Public Cloud Nedir? İşletmeler Neden Genel Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

Public cloud (genel bulut) modeline geçiş konusunda hâlâ şüpheleriniz varsa, genel bulutun işletmenize ne gibi avantajlar sağlayacağını öğrenmeniz için aşağıda public cloud ile ilgili tüm detayları adım adım açıkladık.

Public Cloud Nedir?

Public cloud yani genel bulut, bulut bilişim kaynaklarının ve varlıklarının birden çok işletme arasında dağıtıldığı en yaygın bulut altyapısı modelidir. Bilgi işlem kaynakları ve varlıkları da dahil olmak üzere bulut altyapısı, üçüncü taraf bir bulut satıcısına aittir ve bu hizmet sağlayıcı tarafından yönetilir. 

Yeni başlayanlar, büyük işletmeler ve yazılım veya donanım satıcıları arasında popüler olan açık kaynaklı bir hizmettir.

Genel bulut hizmetleriyle herhangi bir altyapı satın almanıza veya yönetmenize gerek kalmaz. Bunun yerine kaynaklar, talep üzerine, genellikle ücretli bir aboneliğin parçası olarak size sunulur.

Genel bulut kaynakları, tıklama başına ödeme veya kullanım başına ödeme temelinde satılabilir veya kiralanabilir.

Genel bulut modeli birçok farklı teknolojiyi, yeteneği ve özelliği kapsar. Bununla birlikte, genel bir bulut aşağıdaki temel özelliklerden oluşur:

 • İsteğe bağlı bilgi işlem ve self servis sağlama
 • Geniş ağ erişimi
 • Kaynak havuzu
 • Ölçeklenebilirlik ve hızlı esneklik
 • Güvenlik
 • Kullandıkça öde modeli

Public Cloud Nasıl Çalışır?

Public cloud, birden çok kullanıcının aynı kaynaklara erişmesine izin verir. Bu erişim internet üzerinden sağlanır. Birden çok kullanıcı kaynakları paylaşabilirken, her oturum güvenli ve özel olur. Kaynaklar isteğe bağlı olarak her kullanıcıya göre ölçeklendirilir ve erişim için birden fazla kaynak merkezi mevcuttur. Kullanıcılar, konumlarına bağlı olarak en verimli kaynak merkezine yönlendirilir.

Genel bir bulutun aşağıdakileri içermesi beklenir:

 • Çok kiracılı erişim
 • İsteğe bağlı bilgi işlem
 • Kaynak havuzu
 • Kullanım başına ödeme
 • Ölçülebilen hizmet
 • Güvenlik
 • Veri esnekliği
 • 24 saat kullanılabilirlik

Genel bulut, şirketlerin kaynak taleplerini gerektiği kadar hızlı genişletmelerine olanak tanır. Bu genellikle kullanım başına ödeme hizmetiyle yapılır.

Public Cloud Mimarisi

 

Public Cloud Mimarisi

Public cloud mimarisi, hizmet modeline göre kategorilere ayrılır. Bunlar en yaygın 3 hizmet modelidir:

1. Hizmet olarak altyapı (IaaS)

Hizmet olarak altyapı (IaaS), işletmelere uzaktan bilgi işlem ve depolama uygulamaları için kiralık sunucular sağlayan bulut tabanlı bir bilgi işlem hizmetidir. Kullanıcılar, söz konusu altyapının işletim ve bakım maliyetlerini doğrudan ödemek zorunda kalmadan yazılımı çalıştırmak veya uzak altyapıda veri depolamak için IaaS’den yararlanır. Bunun yerine, müşterilerin genellikle kullanılan sunucu kaynaklarının sayısına bağlı olarak yinelenen bir abonelik ücreti ödemesi gerekir.

https://bulutistan.com/blog/iaas/

2. Hizmet olarak platform (PaaS)

Hizmet olarak platform (PaaS), gerçek zamanlı uygulamalar geliştirmenin maliyetini ve karmaşıklığını ortadan kaldıran bulut tabanlı bir hizmettir. PaaS, uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmak için bulut tabanlı yazılım geliştirme araçları, standartlara dayalı uygulama programlama arabirimleri (API’ler) ve örnek kod sağlar.

https://bulutistan.com/blog/paas/

Bu bulut çözümleri ile, tercih ettiğiniz yazılım platformunu, seçtiğiniz donanım üzerinde, yapılandırmanıza gerek kalmadan tek bir tıklamayla başlatabilirsiniz. Bir bulut hizmetleri platformu, özel altyapıya yatırım yapmanıza gerek kalmadan tüm iş ihtiyaçlarınız için bulut tabanlı bir platforma erişmenizi sağlar.

3. Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

SaaS (hizmet olarak yazılım), tek bir sağlayıcı veya yazılım şirketi tarafından barındırılan bir yazılım türüdür. Yazılım, müşteri başarı ekibi yönetilir ve sağlayıcının ürün mühendisleri tarafından desteklenir. SaaS, kullanıcıların internet üzerinden bulut tabanlı uygulamalara bağlanmasına ve bunların kullanılmasına olanak tanır.

https://bulutistan.com/blog/saas/

SaaS, dünya standartlarında yazılım sunmaya ve onu harici olarak barındırmaya yönelik popüler bir yaklaşımdır, böylece kullandıkça öde temelinde internet üzerinden erişilebilir. Bulut kullanıcıları, azaltılmış güvenlik endişeleri ve daha az veri kaybı olasılığı gibi bulut yazılımı hizmet yönetiminin avantajlarından yararlanabilir.

Public Cloud’un En Önemli Özellikleri Nelerdir?

Public cloud’un öne çıkan önemli özellikleri aşağıdaki şekildedir:

1. Ölçeklenebilirlik

Uygulamaların etkinlikteki dalgalanmalara sorunsuz bir şekilde yanıt verebilmeleri için isteğe bağlı geniş kaynaklar mevcuttur. 

2. Uygun maliyet

Genel bulut, kullanıcıların en büyük ölçek ekonomilerinden yararlanabilmeleri için daha yüksek düzeyde kaynakları bir araya getirir. Temel kaynakların merkezi işletimi ve yönetimi, sonraki tüm hizmetler arasında paylaşılır.

3. Kullandıkça ödeme modeli

Genel bulut hizmetleri, tüketicinin ihtiyaç duyduğu kaynağa ihtiyaç duyduğu anda erişebildiği ve yalnızca kullandıkları kadar ödediği bir kullandıkça öde modeli kullanır. Bu da boşa harcanan kapasitenin önlenmesi anlamına gelir.

4. Güvenilirlik

Genel bulut oluşturmaya dahil olan çok sayıda sunucu ve ağ, bir fiziksel bileşen arızalansa bile hizmetin kalan bileşenlerden etkilenmeden çalışacağı anlamına gelir. Bulutların birden fazla veri merkezinden kaynak çektiği bazı durumlarda, tüm veri merkezi çevrimdışı olabilir ve bireysel hizmetler hiçbir olumsuz durumdan etkilenmez. Başka bir deyişle, tek bir başarısızlık noktası yoktur.

5. Esneklik

Piyasada genel bulut modelini takip eden ve internet özellikli herhangi bir cihazdan hizmet olarak erişilmeye hazır sayısız IaaS, PaaS ve SaaS hizmeti bulunur.

Bu hizmetler çoğu bilgi işlem gereksinimini karşılayabilir ve avantajlarını hem özel hem de kurumsal müşterilere sağlayabilir. İşletmeler, hibrit bulutlar oluşturmak için hassas iş işlevlerini yerine getirmeleri gereken genel bulut hizmetlerini özel bulutlarla bile entegre edebilir.

6. Konum bağımsızlığı

Genel bulut hizmetlerinin bir internet bağlantısı aracılığıyla kullanılabilirliği, hizmetlerin müşterinin bulunduğu her yerde kullanılabilir olmasını sağlar. Bu, BT altyapısına (acil durumlarda vb.) uzaktan erişim ve birden çok konumdan çevrimiçi belge işbirliği sağlar.

Public Cloud’un Faydaları Nelerdir?

Public cloud sağlayıcıları tarafından sunulan uygun fiyatlı, kullandıkça öde hizmetleri, altyapılarını büyütmeye devam eden işletmelerin yalnızca kullandıkları kadar ödeme yapmalarına ve talebe göre kolayca ölçek büyütmelerine veya küçültmelerine olanak tanır.

İşletmeler, üçüncü bir tarafça sağlanan paylaşılan bir altyapıyı satın alarak, önceden bir donanım yatırımı yapmak zorunda kalmaz, bu da onlara maliyetten ve yapılandırma süresinden tasarruf sağlar. Bu hizmetin esnekliği, öngörülemeyen BT ihtiyaçları olanlar için mükemmeldir.

