PostgreSQL Nedir? Özellikleri, Avantajları ve SQL’den Farkları

PostgreSQL; güvenilirliği, ölçeklenebilirliği, kararlılığı ve güvenliği ile en gelişmiş ve profesyonelce kullanılan açık kaynaklı bir veri tabanı yönetim sistemidir. PostgreSQL, çoğu işletme tarafından özellikle yeni başlayanlar tarafından backend geliştirmeler için kullanılan en popüler ve güvenilir veri tabanı sistemlerinden biridir.

Peki PostgreSQL tam olarak nedir?

PostgreSQL Nedir?

PostgreSQL, hem ilişkisel (SQL) hem de ilişkisel olmayan (JSON) sorgulamayı destekleyen açık kaynaklı, kurumsal sınıf ve gelişmiş bir nesne-ilişkisel veri tabanı sistemidir. SQL dilini, karmaşık veri iş yüklerini yüksek verimlilikle işlemesini sağlayan ek özelliklerle kullanır ve genişletir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

PostgreSQL’in Kısa Tarihi

 • PostgreSQL’in yolculuğu 1977’den itibaren Ingres projesiyle başladı. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de geliştirildi.
 • 1986’da Profesör Michael Stonebraker, POSTGRES projesini yönetti.
 • 1987’de ilk demo sürümünü çıkardılar.
 • 1994 yılında Postgres’e bir SQL Interpreter eklediler.
 • 29 Ocak’ta geliştiriciler, ilk PostgreSQL olan ve sürüm 6.0 olarak bilinen 1997’yi yayınladı.
 • 1997’den beri geliştiriciler, PostgreSQL Global Development Group’un izniyle PostgreSQL’i geliştirmeye ve sürdürmeye devam ediyor.

PostgreSQL Özellikleri

PostgreSQL’in sunabileceği tonlarca özellik vardır. Geliştiricilerin uygulama oluşturmalarına ve herhangi bir veri hacmini yönetmelerine yardımcı olurken, aynı zamanda yöneticilerin veri bütünlüğünü sağlamasına izin verir. PostgreSQL’in dikkate değer özelliklerinden bazıları aşağıdakileri içerir:

Geniş İşletim Sistemi Uyumluluğu: Windows, macOS, Linux, UNIX vb. gibi önde gelen tüm işletim sistemleriyle uyumludur.

Dil Desteği: C#, C/C+, Java, Python, JavaScript (Node.js), Ruby vb. dahil tüm popüler programlama dillerini destekler.

Geniş Veri Tipleri Uyumluluğu: Primitives (String, Numeric, Integer, Boolean), Structured (Dizi, Date/Time, UUID, Range), Geometry (Poligon, Line, Point, Circle), Document gibi geniş veri tiplerini destekler ( XML, JSON/JSONB).

Veri Bütünlüğü Desteği: Yabancı anahtarlar, birincil anahtarlar, dışlama kısıtı, tavsiye kilitleri, açık kilitler, NOT NULL ve UNIQUE  için destek sunarak veri bütünlüğünü sağlar.

Güvenlik: Sağlam bir erişim kontrol sistemi, kimlik doğrulama (LDAP, SSPI, GSSAPI, Sertifika vb.), çok faktörlü kimlik doğrulama ve sütun ve satır düzeyinde güvenlik sunarak güvenli bir veri ortamı sağlar.

PostgreSQL ile sağlanan diğer özelliklerden bazıları; belirli bir noktadan sonra kurtarma, eşzamansız çoğaltma, Çok Sürümlü Eşzamanlılık Kontrolü – Multi-Version Concurrency Control (MVCC), iç içe işlemler, tablo bölümleme ve daha fazlasını içerir.

