Bulutistan
Kubernetes

Kubernetes

İşletmelerin birden çok BT ekosistemi/ana bilgisayar platformunda (sunucular, sanal ortamlar, bulutlar, fiziksel cihazlar, şirket içi sistemler) kapsayıcıları ve kapsayıcılı uygulamaları (veya mikro hizmetleri) sorunsuz bir şekilde dağıtmasına ve taşımasına, ölçeklendirmesine, yönetmesine, yükseltme-düşürmesine, paylaşmasına/iletişim kurmasına, bakımını yapmasına ve güvence altına almasına olanak tanıyan Bulutistan Kubernetes, daha hızlı pazara giriş süresi ve yüksek BT yatırım getirisiyle sonuçlanan ultra çeviklik, ölçeklenebilirlik ve uygulama kullanılabilirliği sağlayan bir çözümdür.
BİZİ TERCİH EDENLER
GENEL BAKIŞ Kubernetes kümeleriyle kapsayıcılı uygulamaları kolayca dağıtın, ölçeklendirin ve yükseltin!!

Kubernetes Nedir?

Uygulama kapsayıcı ve kümelerini birden çok bulut platformunda, hibrit bulut ortamlarında, sunucularda, sanal sistemlerde ve şirket içi ortamlarda sıfır risk ve veri kaybıyla geçirmek, yönetmek ve güvenli hale getirmek için Kubernetes kaynak yönetimini kolaylaştıran Bulutistan Kubernetes; çevikliğinizi, güvenliğinizi ve kontrolünüzü geliştirerek özel, hibrit ve çoklu bulut Kubernet'lerinizin dağıtımını ve yönetimini basitleştirir.

Bulutistan; uygulama paketleme, CI/CD, günlük kaydı, izleme ve hizmet ağı dahil olmak üzere kapsayıcılı uygulamaları oluşturmak, dağıtmak ve ölçeklendirmek için zengin bir hizmet kataloğu sağlar.
Kubernetes Nedir?
Başarı Hikayeleri

“SAP HANA Altyapısı 7 aylık verimli proje süreci sonucunda pazarın öncüsü Bulutistan’a minimum kesinti ve %100 başarı oranı ile taşındı.”

Bulutistan Kubernetes’in Avantajlarına Yakından Bakın

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Zorlu İş Yükleri İçin Ölçeklendirme
Zorlu İş Yükleri İçin Ölçeklendirme
Bulutistan Kubernetes çözümü, daha fazla kararlılık ve kullanılabilirlik için otomatik ölçeklendirme özelliğine sahiptir. Yatay ölçeklendirme, ek kapsayıcıları içerir veya gerektiğinde gereksiz kaynakları serbest bırakır. Bu, aynı anda maliyetleri düşürürken yükler arasında da tutarlı bir performans sağlar.
Sezgisel İş Yükü Yönetimi
Sezgisel İş Yükü Yönetimi
Bulutistan Kubernetes çözümü kullanan DevOps ekipleri, yerel Kubernetes API veya KubeCTL CLI kullanarak iş yüklerini yönetmek için tam erişime sahiptir. Bulutistan ayrıca iş yüklerini dağıtmayı, yapılandırma dosyalarını dışa aktarmayı ve mevcut dağıtımlarda sorun gidermeyi kolaylaştıran sezgisel bir web kullanıcı arabirimi içerir.
Esnek Yapılandırma
Esnek Yapılandırma
Bulutistan Kubernetes çözümü, Kubernetes kümelerinin tam otomatik kurulumunu destekler ve aşırı provizyondan kaynaklanan performans kaybını önler. Önceden paketlenmiş örnekler kullanmak yerine, çalışan düğümlerinizi yüksek performanslı altyapı üzerinde esnek bir şekilde yapılandırmanızı sağlar.
Otomatik Ölçeklendirme
Otomatik Ölçeklendirme
Bulutistan Kubernetes çözümü ile sağlanan otomatik ölçeklendirme, maliyetleri düşürürken Kubernetes dağıtımlarınızın yüksek kullanılabilirliğini sağlar. Bir düğümün kaynakları, kapsayıcıları çalıştırmak için yeterli olmadığında ve Kubernetes'in havuza daha fazla çalışan düğüm eklemesi gerektiğinde devreye girer.

