MySQL Nedir, Nerelerde Kullanılır? SQL ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

MySQL ve SQL, her ikisi de veri tabanı yönetim sistemleridir. Bu yüzden veri yönetimi söz konusu olduğunda, MySQL ve SQL arasında seçim yapmak biraz zor bir iştir. Her ikisi de uzun süredir var ve bugün hala kullanılıyor. Yine de veri indeksleme süreçleri için farklı yaklaşımları vardır.

Peki MySQL nedir ve SQL ile arasındaki farklar nelerdir?

MySQL Nedir?

Açık kaynaklı bir veri tabanı yönetim sistemi olan MySQL’i Berkeley Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi Profesörü olan Michael Stonebraker icat etti. Herhangi bir lisans kısıtlaması tarafından engellenmeden verileri web üzerinde hızlı bir şekilde depolamak ve işlemek isteyen kişiler için tasarlanan MySQL, tablolarda depolanan tüm verileri sıralamadan, kategorilere göre (tarih veya coğrafya gibi) bilgileri bulmayı kolaylaştıran tablo tabanlı bir depolama sistemi kullanır.

MySQL hem C hem de C++ kullanır. Yazılım; Windows, Mac OS X, Linux ve Unix tabanlı işletim sistemleri dahil olmak üzere neredeyse tüm büyük platformlarda test edilmiştir. Önemli bir teknoloji yığını bileşeni olmasının yanı sıra, LAMP’ın (Linux, Apache, MySQL ve PHP) bir parçasıdır. Birden çok kullanıcı MySQL’deki veri tabanlarına erişebilir.

MySQL Veri Tabanı Nasıl Çalışır?

MySQL, istemci-sunucu mimarisine sahip çoğu veri tabanı yönetim sistemine benzer. Ağ ortamında da kullanılabilir. Tüm veri tabanı etkileşimlerinden sorumlu olmanın yanı sıra, sunucu programı, veri tabanı dosyalarının depolandığı aynı fiziksel veya sanal sistemde bulunur.

MySQL Ne Tür Bir Veri Tabanıdır?

Oracle’ın MySQL ilişkisel veri tabanı yönetim sistemi (RDBMS); popüler, kullanımı ücretsiz ve açık kaynaklı bir sistemdir. MySQL veri tabanı, tabloları ve satırları kullanarak verileri depolar, referans bütünlüğünü zorlar ve diğer ilişkisel veri tabanları gibi veri erişimi için yapılandırılmış sorgu dili (SQL) kullanır.

MySQL’in Avantajları Nelerdir?

Piyasada birçok sağlam işlemsel veri tabanı motoru mevcuttur, ancak MySQL daha popülerdir. Eksiksiz, tutarlı, yalıtılmış, dayanıklı işlem desteği, çok sürümlü işlem desteği ve sınırsız satır düzeyinde kilitleme gibi özellikleri ile veri bütünlüğü için en iyi çözümdür.

MySQL’in Amacı Nedir?

SQL – Structured Query Language, ilişkisel bir veri tabanı yönetim sistemi olan MySQL’de kullanılan dildir. Ancak, mySQL en yaygın olarak web veri tabanları için kullanılır. Bir çevrimiçi mağaza, tek bir bilgi kaydından tüm ürün envanterine kadar her şeyi depolayabilir.

Bulutistan MySQL hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

SQL Nedir?

Structured Query Language yani Yapılandırılmış Sorgu Dili veya SQL, ilişkisel veri tabanlarını depolamak ve yönetmek için kullanılan standart bir dildir. SQL, kullanıcıların ilişkisel veri tabanlarında ve tablolarda veri eklemesine, erişmesine, almasına, güncellemesine ve silmesine olanak tanır. SQL, kullanıcıların veri tabanını İngilizce’ye benzer ifadelerle çeşitli şekillerde sorgulamasına olanak tanır. MySQL, Oracle, MS Access ve Informix gibi veri tabanı dilleri, birincil değişim dili olarak SQL’i kullanır. Microsoft, SQL’in sahibi, sunucusu ve sağlayıcısıdır.

