Database Nedir? Database As A Service Seçiminde İşletmeler Nelere Dikkat Etmelidir?

Database yani veri tabanı, yazılım altyapısının en kritik bileşenlerinden biridir. Genellikle, tüm önemli veriler veri tabanında saklanır. Veri tabanlarını düzgün bir şekilde yönetmek, özellikle mikro hizmet mimarisinin popüler olduğu günümüzde kolay bir iş değildir. Böyle bir ortamda muhtemelen birden fazla veri tabanınız olacaktır. Ayrıca mikro servis ortamlarında farklı veri tabanlarını (MySQL, PostreSQL, MondoDB, vb.) tek bir uygulamada kullanmak da nadir karşılaşılan bir durum değildir. Bu, daha fazla bakım çalışması ihtiyacı yaratır. Tam da bu noktada, hizmet olarak veri tabanı modeli veya DBaaS devreye girer. DBaaS, tüm SaaS teklifleri arasında en hızlı büyüyen hizmetlerden biridir.

Database As A Service Nedir?

Database as a Service (DBaaS) yani Hizmet Olarak Veri Tabanı, kullanıcıların veri tabanlarını kurmasına, işletmesine, yönetmesine ve ölçeklendirmesine izin veren bulut bilişim hizmetlerini ifade eder. Bu yönetilen veri tabanı hizmeti platformları, kullanıcıların yazılım yüklemesini, fiziksel donanım kurmasını veya performans yapılandırmaları yapmasını gerektirmez.

Basitçe bir örnekle anlatmak gerekirse, uygulama geliştirme ekibinizin üretim ortamını yansıtan bir veri tabanına ihtiyacı olduğunu varsayalım. Geliştirici ücretleri, elektrik faturası, donanım montajı ve yazılım kurulumunun genel giderleri ile şirket içi bir ortamda yapılandırılmış bir sorgu dili (SQL) veya NoSQL kullanarak veri tabanını oluşturmak haftalar hatta aylar alacaktır.

DBaaS, oluşturma sürecini basitleştirir. DBaaS platformu, veri tabanı ekibinin, veri tabanı kaynakları talep etmeden veya sunucu altyapısının sağlanmasını beklemeden neredeyse anında bir bulut veri tabanı oluşturmasına olanak tanır.

Ayrıca ekip, sınırsız donanım kaynaklarıyla veri tabanı kopyaları oluşturmak için klonlama yeteneklerini kullanabilir. Bu, bulut tabanlı bir havuzda eşzamanlı ve çevik çalışma için geliştirme ortamını çoğaltabilecekleri anlamına gelir.

DBaaS Nasıl Çalışır?

DBaaS, günlük işlerinizi kolaylaştıran veri tabanlarımıza eklenen bir hizmettir. Sıkıcı ve zaman alıcı yönetim görevlerini ortadan kaldırır ve görevleri daha basit ve daha esnek hale getirir. Artık işletmelerin çoğu, veri tabanıyla daha kolay çalışmak ve iş yüklerini gecikmeden çalıştırarak işletmelerinin iş performanslarını hızlandırmak için DBaaS’a kullanır.

Veri tabanınızı buluta taşıdıktan sonra, bir hizmet olarak yazılım dağıtımını ekleme seçeneğiniz vardır. Bunu yapmak, bilgiyi internet tabanlı iletişimler yoluyla erişilebilir kılmak için gereken süreçleri basitleştirir. Depolama birleştirme, şirket veri tabanlarını buluta taşımak için de faydalı olabilir.

Database As A Service’ın Özellikleri Nelerdir?

Uygulama geliştirme ekiplerinin bulut veri tabanları oluşturmasına ve neredeyse anında uygulama geliştirmesine olanak tanıyan DBaaS’ın öne çıkan özellikleri aşağıdaki şekildedir:

 • Self servis modeli kullanarak veri tabanı provizyonuna izin verir.
 • İsteğe bağlıdır, yani kullandığınız kadar ödersiniz.
 • Özel ihtiyaçları karşılamak için esnek bir veri tabanı platformu sunar.
 • Veri tabanı yönetimini ve diğer önemli etkinlikleri otomatikleştirir.
 • Gelişmiş güvenlik ile birlikte sürekli veri tabanı izleme sağlar.
 • Kritik uygulamaları ve iş yüklerini çalıştırmak için yüksek kullanılabilirlik ve esneklik sunar.

