CDN Nedir? İşletmeler Neden CDN Kullanmalı? Geleneksel Server Mimarisi ile Content Delivery Network Arasındaki Farklar

CDN Nedir? İşletmeler Neden CDN Kullanmalı? Geleneksel Server Mimarisi ile Content Delivery Network Arasındaki Farklar
CDN Nedir? İşletmeler Neden CDN Kullanmalı? Geleneksel Server Mimarisi ile Content Delivery Network Arasındaki Farklar

İçerik Dağıtım Ağı yani Content Delivery Network (CDN), bir web sitesi içeriğinin son kullanıcıya ulaşmadan önce kat etmesi gereken mesafeyi hızlandırmak için birlikte çalışan bir grup sunucudur.

Bir CDN, web sitenizin içeriğinin kopyalarını birden fazla sunucuda tutarak çalışır ve bu sunucular, içeriği kullanıcılara coğrafi konumlarına göre teslim eder. En yakın web sunucusu, son kullanıcı tarafından talep edilen içeriğin önbelleğe alınmış sürümünü teslim eder. Bu, içerik teslimatını hızlandırır ve web sitesi performansını artırır.

Bir web sitesini her açtığınızda, yüklenmesi gereken pek çok öğe vardır: Resimler, javascript dosyaları, videolar vb. Bir CDN, tüm bu öğelerin transferinin daha hızlı yapılmasını sağlar.

CDN Nasıl Çalışır?

Bir CDN, web sitenizin içeriğinin önbelleğe alınmış bir sürümünü dünyanın çeşitli yerlerinde (Point of Presence veya PoP olarak adlandırılır) depolar. Bir web sitesi kullanıcısı bir talepte bulunduğunda, önbelleğe alınan içerik, web sitesinin kaynak sunucusuna dönüş yapmak yerine bulunduğu yere en yakın sunucudan toplanır.

Örneğin, Frankfurt’taki bir kişi Türkiye’de barındırılan bir web sitenizi görüntülüyorsa, istek, hızlı bir geri dönüş süresi için Türkiye’deki bir CDN PoP aracılığıyla işlenir.

CDN Nasıl Çalışır?

CDN Mimarisi

Bir CDN temel olarak, ağı yönetmekten ve uç sunuculara içerik dağıtmaktan sorumlu merkezi bir sunucu veya sunucu grubu içeren hiyerarşik bir mimariye sahiptir. Edge sunucuları dünyanın çeşitli yerlerinde bulunur ve içeriği depolamaktan ve kullanıcılara sunmaktan sorumludur. Bir kullanıcı içerik istediğinde, istek en yakın uç sunucusuna yönlendirilir ve bu sunucu da içeriği kullanıcıya iletir. Bu yaklaşım, CDN’nin kullanıcılara konumlarından bağımsız olarak içeriği hızlı ve verimli bir şekilde sunmasını sağlar.

Neden Bir CDN’e İhtiyacınız Var?

Çevrimiçi ürün veya hizmet satan herhangi bir işletme için hızlı yanıt veren bir web sitesinin satış üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bir web sitesinin sayfa yükleme hızındaki iki saniyelik bir gecikme bile ziyaretçi başına %4,3’lük bir gelir kaybına yol açabilir. Bu noktada müşteri talebindeki ani veya sürekli artışla başa çıkabilecek bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir. CDN’lerin devreye girdiği yer burasıdır. Bir CDN web sitenize yapılan isteklerin her zaman en yakın sunucuya iletilmesini sağlayarak web site performansınızı artırır.

İşletmeler Neden CDN Kullanmalıdır?

Aşağıda çoğu işletmenin neden CDN’i tercih ettiğini açıklayan bazı ikna edici nedenleri bulabilirsiniz:

1. Web Site Performansı

Bir CDN’nin ana avantajlarından biri, verilerin kat etmesi gereken mesafeyi azaltarak bir web sitesinin performansını artırabilmesidir. Bunun nedeni, içeriğin kullanıcıya daha yakın bir konumdan sunulmasıdır, bu da gecikmeyi azaltır ve içeriğin teslim edilme hızını artırır.

2. DDoS Önleme ve Gelişmiş Güvenlik

Bir web sitesini hizmet reddi (DoS) saldırılarına ve diğer güvenlik tehditlerine karşı koruyarak gelişmiş güvenlik sağlar. Birçok CDN, ağ üzerinden sunulan içeriği korumak için güvenlik duvarları ve şifreleme gibi gelişmiş güvenlik önlemleri kullanır. Bu, işletmelerin web sitelerini ve kullanıcılarını güvenlik tehditlerinden korumalarına yardımcı olabilir.