Bulutistan Public Cloud hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Public Cloud’un Zorlukları Nelerdir?

Her işletmenin kendine has dinamikleri vardır, bu nedenle genel buluta geçiş yaparken her işletme kendi engelleriyle karşılaşır. Bazı işletmeler için kullandıkça öde modeli ve sürpriz maliyetler, kullanıcılar bulut kullanımını tam olarak izleyemediğinden veya bütçeleyemediğinden aşırı derecede pahalı hale gelebilir. Bazı işletmeler için ise, birden çok bulut kullanıcısından kaynaklanan veri aktarımındaki dalgalanmalar, gecikmenin artmasına ve beklenmeyen performans sorunlarına neden olabilir. Ancak çoğu için genel bulutla ilgili en büyük zorluklar, seçeneklerin olmaması ve güvenlik endişelerinden kaynaklanır.

1. Seçenek Eksikliği

Genel bulut seçenekleri aynı anda birçok farklı kullanıcı tarafından erişilebilir olacak şekilde tasarlandığından, homojenleştirilmiş ve herkese uyan tek bir yaklaşımı benimseme eğilimindedir. Bu, mümkün olan en geniş kullanılabilirliği sağlamaya yardımcı olur, ancak çoğu zaman bireysel işletmelerin ihtiyaçları için asla tam olarak mükemmel olmayan hizmet ve araçlarla sonuçlanır. Genel bulut ayarlarında özelleştirme de çok sınırlı olabileceğinden, farklı bir hizmete ihtiyaç duyan işletmeler bu dezavantajla mücadele eder.

2. Güvenlik Endişeleri

Genel bulut sağlayıcıları güvenliği çok ciddiye alır. Aslında, çoğu durumda, genel bulut seçenekleri güvenlik önlemleri konusunda daha günceldir ve bir işletmenin şirket içi bilgisayarlarından ve sunucularından daha iyi veri koruması sunar. Bununla birlikte, verilerinizi genel bir buluta yerleştirdiğinizde, nasıl korunduğu veya sürdürüldüğü konusunda tam kontrole sahip olamazsınız.

Sektörünüze bağlı olarak, doğrudan güvenlik kontrolüne sahip olmamak bir yükümlülük olabilir ve genel bulutu geçerli bir seçenek olarak etkin bir şekilde ortadan kaldırabilir. Yüksek düzeyde kullanıcı gizliliği ve veri güvenliği sağlamak isteyen işletmeler, bunun yerine özel veya hibrit bulutu tercih etmeyi düşünebilir. Ancak, yerleşik ve güvenilir bir bulut sağlayıcısı ile çalışmak birçok güvenlik sorununu ortadan kaldırır.

Public Cloud’a En Uygun Uygulamalar Nelerdir?

Test ve geliştirme aşamalarındaki uygulamalar, public cloud platformunda en iyi sonucu verir, çünkü genel bulut yönetişim gerektirmez ve farklı kullanım düzeylerine sahiptir. 

Genel bulut web uygulamaları için de mantıklıdır, çünkü birçok genel bulut platformu, yerelleştirilmiş teslimata izin veren kapsama modelleri sağlar ve uygulamaları son kullanıcınızın erişim noktasına daha yakın dağıtmanıza olanak tanır.

Eğer verileri arşivliyorsanız, genel bulutta büyük veri kümeleri için depolama oranları da daha iyidir. 

Private Cloud, Public Cloud ve Hybrid Cloud Arasındaki Farklar Nelerdir?

Private cloud yani özel bulut, adından da anlaşılacağı gibi, fiziksel sunucular, ağ iletişimi, depolama vb.  tüm bulut altyapısının tek bir varlık veya işletmeye ait olduğu ve yönetildiği özel bir bulut dağıtım modelidir. Dahil olan hiçbir ticari müşteri yoktur ve hizmetler internet üzerinden veya şirkete ait şirket içi BT altyapısı üzerinden sunulur. Genel bulut ise, üçüncü taraf bir bulut sağlayıcısının, birden çok kullanıcı arasında paylaşılan bulut altyapısını sağladığı çok kiracılı bir ortamdır. Öte yandan hibrit bulut, veri ve uygulamaların ikisi arasında paylaşılmasına izin vererek tek bir esnek altyapı oluşturmak için en az bir genel bulut ve bir özel bulut kombinasyonundan oluşan bir bulut ortamını ifade eder.

