ElasticSearch Nedir? Avantajları Nelerdir?

Günlük hayatımıza dijital ortamın girmesi ile birlikte, farkında olmadan inanılmaz boyutlara ulaşan veriler üretiyoruz. İnternet üzerinde inanılmaz bir veri söz konusu. Web siteleri her geçen saniyede yeni veriler üretmeye devam ediyor. Böylesine büyük verilerin tümüne bilişim dilinde Big Data (Büyük Veri) deniliyor. Ancak internet ortamında üretilen bu verilerin çok büyük bir kısmı anlamsız, dağınık ve yapılandırılmamış halde bulunuyor. Dağınık halde bulunan bu verilerin bir bütün olarak anlamlı bir hale gelmesi işletmeler tarafından oldukça önem arz ediyor. İşletmeler bu düzenlenmiş veriler sayesinde sorunları erkenden tespit ediyor, pazarlama stratejilerini daha rahat bir şekilde oluşturuyor ve konu müşterilerine hizmet etmeye geldiğinde onları bu veriler ışığında çok daha iyi tanıyorlar. İnternette arama yapma amacıyla yazılmış araçların çoğunluğu dağınık ve işlenmemiş veri toplulukları karşısında çaresiz kalıyor. İşte tam olarak bu çaresizliği giderebilmek adına ElasticSearch bilişim dünyası için geliştirilmiştir. Yani ElasticSearch için aslında arama yapma aracı diyebiliriz.

ElasticSearch arama aracı, Apache Lucene altyapısı üzerine, Java programlama dili ile geliştirilmiştir. Bu araç bir full text (metin), arama motoru ve analiz aracıdır. Lucene, tek bir cihazdaki metin dosyaları arasında arama yapmak için geliştirilmiştir. İşletmelerin dağıtık sistem ve anlık veriler üzerinde yapılan aramalarda oldukça yetersiz kaldığı için geliştirilen ElasticSearch, esnek yapısı itibariyle şirketlere kolaylık sağlarken ve dağıtık sistemlerde gerçek zamanlı veriler üzerindeki başarıları ile tüm dünyada popülerlik kazanmıştır.

ElasticSearch’e veri kayıt edilirken, daha önce veri içerisinde belirlediğiniz alanlar indekslenir. ElasticSearch yaptığı bu işlemi, verileri indeks listesine göre sınıflandırdığı ve veri kaydının ilk anında kolay bir şekilde gerçekleştirdiği için kullanıcılar arama sonuçlarına çok daha hızlı ulaşabiliyor.

Bulutistan ElasticSearch hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

ElasticSearch Aracının Bize Kazandırdıkları

 1. Eskiye oranla çok daha kolay bir biçimde backup (yedekleme) yapılabilir.
 2. Neredeyse gerçeğe yakın zamanlı bir yapıdadır. Bu özelliği sayesinde, öncesinde kaydedilen verileri saniyeler sonra araç içerisinde yapılan aramalarda bulabilirsiniz.
 3. RestfulAPI destekli olarak çalışmaktadır.
 4. Open Source (Açık Kaynaklı) denilen bir yapıya sahiptir.
 5. Yüksek ölçeklenebilir ve dağıtık yapılarda neredeyse sorunsuz çalışır.
 6. Piyasada bulunan alternatif araçlara göre oldukça verimlidir ve çok daha az kaynak kullanarak bu verimliliği sağlamaktadır.
 7. İndeksleme yeteneği oldukça gelişmiştir. Elasticsearch sayesinde arama sonuçlarını çok hızlı elde etmeniz mümkündür.
 8. Cluster yapı bakımından muadillerine göre oldukça basittir.
 9. ElasticSearch, dosyaları JSON yapısında indekslediği için çeşitli programlama dillerini destekler.
 10. Mapping işlemini veri tipine uygun olarak yapabilir.
 11. Diğer muadillerine göre oldukça kolay ve hızlı bir kuruluma sahiptir.
 12. İşlemleri otomatik olarak tamamlama özelliği vardır.
 13. MongoDB, Cassandra, NoSQL ve HBase gibi bilişim sektöründe oldukça çok kullanılan veritabanlarından ElasticSearch’e doğrudan veri aktarımı imkânı vardır. 
 14. Araç içerisinde Replica ve Shared kavramları vardır.
 15. ElasticSearch’in kendi üzerinde mapping sistemi vardır. Bu kavram, belgenin arama motoruna atkarılma şeklini tanımlama süreci olarak adlandırılır.  
 16. Sistem kullanıcılarına kendi içerisinde high availability (yüksek erişebilirlik) özelliği sunar.

ElasticSearch, oldukça basit bir cluster yapısına sahiptir. Bu sayede veri kümeleri kayıt edilirken ve trafik seviyesi yükseldiğinde ortama hiç bir sorun yaşamadan yeni makine eklemeleri yaparak sistemi ölçeklendirebilirsiniz. Cluster içerisinde node’lar bulunur ve her node üzerinde ES çalıştırılır. Oldukça verimli olan bu cluster yapısının avantajları şu şekildedir:

 1. Replica ve Shared kavramlarını bizlere yani kullanıcılara sunması,
 2. Mapping sistemini hayatımıza geçirmesi,
 3. Dokümanların indexlenmesi JSON halinde yapılması,
 4. İndeks ve doküman kavramını sunması,
 5. İndeksleme mantığı,
 6. Yüksek erişebilirlik (high availability) sistemi.

Elasticsearch Kullanmanın Hayata Kattığı 3 Kolaylık

 1. Gerçek Zaman Yakın İşlem Yeteneği:  
  ElasticSearch sektör açısından oldukça verimli bir araçtır. Bahsettiğimiz araç için veri yazma veya okuma gibi işlemler genel olarak bir saniyeden çok daha kısa bir sürede tamamlanmış olur. Bu özelliği kullananlar için çok önemlidir. Bu yaptığı verimli hareketler sayesinde ElasticSearch’ten anomali algılama ve uygulama izleme gibi gerçek zamanlı kullanıma yönelik amaçlar için faydalanmanız mümkündür.
 2. Ücretsiz Eklenti ve Araçlar: 
  ElasticSearch yazılımını günümüzde oldukça popüler olan raporlama ve görselleştirme aracı olarak gayet başarılı olan Kibana ile kolayca entegre edebilirsiniz. Bu araçtan hariç Logstash ve Beats entegreleri ile veri dönüşümünü kolayca yapabilir, ElasticSearch kümenize yükleyebilirsiniz. Ayrıca bu araçlardan da anlaşılacağı gibi zengin işlevler eklemek amacıyla çok sayıda ElasticSearch eklentisini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.
 3. Zaman Tasarrufu: 
  ElasticSearch yazılımı, bizlere sunduğu REST tabanlı API hizmetleri, şemasız JSON belgeleri ve basit bir http arabirimi sayesinde verdiği hizmeti çok yüksek hızlarda kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer özelliklerinin yanında  bu özellikleri sayesinde farklı kullanımlara uygun uygulamalar yazmanızada olanak sağlar. ElasticSearch’ün sahip olduğu dağınık altyapısına rağmen, yüksek miktarda verileri paralel işleyerek sizin yaptığınız sorgular için sonuçları oldukça hızlı bulmanızı sağlar. Son olarak ElasticSearch kullanıcılarına çoklu dil desteği sunar. Bunlardan en popüler olan programlama diller; Ruby, Pyton, PHP, Node.js ve JavaScript diyebiliriz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Veri Replikasyonu Nedir?

Sonraki Yazı

KVKK Nedir?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.