3. Trafik Ani Artışları ve Ölçeklenebilirlik

CDN, işletmelerin büyük miktarda trafiği daha etkin bir şekilde yönetmesine de yardımcı olur. İçerik birden fazla sunucuya dağıtıldığından, bir CDN yükü ağ boyunca dağıtabilir ve bu da tek bir sunucunun aşırı yüklenmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu, özellikle bir satış veya pazarlama kampanyası sırasında trafikte ani artışlar yaşayan işletmeler için yararlı olabilir.

4. Güvenilirlik

Bir CDN kullanırken web sitenize yapılan istekler her zaman en yakın POP’a yönlendirilir. Bir sunucu uygun değilse, isteği bir sonraki uygun sunucuya iletir. Bu, daha az kapalı kalma süresi ve daha iyi bir web deneyimi sağlar.

5. Uygun Maliyet

CDN’ler ile ilgili en yanlış bilinen konulardan biri de CDN’lerin aşırı derecede pahalı olduğu söylentisidir. Aslında, sadece birkaç CDN sağlayıcısı maliyetlidir. CDN’ler genellikle barındırma sağlayıcılarından daha ekonomiktir.

6. TLS/SSL Sertifikaları Sağlama

CDN’ler, yüksek düzeyde kimlik doğrulama, şifreleme ve bütünlük sağlayan Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS)/Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifikaları sunarak site güvenliğine yardımcı olabilir. Bu sertifikalar, veriler bir kullanıcıdan bir web sitesine aktarıldığında belirli protokollerin takip edildiğini garanti eder.

Veriler, internet üzerinden gönderildiğinde bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilir. Bu, verilerin sadece amaçlanan alıcının kodunu çözmesine ve okumasına izin veren bir protokolle şifrelenmesiyle çözülür. TLS ve SSL, internet üzerinden aktarılan verileri şifreleyen şifreleme teknolojilerine örnektir.

Güvenli Yuva Katmanı (SSL), SSL’nin (SSL) daha gelişmiş bir sürümüdür. Bir web sitesi HTTP:// yerine HTTPS:// ile başlıyorsa, TLS/SSL sertifikasını kullanıyordur ve bu, bir tarayıcı ile sunucu arasındaki iletişim için yeterince güvenli olduğunu gösterir.

7. Botları ve Tarayıcıları Engelleme

CDN’ler tehditleri kısıtlayabilir, bant genişliğinizin ve sunucu kaynaklarınızın kötü niyetli botlar ve tarayıcılar tarafından kullanımını sınırlayabilir. Bu, bant genişliği giderlerinizi azaltırken spam’ı ve siber tehditlerini de sınırlar.

8. Erişilebilirlik

CDN’ler mümkün olan en geniş coğrafi alanda birden fazla sunucu kullanır. Tek başına bu faktör bile çok sayıda kullanıcıya yüksek kaliteli hizmet sunmayı sağlar.

Örneğin, Kuzey Amerika’daki bir kullanıcının Avrupa merkezli bir sunucu aracılığıyla içeriğe erişmeye çalıştığını varsayalım. Çoğu senaryoda, bu iletişimin genel hızı vasatın altında olacaktır. Bu noktada bir içerik dağıtım ağı, kullanıcıya mümkün olduğunca yakın bir sunucu kullanır. Dolayısıyla, içerik Avrupa’da bulunsa da, kullanıcı yükleme sürelerini önemli ölçüde azaltmak için bir Kuzey Amerika sunucusuna erişebilir. Bu, özellikle uluslararası ziyaretçileri olan işletmeler için kullanışlıdır.

CDN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İşletmeler her türlü içerik için artan depolama gereksinimleriyle karşı karşıyadır, ancak bu içerikleri hızlı bir şekilde teslim etmeleri gerekir. CDN’ler, daha hızlı sayfa yüklemelerini kolaylaştırır ve aşağıdaki avantajlar da dahil olmak üzere önemli avantajlar sunar:

1. Daha Hızlı Yükleme

Yavaş web siteleri, arama motorlarının içeriğinizi nasıl sıraladığını olumsuz etkileyebilir. Yani web siteniz yavaşlarsa, web sitesi ziyaretçileri sitenizden ayrılır ve büyük olasılıkla bir daha geri gelmez. Bir CDN, yakındaki bir CDN sunucusunu kullanarak daha hızlı sayfa yükleme süreleri sağlar ve daha fazla ziyaretçi çekmenize olanak tanır.

2. Web Sitesi Güvenliğini Artırma

Bir CDN, DDoS azaltma, güvenlik sertifikası yükseltmeleri ve diğer hayati geliştirmeler sağlayarak web sitesinin güvenliğini artırır.