Veri Tipleri Primitives: Number (int), Numeric(int, float), String ve Boolean

Structured: Date/Time, Array, Range, UUID

Document: JSON/JSONB, XML, Key-value (Hstore)

Geometry: Polygon, Point, Circle, Line

Customizations: Custom Types and Composite types

Veri Bütünlüğü UNIQUE, NOT NULL

Primary Keys (Birincil Anahtar)

Foreign Keys (Yabancı Anahtarlar)

Exclusion Constraints (Dışlama Kısıtı)

Explicit Locks, Advisory Locks (Açık kilitler)

Eşzamanlılık, Verim İndeksleme: Partial, Expressions, B-tree, Multicolumn

Gelişmiş İndeksleme: GiST, SP-Gist, KNN Gist, GIN, BRIN, Covering indexes, Bloom filters

Gelişmiş sorgu planlayıcı/iyileştirici, yalnızca dizin taramaları, çok sütunlu istatistikler

İşlemler, İç İçe İşlemler (kayıt noktaları aracılığıyla)

Multi-Version Concurrency Control (MVCC)

Okuma sorgularının paralelleştirilmesi ve B-ağacı dizinleri oluşturma

Tablo bölümleme

Serileştirilebilir de dahil olmak üzere SQL standardında tanımlanan tüm işlem yalıtım seviyeleri

Tam zamanında (JIT) ifadelerin derlenmesi

Güvenilirlik,

Olağanüstü Durum Kurtarma

Write-ahead Logging (WAL)

Çoğaltma: Eşzamansız, Eşzamanlı, Mantıksal

Anında kurtarma (PITR), aktif beklemeler

Tablo alanları

Güvenlik Kimlik Doğrulama: GSSAPI, SSPI, LDAP, SCRAM-SHA-256, Sertifika vb.

Sağlam erişim kontrol sistemi

Sütun ve satır düzeyinde güvenlik

Sertifikalar ve ekstra bir teknik ile çok faktörlü kimlik doğrulama

Genişletilebilirlik Saklı prosedürler ve işlevler

Prosedür Dilleri: Python, PL/PGSQL, Perl, vb.

SQL/JSON yol ifadeleri

Yabancı veri sarmalayıcılar: Standart SQL arayüzünden alternatif veri tabanlarına veya akışlara bağlanılabilir.

Tablolar için özelleştirilebilir depolama arayüzü

PostGIS ile birlikte ekstra pratiklik sağlayan birçok uzantı

Uluslararasılaşma,

Metin arama

Uluslararası karakter seti için destek

Büyük/küçük harfe duyarsız ve vurguya duyarsızlık

harmanlamalar

Tam metin arama

PostgreSQL’in Avantajları Nelerdir?

Zengin özellik listesi, topluluk desteği ve birinci sınıf performansa dayanan PostgreSQL’in dünya çapında pek çok işletme tarafından favori seçenek olarak görülmesi şaşırtıcı değildir.

Peki bu kadar işletme tarafından tercih edilen PostgreSQL’in avantajları nelerdir?

1. Ücretsiz ve Açık Kaynak Lisansı

PostgreSQL, BSD veya MIT lisanslarına benzer şekilde liberal bir açık kaynak lisansı olan PostgreSQL Lisansı altında yayınlanır. Bu, kaynak kodunun erişilebilir olduğu anlamına gelir ve kullanıcılara veri projelerinin taleplerine göre kullanma, değiştirme, paylaşma ve uygulama özgürlüğü verir. Herhangi bir lisans ücreti veya herhangi bir sözleşme sorunu yoktur.

2. Güvenilir – Topluluk Odaklı

25 yılı aşkın bir süredir özel bir PostgreSQL topluluğu, hataları düzenli olarak düzeltir ve genel performansı iyileştirir. Böylece veri tabanı sisteminin verimliliğini sürekli olarak iyileştirir.

3. Genişletilebilirlik

PostgreSQL kolayca ve geniş ölçüde genişletilebilirdir. Örneğin, kullanıcılara kendi veri türlerini tanımlama, özel işlevler tasarlama veya veri tabanlarını yeniden derlemeden diğer programlama dillerinden kod yazma yetkisi verilir.