DBaaS’ı Kimler Kullanır?

DBaaS kullanımı tahmin edebileceğinizden çok daha yaygındır. Paylaşımlı hosting kullanan küçük WordPress web siteleri, back-end işlemleri için ISP tarafından sağlanan ve işletilen bir SQL veri tabanını zaten kullanır. Web hosting ücretini site sahibi öder, ancak bu ücrete bir DBaaS öğesi dahildir.

Kurumsal sınıf işletmeler ise, gerçek zamanlı büyük veri analizi operasyonlarını güçlendirmek için muazzam veri gölleri oluşturmak için SQL ve NoSQL veri tabanlarını kullanır. Bulutistan gibi sağlayıcılar, altyapıyı ve platformu yöneterek müşterilerin operasyonlarını güçlendiren karmaşık ve gerçek zamanlı uygulamalar oluşturmaya odaklanmasına olanak tanır.

DBaaS, veri tabanları için ölçeklenebilirlik ve esnekliğe ihtiyaç duyan tüm uygulamalar için uygundur.

Bulutistan database hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Database As A Service Avantajları

Şirket içi bir veri tabanı yönetim sisteminden bulut tabanlı DBaaS’a geçiş; finansal gücü, operasyonel verimliliği ve stratejik girişimleri artırmanın anahtarıdır.

Peki DBaaS kullanmanın avantajları nelerdir?

1. Gelişmiş BT üretkenliği

Bir bilgi teknolojisi (BT) ekibi genellikle veri tabanıyla ilgili iyileştirmeler yapmak ve maksimum fayda sağlayarak bir şeyi değiştirmek için çok zaman harcar. Buna yapılandırma, yama uygulama, ayarlama, yükseltme, izleme vb. dahildir. Asıl zorluk, şirket büyüdükçe veri tabanlarının sayısı ve türü arttığında başlar. Bu, geliştiriciler için daha fazla bir bekleme süresine yol açar.

Soyutlama ve otomasyon sayesinde, bir BT ekibi artık bir DBaaS çözümü ile operasyonlarını kolayca yönetebilir. Tek bir işlemle farklı işlemleri gerçekleştirme yeteneği, ekibin zamandan tasarruf etmesine ve geliştiricilerin ihtiyaç duyduklarını daha hızlı almasına yardımcı olur.

2. Çevik geliştirme

Bir geliştiricinin konuşlandırılmış bir veri tabanına erişmesi, bir BT etiketi açmaktan veri tabanı giriş noktasına ulaşmaya kadar günler sürer. Manuel hatalar ve eksiklikler, süreci daha da kapsamlı hale getirir.

DBaaS sistemleri, BT ekiplerinin veri tabanı sağlama ve yapılandırma standartlarını hızla oluşturmasına olanak tanır. Tamamlandığında, geliştiriciler, temeldeki veri tabanı hakkında endişelenmeden veri tabanlarını sağlamak için basit bir API çağrısı kullanabilir.

Ayrıca, BT ekibinin minimum müdahalesiyle depolamayı kullanma, döndürme ve silme sürecini otomatikleştirerek geliştiricileri daha çevik hale getirebilir ve veri bütünlüğünü her zaman koruyabilirler.

3. Kaynak esnekliği ve sistem kullanılabilirliği

Üstün uygulama performansı sağlamak için yüksek düzeyde kullanılabilir bir veri tabanı gereklidir. DBaaS, ek kaynaklar sağlamak için yapılandırılabilen kaynak kullanım eşikleri ile bunu başarmanıza yardımcı olur. Ayrıca, arıza durumunda trafiği bir kopyaya yeniden yönlendirerek sistem kullanılabilirliğini sağlar.

