DevOps Nedir, Nasıl Çalışır? Şirket İçinde Verimli Çalışma Yönetimi 

2020’de Atlassian’ın DevOps Trends Anketi’nde görüşülen iş paydaşlarının yaklaşık %90’ı DevOps’un işletmeleri için olumlu faydalarını onayladı. DevOps’u ilk benimseyenler, gelecekte DevOps uygulamasını tercih etmek için iyi bir nedenleri olduğunu da ortaya koydu.

Peki nedir bu DevOps?

DevOps Nedir?

DevOps, hizmetleri ve uygulamaları hızlı bir şekilde sunmaya yönelik bir yöntemdir. Geliştirme yöntemi, otomasyon ve düzene odaklı tek bir süreç için yazılım geliştirme ve operasyonlarla bütünleşir.

DevOps’un amacı, çeşitli periyodik büyük sürümler yerine sürekli olarak çeşitli küçük geliştirmelere sahip olmaktır. Bu süreç, şirketlerin daha kaliteli yazılım ürünlerini sorunsuz ve verimli bir şekilde oluşturmasına olanak tanır. “DevOps” terimi bazen operasyon ekipleri ve geliştiriciler arasında etkin iletişim, işbirliği ve entegrasyonu kolaylaştıran bir şirket kültürüne atıfta bulunmak için de kullanılır.

Mevcut ortamda DevOps’un başlıca avantajları aşağıdaki gibidir:

  • Uygulama sürümünün etkin otomasyonu
  • Altyapı otomasyon seçenekleri
  • Sürekli entegrasyon ve teslimat
  • Çevik framework’lerle özelliklerin daha hızlı teslimi
  • Hızlı sorun çözümü

DevOps Nasıl Çalışır?

Bir DevOps modeli altında, operasyonlar ve geliştirme ekipleri, diğer geliştirme ortamlarında olduğu gibi siloya (bir işletmede veya departmanda aynı işletmeden başkalarıyla bilgi paylaşmak istemeyen bir zihniyet şeklinde tanımlanabilir) alınmaz. Bazı durumlarda, bu iki ekip, mühendislerin geliştirme ve dağıtım noktasından operasyonlara kadar tüm uygulama yaşam döngüsü boyunca çalışabilecekleri tek bir ekip halinde birleşir.

Burada tek bir işleve bağlı olmayan bir dizi beceri geliştirebilirsiniz. Bazı durumlarda, güvenlik çözümleri ve kalite güvencesi, uygulama yaşam döngüsüne daha fazla dahil olur. Bir DevOps’ta güvenlik herkesin odak noktası olduğunda, ekip bir DevSecOps çözümü haline gelir.

DevOps ortamında ekipler, geçmişte manuel ve yavaş olan süreçleri otomatikleştirmek için çeşitli uygulamalar kullanır. Uygulamaları olabildiğince hızlı bir şekilde geliştirmek için mevcut en son teknolojiyi kullanırlar. Örneğin, DevOps’ta, daha önce diğer ekiplerden yardım gerektirecek kod dağıtmak ve altyapı sağlamak, ekibin hızını artırır.

Bulutistan DevOps hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

DevOps ve Bulut Arasında Nasıl Bir İlişkili Vardır?

Hem bulut hem de DevOps, çevik bir iş dünyasında sunabilecekleri çeşitli avantajlara sahiptir. Bulut teknolojisi, şirketlerin kendilerine uygun bir hızda sonsuz bir özellik ve çözüm yelpazesine erişmelerini sağlar. Bulut ile bir şirketin ne kadar işlevselliğe erişebileceği konusunda bir sınır yoktur. Bulut teknolojisi, özellikleri herhangi bir ortamda hızlı bir şekilde yükseltmeyi ve geliştirmeyi kolaylaştırır.

Aynı şekilde DevOps, dahil olan herkes için çevik bir ortamı destekler. Her iki çözümün de hız ve üretkenlik açısından dikkate alınması gereken kendi avantajları vardır. Ancak bulut ve DevOps bir araya geldiğinde, daha da çekici bir teklif oluşturmak için birbirlerinin güçlerini artırır.

Bulut, tüm DevOps yöntemlerinden tam olarak yararlanmayı sağlayacak şekilde oluşturulur ve tasarlanır. Bulut, merkezi dağıtımlar için araçlar sağlar ve yerleşik DevOps için destek sunabilir. Örneğin, DevOps ekiplerinin bir çözüm için bileşenleri belirli bir şekilde birleştirmesi gerekiyorsa, bulutun gelişmiş otomasyon yetenekleri süreci düzene sokabilir ve daha tekrarlanabilir hale getirebilir.

Bulut Tabanlı DevOps’un Avantajları Nelerdir?

Bulut çözümleri ve DevOps, çeviklik ve esneklik için oluşturulmuş bir ortamda mükemmel bir şekilde birlikte çalışır. DevOps ve bulut birleştirildiğinde, yazılım geliştirme yaşam döngüsünde büyük bir fark yaratabilir. Bulutta DevOps kullanan şirketler, yazılım teslim performansında ortalama %81 artış sağlayabilir.