4. Koddaki Yorumlar

Diğer birçok veri tabanı sistemiyle karşılaştırıldığında, PostgreSQL benzersiz bir şekilde kodda yorumlar sağlar. Bu, kullanıcıların, uygulamalarına dağıtmadan önce belirli bir kodun neler yapabileceğini hızlı bir şekilde anlamak için yorumları okuyabileceği anlamına gelir. Bu, topluluğun kalitesini ve kapasitesini genel olarak iyileştirmeye olanak tanır.

5. Yeni Veri Tabanı Teknolojilerine Uyum

PostgreSQL, işletmelerin bulut hizmetleri, makine öğrenimi, veri ambarı analitiği, IoT, buluta geçiş hizmetleri vb. gibi yeni veri tabanı teknolojilerini uygulamalarına olanak tanır. PostgreSQL’in artık bu kadar popüler olmasının ve işletmeler tarafından giderek daha fazla kullanılmasının nedenlerinden biri de budur.

6. Yüksek Kullanılabilirlik ve Yük Dengeleme

Sürekli planlama, yedek sunucu çalışması, birincil sunucuyu yedek sunucular için hazırlama, yedek sunucu kurma, akış çoğaltma, basamaklı çoğaltma, senkronize çoğaltma ve sürekli arşivleme yoluyla yüksek kullanılabilirlik ve yük dengeleme sağlar.

7. Yedekleme ve Geri Yükleme

PostgreSQL veri tabanları, değerli verilerin düzenli olarak yedeklenmesini sağlamak için yapılandırılabilir. Verileri yedeklemeye yönelik temelde farklı üç yaklaşım vardır: SQL dökümü, dosya sistemi düzeyinde yedekleme ve sürekli arşivleme.

PostgreSQL’in Dezavantajları Nelerdir?

Aşağıdaki dezavantajlar herkes için geçerli olmayabilir ve temel olarak mevcut bilgi yöneticileri ile PostgreSQL arasında oluşturulan karşılaştırmaya dayalı olarak ölçülebilir.

 • PostgreSQL, her istemciyi izole ederek çalıştırır, bu da her istemci için yeni bir hizmet dizisinin başlatıldığını gösterir. Bu nedenle ek bellek tüketir.
 • PostgreSQL’in kurulumu, alternatif DBMS yazılımı kadar kolay değildir.
 • PostgresSQL ek kaynaklar tüketir, bu nedenle performans açısından mantıklı değildir.

PostgreSQL Ne İçin Kullanılır?

 • PostgreSQL; birçok web sitesi, mobil uygulama, jeo-uzamsal ve analitik uygulamalar için birincil veri deposu olarak kullanılır.
 • Geliştiricilerin uygulamalar oluşturmasını, yöneticilerin bilgi bütünlüğünü korumasını ve hataya dayanıklı ortamlar oluşturmasını kolaylaştırır.
 • Tüm seviye geliştiriciler (yeni başlayanlardan profesyonellere kadar), bilgilerin boyutlarından bağımsız olarak bilgilerini yönetmek için PostgreSQL kullanır. Her büyük ve küçük veri kümesinde temiz şekilde çalışır.

PostgreSQL ve SQL Farkları

Hangi veri tabanı yönetim sisteminin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemek için aşağıda belirtilen faktörleri göz önüne alabilirsiniz:

1. Kullanılabilirlik

PostgreSQL; önceden yazma günlüğü (WAL), paylaşılan disk yük devretme, veri bölümleme ve çeşitli çoğaltma yöntemleri dahil olmak üzere kullanıcılar için yüksek kullanılabilirlik sağlamak için çok çeşitli çözümler sunar.

Öte yandan SQL Server; günlük gönderimi, yük devretme kümeleri ve çoğaltma gibi çeşitli yüksek kullanılabilirlik araçları içerir. SQL Server’ın 24 saat çalışan kullanılabilirlik grupları, belirli koşullar karşılandığında otomatik yük devretme sağlar. Ancak bu özelliklere yalnızca SQL Server’ın kurumsal sürümünde erişilebilir.