Sizin için en ideal Kubernetes çözümüne
birlikte karar verelim.

BULUTISTAN KUBERNETES Neler Sunuyoruz?
Altyapı Optimizasyonu

Kubernetes altyapısı ve yönetilen sistemler, sektördeki en iyi uygulamalara ve özel iş hedeflerine göre optimize edilir.

İzleme ve Analiz

Gözlemlenebilirlik, uyarı, kapasite planlaması ve sürekli hizmet kontrolleri sağlanarak Kubernet'leriniz 7/24 aktif olarak izlenir.

Yük Dengeleme

Trafikte beklenmedik bir artış olması durumunda, konteynerleri stabil tutmak için yük dengelenir ve ağ trafiğini dağıtılır.

Konfigürasyon Yönetimi

Parolalar, OAuth tokens ve SSH anahtarları gibi hassas bilgileri depolamanıza ve yönetmenize olanak tanınır.

Hızlı Rejenerasyon

Kubernetes, başarısız kapsayıcıları yeniden başlatır veya bunları yenileriyle değiştirir.

Otomatik Kullanıma Sunma ve Geri AlmaOtomatik kapsayıcıların devreye alınması ve kaldırılması sağlanır.

Neden Bulutistan
Kubernetes?
En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!
Merkezi Güvenlik
Merkezi Güvenlik
Kullanıcıların Kubernetes kümeleriyle nasıl etkileşim kurması ve kapsayıcılı iş yüklerinin nasıl çalışması gerektiğini merkezi olarak tanımlamak için güvenlik ekipleriyle birlikte çalışıyoruz.
360 Derece Güvenlik
360 Derece Güvenlik
Süreçleri otomatikleştirmenize ve nerede çalışırlarsa çalışsınlar tüm kümeleriniz için tutarlı bir dizi kullanıcı erişimi ve güvenlik ilkesi uygulamanıza olanak tanıyoruz.
7/24 Profesyonel Destek
7/24 Profesyonel Destek
Uzman ekibimiz, kapsayıcılı iş yükleri için profesyonel Kubernetes dağıtım ve yönetim hizmetleri için müşterilerimize gerçek zamanlı yanıtlar sağlayarak 7 gün 24 saat destek sağlar.
En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketi
En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketi
EMEA bölgesindeki en hızlı büyüyen teknoloji firmalarının belirlendiği Deloitte Technology Fast 500 EMEA listesinde Türkiye’de 1., bölgede ise 20. en hızlı büyüyen teknoloji şirketiyiz.

Rakamlarla Bulutistan

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
800+
Toplam
Müşteri
50+
Toplam
Veri Hacmi (PB)
%99.9+
Toplam
SLA
50+
Yurtdışı
Hizmeti

Bulut Tabanlı Diğer Servislerimiz

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Uygulamalar arasında sorunsuz çalışmayı kolaylaştırın!
Göz At
Sıfırdan bir konteyner platformu oluşturmanıza gerek kalmadan kapsayıcı kümelerini yönetmeyi kolaylaştırın!
Göz At
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
İletişim bilgilerime kampanya, tanıtım ve reklam içerikli ticari elektronik ileti gönderilmesine, bu amaçla kişisel verilerimin işlenmesine; tedarikçilerinizle hissedarlarınızla ve bağlı bulunan şirketlerinizle paylaşılmasına izin veriyorum.
Kişisel verileriniz sizinle irtibat kurmak için alınmakta ve işlenmektedir. Aydınlatma metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Teknoloji Merkezi İçerikleri

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Tümünü Görüntüle

Kubernetes Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

"En iyilerin tercihi Bulutistan ile işletmenizi buluta taşıyın!"
Kubernetes Nedir?

Kubernetes yani K8, herhangi bir altyapı genelinde kapsayıcılı uygulamaların otomatik dağıtımı, ölçeklenmesi ve yönetimi için ortak bir bilgi işlem platformudur. Kubernetes, Google'da üretim iş yüklerini çalıştırma konusundaki 15 yıllık deneyiminin yanı sıra hızla büyüyen bir topluluğa da sahiptir.