Dünya çapında 900’den fazla BT uzmanı ile mevcut ortamda nasıl başarıya ulaştıklarına dair yapılan bir ankete göre, DevOps’u tek başına kullananlar, performansta %52’lik bir artış elde etti. Bulutu kendi başına kullananlar, performansta %53 artış gördü. Ancak hem DevOps hem de bulut kullanan şirketler, performanslarını %81 artırdı.

Bu bağlamda bulut tabanlı DevOps‘un başlıca avantajları aşağıdaki şekildedir diyebiliriz:

1. Bulut merkezli otomasyon seçenekleri

Otomasyon, DevOps’u verimli hale getirmek için hayati bir araçtır. Birçok bulut platformu, sürekli geliştirme ve sürekli entegrasyon gibi DevOps süreçleri aracılığıyla otomasyon için gelişmiş araçlar sağlar. CircleCI, Jenkins, GitLab ve Travis CI, sürekli entegrasyon için kullanılan bu tür araçlara örnektir. Bu araçlar, daha az insan etkileşimi ile tutarlılık ve hız sunar.

2. Merkezileştirilmiş platform

Bulut, şirketlerin üretim iş yüklerini test etme, devreye alma, izleme ve çalıştırmaya kadar her şeyi halledebilecekleri merkezi bir platform sağlar. Bu, her şeyi aynı alanda takip etmeyi kolaylaştırır. DevOps için tüm bilgileriniz aynı yerde olduğunda, uyumluluk ve güvenlik gibi şeyleri yönetmek daha kolaydır. Hatta bu şekilde daha anlamlı içgörüler ve iş zekası elde edebilirsiniz.

3. Ölçeklenebilir altyapı

Bulut, sistemlere çok fazla para ve zaman harcamadan herhangi bir altyapıyı gerektiği gibi ve gerektiği zaman büyütebilmenizi veya küçültebilmenizi sağlamanın en iyi yoludur. Bu ölçeklenebilirlik, DevOps’un işletmeniz büyüdükçe yeni özellikler, işlevler ve fırsatlar sunmak için çok verimli bir çözüm olduğu anlamına gelir. İşletmeniz için sonsuz geliştirme fırsatlarına erişmek için bulutu DevOps’un çevikliğiyle birleştirebilirsiniz.

4. Çevik geliştirme

Bulut, çeşitli hazırlama ve test sunucuları sağlayabilir, bu nedenle DevOps ekipleri, sunucuların serbest kalmasını ve çalışmalarına devam etmek için kullanılabilir hale gelmesini bekleme özgürlüğüne sahiptir. DevOps’u bulut ortamında kullanmak, derlemeler daha hızlı gerçekleşebileceğinden ekipler için daha iyi denemeler yapılmasını teşvik eder. DevOps ekipleri, kendilerine uygun sunucuları hızlı bir şekilde tedarik edebilir.

Bulut sağlayıcıları, çalışma süresine ve kararlılığa odaklandığından, platformun tüm yönetim ve bakım öğeleriyle ilgilenebilirler. BT şirketleri, bu sorunlar hakkında endişelenmek yerine, daha iyi ürün performansı, daha iyi kullanıcı deneyimi ve daha hızlı pazara sunma süresi sağlamak için ürün geliştirmeye odaklanabilir. Burada başarının anahtarı, işletmeniz için doğru güvenilir çalışma süresi düzeyi sağlayabilecek bir bulut sağlayıcı seçmektir.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinden biri olan Bulutistan, %99,9 hizmet kullanılabilirliğini garanti eden bir hizmet düzeyi sözleşmesinden (SLA) yararlanır. Operasyonel SLA ise, %99.9’dur

Buluttaki DevOps Üretkenliği Nasıl Artırabilir?

Bir işletme, genellikle DevOps çözümleriyle uygulama geliştirme süreçlerini geliştirmek için fırsatlar aradığında, DevOps’un tek başına bu kadar çok şey yapabileceğini keşfeder. Fakat doğru koşullarda DevOps ne kadar çevik olursa olsun, bulut dışındaki süreç, genellikle uzun süreli süreçlerle çıkmaza girer. Donanım ve yazılım satın almak, çevik bir şekilde yönetilse bile, bu, geliştirme sürecinin durma noktasına geldiği anlamına gelir.

Geliştirme ekibinin, uygulamaları dağıtmadan önce tüm altyapının geliştirilmesi için geleneksel bir ortamda beklemesi gerekir. Birçok ekip, bulutun ölçeklenebilirliğinin sağladığı ekstra destekle DevOps’un tam potansiyeline ulaşamayacağını fark eder.

Bir ekip DevOps’u düzgün bir şekilde uyguladığında, geleneksel yazılım geliştirme ekipleri için var olan gecikme ve verimsizliğin çoğunu ortadan kaldırabilir. Bulut bilişim merkezileştirilmiş ve ölçeklenebilir olduğundan, DevOps stratejilerine dağıtım, test ve üretim ile entegrasyon için standart bir platform sağlar.