3. İçerik Kullanılabilirliğini ve Yedekliliğini Artırma

Bir web sitesinin olağan işleyişi bazen yüksek trafik veya donanım sorunları nedeniyle etkilenebilir. Birden çok kaynak sunucu, çok fazla trafiği kaldıramaz ve bir CDN kadar donanım arızalarına da dayanamaz.

4. Bant genişliği maliyetlerinin düşürülmesi

Bant genişliği, web sitesi barındırmanın en büyük giderlerinden biridir. Bir kullanıcının bilgisayarına büyük bir resim veya video yüklenmesi gerektiğinde, sunucunun bunu bant genişliği aracılığıyla iletmesi gerekir. Bu durum maliyetlerinizi artırabilir. Sağlayabileceği diğer optimizasyonlarla birlikte, bu web içeriğini sunucu ağlarında önbelleğe alan bir CDN ile web siteniz çalışması için gereken bant genişliğini azaltabilir. Bu sayede maliyetleriniz azalır.

5. Azaltılmış veri hacmi

CDN’ler web içeriğini sıkıştırır. Daha küçük hacimli verilerin çok daha hızlı gönderilir olmasını sağlar.

CDN Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

CDN’lerin dezavantajlarından bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Yeni Başarısızlık Noktaları

CDN’ler, teslimat zincirleri boyunca yeni potansiyel arıza noktaları oluşturabilir.

2. Kaynakları Paylaşma

Dağıtım ağlarının birçok istemcisi vardır ve yanıt süreleri, diğer CDN müşterilerinin web sitesi trafiğinin hacmi nedeniyle değişebilir.

3. Coğrafi Seçim Hususları

Web sitesi sahiplerinin müşterilerini araştırmaları ve en çok ziyaretçi aldıkları yere yakın en uygun sunucu konumlarını sunan CDN’leri seçmeleri gerekir. Bir web sitesi müşterilerinin çoğunu Kuzey Amerika’dan alıyorsa, Avrupa ve Asya’daki sunucu konumları daha az fayda sağlayacaktır.

4. İçerik Yönetimi Sorunları

Şirketlerin, ağlardaki içeriği yönetmek ve güncellemek için içerik yönetim sistemlerini kullanmayı düşünmeleri gerekebilir. Bazı müşterilerin özel widget’lara, içerik oynatıcılara veya belirli uygulamalara ihtiyacı olabilir. Müşteri etkileşimlerinin belirli bölgelerde farklı gereksinimleri olabilir.

Hangi İşletmeler CDN’ye İhtiyaç Duyar?

Bir CDN’nin kullanılması, yoğun trafiği ve uluslararası kullanıcıları olan birçok web sitesi için önemlidir. Bir web sitesi CDN kullanmadan dünyanın her yerinden gelen isteklere yanıt veriyorsa, web sitesinin yüklenmesi biraz zaman alacaktır. Bununla birlikte, bir İçerik Dağıtım Ağı kullanarak, yükleme sürelerini en aza indirebilirsiniz. Bu sayede hem sitenin kullanılabilirliği hem de arama motoru optimizasyonu üzerindeki olumlu etkiniz artar.

Peki hangi işletmelerin CDN kullanması önerilir?

1. Çevrimiçi satış yapanlar

Daha hızlı yükleme süreleri ve daha iyi performans sayesinde dönüşüm oranlarını artırabilirler.

2. Video akış hizmetleri

Video ve ses akış hizmetleri, dijital içeriklerin hızlı ve güvenilir şekilde iletilmesi için CDN’leri kullanır. Aynı durum canlı oyun platformları için de geçerlidir.

3. Kamu kurumları

Kamu kurumları, istisnai durumlarda bile bilgi sağlama görevlerini yerine getirebilmek için kendilerini kesintilerden ve arızalardan korumak için bunu yapar.

4. Yazılım indirme ve güncelleme sağlayıcıları

Yazılım indirme ve güncelleme sağlayıcıları, hizmetlerinin güvenilirliğini sağlamak için CDN kullanır.

CDN’ler İş Performansını Nasıl İyileştirir?

Bir CDN, web sitenizin yükleme sürelerini iyileştirir, bant genişliği maliyetlerini azaltır ve küresel kullanılabilirliği artırmaya yardımcı olur.

CDN ayrıca CDN düğümlerini ve müşterilerini birbirine yaklaştırarak performansı da artırır. Bir CDN’nin kullanıcı deneyimini geliştirmesinin diğer bazı yolları aşağıdaki şekildedir:

1. Web önbelleği

Web önbellekleri, kullanıcılar her istediğinde içeriği çekmek yerine popüler içeriği bir sunucuda depolayabilir. Bu, sunucu üzerindeki yükü azaltırken kullanıcı deneyimini geliştirmenize ve içeriği almak için gereken süreyi azaltmanıza olanak tanır.

