmenizin kritik bilgilerini çok az bakım gerektirerek korumak için veri yedeklemelerini otomatikleştirmenin harika bir yolu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Derin Öğrenme Nedir? Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka İle Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sonraki Yazı

Big Data Nedir? Daha Verimli İçgörüler İçin Büyük Veri Nasıl Kullanılmalıdır?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.