Infrastructure As A Service (IaaS) Nedir? IaaS vs. PaaS Arasındaki Farklar

Infrastructure as a Service (IaaS) yani Hizmet Olarak Altyapı işletmelere gerektiğinde işlem gücü, depolama ve ağ altyapısı sağlayan bulut tabanlı bir hizmettir. IaaS ile kullanıcılar, fiziksel altyapının bakım maliyetini düşünmeden, istedikleri işletim sistemini ve istedikleri uygulamaları çalıştırma özgürlüğüne sahiptir.

Bu, işletmelere, ihtiyaç duyan son kullanıcılara fiziksel olarak yakın olan sunuculara erişme yeteneği verir, bu da gecikme sorunlarını azaltabilir ve hatta sunucusuz fiziksel bir ortama izin verebilir. Ayrıca, IaaS her iki yönde de otomatik olarak ölçeklenebildiğinden (yani, yukarı veya aşağı ölçek), kullanıcılara daha fazla çeviklik hissi verir.

IaaS Nasıl Çalışır?

IaaS modelinde sağlayıcınız; sunucular, depolama, ağ donanımı ve sanallaştırma (hipervizör) katmanı dahil olmak üzere uygulama ve hizmetler sunmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm fiziksel ve sanal çekirdek altyapıyı sağlar ve barındırır.

Bileşenler çalışmaya başladığında DevOps görevi devralır ve gerekli tüm ara katman yazılımlarını, uygulama yazılımlarını, veri tabanlarını vb. yükler ve bakımını yapar. Sağlayıcınıza kullandığınız kaynaklar için abonelik temelinde ödeme yapar ve tüketiminizi ölçeklendirebilirsiniz.

IaaS Mimarisi ve Platformu

1. Ağ

Hizmet Olarak Altyapı çözümleri, sanal bir ortam aracılığıyla yönlendiriciler, anahtarlar ve yük dengeleyiciler gibi geleneksel ağ bileşenleri sağlar. Kullanıcılar, uygulama programlama arabirimleri (API’ler) aracılığıyla birden çok sanal ağ oluşturabilir ve yönetebilir.

IaaS sağlayıcıları ayrıca sanal ağları yapılandırmak ve yönetmek için çeşitli ağ hizmetleri ve araçları sunar. Yapılandırma, güvenlik ve sunucu yönetimi, alt ağ oluşturma ve IP atama gibi idari görevler tek bir merkezi arabirimden yapılabilir.

2. Depolama

IaaS, birden çok diskten ve makineden gelen veri depolamayı tek bir sanal depolama varlığı olarak görünecek şekilde birleştirir. Neredeyse sınırsız depolama kapasitesine erişimle, değişen iş gereksinimlerine yanıt olarak kaynaklar eklenebilir, kaldırılabilir veya yeniden kullanılabilir. IaaS depolama yönetimi çözümleri, yedekleme ve kurtarma ihtiyaçlarınız için her zaman yeterli depolama kaynağına sahip olmanızı sağlar.

IaaS bulut depolamanın geleneksel depolamaya göre ek avantajı, nesne depolama yöntemini kullanmasıdır. Geleneksel yerel depolama yöntemleri, ölçeklenmesi zor olan ve ağ performansını olumsuz yönde etkileyebilecek blok ve dosya depolamayı kullanır. Nesne depolama, geleneksel depolama yöntemlerinden daha hızlı, uygun maliyetli, daha ölçeklenebilir ve veri analitiği için daha idealdir.

3. Hesaplama

Bir IaaS ortamındaki sanallaştırılmış bilgi işlem kaynaklarına sanal makineler (VM) de denir. Son kullanıcılar, sanal makineleri gerektiği gibi işlem gücü ve bellek tahsis edecek şekilde yapılandırabilir. Sağlayıcılar, farklı türdeki iş yüklerini işlemek için genellikle hem sanal merkezi işlem birimleri (CPU’lar) hem de sanal grafik işleme birimleri (GPU’lar) sunar. Performansı optimize etmek için ölçeklendirme ve yük dengeleme hizmetleri de mevcuttur.

Web sitelerini, video kodlama ve oluşturmayı, veri analitiğini ve hizmet olarak diğer yazılımları (SaaS) çalıştırmak için sanal makineler oluşturulabilir.