2. Yük dengeleme

Bir CDN’nin temel avantajı, sadece tek bir veri merkezi yerine tüm kullanıcı tabanına içerik sağlamak için dağıtılmış sunuculardan oluşan bir ağ kullanmasıdır. Yük dengeleme, tek bir konumu aşırı yüklemeden tüm ağın kapasitesini ve performansını artırmanıza yardımcı olur.

3. Yönlendirme isteği

Yönlendirme isteği, ağınızın bir kullanıcıdan istek alırken en verimli şekilde hareket etmesini sağlar. Hizmet tabanlı çözümlerden donanım tabanlı çözümlere kadar istek yönlendirmeyi işlemenin farklı yolları vardır. Yönlendirme isteği, kullanıcıların ihtiyaçları için mevcut en iyi sunucuya yönlendirilmesine yardımcı olur ve yakınlık ve kapasite gibi ölçümlere dayalı olabilir.

CDN Kullanım Örnekleri

CDN’lerin web sitesi içeriğini daha kararlı ve trafiği daha yönetilebilir hale getirdiği durumlar vardır. Bu durumlardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. E-Ticaret Siteleri

E-ticaret sitelerinde için CDN, özellikle önemli satış etkinlikleri sırasında, istemci ile kaynak sunucu arasındaki kullanıcı talebi mesafesini ve sunucu yükünü azaltır.

2. Kamu Siteleri

Birçok kamu sitesi, kolayca erişilebilir olması gereken bilgileri halka taşır. Özellikle Çin gibi nüfusu yoğun olan ülkelerde bilgilerin çabuk ulaşılabilir olmasını sağlamak için bir CDN, kullanıcı deneyimini geliştirmede hayati bir role sahiptir.

4. SaaS Platformları

Birçok SaaS platformu, kapsamlı verileri hızlı, verimli ve güvenilir bir şekilde işlemek için CDN’leri kullanır. Örneğin, Salesforce, platformunun statik veri ve dosyalarını daha hızlı sunarak müşterisinin dijital deneyimini geliştirmek için CDN kullanır.

Geleneksel Server Mimarisi ile Content Delivery Network Arasındaki Farklar

Bir sunucu mimarisi ile bir içerik dağıtım ağı (CDN) arasındaki temel fark, içeriğin kullanıcılara iletilme şeklidir. Bir server mimarisi temel olarak, içeriği depolamaktan ve kullanıcılara sunmaktan sorumlu tek bir sunucuyu veya küçük bir sunucu grubunu içerir. Buna karşılık, bir CDN, dünyanın çeşitli yerlerinde dağıtılan bir sunucu ağıdır. Bir kullanıcı içerik istediğinde, istek en yakın uç sunucuya yönlendirilir ve bu sunucu da içeriği kullanıcıya iletir.

Bir sunucu mimarisi ile bir CDN arasındaki diğer bir önemli fark ise, sistemlerin performansı ve ölçeklenebilirliğidir. Bir sunucu mimarisi, büyük miktarda trafiği işlemek veya içeriği sunucudan uzakta bulunan kullanıcılara hızlı bir şekilde teslim etmek için mücadele edebilir. Bunun aksine, bir CDN yükü ağ boyunca dağıtabilir, bu da tek bir sunucunun aşırı yüklenmesini önlemeye yardımcı olabilir ve içeriğin kullanıcılara teslim edilme hızını artırabilir.

Genel olarak bir CDN, geleneksel bir sunucu mimarisinden daha karmaşık ve dağıtılmış bir sistemdir, ancak kullanıcılara içerik sağlamak için gelişmiş performans, ölçeklenebilirlik ve güvenlik sağlar.


İlgili İçerikler:

Server (Sunucu) Nedir, Ne İşe Yarar? IT Altyapısında Server Rolü

VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir? VDS Sunucu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

VPS (Virtual Private Server) Nedir? VPS Sunucu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Serverless Nedir? Sunucusuz Mimari Neden Kullanılmalıdır?

Load Balancer (Yük Dengeleyici) Nedir, Ne İşe Yarar?  

Bulut Sunucu vs. Lokal Sunucu Arasındaki Farklar – Verileriniz Hangisinde Daha Güvenli?

DNS Nedir, Nasıl Çalışır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Ağ Güvenlik Anahtarı (Switch) Nedir?

Sonraki Yazı
DALL-E Nedir? Yazıdan Görsele Yapay Zeka Devrimi

DALL-E Nedir? Yazıdan Görsele Yapay Zeka Devrimi

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
30 Gün Ücretsiz Demo İçin Bizimle İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.