4. Tutarlı güvenlik yönetimi

DBaaS sağlayıcıları, hem beklemede hem de aktarım sırasında yerel veri şifrelemesi sunmak için kendi veri yapılarından ve API’lerinden yararlanır. Ek veri güvenliği için, kullanıcı kimlik doğrulaması için kullanıcı deposu entegrasyonunun yanı sıra uçtan uca ağ güvenliğini etkinleştirebilirsiniz.

5. Tasarruf

Büyüyen veri tabanlarını yönetmek, şirketlerin ek depolamaya yatırım yapmasını ve işleme kapasitesini geliştirmesini gerektirir. Bu tür gereksinimler için şirket içi altyapı yerine DBaaS kullanmak, şirketlerin BT ile ilgili maliyetlerden önemli miktarda tasarruf etmesine yardımcı olur. Ayrıca, DBaaS çözümleri, kullanılan kaynaklara dayalı olarak öngörülebilir periyodik ücretlere ilişkin net bir genel bakış sunar.

6. Sorunsuz otomasyon

BT ekipleri genellikle tüm veri tabanı örneklerini (yedekleme, zamanlama, yükseltme veya yamayı yönetme) izlemeyi zor bulur. Bu durumlar gözetimsiz bırakıldığında veri yönetişimi, lisanslama ve güvenlik açısından ciddi sonuçlar doğurabilir. DBaaS çözümleri, tüm veri tabanı yaşam döngüsünü otomatikleştirebilir ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

DBaaS Kullanım Örnekleri

DBaaS çözümleri; veri modelleme, içerik yönetimi, bilgi yaşam döngüsü yönetimi gibi farklı teknolojileri birleştirir ve çeşitli durumlarda kullanılabilir.

Aşağıda, DBaaS’ın en popüler kullanım durumlarından bazılarını bulabilirsiniz:

1. Olağanüstü durum kurtarma

Şirket içi veri tabanlarına sahip işletmeler, verileri hızlı ve sorunsuz bir şekilde kurtarmayı genellikle zor bulur. DBaaS çözümleri, şirket içi veri tabanlarını bulut ile kolayca senkronize edebilir ve bulut arşiv kapsayıcılarındaki verileri yedekleyebilir. Bu, verileri yerinde sorunlardan korumalarına ve daha hızlı kurtarmalarına yardımcı olacaktır.

2. Uygulama geliştirme

İster şirket içi bir veri tabanından bir bulut veri tabanı oluşturun ister bir kopyasını klonlayın, geliştirme ekibinin her iki şekilde de manuel provizyonu beklemesi gerekmez. Bu, çevik gelişimi teşvik eder.

3. Yama ve yükseltme

DBaaS bulut ortamı, üretimde hataları göze alamayan işletmeler için bir test alanı görevi görür. Örneğin, BT ekibiniz üretim ortamının bir kopyasında yükseltme yapabilir. Yükseltme başarısız olursa, her zaman başka bir kopya kullanabilir ve farklı bir yöntem deneyebilirler. Bu, geliştirme denemeleri sırasında maliyetli üretim hatalarını önlemelerini sağlar.

4. Özellik testi

Üretim ortamı, kullanıma sunma nedeniyle yeni özellikleri test etmek için en iyi yer değildir. Bu, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir ve şirketinize bir servete mal olabilir. DBaaS bulut ortamları, tüm işi riske atmadan üretim ortamınızın yakın bir kopyasını test etmenize olanak tanır.

5. Gerçek zamanlı raporlama

Veri tabanı raporları, karar vermek için içgörüleri toplamak ve analiz etmek için çok önemlidir. Bu raporları back-end kullanıcı sorgularından oluşturmak zaman alıcıdır. DBaaS ile gerçek zamanlı raporlama için çoğaltılmış bir veri tabanını kolayca kullanabilirsiniz. İşletmeler, kullanıcıları veya son kullanıcı deneyimini etkilemeden özel bir raporlama veri tabanı bile oluşturabilir.