4. Fiziksel Veri Merkezleri

IaaS, çeşitli coğrafi konumlardaki veri merkezlerine dağıtılmış bir dizi fiziksel donanım bileşeninden oluşur. Donanım bileşenleri sunucuları, güvenlik duvarlarını, yedekleme aygıtlarını ve anahtarları içerir, ancak son kullanıcılar fiziksel altyapıya erişmez.

IaaS sağlayıcıları veri merkezlerini yönetir, kaynaklar soyutlanır ve sanallaştırma yoluyla onlara erişen kullanıcılara dağıtılır. Birçok işletme, yerinde veri merkezlerine ek veya ikame olarak IaaS’a yönelir.

Bulutistan Infrastructure as a Service hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) Türleri

1. Public IaaS

Public IaaS, genel bir bulut üzerinde çalışan ve genel halka açık olan çözümleri içerir; bu, kaynaklarının birçok işletme arasında paylaşıldığı anlamına gelir.

2. Private IaaS

Private IaaS mimarisi ile çözümleriniz kendi sunucularınız üzerinde uygulanmaktadır. Bu nedenle, IaaS’nizi özel olarak kullanabilir ve kaynaklarına özel erişimden yararlanabilirsiniz.

3. Hybrid IaaS

Hybrid IaaS, size public ve private bulut kaynaklarının bir kombinasyonunu sunar. IaaS çözümünüz, kurum içi sunucuları da içerebilen birden çok bulut ortamından oluşur.

Hizmet Olarak Altyapı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

IaaS, kendi fiziksel sunucularınızı ve diğer veri merkezi altyapınızı satın alma ve yönetmenin masraflarından ve karmaşıklığından kaçınmanıza yardımcı olur. Her kaynak ayrı bir hizmet bileşeni olarak sunulur ve yalnızca ihtiyacınız olduğu sürece belirli bir kaynak kiralamanız gerekir. Bulut bilişim hizmet sağlayıcısı, siz kendi yazılımınızı (işletim sistemleri, ara yazılımlar ve uygulamalar) satın alırken, kurarken, yapılandırırken ve yönetirken altyapıyı yönetir.

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS); sunucuları, depolamayı, ağ güvenlik duvarlarını, güvenliği ve veri merkezini (fiziksel tesis/bina) içerir.

İşletmelerin IaaS ile yaptığı tipik şeyler aşağıdaki gibidir:

1. Test ve geliştirme

Ekipler, test ve geliştirme ortamlarını hızla kurup dağıtarak yeni uygulamaları daha hızlı pazara sunabilir. IaaS, geliştirme testi ortamlarını yukarı ve aşağı ölçeklendirmeyi hızlı ve ekonomik hale getirir.

2. Web sitesi barındırma

IaaS kullanan web siteleri çalıştırmak, geleneksel web barındırmadan daha ucuz olabilir.

3. Depolama, yedekleme ve kurtarma

IaaS, öngörülemeyen talebin ve sürekli artan depolama ihtiyaçlarının üstesinden gelmek için kullanışlıdır. Ayrıca yedekleme ve kurtarma sistemlerinin planlanmasını ve yönetimini basitleştirebilir.

4. Ağ uygulamaları

IaaS, depolama, web ve uygulama sunucuları ve ağ kaynakları dahil olmak üzere web uygulamalarını desteklemek için tüm altyapıyı sağlar. İşletmeler, web uygulamalarını IaaS üzerinde hızla dağıtabilir ve uygulamalara yönelik talep tahmin edilemez olduğunda altyapıyı kolayca yukarı ve aşağı ölçekleyebilir.

5. Yüksek performanslı bilgi işlem

Süper bilgisayarlar veya bilgisayar kümeleri üzerindeki yüksek performanslı bilgi işlem (HPC), milyonlarca değişken veya hesaplama içeren karmaşık sorunların çözülmesine yardımcı olur. Örnekler arasında deprem simülasyonları, iklim ve hava tahminleri, finansal modelleme ve ürün tasarımlarının değerlendirilmesi sayılabilir.

