Bulut Hizmet Sağlayıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yakın tarihli bir Crowd Research Partners anketine göre, işletmelerin yüzde 45’inin genel güvenlik endişeleri var, yüzde 41’i veri kaybı konusunda endişeli, yüzde 32’si kontrolü kaybetme konusunda isteksiz ve yüzde 29’unun yasal ve düzenleyici uyumluluk sorunları var.

Tüm bu endişeler göz önüne alındığında, kurumsal bir bulut hizmeti ile çalışmak ve çalışacağınız sağlayıcıyı belirlemek oldukça zor olabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda çözüm sağlayıcı vardır. Fakat işletmenizin başarısını en iyi şekilde destekleyecek bulut sağlayıcısını bulmak, bulut yolculuğunuzda, çeşitli bulut çözüm sağlayıcıları ve sundukları hakkında geniş bilgi gerektiren çok önemli bir aşamadır. Bununla birlikte, bulut servis sağlayıcılarına bakmadan önce bu hizmetleri değerlendirme kriterlerini anlamanız önemlidir.

Peki bulut hizmet sağlayıcısı nedir?

Bulut Hizmet Sağlayıcısı Nedir?

Bulut hizmeti sağlayıcısı, temel olarak müşterilerine bulut tabanlı platformlar, altyapı ve depolama sağlayan bir üçüncü taraf kuruluştur. Daha uygun maliyetli seçeneklerden biri olan bulut hizmetleri, her ay yalnızca ihtiyacınız olan/kullandığınız kadar ödeme yapmanızı sağlar.

Bulut hizmet sağlayıcıları, tıpkı bir elektrik faturası gibi, işletmelere yalnızca ihtiyaç duyduğunuz kadar ödeme yapma esnekliğine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda ofisinizi nasıl yapılandıracağınız konusunda daha fazla esnekliğe sahip olmanıza olanak tanır.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Bulut Hizmet Sağlayıcısı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 13 Faktör

Aşağıda bulut hizmet sağlayıcısı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörleri bulabilirsiniz:

1. Güvenilir Bir Ortak

2012 yılında yapılan bir Lieberman Software anketi, BT uzmanlarının yüzde 86’sının en hassas verilerini bulut yerine şirket içinde tutmayı tercih ettiğini ve yüzde 88’inin bulutta barındırılan verilerinin bir kısmının kaybolabileceğine, bozulabileceğine veya yetkisiz kişiler tarafından erişilebileceğine inandığını buldu. Bu algının özellikle pandeminin etkisi ile oldukça değişti, fakat hala değişmesi gerekiyor. Bu yüzden verilerinizin emin ellerde olduğundan emin olmak için güvenlik ve veri egemenliği konusunda güçlü bir çerçeveye sahip bir iş ortağı arayın.

2. Hizmet Analizi

Her bulut sağlayıcısı sunduğu çeşitli hizmet ve araçlar açısından güçlü ve zayıf yönlere sahiptir. Bu yüzden bulut sağlayıcıların sahip olduğu hizmet ve araçların ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını gözden geçirin. Yalnızca belirli bir alanda en iyi özellikleri sunan hizmet sağlayıcıları değil, aynı zamanda mevcut teknolojinizle en uyumlu olanlara odaklanın.

3. Bölgesel Kullanılabilirlik

Bulut sağlayıcılar farklı araçlar sunduğu gibi, bölgesel olarak da çeşitli destek ve kullanılabilirlik sunar. Bu, verilerini belirli bölgelerde tutmak ve belirli küresel pazarlar için önceliklendirilmesini sağlamak isteyen şirketler için hem geliştirme hem de müşteri açısından önemli bir husustur.

Bu faktör o kadar önemlidir ki, tüm bulut hizmeti sağlayıcıları tarafından yeterince desteklenmeyen ülke ve bölgelerde bulunan şirketler tarafından karar vermede genellikle dikkate alınan tek faktördür.

4. Bulut Veri Güvenliği

Bulut depolama ve bilgi işlem, kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı tarafından saldırıya uğrayabilir ve bulutta depolanan veriler kaybolabilir. Bulutun paylaşılan kaynak havuzunda bile dahili veya harici gruplara özel verilere ve uygulamalara yetkisiz erişim verilmesini önlemek için bulut hizmeti, bilgileri yalnızca görüntüleme iznine sahip olanlara etkili bir şekilde silolayan çok kiracılı bir mimariye dayanmalıdır.

En iyi bulut hizmeti sağlayıcılarının ana bilgisayar düzeyinde, ağda ve fiziksel kurulumla yöneteceği 3 güvenlik katmanı vardır.

Bulut bilişimde veri güvenliğini sağlamak için sağlayıcınızın aşağıdakileri sunduğundan emin olun:

  • Çok faktörlü kimlik doğrulama
  • Kapsamlı veri şifreleme
  • En kaliteli güvenlik duvarları
  • Giriş kontrol sistemi
  • Saldırı Tespit Sistemleri (IDS) ve İzinsiz Giriş Önleme Sistemleri (IPS)

5. Bulut Uyumluluğu

Sektörünüzün ve kuruluşunuzun uyumluluk standartlarını (GDPR, SOC 2, PCI DSS, HIPAA ) karşılayan bir bulut mimarisi platformu seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

6. Hız

Buluttan uygulamalar için veri depolamak ve komutları almak, hiçbir zaman mevcut şirket içi BT sistemlerinizden daha yavaş olmamalıdır. Ultra hızlı bulut hizmetleri işletmeniz için hayati önem taşıyorsa, bulut hizmeti sağlayıcınızın HPC veya edge bilgi işlem sunduğundan emin olun.