2. Veri ve Tablo Yapısı

PostgreSQL, basitlik için kullanıcılarına PL/pgSQL prosedürel programlama dilini sağlar. PostgreSQL’deki standart SQL’e ek işlevler, kullanıcı tanımlı türleri, özel modülleri, uzantıları, JSON desteğini ve tetikleyiciler ve diğer işlevler için ek seçenekleri içerir.

SQL Server, standart SQL’e benzerlik gösteren T-SQL’i kullanır. T-SQL, veri ve dizi işleme, prosedürel programlama ve yerel değişkenler için ek destek içerir.

Sistemlerin istekleri nasıl önbelleğe aldığını ve işlediğini daha iyi anlamak istiyorsanız, PostgreSQL süreçleri ayrı işletim sistemi süreçleri olarak ele alarak yalıtır. Her veri tabanının ayrı bir belleği vardır ve sürecini çalıştırır. Bu, izlemeyi ve yönetimi çok kolaylaştırır, ancak aynı zamanda birden çok veri tabanını ölçeklendirmeyi zorlaştırır.

SQL Server, işleme gereksinimlerine göre sınırlandırılabilen veya artırılabilen bir arabellek havuzu kullanır. Tüm işler, PostgreSQL’in aksine, birden fazla sayfa olmadan tek bir havuzda gerçekleştirilir.

Hem PostgreSQL hem de SQL Server, karmaşık mantık ve prosedürlerden elde edilen ara sonuçları saklamanıza izin verdiği için geçici tablolar için destek sağlar. Geçici tablolar, aracı bilgileri temel bilgilerden de yalıtarak veri tabanı organizasyonunu ve performansını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

3. Birleştirme

Geliştiriciler bir SQL veri tabanının farklı bölümlerini değiştirdiğinde, değişiklikler sistemin farklı noktalarında gerçekleşir ve izlenmesi, okunması ve yönetilmesi zor olabilir. Bu nedenle, bakım aynı zamanda birleştirmeyi de içermelidir.

PostgreSQL, boş satırları aramak için bir veri katmanının tablolarını tarar ve gereksiz öğelerden kurtulur. Bunu yaparak, sistem disk alanını serbest bırakır. Ancak bu yöntem çok fazla CPU gerektirir ve uygulamanın performansını etkileyebilir.

Öte yandan, SQL Server, ek yükün %15-20’sinden fazlasını oluşturmayan verimli bir çöp toplayıcı sağlar. Teknik olarak, geliştiriciler çöp toplayıcıları sürekli olarak çalıştırabilir. Özetlemek gerekirse, SQL Server PostgreSQL’den daha fazla birleştirme yöntemi sunar.

4. Dizinler

Bir veri tabanının dizinleri ele alma şekli, kullanılabilirliğinin bir kanıtıdır. Çünkü dizinler belirli bir satırı aramadan verileri tam olarak belirlemek için kullanılır. Birden çok sütuna veya satıra başvurmak için de dizinleri kullanabilirsiniz. Dosyalara aynı indeksi atayabilir, veri tabanında farklı yerlerde sunabilir ve tüm bu parçaları tek bir arama ile toplayabilirsiniz.

PostgreSQL, dizin tabanlı tablo organizasyonunu destekler, ancak ilk sürümler otomatik dizin güncellemelerini kullanmaz. PostgreSQL ayrıca, tek bir aramada birçok dizine bakmanıza olanak tanır, bu da birçok bilgiyi keşfedebileceğiniz anlamına gelir.

SQL Server, dizin yönetimi için zengin otomatikleştirilmiş işlevsellik sağlar. Kümeler halinde organize edilebilirler ve manuel müdahale olmaksızın uygun sıra düzenini sürdürebilirler. SQL Server ayrıca kısmi dizinleri ve çoklu dizin aramalarını da destekler.