Kubernetes Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kubernetes vs. Docker Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aşağıdaki listede Kubernetes vs. Docker arasındaki farkları bulabilirsiniz:

 • Docker, Docker Inc. tarafından geliştirilmiştir. Kubernetes, Google tarafından geliştirilmiştir.
 • Docker ilk olarak 2013'te piyasaya sürüldü. Kubernetes ise ilk olarak 2014'te piyasaya sürüldü.
 • Docker uygulamalar için yalıtılmış ortam oluşturmak için kullanılan kapsayıcı tabanlı bir teknolojidir. Kubernetes birden çok konteyneri yönetmek için bir altyapıdır.
 • Docker günlüğe kaydetme ve izleme için ELK gibi üçüncü taraf araçları kullanmamıza olanak tanır. Kubernetes günlüğe kaydetme ve izleme için yerleşik araçları kullanmamıza olanak tanır.
 • Docker daha az özelleştirilebilirken, Kubernetes ise son derece özelleştirilebilirdir.
 • Docker konteyner limiti 95000'dir. Kubernetes konteyner limiti ise 300000'dir.
 • Docker’ı yüklemek kolaydır. Kubernetes kurulumu ise karmaşıktır.
 • Docker otomatik ölçeklendirme yapamaz. Kubernetes ise otomatik ölçeklendirme yapabilir.
 • Docker herhangi bir kontrol paneli sağlamaz. Kubernetes ise bir Web UI panosu sağlar.

Kubernetes Nasıl Çalışır?

Kubernetes, düğümler olarak adlandırılan bir grup fiziksel veya sanal ana makineyi bir kümede birleştirerek çalışır. Bu, herhangi bir tek makinenin kendi başına sahip olabileceğinden daha yüksek işlem hızı, daha fazla depolama kapasitesi ve artırılmış ağ yetenekleri ile kapsayıcılı uygulamaları çalıştırmak için bir "süper bilgisayar" yaratır. Düğümler, sırayla tekli veya çoklu kapsayıcıları çalıştıran "pod'ları" çalıştırmak için gerekli tüm hizmetleri içerir. Bir bölme, Kubernetes'teki bir uygulamanın tek bir örneğine karşılık gelir.

Kümenin bir (veya daha büyük kümeler için daha fazla veya yüksek kullanılabilirlik) düğümü kontrol düzlemi olarak belirlenir. Kontrol düzlemi düğümü daha sonra orkestrasyon katmanı olarak kümenin sorumluluğunu üstlenir. Yapılandırmadaki değişiklikler, iş yüklerinin yürütülmesi, sonlandırılması veya ağdaki giriş ve çıkışın kontrol edilmesi olsun, kümedeki tüm yönetimsel ve operasyonel görevler kontrol düzlemi aracılığıyla yapılır.

Kontrol düzlemi aynı zamanda kümenin tüm yönlerinin izlenmesinden sorumludur; arıza durumunda iş yüklerinin otomatik olarak yeniden tahsis edilmesi, daha fazla kaynağa ihtiyaç duyan görevlerin ölçeklendirilmesi ve aksi takdirde atanan iş yüklerinin her zaman doğru şekilde çalışmasının sağlanması gibi ek yararlı işlevleri gerçekleştirmesini sağlar.

Kubernetes Neden Kullanılır?

Kubernetes, bulut uygulamaları ve mikro hizmetler için kaynak tahsisini ve trafik yönetimini kontrol etmenize yardımcı olur. Ayrıca hizmet odaklı altyapıların çeşitli yönlerini basitleştirmeye yardımcı olur. Kubernetes, kapsayıcılı uygulamaların nerede ve ne zaman çalıştığından emin olmanızı sağlar ve birlikte çalışmak istediğiniz kaynakları ve araçları bulmanıza yardımcı olur.

Kubernetes Özellikleri Nelerdir?