SQL kullanmanın önemli bir avantajı, tek bir komutla bir veri tabanındaki birden çok kaydı almaktır.

MySQL vs SQL: MySQL ve SQL Arasındaki Farklar Nelerdir?

MySQL ve SQL arasındaki temel fark, MySQL’in bir veri tabanı yönetim sistemi, SQL’in bir sorgu dili olmasıdır.

Aşağıda MySQL ve SQL arasındaki farklardan bazılarını bulabilirsiniz:

1. Tanım

MySQL, veri tabanlarından bilgi almak için SQL’i kullanan ilişkisel bir veri tabanı yönetim sistemidir, SQL ise alana özgü bir sorgu dilidir.

2. Fonksiyonlar

MySQL, verileri depolamak, değiştirmek ve yönetmek için tablo biçiminde bir biçim sağlarken, SQL veri tabanları için sorgular yazar.

3. Geliştiriciler

MySQL veri tabanı motoru Oracle Corporation tarafından geliştirilmiştir. Microsoft Corporation, SQL’i Microsoft SQL Server (MS SQL) olarak geliştirir.

4. Biçim ve Sözdizimi

MySQL’deki sözdizimi ve komutlar sürekli olarak güncellenir. SQL’de aynı kalır.

5. Operasyonlar

MySQL, verileri mantıksal olarak düzenlenmiş ayrı tablolarda saklar. SQL’deyken, kullanıcı bir veri tabanındaki verileri alabilir ve değiştirebilir.

6. Destek

MySQL veri tabanı, veri tabanları tasarlamanıza ve oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış entegre bir araç olan MySQL workbench birlikte gelir. SQL için Apache Spark Connector’da Microsoft desteği yoktur.

7. Depolama Motoru

MySQL, birçok takılabilir depolama motorunu destekleyerek daha fazla esneklik sağlar. SQL yalnızca tek bir depolama motoru sunar.

8. Sunucu ve Veri Tabanı

SQL’de sunucu, veri tabanından tamamen bağımsızdır, yani yedekleme devam ederken veri tabanı üzerinde diğer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak MySQL, sunucu veri tabanını engellediği için bu mümkün değildir. Bunu yaparak MySQL sürümleri arasındaki veri bozulmasını en aza indirebilirsiniz.

9. Topluluk Desteği

MySQL, açık kaynak yapısı nedeniyle zengin topluluk desteği sunar. SQL açık kaynaklı bir dil olmasa da topluluk desteği yoktur. SQL Server’ı entegre etmenin tek yolu Microsoft’tur.

10. Güvenlik

MySQL veri tabanı ikili dosyalarıyla, çalışma zamanı sırasında veri tabanı dosyalarını değiştirmek kolaydır.

SQL Server ile veri güvenliği MySQL Server’dan çok daha iyidir. SQL, harici işlem veya uygulamaların verilere doğrudan erişmesine veya bunları değiştirmesine izin vermez.

11. Maliyet

MySQL açık kaynaklı bir RDBMS olduğundan kullanımı ücretsizdir. MS SQL Server ise çalışmak için bir lisans gerektirir, bu nedenle daha pahalı bir seçenektir. MySQL, kullanıcıya daha fazla işlevsellik ve MySQL sunucu desteği sağlayabilen Oracle aracılığıyla ticari lisanslar sunar.

12. Yedeklemeler

Verilerinizi kurtarabilmeniz için veri tabanlarınızı yedeklemeniz önemlidir. MS SQL yedeklemeleri için veri tabanınızı kullandıkça yedekleyebilirsiniz. Bu, minimum gecikme anlamına gelir. MySQL için, verilerinizi yedeklemek için birden çok SQL ifadesi çalıştırmanız gerekir.