İşletmeler Database As A Service Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?

Tüm DBaaS sağlayıcıları aynı değildir. Geniş bir özellik ve yetenek yelpazesinde önemli ölçüde farklılık gösterirler. Bu yüzden işletmeniz için uygulama iş yüklerinizin teknik gereksinimlerini karşılayan doğru DBaaS sağlayıcısını seçmeniz önemlidir.

Doğru DBaaS sağlayıcısını bulmak, uygulamanızın teknik ihtiyaçlarına en uygun veri tabanı teknolojisini belirleyerek başlar. Hangi veri tabanına ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra, şirketiniz için doğru DBaaS sağlayıcısını seçmek için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

1. Veri Merkezi Konumu

Veri tabanı katmanı fiziksel olarak sunucularınıza yakın olmalıdır. Altyapı arasında çok fazla mesafe olması iki soruna yol açar:

Gecikme: Veri tabanına bir istek göndermek ve bir yanıt almak için geçen süre, uygulama performansını etkiler.

Güvenlik: Uygulamanız ve veri tabanı arasındaki iletişimin özel olması gerekir. Veri tabanı katmanına yakınlık, verilerin açık internet üzerinden seyahat etmemesini sağlar.

İdeal olarak, uygulama sunucunuz ve veri tabanı sunucunuz aynı veri merkezinde olmalıdır. Cihazlar arasında ne kadar az boşluk olursa o kadar iyidir.

2. Kullanılabilirlik ve Hata Toleransı

Yüksek kullanılabilirlik, uygulamanız için çok önemlidir. Bu yüzden DBaaS sağlayıcınızı seçerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Sağlayıcının bir kullanılabilirlik SLA’sı var mı? Çalışma süresi garantisi nedir?
 • Sağlayıcı hatalı bileşenleri nasıl değiştirir?
 • Sistem yük devretme nasıl çalışır? Süreç otomatik mi yoksa müşterinin müdahale etmesi mi gerekiyor?
 • Sağlayıcı, veri tabanı kümeleme yoluyla hata toleransı sunuyor mu? Evet ise, kümedeki düğümler arasındaki izolasyon nedir?
 • Sağlayıcının bölgesel bir kesinti durumunda küresel bir olağanüstü durum kurtarması var mı?

3. Ölçeklenebilirlik

DBaaS sağlayıcınız, veri hacminiz büyüdükçe optimum performansı koruyan bir hizmet sağlamalıdır. Uygulamanızın yüksek işlem gereksinimleri varsa, yalnızca sağlayıcının kıyaslama testlerine güvenmeyin. Bunun yerine, hizmeti iş yükünüzle test etmek için uygulamanızın çalışmasını simüle edin.

Veri hacminde veya trafikte kayda değer bir büyüme bekliyorsanız, sağlayıcının ekibinizin hizmeti ölçeklendirmesini kolaylaştırdığından emin olun. Sağlayıcılar iki tür ölçeklendirme sunar:

 • Dikey ölçeklendirme (mevcut bir makineye daha fazla güç – RAM, CPU, Disk- ekleme).
 • Yatay ölçeklendirme (kaynak havuzuna yeni makineler ekleme).

Uygulamanızın büyük bir veri kümesi varsa, yatay ölçekleme daha iyi bir seçenektir. Sağlayıcının tek bir cihaza sığdırabileceği donanım sınırından dolayı dikey ölçeklendirme, küçük ölçekli iş yükleri için daha uygundur.

4. Dayanıklılık ve Yedeklemeler

Tüm güvenilir sağlayıcılar, sistem arızası ve insan hatası durumunda sağlam bir yedekleme ve kurtarma sistemine sahiptir. Bu yüzden DBaaS sağlayıcınızı seçmeden önce aşağıdaki soruları yanıtlamanız gerekir:

 • Sağlayıcı otomatik olarak veri yedeklemeleri oluşturuyor mu?
 • Sağlayıcı hangi yedekleme araçlarını kullanıyor?
 • Müşteriler, özel bir zamanlamaya göre yedekler oluşturmak için yinelenen planlar yapabilir mi?
 • Kullanıcılar verilerini kolay ve hızlı bir şekilde geri yükleyebilir mi?
 • DBaaS sağlayıcısı, belirli bir noktadan sonra geri yükleme özelliğini destekliyor mu?