Özel bulut, tek kiracılı bir ortamdır. Yani bulut teklifleri, tüm bulut altyapısına sahip olan ve kontrol eden tek bir işletmeye özeldir. Özel bulut, işletmeye ait yerinde bir tesiste yerel olarak barındırılır veya üçüncü taraf bir sağlayıcı tarafından barındırılır. Genel bulut, donanım, sunucular ve depolama da dahil olmak üzere bulut bilgi işlem kaynaklarının, üçüncü taraf bir hizmet sağlayıcısına ait olduğu ve yönetildiği; hizmetlerin kullanıcılar arasında otomatik olarak internet üzerinden paylaşıldığı en yaygın bulut dağıtım modelidir. Bir hibrit bulut ortamında ise, bulut altyapısı, karma hizmetler ortamı sağlamak için hem özel hem de genel bulut hizmetlerinden ve şirket içi bir ortamdan yararlanır.

Özel bulut, işletmenin tam kontrolü altındadır. Bu nedenle, işletmenin gerekli tüm donanımı satın alması ve kendi özel BT ekibini yönetmesi gerektiğinden, özel bir bulutta büyük sermaye harcamaları ve işletme giderleri de söz konusudur. Genel bulutta, başlangıç ​​sermaye gideri yoktur, ancak kullandıkça öde modeline göre kullandığınız hizmetler için ödeme yapmanız gerekir. Ne kadar çok hizmet kullanırsanız o kadar fazla ödersiniz. Dolayısıyla, genel bulut hizmetlerini gerçekten uzun bir süre kullanmayı planlıyorsanız, daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Hibrit bulut, her iki bulut ortamının da en iyisini sunar ve genel bulut sağlayıcılarına herhangi bir abonelik ücreti ödemeden şirket içi BT altyapısını kullanmanıza olanak tanır.

Özel bulutlar, her gün daha hassas verilerle uğraşan işletmeler için oldukça uygundur, çünkü işletme yönetimden güvenliğe kadar her şeyin tam kontrolüne sahiptir. Veriler ve uygulamalar şirketin şirket içi veri merkezlerinde kalır. Ayrıca iletişim, bazı üst düzey şifreleme ile güvenli kanallar üzerinden gerçekleşir. Genel bir bulutla, bulut hizmetleri birden fazla veri merkezine dağıtılabilir ve aynı bilgi işlem kaynaklarını diğer işletmelerle paylaşırsınız. Bu nedenle, güvenlik unsurları üçüncü taraf hizmet sağlayıcılar tarafından sağlanır ve bu da onu oldukça güvenli hale getirir. Ancak hiçbir sistem %100 güvenli değildir, bu nedenle veri barındırmayla ilgili riskler her zaman vardır. Hibrit bulutta ise, hassas olmayan varlıklar genel buluta depolanırken, hassas veriler ve varlıklar güvenli bir özel bulutta depolanır.

Özetle diyebiliriz ki, tüm bu avantajlar ve dezavantajlar göz önüne alındığında, işletmenizin ihtiyaçları için en uygun bulut dağıtım modelini seçmek sizin tercihiniz olacaktır. Fakat birçok orta ve küçük ölçekli işletme, daha düşük maliyetler, daha az bakım, ölçeklenebilir altyapı vb. gibi bazı avantajlara sahip olduğu için genel bulut ortamına güvenir. 

Özel bulutlar ise, güvenli işleme ve depolamaya ihtiyaç duyan işletmeler için mükemmeldir. Bulut altyapısı işletmeye aittir ve işletmeler tarafından yönetilir.

Hibrit bulut, hem genel hem de özel bulut hizmetlerinden yararlanarak, her iki dünyanın da avantajlarını sunan uygun maliyetli bir bulut altyapısıdır. Bu nedenle, hassas olmayan veriler ve uygulamalar genel bulutta depolanırken hassas veriler özel buluta depolanır.

Public Cloud Hizmetine Geçmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir işletme hangi tür bulut tabanlı hizmeti seçerse seçsin, genel bulut hizmetlerinin avantajları yadsınamaz.

Ancak, işletmeler nihai kararı vermeden önce mevcut altyapısının en son bulut platformunu destekleyebildiğinden emin olmalıdır.

Ayrıca projenin maliyet ve fonksiyonel gereksinimlerinin belirlenmesi de gereklidir.