Kubernetes’in öne çıkan özelliklerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Hizmet keşfi ve yük dengeleme
 • Depolama düzenlemesi
 • Otomatik kullanıma alma ve geri alma
 • Kubernetes, kaynakları yönetme yeteneğine sahiptir ve bir bölmedeki her bir kapsayıcının CPU ve RAM vb. nasıl kullanacağını otomatik olarak belirleyebilir.
 • Kullanıcı tanımlı durum kontrollerine yanıt vermezlerse, yanıt vermeyen kapsayıcıları otomatik olarak durdurur ve kapsayıcılar hazır olana kadar trafiği kısıtlar.
 • Gizli ve yapılandırma yönetimi

Kubernetes Avantajları Nelerdir?

Kubernetes’in avantajları aşağıdaki şekildedir:

 • Kubernetes, taşınabilirlik ve daha hızlı ve daha basit dağıtım süreleri sunar. Bu, şirketlerin gerektiğinde birden fazla bulut sağlayıcısından yararlanabileceği ve altyapılarını yeniden yapılandırmak zorunda kalmadan hızla büyüyebileceği anlamına gelir.
 • Kubernetes'in kapsayıcıları bir veya daha fazla genel bulut ortamında, sanal makinelerde veya yalın donanım üzerinde çalıştırma yeteneği sayesinde neredeyse her yere dağıtılabilir. Ayrıca Kubernetes, geliştirme ve dağıtımların yapılma şeklini temelden değiştirdiği için ekipler de geçmişte olduğundan çok daha hızlı ölçeklenebilir.
 • Kubernetes, hem uygulama hem de altyapı düzeyinde yüksek kullanılabilirliği hedefler. Kubernetes'e güvenilir bir depolama katmanı eklemek, durum bilgisi olan iş yüklerinin yüksek düzeyde kullanılabilir olmasını sağlar. Buna ek olarak, bir kümenin ana bileşenleri çok düğümlü çoğaltma (çoklu ana bilgisayar) için yapılandırılabilir ve bu da daha yüksek bir kullanılabilirlik sağlar.
 • Kubernetes açık kaynak olduğundan, kapalı/tescilli bir sistemin kilitlenmesi olmadan özellikle Kubernetes ile çalışmak üzere tasarlanmış diğer açık kaynak araçlarının geniş ekosisteminden yararlanabilirsiniz.
 • 5.608 GitHub deposu ve sayımı olan dev bir geliştirici ve araç ekosistemi, yardım almadan yeni alanlara adım atmayacağınız anlamına gelir.
 • Kubernetes, sadece anında güvenilirlik sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda hataları düzeltmek ve düzenli olarak yeni özellikler yayınlamak için güvenilir olabilecek Google tarafından geliştirilmiş ve sürdürülmüştür.

Kubernetes Nasıl Kurulur?

Kubernetes Kullanım Senaryoları Nelerdir?

Aşağıda Kubernetes kullanım senaryolarını bulabilirsiniz:

 • Kapsayıcıları fiziksel veya sanal makinelerin (VM'ler) kümelerinde zamanlama ve çalıştırma.
 • Üretim ortamlarınızda kapsayıcı tabanlı bir altyapıyı tam olarak uygulama ve kullanma.
 • Operasyonel görevleri otomatikleştirme.
 • Çalışma zamanı platformu olarak Kubernetes ile bulutta yerel uygulamalar oluşturma.

10. Kubernetes Mimarisi

Kubernetes mimarisi aşağıdaki bileşenleri içerir:

Küme

 • Mevcut kaynakları birleştiren bir sunucu koleksiyonu
 • RAM, CPU, disk ve cihazları içerir.


Master

 • Kubernetes'in kontrol panelini oluşturan bir bileşen koleksiyonu
 • Hem zamanlama hem de küme olaylarından oluşur.


Düğüm

 • Sanal bir makinede çalışabilen tek bir ana bilgisayar
 • Kümenin bir parçası olan hem Kube-proxy'yi hem de Kubelet'i çalıştırır.

Kubernetes Hangi Yazılım Dilleri ile Çalışır?

Kubernetes; C/C++, Java ve Python gibi yazılım dilleri ile çalışır.

Kubernetes İle Gerçek Zamanlı Veri Analizi Mümkün mü?

Evet mümkündür. Hem geliştirme hem de üretimde kendi Kubernetes dağıtımlarınızı olayların gerçek zamanlı görselleştirmesi için kullanabilirsiniz. Bu araç ve veri kaynağı, neyin bozulduğunu ve nedenini görmek için kubectl arayüzünü karıştırmak zorunda kalmadan dağıtımlarınızı devam ederken görmenizi sağlar.