5. ​​İzleme, Analiz ve Uyarı

İzleme, analiz ve uyarı, veri tabanınızın durumu hakkında fikir verir. Sağlayıcı, ölçümler normal aralığın dışına çıktığında müşterileri bilgilendiren izleme ve uyarıları etkinleştirmelidir. Bu yüzden DBaaS sağlayıcınızı seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Özel uyarılar oluşturabilir misiniz?
 • Bir bileşen arızası durumunda otomatik uyarılar var mı?
 • Tüm performans ölçümlerine ilişkin gerçek zamanlı içgörüye sahip olacak mısınız?
 • Sağlayıcı, veri tabanı ölçümlerinin tarihsel raporlamasını sunuyor mu?
 • Veri tabanı günlük dosyalarına kolay erişim var mı?

6. Güvenlik Seviyeleri

Bir DBaaS sağlayıcısı, verilerinizin güvenliğini sağlamalı ve bulut varlıklarını yetkisiz erişime karşı korumak için size araçlar sunmalıdır. Bu yüzden doğru sağlayıcıyı bulmak için aşağıdaki soruları yanıtlamanız gerekir:

 • Platform, kullanıcıları bulut veri tabanına erişmeden önce doğruluyor mu? 2FA desteği var mı?
 • Sağlayıcı tüm erişim isteklerini günlüğe kaydediyor mu?
 • Platform, sertifika doğrulama ile SSL (Güvenli Giriş Katmanı) aracılığıyla veri tabanı iletişimini destekliyor mu?
 • Durağan veriler ve aktarım sırasında şifreleme desteği var mı?
 • Sağlayıcı, yüksek düzeyde güvenlik sağlamak için sızma testleri yapıyor mu?

7. Destek Ekibi

Hızlı ve teknik bilgisi yüksek bir destek ekibi, tavsiye sağlamak ve acil durumlara müdahale etmek için hayati önem taşır. Aşağıdaki sorular, sağlam bir destek ekibine sahip bir sağlayıcı seçmenize yardımcı olacaktır:

 • Sağlayıcı destek için ek bir ücret alıyor mu?
 • SLA, destek yanıt sürelerini içeriyor mu?
 • Hızlı yanıt sürelerini garanti etmek için premium destek satın almanız mı gerekiyor?
 • Müşteri hizmetleri ve desteği söz konusu olduğunda sağlayıcının itibarı nedir?

Şirket İçi Veri Tabanı Yönetimine Uygun Maliyetli Bir Alternatif: Bulutistan Database As A Service

Bulut, veri tabanı iş yüklerinizi geleneksel olarak veya bir hizmet olarak çalıştırmanız için size büyük esneklik sunar. Bulut veri tabanı ile geleneksel veri tabanı tartışmasında hangi yolu seçeceğiniz, karşılaştığınız zorluklara ve işiniz için neyin en önemli olduğuna bağlı olacaktır. Standart veri tabanı ve altyapı yönetimi görevlerinin çoğunu kaldıran bir hizmet arıyorsanız, bulut veri tabanlarının avantajlarından yararlanmak için çok çeşitli seçeneklere ve bulut sağlayıcılarına sahipsiniz. Veri tabanınız için daha yüksek düzeyde uyarlanabilirlik, ölçeklenebilirlik, koruma ve denetim önemliyse, bulut veri tabanı için yönetilen depolama büyük olasılıkla en iyi seçim olacaktır.

Bulutistan Database As A Service üzerinde çalışan bulut tabanlı veri tabanları, yüksek kullanılabilirlik, bulut veri depolama maliyetlerini düşürme verimliliği, gelişmiş veri koruması, daha yüksek performans ve daha fazlası gibi yönetilen depolama özelliklerinden yararlanır.

