SQL Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kelime açılımı, “Structered Query Language” SQL, Türkçe ’ye “yapısal sorgulama dili” olarak geçmiştir. Temel olarak SQL’e bir sorgulama dili demek mümkün. Veritabanı işlemlerini hızlı bir şekilde yapmak için kullanılan bir alt dil diye ifade edebiliriz. SQL ifadesi bir nevi veritabanı yönetimi kavramını ifade etmektir. SQL’in burada ki temel amacı verileri doğru yönetmek ve tasarlamaktır. Dünya üzerinde pek çok kişi tarafından programlama dili olarak kabul edilir. Ama bu tam olarak doğru değil. SQL’in programların içerisinde kullanılıyor olması, onun bir programlama dili olduğu anlamına gelmiyor. ANSI standartlarına dayanarak söylenebilir ki SQL tam olarak bir sorgu dilidir.

Sanıldığı kadar kolay bir yazılım dili değildir. Bir şekilde isim olarak herkes tarafından bilinmekte. Ancak kullanmak isteyenlerin SQL Management Studio kurulumu için mutlaka yardım almaları gerekmekte. Yardım alarak ve araştırarak SQL üzerinde ilerlemek en doğrusu. Çünkü SQL kurulumu ve kaldırma konuları karmaşıktır ve yazılımcıları bir hayli zorlamaktadır.

Bilgisayar ortamında saklanan, işlenmemiş her bilgiye veri denir. Bilgisayar ortamında aklınıza gelebilecek her ne varsa bunlar sistemde veri olarak saklanmaktadır. Bu verilere anlık olarak ihtiyaç duyduğunuzda hızlıca ulaşabilir ve verileri değiştirebilirsiniz. SQL’e olan ihtiyaç ise tam olarak burada ortaya çıkmakta.

Verileri kendinizin için oluşturduğunuz kriterlere uygun olarak sunulmasına işlemine bilişimde sorgu denir. Sorgu işlemleri SQL sayesinde kolaylıkla yapılır. Bu sistem yalnız veritabanı işlemleri yapmak için kullanılabilir. Bilgi artışının hızla yayıldığı ve her geçen gün arttığı dünyamızda, verilerin depolanması artık tüm kullanıcılar için zaruri bir ihtiyaçtır.

Bilişim sektöründe ki teknolojik gelişmeler her geçen gün artıyor. Herşey daha kolay ve hızlı bir hal alıyor. Geçmiş zamanlarda depolama işlemleri yapmak için dosya – işlem sistemi şeklinde yürüyen işlemler vardı. Günümüzde bu sistemin yetersiz olduğu anlaşılmış, firmalar Ar-Ge yaparak geliştiricilerine yeni bir depolama sistemi tasarlatmışlardır. Dağınık verileri bir arada tutmak, düzenlemek ve listelemek adına SQL veritabanı sistemi yazılımı geliştirilmiştir. Daha önce yavaş ve zahmetli kullanımı olan programlar yerine SQL geliştirilmiş, günümüz ihtiyaçlarına daha iyi karşılık vererek bilişim sektörüne birçok avantaj sağlamıştır. Şimdi bu avantajların neler olduğunu ve bilişim sektörüne ne gibi katkıları olduğuna göz atalım.