5. Özellikler

PostgreSQL, diğer SQL veri tabanlarından farklı olarak yerleşik bir iş planlayıcı sunmaz. Tekrarlayan görevler, Linux’ta cron, pgAgent veya pg_cron ve Windows’ta SQLBackupAndFTP veya Task Scheduler gibi harici araçlara ihtiyaç duyar.

SQL Server’daki görevler ise SQL Server Management Studio aracılığıyla kolayca planlanabilir.

PostgreSQL, aynı anda birden fazla prosedürün üstesinden gelmek için iyi geliştirilmiş çok sürümlü eşzamanlılık kontrolüne (MVCC) sahiptir. MVCC, diğer veri tabanı sistemlerinde gerçekleşen eşzamanlı işlemler veya verilerin kilitlenmesinden kaynaklanan tutarsızlıkların görüntülenmesini önlemek için veri tabanı bilgilerinin anlık görüntülerini sunar. PostgreSQL, işlem yalıtımını sağlamak için serileştirilebilir anlık görüntü yalıtımından (SSI) yararlanır.

SQL Server, daha az gelişmiş birçok sürümlü eşzamanlılık kontrol sistemine sahiptir ve varsayılan olarak eşzamanlı işlemlerden kaynaklanan hataları önlemek için verilerin kilitlenmesine bağlıdır. SQL Server ayrıca, bu tür sorunların nadiren meydana geldiğini varsayan iyimser bir eşzamanlılık özelliği sunar. Bu nedenle, bir satırı kilitlemenin aksine, herhangi bir değişiklik olup olmadığını bulmak için önbelleğe alınmış bir sürümle doğrular.

6. Bölümleme ve Parçalama

Daha büyük veri tabanları için performans kazanımları gerekli olduğunda ve donanımınız da yükseltildiğinde, işi çeşitli sunucular arasında dağıtmanız gerekir. İşte burada bölümleme ve parçalama devreye girer.

Hem parçalama hem de bölümleme, esasen büyük bir veri kümesini daha küçük alt kümelere bölmekle ilgili olsa da, parçalama, verilerin birden çok bilgisayara yayıldığı, ancak bölümlemenin olmadığı anlamına gelir.

10.0 sürümünden itibaren PostgreSQL, bildirime dayalı bölümlemeyi destekler.

MS SQL Server, çok satırlı bir tabloyu daha az satırlı birkaç tabloya bölerek yatay bölümlemeyi destekler.

MS SQL Server, parçalamayı da destekler.

7. Çoğaltma

Bölümleme, veri tabanını daha küçük alt kümelere bölmek ve bölümlenmiş tabloları farklı düğümlere dağıtmak iken, çoğaltma, hızlı bir görünüm ve daha az yanıt süresi sağlamak için veri tabanını birden çok veri tabanına kopyalamaktır.

PostgreSQL, birincil-ikincil çoğaltma sunar. Bu asenkron veya senkronize olabilir. Önceden yazma günlüğü (WAL’ler), değişikliklerin çoğaltma düğümleriyle paylaşılmasına ve dolayısıyla zaman uyumsuz çoğaltmaya olanak tanır.

Diğer çoğaltma türleri; mantıksal çoğaltma, akış çoğaltması ve fiziksel çoğaltmayı içerir.

SQL Server çoğaltma, verileri bir yayıncı sunucusundan bir aboneye çoğaltır. SQL Server sürümüne bağlı olarak asenkron olabilir. Üç tür çoğaltma sunar: İşlemsel çoğaltma, anlık görüntü çoğaltma ve birleştirme çoğaltması.

8. Dil ve Sözdizimi

PostgreSQL, C dilinde yazılmıştır ve MS SQL, C ve C++ ile yazılmıştır. Dil bağlama açısından, çok iyi tasarlanmış ve belgelenmiş harici API libpq’si nedeniyle PostgreSQL’in kullanımı ve bağlanması çok kolaydır.