Bulutistan Database As A Service; uygun maliyetli, güvenli ve tam olarak yönetilen bir veri tabanı çözümüdür. İşletmeniz tamamen genel bulutta veya kendi sanal özel bulutunda (VPC) barındırılıyor olsun hiç farketmez, Bulutistan, her durumda veri katmanını güçlendirmek için mükemmel şekilde uygundur.

Database As A Service İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Bulut bilişimde “hizmet olarak veri tabanı” nedir?

Diğer “hizmet olarak” teklifler gibi, DBaaS da seçtiğiniz veri tabanı motorunu kullanarak verilerinizi barındırmak için bir platformdur. Barındırılan bir veri tabanı hizmetiyle; altyapı, depolama, veri tabanı yazılımı, lisanslar (gerektiğinde), çoğaltma, yük devretme ve yedekleme otomasyonu gibi ihtiyacınız olan her şey abonelik ücretine dahildir.

2. Bulut bilişim, bir hizmet olarak veri tabanı modelini nasıl etkinleştirir?

Bulut bilişim, gerçekten ölçeklenebilir veri tabanları oluşturmayı mümkün kılar. Havuza alınan kaynaklar, veri tabanınızın büyümesine veya gerektiğinde ek işlem gücüne erişmesine olanak tanır.

3. DBaaS Hizmet Olarak Bir Platform mu (PaaS)?

Hizmet Olarak Platform, tipik olarak bir yazılım geliştirme sürecinin gerektirdiği altyapıyı oluşturmaya ve sürdürmeye gerek kalmadan müşterilerinin iş uygulamalarını çalıştırmaları için bir platform sağlar.

DBaaS bir PaaS değildir. Bulut veri tabanı, uygulama katmanında platformun en üstünde yer alır. Bir DBaaS hizmetini kullanırken, temel alınan platformun maliyetleri aboneliğe dahil edilir.

4. DBaaS, Hizmet Olarak Veri (Data as a Service) ile aynı mı?

Hizmet Olarak Veri (DaaS), ham verileri anlamlı ve eyleme geçirilebilir zekaya dönüştürmekle ilgilenir. Bu hedeflere ulaşmak için teknolojiyi kullanmasına rağmen, Hizmet Olarak Veri bir teknoloji hizmeti değildir. DBaaS, ham verileri depolayan veri tabanı motorları ve temel alınan altyapı ile ilgili olduğundan, DaaS’den belirgin bir şekilde farklıdır.

5. Bulut veri tabanları neden veri korumasına ihtiyaç duyar?

Bulut veri tabanları, işletmenizdeki yeniliği hızlandırmak için güçlü hizmetlerdir. Bulut veri tabanlarınız tarafından kullanılan veriler, yeni ürünler oluşturmak, en iyi müşteri hizmetini sağlamak veya finansal kazanç sağlamak için hayati önem taşır.

Diğer tüm şirket içi ve bulut tabanlı iş verileriniz gibi, bulut veri tabanlarınızdaki iş yüklerinin de felaketlere, yanlışlıkla silmelere ve güvenlik saldırılarına karşı korunmak için veri korumasına ihtiyacı vardır.


İlgili İçerikler:

MongoDB Nedir? Mongodb vs. PostgreSQL vs. MySQL Arasındaki Farklar Nelerdir?

MySQL Nedir, Nerelerde Kullanılır? SQL ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

NoSQL Nedir? SQL, Mysql ve PostgreSQL ile Arasındaki Farklar

PostgreSQL Nedir? Özellikleri, Avantajları ve SQL’den Farkları

SQL Nedir? Avantajları Nelerdir?

Veri Ambarı (Data Warehouse) Nedir? Cloud Ortamında Veri Ambarı Oluşturmak

Veri Tabanı Yönetim Sistemi Nedir?

ElasticSearch Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Veri Güvenliği Nedir? İşletmeler Bulut Ortamında Veri Güvenliğini Nasıl Sağlayabilir?

Sonraki Yazı

Bulut Hizmet Sağlayıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.