MySQL’e ve SQL Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Aşağıdaki işlevler hem MySQL hem de SQL için benzerdir:

1. Ölçeklenebilirlik

Her iki platform da işletmeniz büyüdükçe ölçeklendirmenize olanak tanır. Her ikisini de küçük projeler için kullanabilirsiniz; ancak bu projeler bir işletme düzeyine çıksalar bile günde milyonlarca işlemi destekleyebilir.

Verilerini depolamak için ilişkisel tablolar kullandıklarından, ölçeklendirme için tercih edilen yöntem dikey gitmektir, bu da daha fazla belleğe yatırım yapmak isteyeceğiniz anlamına gelir. Örneğin, şu anda 8 GB bellekle çalıştığınızı ancak daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuzu varsayalım. Muhtemelen 16 GB’a atlama seçeneğiniz vardır. Çok daha büyük bir veri tabanıyla uğraşıyorsanız benzer bir süreç izlersiniz.

2. Yüksek Performans

Veri tabanı, uygulamanızın omurgasıdır. Tüm verilerinizi depolar, bu nedenle verileri bir saniyeden daha kısa sürede döndürebilecek bir veri tabanına ihtiyacınız vardır. Her iki platform da bu tür yüksek performans hızının üstesinden gelebilir. Her platform ayrıca, veri tabanınızın belirli bir isteği tamamlamasının ne kadar sürdüğünü ölçmek için yürütme veya çalışma süresi gibi benzer metriklere dayalı olarak performansı izlemenize olanak tanır.

3. ​​Tablolar

Her iki platform da verileri satırlar ve sütunlar halinde depolamak için standart ilişkisel veri tabanı tablo modelini kullanır. Örneğin, müşteri iletişim bilgileriyle çalışıyorsanız, veri tabanınızda büyük olasılıkla aşağıdaki satırlardan oluşan bir dizi bulacaksınız:

  • Soyadı
  • İlk adı
  • Adres

Ayrıca her platformdaki verilerinizi belirli satırlar aracılığıyla filtreleyebilirsiniz.

4. Anahtarlar

SQL anahtarları, yinelenen bilgiler içeren satır olmamasını sağlar. Her iki platform da tablolar arasında ilişkiler kurmak için birincil ve yabancı anahtarları kullanır. Örneğin, müşteri iletişim bilgilerini içeren bir veri tabanı kullanma örneğimize geri dönersek, benzersiz bir özniteliği belirlemenize yardımcı olacak bir anahtar, başka bir yerde tekrarlanması pek olası olmayan bir öznitelik olduğundan birinin e-posta adresini içerebilir.

5. Sözdizimi

Farklı CRUD (oluşturma, okuma, güncelleme, silme) ifadeleri arasında bazı küçük farklılıklar olmasına rağmen, iki veri tabanı platformu arasındaki sözdizimi benzerdir. Sözdizimi, özellikle komutlar söz konusu olduğunda devreye girer. Örneğin, veri tabanınızın eski bir sürümünü geri yüklemek istediğinizi varsayalım, belirli bir “kaydetme noktasına geri alma” komutunu kullanabilirsiniz.

6. Web tabanlı popülerlik

Oracle dışında, Microsoft SQL Server ve MySQL, web uygulamaları için kullanılan en yaygın veri tabanlarıdır. Barındırma için kaydolduğunuzda, genellikle MySQL veri tabanları veya SQL Server arasında bir seçim yaparsınız. Bu popülerlik, aynı zamanda, her iki veri tabanı yönetim sistemi (DBMS’ler) için web’de birçok öğreticinin bulunmasına da katkıda bulunur.

7. Sürücüler

Web’de neredeyse tüm popüler diller için bağlantı sürücüleri bulabilir, böylece karmaşık kodlar yazmadan her iki platforma da kolayca bağlanabilirsiniz. MSSQL ve MySQL, Java, Python ve Ruby dahil olmak üzere aynı programlama dillerinden bazılarını destekler.