Son olarak, işletmeler bulut hizmeti sağlayıcısının teknik becerilerini ve dahili kaynakların kullanılabilirliğini değerlendirmelidir. Ancak o zaman daha çevik ve sürdürülebilir bir bulut mimarisine doğru ilerlediklerinden tam olarak emin olabilirler.

Public Cloud Çözümleri Hangi İşletmeler İçin Uygundur?

Değişken kullanım düzeylerine sahip iş yükleriniz varsa, public cloud çözümlerini kullanmak işletmeniz için oldukça mantıklıdır. Ayrıca, verilerinizin nerede olduğu konusunda çok fazla yönetime veya kontrole ihtiyacınız yoksa veya verileri destekleyen teknolojiyi (yani donanım) umursamıyorsanız da genel bulutu kullanabilirsiniz.

İşletmeler Neden Genel Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

Genel bulut altyapısı, tamamen bulut hizmet sağlayıcıları tarafından yönetilir ve donanım, yazılım ve ağların bakımı bulut sağlayıcılar tarafından üstlenilir. Bu sayede BT personelinizin maksimum seviyede uzman olmasına gerek kalmaz ve bu durum size ve BT ekibinize zaman kazandırır.

Genel bulut hizmetleri, ayrıca işletmelere büyük maliyet tasarrufu da sağlar. Bunun nedeni, yalnızca gerçekten kullandığınız bulut altyapısı için ödeme yapmanız ve bilgi işlem kapasitesini talebe göre artırıp azaltmanızdır. Ayrıca, genel bulut ortamı, altyapı harcamanızı sermaye giderinden (CapEx) işletim giderine (OpEx) dönüştürür. Bu, özellikle sıkı bir ekonomide çok önemli olan sermaye yatırımlarından tasarruf etmek isteyen büyüyen işletmeler için büyük bir avantajdır.

Bulut hizmet sağlayıcıları, sizin ve diğer işletmelerin verilerini barındıran bulut altyapılarını koruyacak teknik mühendislere de sahiptir. Bu, personel hatasından kaynaklanan ihlal olasılığını azaltır.

Tüm bu avantajlar, sınırlı nakit ve insan gücü kaynağına sahip işletmeler için mükemmeldir. 

Flexera 2021 Raporu’na göre, tüm işletmelerde genel bulut kullanımları çarpıcı biçimde artıyor. Çoğu teknolojide olduğu gibi, genel bulutun da kendi artıları ve eksileri olsa da, bazı durumlarda, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlı olarak işletmeniz için en iyi seçenek genel bulut olabilir. Bu model çeşitli hizmetler sunar ve tüm işletmeler bunu gelişmiş operasyonları için kullanabilir.

Genel Bulut İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Genel bulut kullanmanın artıları ve eksileri nelerdir?

Diğer tüm çözümler gibi, genel bulutun da artıları ve eksileri vardır. Public cloud; yüksek ölçeklenebilirlik ve esneklik, erişilebilirlik ve güvenilirlik, daha düşük maliyetler ve hızlı dağıtım için iyidir. Dezavantajlar, olası veri güvenliği riskleri, BT altyapısı üzerinde kontrol eksikliği ve özelleştirme eksikliğini içerir.

2. Genel bulut nasıl çalışır?

Genel bulut, birden çok kullanıcının sunucular, veri depolama ve yazılım gibi BT hizmetlerine ve altyapısına, genellikle web tabanlı veya konsol kullanıcı arabirimi aracılığıyla internet üzerinden erişmesini mümkün kılar.

3. Genel bulut nasıl yapılandırılır?

Genel bulut, kullanıcının (yani kiracının) bilgi işlem kaynaklarını başkalarıyla paylaşmasını sağlayan çok kiracılı bir mimariye dayanır. Her kullanıcının verileri izole tutulur ve diğer kullanıcılar tarafından görülmez.

4. Genel bulutları nasıl kullanırım?

Bulut tabanlı hizmetlere, kaynaklara veya platformlara ihtiyaç duyan bir müşteri, erişim için saat veya bayt başına bir sağlayıcıya ödeme yapar ve bunları web tabanlı araçlar aracılığıyla kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Multi Cloud Nedir? İşletmeler Neden Çoklu Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

Sonraki Yazı

Felaket Kurtarma Nedir? Bulut Bilişimde Felaket Kurtarma Senaryoları ve Planı Hazırlama

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
30 Gün Ücretsiz Demo İçin Bizimle İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.