Ancak, SQL Server harici dil bağlamaları diğer birkaç faktöre bağlı olabilir. Sorgulanan verileri depolamak için ekstra sürücüler yüklemeniz veya sınıflar oluşturmanız gerekebilir. Bu nedenle, derleme zamanında verilerin nasıl göründüğünü bilmek zorunda kalırsınız. Muhtemelen belgelere başvurmanız gerekir ve takip etmek oldukça zaman alıcı olacaktır.

Prosedürel dil özellikleri söz konusu olduğunda, hem PostgreSQL hem de SQL Server sağlam destek sağlar. PostgreSQL, JSON veri türünü destekler ve kullanıcılar, yordamsal dil özelliği tarafından desteklendiğinden Python, Java, PHP, Perl ve R’yi SQL ile kolayca kullanabilir.

SQL Server destek sağlıyor olsa da, oluşan küçük hatalar, yavaşlık ve uygulanması biraz zaman alabileceğinden, bu özellik henüz geliştirilmemiştir. Kullanıcının önce kodu bir .dll dosyasında derlemesi gerekir.

PostgreSQL’de önce bir .dll dosyası oluşturmaya gerek yoktur. PostgreSQL ayrıca analitik çalışmanın temeli olarak çok sayıda düzenli ifade (regex) sağlar.

MS SQL Server, karşılaştırmalı olarak daha az normal ifadeye sahiptir ve alt dize ve kalıp dizini gibi PostgreSQL kadar iyi olmayabilecek belirli komutları destekler.

9. Performans

Performans söz konusu olduğunda, PostgreSQL, SQL Server’ı çeşitli şekillerde geride bırakır. Hem PostgreSQL hem de SQL Server bölümleme sunmasına rağmen, PostgreSQL bunu daha verimli ve ücretsiz olarak sunar.

PostgreSQL ayrıca, birden fazla işlemin aynı anda paylaşılan verilere erişebildiği ve bunları değiştirebildiği önemli bir özellik olan daha iyi eşzamanlılık sunar. PostgreSQL’in MVCC özelliği, daha az kilitlenme şansı sağlar, yalnızca iki sorgu aynı satırı aynı anda değiştirmeye çalışırsa ve o satırda yapılan güncellemeleri serileştirirse bloke eder.

Verileri sorgulamak için alınan MVCC kilidi, veri yazmak için alınan kilitlerle çakışmaz. Bu, kilit çekişmesini en aza indirir ve çok kullanıcılı ortamlarda daha iyi performans sağlar.

Öte yandan, SQL Server az gelişmiş bir eşzamanlılığa sahiptir ve bazı işlemler kilitlenebilir bile olabilir. MVCC özelliğinin aksine, bir satır güncellendiğinde, aynı satırın üzerine yazmak yerine satırın yeni bir sürümü oluşturulur ve her ikisi de korunur. Yavaş yavaş, eski sürümler tempdb adlı bir sistem veri tabanına taşınır. Ancak, eşzamanlılığının kat etmesi gereken uzun bir yol vardır.

PostgreSQL ayrıca, veri tabanının performansını artıran çeşitli uzantılar için dizin oluşturma desteği de sunar.

Öte yandan, SQL sunucuları henüz indeksleme uygulamalarını geliştirmedi ve henüz en çok kullanılan değişken türlerinden biri olan dizileri dahil etmediler.

10. Ölçeklenebilirlik

PostgreSQL, ölçeklenebilirlik açısından birçok özellik sunar ve sorguları hızlı bir şekilde paralel olarak uygulamak için birkaç CPU çekirdeği kullanabilir.

SQL Server da çekirdek kullanabilir, ancak standart sürüm yirmi dört CPU çekirdeği ile sınırlıdır. Kurumsal sürüm, sınırsız CPU çekirdeği kullanımına izin verir. SQL Server ayrıca alt ve üst limitleri belirleyebileceğiniz hiper ölçekleme özelliğine de sahiptir.