Cloud Migration Sürecinde Kubernetes Çözümünden Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Kubernetes, kapsayıcı tabanlı uygulamaların düzenlenmesi için fiili seçim olarak ortaya çıkmıştır. Kubernetes’in popülerliği ve başarısı, buluttan, şirket içi veya hibrit ortamlardan güvenli, taşınabilir, ölçeklenebilir, uygun maliyetli ve tutarlı dağıtım sağlayan birçok avantajından kaynaklanmaktadır.

Kubernetes Türleri ve Çözümleri Nelerdir?

Dört tür Kubernetes hizmeti vardır: ClusterIP, NodePort, LoadBalancer ve ExternalName.

Hangi İşletmeler Kubernetes Servisini Kullanmalıdır?

Temmuz 2015'te Kubernetes'in piyasaya sürülmesinden bu yana sayısız şirket, uygulamaları dağıtma, ölçeklendirme ve yönetme verimliliğini artırmak için açık kaynaklı kapsayıcı düzenleme sistemine geçti. Bu şirketlerden bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Google
 • Spotif
 • Capital On
 • New York Times
 • Pinteres
 • Adida
 • Tinder
 • Airbnb

Hangi Uygulamalar İçin Kubernetes Kullanılabilir?

Uygulamaları dağıtma, ölçeklendirme ve yönetme verimliliğini artırmak için açık kaynaklı kapsayıcı düzenleme sistemi kullanılabilir.

İşletmeler Neden Kubernetes Kullanmalıdır?

Kubernetes, kapsayıcılar için otomatik bir düzenleme aracıdır. Konteyner yönetimi ile ilgili operasyonel görevlerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlar. Bu platform, uygulama dağıtımı, güncelleme sunumları, ölçek büyütme veya küçültme, uygulama izleme ve daha birçok işlev için yerleşik komutlara sahiptir. Basitçe söylemek gerekirse, kullanıcıların sadece Kubernetes'i uygulamanın nerede yürütülmesi gerektiğini söylemesi yeterlidir. Kubernetes sizin için hemen hemen her şeyi halledecektir.

Neden Bulutistan Kubernetes Çözümlerini Satın Almalısınız?

Bulutistan Kubernetes'in büyük veya küçük işletmede kullanabileceği beş temel iş yeteneği aşağıdaki şekildedir:

 • Pazara daha hızlı çıkış süresi
 • BT maliyet optimizasyonu
 • Geliştirilmiş ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik
 • Çoklu bulut (ve hibrit bulut) esnekliği
 • Buluta etkili geçiş

Bulutistan Kubernetes İşletmemizin Verileri İçin Yeterince Güvenilir Midir?

Bulutistan Kubernetes, tekrarlayan bileşenler sağlayarak ve uygulama kapsayıcılarının buluttaki birden çok düğüm ve kullanılabilir bölge arasında planlanmasını sağlayarak güvenilirliği artırır.

İşletmeler İçin Kubernetes Kullanım Maliyetleri Nelerdir?

Kubernetes kullanım maliyetleri kullanıcı sayısına, profesyonel hizmetlere, bakıma ve desteğe göre farklı aralıklarda ücretlendirilir.

Bulutistan Kubernetes Hizmetlerinin Kurulum Süreleri Ne Kadar Zaman Alır?

Bulutistan Kubernetes hizmetlerinin kurulum süreleri ile ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayarak hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bulutistan Kubernetes Hizmetlerini Alırken, Ek Olarak Hangi Hizmetlerini Servis Olarak Alabilirim?

Türkiye'nin en çok tercih edilen yerli cloud servis sağlayıcılarından biri olan Bulutistan’dan alabileceğiniz birçok hizmet ve servis mevcuttur. Aşağıdaki linklere tıklayarak almak istediğiniz servis ve hizmetlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bulutistan Kubernetes Kullanmaya Nasıl Başlayabiliriz?

Bulutistan Kubernetes ile ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayabilir ve profesyonel ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz.

İletişim Formu