6. Büyük veri analizi

Büyük veri, potansiyel olarak değerli kalıplar, eğilimler ve ilişkiler içeren büyük veri kümeleri için popüler bir terimdir. Bu gizli kalıpları bulmak veya ortaya çıkarmak için veri kümeleri madenciliği, IaaS’nin ekonomik olarak sağladığı büyük miktarda işlem gücünü gerektirir.

IaaS’ın Avantajları Nelerdir?

Infrastructure as a Service (IaaS), bir işletmenin kendi altyapısına sahip olmasından ve bunu yönetmesinden daha verimli ve uygun maliyetli olabilir.

Peki IaaS’ın diğer avantajları nelerdir?

1. Sermaye giderlerini ortadan kaldırır ve devam eden maliyeti azaltır

Yerinde bir veri merkezi ile bir işletmenin, onu kurmak ve sürdürmek için önemli yatırımlar yapması gerekir. IaaS ile sağlayıcı bu maliyetleri üstlenir.

IaaS, genellikle kullandıkça öde abonelik modelini kullanır. Son kullanıcılar, kullanılan kaynaklar için saatlik, haftalık veya aylık olarak ödeme yapar. Bazı sağlayıcılar ayrıca sanal makine başına da ücret alabilir.

Kullandıkça öde modeli, kaynak satın alma, bakım masrafları ve BT yönetici personelinin eğitim masraflarını ortadan kaldırır. Kullandıkça öde abonelik modeli, şirket içi veri merkezleri oluşturmak için sermayesi olmayan küçük ve orta ölçekli işletmeler için IaaS’ı çekici hale getirir.

2. Hızla yenilik yapmanızı sağlar

IaaS son kullanıcıları, yüksek talep sırasında bile hızlı ve yüksek performans seviyelerini koruyan bir ağ oluşturmak için güçlü sanal işlemcilere, sınırsız belleğe ve depolamaya erişebilir. Artan dağıtım ve operasyonel hızlar, BT yöneticilerine büyük veya küçük kaynak taleplerine gerçek zamanlı olarak yanıt verme yeteneği verir. Tüm sanal ortamları dağıtmak yalnızca birkaç dakika sürer.

IaaS ortamının sağladığı artan hız ve çeviklik, işletmenizin acil altyapı gereksinimlerine yanıt vermesine ve rekabet öncesi yeni fırsatlardan yararlanmasına olanak tanır.

3. Değişen iş koşullarına daha hızlı yanıt verir

IaaS, işletmelere kaynakları neredeyse anında ölçeklendirme esnekliği sağlar. Yüksek performanslı bilgi işlem gücüyle IaaS sağlayıcıları, müşterilere yüksek düzeyde ölçeklenebilir hizmetler sunar. Artan kaynak talebi anlık performans artışları ile karşılanır.

İşletme ayrılan kaynaklarını aşarsa veya yoğun sezonun taleplerini karşılaması gerekiyorsa, gecikmeden ek sunucu gücü sağlanır. Tersine, kaynaklar yoğun olmayan mevsimlerde yeniden ölçeklenebilir.

IaaS, özellikle henüz ihtiyaç duymadıkları kaynaklar için ödeme yapmak yerine talep arttıkça BT altyapısını sağlayabilen küçük ve orta ölçekli işletmeler için faydalıdır.

4. İşinize odaklanmanızı sağlar

BT altyapınızla çok fazla zaman harcamanıza gerek olmadığı için IaaS, temel iş hedeflerinize odaklanmanız için size daha fazla zaman verir.

5. Kararlılığı, güvenilirliği ve desteklenebilirliği artırır

Bir IaaS çözümü ile altyapınızı desteklemek veya istikrarlı ve güvenilir olduğundan emin olmak için fazladan kaynak yatırımı yapmanız gerekmez. Sağlayıcı bunların hepsini sizin için halleder.

6. Daha iyi güvenlik sağlar

Bulut sağlayıcısıyla yaptığınız hizmet sözleşmenize, diğer herhangi bir bulut veya çoklu bulut güvenlik çözümü kadar güçlü güvenlik seçeneklerini dahil edebilirsiniz. IaaS güvenlik seçenekleriniz, kurum içi bir çözüm için elde edebileceğinizden daha iyi performans gösterebilir.

7. Yeni uygulamaları kullanıcılara daha hızlı getirmenize olanak tanır

Yeni uygulamalar sunarken altyapıyı hazırlamak için zaman harcamanıza gerek kalmaz. IaaS sağlayıcınız bunu sizin için halleder. Bu, yeni çözümleri daha hızlı dağıtmanıza olanak tanır.

