Private Cloud Nedir, Private Cloud vs. Public Cloud: Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bulut bilişim dünyasına girenler için, private cloud (özel bulut) ve public cloud (genel bulut) tartışması yıllardır devam ediyor.

Bu tartışmada işletmeniz için hangi bulutun işe yarayacağına karar vermeden önce, bulut bilişimin ne olduğunu ve özel bulut ile genel bulut arasındaki farkı anlamanız gerekir.

Peki bulut bilişim nedir

Basit bir ifadeyle bulut, internet üzerinden erişilebilen veri tabanlarını ve yazılımları barındıran bir sunucular topluluğudur. Bu sunucular dünyanın her yerindeki veri merkezlerinde barındırılır. Bulut bilişim sayesinde işletmeler, sunucu bakımı ve yönetimi gibi görevleri gerçekleştirme ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Artık temel olarak bulut bilişimin ne olduğunu anladığınıza göre, iki ana bulut dağıtım modelini (private cloud ve public cloud) karşılaştırmaya geçebiliriz. 

Hibrit bulut ve çoklu bulut gibi başka bulut dağıtım modelleri de olmasına rağmen, bugün sadece private cloud ve public cloud’a odaklanacağız. 

Haydi başlayalım!

Private Cloud (Özel Bulut) Nedir?

Private cloud (özel bulut) ile bilgi işlem kaynakları yalnızca bir işletme veya kuruluştaki kullanıcılar tarafından kullanılır. İşletmeler kendi veri merkezlerinde veya bir barındırma sağlayıcısı ile özel bulutlar kurabilir.

Özel bulutla, bulut kaynakları yalnızca tek bir işletme tarafından kullanılır. Bu model, genellikle maksimum kontrol veya özelleştirme arayışında olan, devlet kurumları ve finans sektörleri tarafından tercih edilir.

Özel bulut sağlayıcıları arasında; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinin en hızlı büyüyen 500 teknoloji firması sıralamasında ilk 20 içine girmeyi başaran Bulutistan gibi bazı tanıdık isimler de bulunur.

Özel bulut dağıtımları bazen şirket içi (on-premise) dağıtımlar olarak da adlandırılabilir. Özel bulut dağıtım modeli, eski BT yaklaşımına çok benzer, ancak kaynakları daha iyi kullanmak için sanallaştırma ve uygulama yönetimini kullanır.

Private Cloud (Özel Bulut) Avantajları Nelerdir?

Private cloud’un yani özel bulutun sunduğu ana avantajlardan en önemlisi, veri güvenliği ve uyumluluk yeteneğidir. 

Özel bulutun sunduğu diğer bazı hayati avantajlar aşağıdaki şekildedir:

 • Özel bulutlar, işletmelere verilerini kontrol etme ve temel mimarilerini istedikleri gibi özelleştirme özgürlüğü verir. Ayrıca izlemeyi kolay ve etkili hale getirir.
 • Özel bulut, işletmelere altyapılarının bileşenlerini performanslarını artıracak şekilde özelleştirme olanağı verir. Özel bulutlar güvenilirdir.
 • Özel bulut kullanıcıları, genel bulut kullanıcılarına kıyasla izleme ve otomasyon araçları gibi daha fazla özellikten yararlanma eğilimindedir.
 • Genel bulutlar, altyapıyı yükseltmek için alan sundukları için güçlü bilgi işlem ihtiyaçları olan şirketler için uygundur.

Bulutistan Private Cloud hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Private Cloud (Özel Bulut) Dezavantajları Nelerdir?

Çok sayıda avantajı olmasına rağmen, özel bulutun dezavantajları da vardır.

Özel bulutun bazı dezavantajları aşağıdaki şekildedir:

 • Özel bulutlar, genel bulutlara kıyasla pahalıdır. Yazılım lisansları, donanım, ağ altyapısı ve işçilik maliyetleri gibi bileşenler artan maliyetlere katkıda bulunur. 
 • İşletmenin, işletme maliyetini artıran altyapıyı sürdürmek için nitelikli bir ekip tutması gerekir. Ancak, bu zorluğun üstesinden, zor işleri yapması için yönetilen bir bulut hizmet sağlayıcısı kiralayarak gelebilirsiniz.
 • Önce güvenlik yaklaşımı nedeniyle, uzaktan erişim sınırlıdır, bu da bazı durumlarda performansı düşürme eğilimindedir.