DevOps, ekiplere değişen gereksinimlerine göre kolayca büyüme ve uyum sağlama özgürlüğü verir. Bazı kurumsal ortamların dağıtılmış yapısı, yazılım dağıtımı için pipeline-based tabanlı merkezi sistemlere uymaz. Bulut platformuyla, eski sistemlerin ortak sorunlarının üstesinden gelmek ve işleri hızlandırmak kolaydır.

Ekipler daha fazla fayda sağlamaya devam ettikçe DevOps otomasyonunun, daha bulut merkezli ve kapsamlı hale geleceği bir gerçek. Çoğu bulut bilişim sağlayıcısı artık bu amaç için eksiksiz ve entegre araç setleri sunuyor. Birçok bulut hizmeti ortağı, sürekli entegrasyon ve sürekli geliştirme araçlarına erişim bile sunabilir. CI/CD için sıkı entegrasyon, DevOps otomasyonu için şirket içi çözümlere kıyasla maliyetleri önemli ölçüde azaltacaktır.

Buluttaki DevOps Kontrolü Nasıl İyileştirebilir?

Buluttaki DevOps çözümleri ekipleri daha verimli ve üretken hale getirmenin yanı sıra, yönetişim amaçları için daha merkezi ve verimli bir ortam da sağlayabilir. Bu, daha ayrıntılı dağıtım işlemlerini destekler. Ancak, bu süreçlere katılan geliştiricilerin güvenlik ve diğer sorunlarla daha az mücadele etmesi anlamına da gelir.

DevOps uzmanları genellikle tüm süreçlerini bulut aracılığıyla merkezi olarak yönetmenin çok daha kolay olduğunu görür. Daha fazla kontrol ve uygulamaya daha özel bir altyapı, tüm ortamlardan ekip üyelerinin çeşitli bileşenler üzerinde sahipliğini korumasını çok daha kolay hale getirir. Geliştiriciler, belirli görevleri ve süreçleri otomatikleştirmek için çeşitli bulut araçlarından ve hizmetlerinden de yararlanabilir. Kaynakları yönetmek ve tedarik etmek için kodu kullanan ekipler, çeşitli geliştirme süreçlerinin ivmesini iyileştirebilir.

Bulutta Geliştirme kapsamında bulunan otomasyon düzeyi, tekrarlanabilirlik sağlayarak genellikle insan hatasıyla yaygın olan durumları ortadan kaldırabilir. Bulutta DevOps kullanan şirketler, farklı altyapı sağlama düzeyleri için self servis otomasyon bile kurabilir. Bu, kaynakları sağlamak için BT işlemlerine olan bağımlılığı ortadan kaldırır. Geliştiriciler çeşitli deneyler yapabilir ve neyin daha hızlı çalışıp neyin çalışmadığını belirleyebilir.

Aynı zamanda, geliştiriciler, daha optimize çözümler bulmalarına olanak tanıyan çözümlerinin varyantlarını oluşturma şansına sahiptir. Buluttaki DevOps ortamı, daha verimli entegrasyon ve devreye alma deneyimleri oluşturmak için geliştirme sürelerini sanal olarak ortadan kaldırır.

Cloud DevOps’tan En İyi Şekilde Yararlanma

Nihayetinde bulutta DevOps’tan en iyi şekilde yararlanmak, doğru bulut sağlayıcısını seçmekle başlar. Geliştirme ekibinizin tüm ihtiyaçlarını ve yeni ortamlarında kullanacakları teknolojilerin türünü anladığınızdan emin olmanız gerekir.

Geliştirme ekibinizin tüm gereksinimlerini ve DevOps süreçlerini yerinde tanımlamanız, ne tür bir bulut ortamına ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak DevOps ekibinizin süreçlerinin ve taleplerinin düzenli olarak değişebileceğini hatırlamakta fayda var. DevOps’un çevik doğası, bir bulutun neredeyse sabit bir temelde uyum sağlayacak kadar esnek olması gerektiği anlamına gelir.

Tüm ekibinizin DevOps konseptine dahil olmasını sağlamak da çok önemlidir. Herkesin DevOps’u entegre etmek ve doğru bulutta yerel geliştirmeyi yönlendirmesini sağlamak için elinden gelen her şeyi yapması gerekir. Bu, bulut ve DevOps süreçlerini ilk kez uygulayan birçok işletme için zor olabilir. Bulut uygulayarak başlamanız ve ardından ekibinizi DevOps’un potansiyeliyle tanıştırmanız gerekebilir.

Yeni DevOps çözümlerini ve bulut sistemlerini kullanıma sunmak için özenle seçilmiş bir strateji, siz yeni bir DevOps çağına girerken işiniz için yeni fırsatlar yaratmak için çok önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir, Ne İşe Yarar? İnternette Güvenli Gezinme Uygulamaları 

Sonraki Yazı

VPS (Virtual Private Server) Nedir? VPS Sunucu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.