Bulutistan SQL hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

SQL Kullanmanın Avantajları

  • SQL veritabanı yazılımı sayesinde veriler çok daha kolay bir şekilde kategorize edilebilir. Bu sistem sayesinde gereksiz ve meşakatli olan veri ortamı dağınıklıktan kurtulur. Kısaca veri dağınıklığı ortadan kalkar. Ayrıca kategorize edilmiş tüm veriler, kullanıcı tekrar ulaşmak istediği zaman SQL sorguları sayesinde kolayca listelenebilir. Bu uygulama gelişen dünyada ki en önemli şey olan zamanı tasarruf etmenizi sağlamakta.
  • SQL kullanımı web uygulamalarında tekrara düşmekten sizi kurtarır. Bir çok kullanıcının eskiden beri yaşadığı bu durum SQL kullanımı ile ortadan kalkar. Bu sebep ile veri tutma ihtiyacı olan her platform muhakkak SQL kullanır.
  • Bilgisayar deposunda genellikle dağınık bulunan tüm verilerin klasör haline dönüştürülmesine yardımcı olur. Bu yöntem daha önce gereksiz alan işgali eden tüm dağınık verilerin önüne geçer. Yazılım amacı olarak dosya bütünlüğü sağlayan SQL, hem kamu hem de özel kurumlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Bilişim sektörü hızla büyümekte. Veritabanı sistemleri de sürekli geliştirilmektedir. SQL, bu sistemin ve bilişim dünyasının temel taşlarından biridir. Bu sebeple neredeyse bütün veritabanı işlemleri SQL ile yürütülür. SQL sisteminin temel amacı, verilerin ve veri kümelerinin modellenmesini sağlamaktır. SQL tüm bu olanakları size hızlıca sunmakta. SQL ile modelleme sırasında yapabileceğiniz bazı işlemler:

  • Tablolar oluşturmak
  • Güvenlik önlemleri almak
  • Silinen veri kayıtlarını yeniden oluşturabilmek
  • Kayıtlı verileri sorgulamak ve listelemek
  • Verilerin tamamını güncellemek
  • Veri kaydetmek
  • Yeni veriler çekerek kaydetmek

SQL Nasıl Çalışır?

Önceki başlık altında veriler üzerinde hangi işlemleri yapabileceğinizi kısaca anlattık. Bu işlemler için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, dağınık olan verilerin bir araya toplanıp düzenlenmesidir. Bahsettiğimiz modelleme işlemi büyük veriler üzerinde uygulanırsa verilere ulaşmak çok daha kolay bir hal alacaktır. Bir örnek vermek gerekirse öğrenci bilgi sistemlerini ele alalım. Öğrencilerin notlarını, kişisel bilgilerini ve eski birçok dersini sistem üzerinden görebiliriz. SQL ile tasarlanmış veritabanları sayesinde bu veriler kolay bir şekilde kategorize edilir ve güvenli bir şekilde depolanır. Sisteme giriş yapmak isteyen bir öğrenci için sistem, öğrencinin bilgileri için veritabanına bir SQL sorgusu yönlendirir. Sorgu sonucu dönen veriler ise ekranda sıra ile listelenir. Sizin gördüğünüz sonuçlar, arka planda dönen bir veritabanı sorgusunun sonucudur aslında. Kamu kurumları bu tarz veri merkezleri kurarak devlete ait uygulamaları yönetmektedir. E-Devlet uygulamaları dâhil bu sistem ile çalışmaktadır. Sisteme giriş yapacağınızda TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girersiniz. Girdiğiniz bu bilgiler veritabanı verileri ile karşılaştırılır. Bu sorgu sonucunda sisteme giriş yapabilirsiniz. Ayrıca sizin TC kimlik numaranıza kayıtlı olan tüm bilgileriniz web sayfasında listelenir.


İlgili İçerikler:

MongoDB Nedir? Mongodb vs. PostgreSQL vs. MySQL Arasındaki Farklar Nelerdir?

MySQL Nedir, Nerelerde Kullanılır? SQL ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

NoSQL Nedir? SQL, Mysql ve PostgreSQL ile Arasındaki Farklar

PostgreSQL Nedir? Özellikleri, Avantajları ve SQL’den Farkları

Veri Ambarı (Data Warehouse) Nedir? Cloud Ortamında Veri Ambarı Oluşturmak

Veri Tabanı Yönetim Sistemi Nedir?

Database Nedir? Database As A Service Seçiminde İşletmeler Nelere Dikkat Etmelidir?

ElasticSearch Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Linux Nedir?

Sonraki Yazı

Veri Replikasyonu Nedir?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.