8. Gecikmeyi azaltır ve yüksek performans sağlar

Birçok IaaS sağlayıcısının çeşitli coğrafi bölgelerde birden çok veri merkezi vardır. Gecikme sorunlarını önlemek için sağlayıcılar, son kullanıcıya fiziksel olarak daha yakın olan veri merkezlerinden uygulamalar ve hizmetler dağıtır. Coğrafi olarak işletmenize daha yakın konumlanmış bir veri merkezine sahip olmak, indirme hızlarının ve uygulama performansının artmasını sağlar.​​

IaaS Örnekleri

Gartner 2019’da 41,4 milyar dolar olan IaaS bulut pazarındaki gelirin 2022’ye kadar 81,5 milyar dolara yükselmesini bekliyor. Rakamlar bulut bilişimde IaaS kullanımının katlanarak arttığını gösteriyor, peki şirketler IaaS’ı nasıl kullanıyor?

  • Yazılım geliştirme
  • Yazılım testi
  • Web site barındırma
  • Web uygulamalarını desteklemek
  • Yüksek performanslı bilgi işlem
  • Büyük veri analizi

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) Nasıl Uygulanır?

Uygulama, genel, özel veya hibrit bulut ortamında olabilir. İşletmeler, aşağıdakileri daha verimli bir şekilde yapmak için IaaS’ı kullanır:

Test ve geliştirme

IaaS ile test ve geliştirme ortamlarının kurulumu kolaydır.

Yedekleme ve kurtarma

IaaS, öngörülemeyen talep ve depolama ihtiyaçlarını çözer, ayrıca işletmenin bunları yönetmek için personel ayırmasına gerek kalmaz.

Büyük veri analizi

IaaS, büyük veri kümelerini çıkarmak için işlem gücü sağlar.

PaaS Nedir?

PaaS, geliştiricilere ve işletmelere bir uygulama geliştirme platformu sağlamak için sanallaştırmayı kullanan bir bulut bilişim hizmetidir. Bilgi işlem, bellek, depolama, veri tabanı ve diğer uygulama geliştirme hizmetlerinin tümü tek bir platformda yer alır. PaaS platformları, dahili kullanım veya satış için uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir.

PaaS kullanarak yazılım lisanslarını, temel uygulama altyapısını ve ara yazılımı, Kubernetes gibi kapsayıcı düzenleyicileri ve diğer kaynakları satın alma ve bakımını yapma maliyetinden ve zahmetinden kurtulabilirsiniz. Sadece oluşturduğunuz yazılım ve hizmetlerden siz sorumlu olursunuz, geri kalanından bulut hizmeti sağlayıcısı sorumludur.

IaaS vs. PaaS Arasındaki Farklar

PaaS modelleri, uygulamaların altyapısını yönetme yükünü sağlayıcıya yüklerken, Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) modelleri, kullanıcının altyapı ekipmanını self servis olarak satın almasına izin verir. Uygulamaların, ara yazılımın ve işletim sistemlerinin yönetiminden kullanıcılar sorumludur. IaaS sağlayıcıları, altyapının yalnızca donanım, depolama, sanallaştırma ve ağ bileşenlerinden sorumludur.

IaaS Bulut Hizmetleri

Bulut bilişimde IaaS, işletmelere birçok yönden muazzam avantajlar sağlar, ancak geçiş yapmadan önce IaaS servisinin artılarını ve eksilerini değerlendirmeniz gerekir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler IaaS’ı daha uygun bulabilirken, büyük şirketler avantajlarından yararlanmak için rutin segmentlerinin bir kısmını bu platforma taşıyabilir.

Bulutistan gibi profesyonel bulut servis sağlayıcıları, IaaS servislerinde konteyner teknolojileri ile dünya standartlarında servisler sunar.

Bulutistan’ın işletmenizin ihtiyaç duyduğu Hizmet olarak Altyapı’yı (IaaS) nasıl sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Private Cloud Nedir, Private Cloud vs. Public Cloud: Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sonraki Yazı

Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir? En Popüler 5 Bulut Bilişim Uygulama Örneği 

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.