Public Cloud (Genel Bulut) Nedir?

Public cloud yani genel bulut, hizmetlerin genel internet üzerinden, kiralamak isteyen herkese sunulduğu yerdir.

Genel bir bulut dağıtımında, hizmet ve kaynaklar (sunucular veya depolama gibi), genel internet üzerinden üçüncü taraf bir satıcıya aittir ve bu satıcılar tarafından çalıştırılır. Hizmet ve kaynakların bazıları ücretsiz, bazıları ise kullanım başına ödemelidir.

Bu hizmetler, Bulutistan gibi bulut sağlayıcıları tarafından barındırılmaktadır.

Halka açık oldukları için “genel” bulut olarak adlandırılır. İnternet bağlantısı ve kredi kartı olan herkes hizmetlerinden faydalanabilir.

Public Cloud (Genel Bulut) Avantajları Nelerdir?

Genel bulut dağıtım modelini kullanmanın birçok avantajı vardır, ancak en popüler olanı maliyet dostu olmasıdır. 

Genel bulutun sunduğu diğer bazı hayati avantajlar aşağıdaki şekildedir:

 • Bütçe dostudur (bakım ve donanım maliyetlerini azaltır), bu da public cloud’u yeni başlayanlar ve KOBİ’ler arasında popüler kılar.
 • Geleneksel olarak gerçekleştirilmesi pahalı olabilecek olağanüstü durum kurtarma işlevi sunar.
 • Yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik sunar. Genel bulut hizmetleri işletmelere istediği zaman ölçek büyütme olanağı sağlar.
 • Genel bulutlar, kurulum ve yönetim söz konusu olduğunda kullanıcı dostudur.

Public Cloud (Genel Bulut) Dezavantajları Nelerdir?

Genel bulut kullanırken karşılaşabileceğiniz bazı dezavantajlar ve zorluklar aşağıdaki gibidir:

 • Bulut bilişimi iş akışlarına entegre etmek isteyen işletmelerin temel sorunu, veri uyumluluğu ve güvenlik sorunlarıdır. Bu model ile işletmeler, güvenlik stratejileri ile fazladan yol kat etmek zorundalar.
 • Çoğu genel bulut satıcısı, kulağa kullanışlı gelse de ekstra dikkat gerektiren kullandıkça öde modelini kullanır. Bu, düzgün yönetilmediğinde pahalı olabileceği anlamına gelir.
 • Genel bulutun çok kullanıcılı yapısı, kullanıcılarının bazı bileşenleri özelleştirmesini engeller. Çoğu genel bulut sağlayıcısı bununla ilgili hiç teknik destek sunmaz.

Private Cloud vs. Public Cloud Hangisi Daha İyi?

Aslında bu sorunun cevabı yok. Çünkü hangisi daha iyi yerine, hangisi işletmeniz için daha uygun buna karar vermeniz gerekli.

İkisi arasında seçim yapmanıza yardımcı olacak bir plan yoktur, ancak güçlü bilgi işlem ihtiyaçları olan şirketlerin özel bulutu kullanması tavsiye edilir. Genel bulutu kullanan bir hastane, devlet kuruluşu veya eğitim tesisi hayal edemezsiniz, değil mi?

Bu noktada işletmenizin doğası ve büyüklüğü, ikisi arasında seçim yapmanız için size yol gösterici olacaktır.

Sınırlı bir bütçeye sahip yeni kurulmuş bir işletme ya da küçük bir işletmeyseniz, genel bulut işletmeniz için mükemmel bir şekilde çalışabilir.

Sorumlulukların üstesinden gelebileceğinize inanıyorsanız, ikisinin bir kombinasyonu muhtemelen en iyi seçenek olacaktır. Bu durumda son zamanların en popüler bulut dağıtım modellerinden biri olan, işletmenizin hem genel hem de özel bulutun iyi yanlarını benimsemesine olanak tanıyan hibrit bulut modelini kullanmanız gerekir.

Hangi dağıtım modelinin işinize yarayacağına karar vermekte sorun mu yaşıyorsunuz? 

İşletmeniz için hangi modelin mükemmel şekilde çalışacağı konusunda ve Bulutistan hizmetleri hakkında detaylı bilgi için sizi arayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Rancher Nedir?

Sonraki Yazı

Infrastructure As A Service (IaaS) Nedir? IaaS vs. PaaS Arasındaki Farklar

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.