Projeniz için Hangi Dili Seçmelisiniz?

Kullandığınız veri tabanı genellikle seçtiğiniz barındırma ortamına bağlıdır. Linux barındırma sağlayıcıları genellikle MySQL sunar. MySQL açık kaynaklı ve ücretsiz olduğu için ihtiyacınız olduğu kadar çok veri tabanına sahip olabilirsiniz.

SQL Server lisanslar için ücretli olduğundan, Windows ana bilgisayarları size bir MSSQL veri tabanı verir ve ekler için ödeme yapmanız gerekir. Genel olarak bu, SQL Server’ı MySQL’den daha maliyetli hale getirir. Ancak SQL Server, .NET uygulamalarıyla yerel olarak çalışır, bu nedenle bir Windows sunucusunda veya masaüstünde çalışan yazılımların seçimidir. Geliştirme araçları ücretsizdir ancak üretim ortamı özgür değildir.

Doğru platformu belirlemenin en iyi yolu, projenizi pazarda yayınlamak ve gereksinimlerinizi birkaç geliştiriciyle görüşmektir. Geliştiricinin uzmanlık alanına göre farklı görüşler ve tercihler alacaksınız, ancak çoğu Windows geliştiricisi MySQL ile, Linux geliştiricileri ise MySQL ile çalışır. Bu yüzden hangi ortamı hedeflemek istediğinize karar vermelisiniz. Ardından hangi platformun sizin için doğru olduğuna dair daha net bir fikir edinebilirsiniz.

MySQL İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Önce SQL’i mi yoksa MySQL’i mi öğrenmeliyim?

SQL’i anlamak, yalnızca MySQL’i öğrenmek için değil, aynı zamanda diğer ilişkisel veri tabanlarını öğrenmek için de son derece önemlidir. Bazı sürücüler arasında sözdiziminde küçük farklılıklar olabilir, ancak temelde aynıdır. İlişkisel bir veri tabanıyla çalışan herhangi bir kişi SQL’e aşina olmalıdır.

2. Neden MySQL kullanmalıyım?

Ucuz (veya ücretsiz) ve güvenli bir veri tabanı kurmak istiyorsanız MySQL kullanmalısınız. Yazılımı indirebilir ve birkaç dakika içinde çalışır duruma getirilebilir. Daha sonra, MySQL’i etkili bir şekilde kullanmaya başlamak için SQL dilini öğrenmeniz gerekir.

3. MySQL bir SQL veri tabanı mı?

Yapılandırılmış Sorgu Dili (SQL), açık kaynaklı bir İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi (RDBMS) olan MySQL’in temel dilidir. Linux, UNIX ve Windows gibi işletim sistemleri desteklenmektedir.

4. MySQL hangi platformları destekler?

  • Linux (RedHat, SUSE, Mandrake, Debian)
  • Gömülü Linux (MontaVista, LynuxWorks BlueCat)
  • Unix (Solaris, HP-UX, AIX)
  • BSD (Mac OS X, FreeBSD)
  • Windows (Windows 2000, Windows NT)
  • RTOS (QNX)

İlgili İçerikler:

MongoDB Nedir? Mongodb vs. PostgreSQL vs. MySQL Arasındaki Farklar Nelerdir?

NoSQL Nedir? SQL, Mysql ve PostgreSQL ile Arasındaki Farklar

PostgreSQL Nedir? Özellikleri, Avantajları ve SQL’den Farkları

SQL Nedir? Avantajları Nelerdir?

Veri Ambarı (Data Warehouse) Nedir? Cloud Ortamında Veri Ambarı Oluşturmak

Veri Tabanı Yönetim Sistemi Nedir?

Database Nedir? Database As A Service Seçiminde İşletmeler Nelere Dikkat Etmelidir?

ElasticSearch Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Ağ Güvenliği Nedir? Network Security Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sonraki Yazı

Unix Nedir? Unix İşletim Sistemi ve Unix Komutları

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.