11. Güvenlik

Hem SQL Server hem de PostgreSQL mükemmel veri şifreleme ve kimlik doğrulama sağlar.

12. Destek ve Topluluk

PostgreSQL, güncellenmiş sürümleri düzenli olarak ücretsiz olarak yayınlar. PostgreSQL, destek sağlayan ve ayrıca bildirilen hataları düzelterek sistemi geliştirmeye çalışan geliştiriciler, üçüncü taraf şirketler ve meraklılardan oluşan geniş bir topluluğa sahiptir.

SQL Server birkaç yılda bir yeni bir sürüm yayınlar. Destek maliyetleri, lisansın hüküm ve koşullarına bağlıdır.

Özetle diyebiliriz ki, son yirmi yılda PostgreSQL, kendisini geleneksel RDBMS’lerin kısıtlamalarıyla sınırlamayan, zengin özelliklere sahip ve güçlü bir veri yönetim sistemi olarak ortaya çıktı. PostgreSQL’in kararlılığı, ilerlemeleri ve işlevselliği, onu basitten karmaşığa kadar veri projelerini yönetmek için mükemmel bir seçim haline getirdi ve getirmeye devam ediyor.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

PostgreSQL Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. PostgreSQL, SQL Server’dan daha mı iyi?

PostgreSQL; eşzamanlılık yönetim sistemi, ölçeklenebilirlik, topluluk desteği, fiyatlandırma vb. konularda SQL Server’dan daha iyidir.

2. PostgreSQL, SQL Server’dan farklı mı?

Evet; bölümleme, çoğaltma yöntemleri, bellek içi yetenekler için destek, işletim sistemlerinde kullanılabilirlik vb. gibi birçok açıdan farklılık gösterirler.

3. PostgreSQL neden bu kadar popüler?

PostgreSQL, topluluk desteği ve düzenli güncellemeleri nedeniyle popülerdir. Ayrıca geliştiricilerin güvenli ve verimli uygulamalar oluşturmasına yardımcı olan çok sayıda işlev sunar.

4. PostgreSQL’i ne zaman kullanmalıyız?

PostgreSQL, okuma/yazma hızlarının ve kapsamlı veri analizinin gerekli olduğu online transaction processing (OLTP) ve online analytical processing (OLAP) sistemleri için çok uygundur. Hızlı okuma veya yazma hızı gerektiren veri ambarı ve veri analizi uygulamaları için de kullanılabilir.

5. PostgreSQL bir virüs mü?

PostgreSQL bir virüs değildir. Fakat PostgreSQL sunucusunun adını taşıyan postgres.exe adlı bir virüs dosyası vardır.

6. PostgreSQL en iyi veri tabanı yönetim sistemi mi?

Piyasadaki en iyi DBMS’lerden biridir ve karmaşık ve yüksek hacimli veri işlemleri gerçekleştiren işletmeler için popüler seçeneklerden biridir.


İlgili İçerikler:

MongoDB Nedir? Mongodb vs. PostgreSQL vs. MySQL Arasındaki Farklar Nelerdir?

MySQL Nedir, Nerelerde Kullanılır? SQL ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

NoSQL Nedir? SQL, Mysql ve PostgreSQL ile Arasındaki Farklar

SQL Nedir? Avantajları Nelerdir?

Veri Ambarı (Data Warehouse) Nedir? Cloud Ortamında Veri Ambarı Oluşturmak

Veri Tabanı Yönetim Sistemi Nedir?

Database Nedir? Database As A Service Seçiminde İşletmeler Nelere Dikkat Etmelidir?

ElasticSearch Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Load Balancer (Yük Dengeleyici) Nedir, Ne İşe Yarar?  

Sonraki Yazı

Röportaj: Doğa Koleji CIO, Hakan İnanır

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.