7. Yönetilebilirlik

Çeşitli bulut sağlayıcıların yönetim açısından işletmenizden neler talep edeceğini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Her hizmet, farklı düzenleme araçlarını destekler ve diğer çeşitli hizmetlerle entegre olur. Bu nedenle, işletmeniz için özellikle hayati önem taşıyan hizmetleriniz varsa, seçtiğiniz bulut sağlayıcınızın onunla entegre olmanın kolay bir yolunu sunduğundan emin olun.

Nihai bir karar vermeden önce, bulut altyapısının çeşitli yönlerini yönetmenin ekibinize zaman ve çaba olarak ne kadara mal olacağını belirleyin.

8. Hizmet Düzeyi Sözleşmesi (SLA)

Bulut hizmeti sağlayıcınızla imzaladığınız hizmet sözleşmesi, yasal olarak bağlayıcı bir belgedir. Bu yüzden içindeki tüm noktalarda net olduğunuzdan, ihtiyacınız olan ve istediğiniz her şeyi içerdiğinden ve istemediğiniz hiçbir şeyi içerdiğinden emin olun. Şartlar ve koşulları dikkatlice gözden geçirin ve eklemek/çıkarmak istediğiniz herhangi bir şey varsa değişiklik yapmaktan korkmayın.

Hizmet düzeyi sözleşmesinin şeffaf ve tüm taraflar için kabul edilebilir olduğundan emin olmak için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  • Sağlayıcı, küçük veya ciddi sorunlar olması durumunda ne kadar hızlı yanıt verecek?
  • Hataları tespit etmek ve bildirmek kimin sorumluluğundadır?
  • Sağlayıcı, tanımlanmış standartları karşılamazlarsa sizi nasıl tazmin edecek?
  • Hizmetten memnun kalmazsanız, sözleşmeden kolayca vazgeçebilir misiniz?
  • Sözleşme yenileme zamanı geldiğinde fiyat yeniden müzakere edilebilir mi?

9. Ölçeklenebilirlik

Şirketiniz büyüdükçe ölçeği büyütmenin kolay olması gerekir. Seçtiğiniz satıcının belirli bir ölçekte darboğazları varsa, başka bir satıcıya geçmeniz gerekebilir ve bu da zorlu bir sürece neden olabilir. Bu yüzden bulut sağlayıcınızın kullanımla ilgili üst limitlerinin ne olduğunu kontrol ederek kendinize zaman kazandırın ve bant genişliği, yük dengeleyiciler, sunucular, veri ambarları vb. gibi altyapı noktaları aracılığıyla bulut sağlayıcının ölçeklenebilirliğini değerlendirin. Uzun ve kısa vadeli büyüme stratejisini ve hizmet düzeyini analiz edin. Bulut sağlayıcı, işinin ve müşterilerinin büyümesiyle hizmet düzeylerini koruyabilecek ve iyileştirebilecek mi? Tüm bu soruların yanıtlarını arayın.

10. Yükseltmeler

Dağıtım döngüleri şirket içi uygulamalara göre daha kısa olduğundan, bulut satıcıları genellikle yeniliklere ve yeni özelliklere daha hızlı yanıt verir. Ancak, karar vermeden önce, bu yükseltmelerin gerçekten düzenli ve ücretsiz olarak uygulandığından emin olmanız gerekir.

Ayrıca, bir test sistemi veya veri tabanı, BT ekibinin yeni özellikleri veya süreçleri ve hataları tespit edebilmesi için verilerle, kurulumla ve yeni yükseltmeler/güncellemelerle oynamaya izin vermelidir. Müşterilere, yeni sürümün yetenekleriyle birlikte iş süreçlerini test etmeleri ve ayarlamaları için yeterli test süresi verilmelidir.

11. Çalışma Süresi/Kapalı Kalma Süresi

Bir bulut hizmetinde olması gereken en önemli faktörlerden biri güvenilirliktir. Bu, bulut sağlayıcıda mümkün olduğunca %100’e yakın erişime sahip olmak anlamına gelir. %99 çalışma süresine sahip olmak, yılda 3,65 gün kesinti süresi anlamına gelirken, %99,999 çalışma süresine sahip olmak, yılda yalnızca 5 dakikalık kesinti anlamına gelir.

Seçtiğiniz bulut hizmeti, bileşenlerden herhangi birinde bir hata oluşsa bile sanal veri merkezinde veriler bozulmadan kullanılabilir olmaya devam etmelidir. Bulut sağlayıcı, bir bulut hizmetinin çökmesi durumunda, mümkün olan en kısa sürede tekrar çevrimiçi olmalıdır.

12. Maliyetler

Hiçbir zaman tek veya en önemli husus olmamasına rağmen bir bulut hizmeti sağlayıcısı seçiminde maliyet büyük rol oynar. Bu yüzden servis sağlayıcınızın raporlama, uyumluluk ve faturalama işlemlerinin her yönünün şeffaf, eksiksiz ve açık olduğundan emin olmanız gerekir. Bu sayede tam olarak ne için ödeme yaptığınızı, çok fazla ücret alınıp alınmadığını ve ne bekleyeceğinizi bilirsiniz.

13. Teknik Destek

Bulut için teknik destek; e-posta, telefon ve canlı sohbet yoluyla sağlanabilir. E-posta, bazen uzun teknik ayrıntıları iletmenin en uygun yolu olduğundan, teknik destek için ana iletişim kanalıdır. Hemen hemen her genel bulut sağlayıcısı e-posta desteği sağlar.

Buna ek olarak, ikincil bir iletişim şekli olarak telefon veya canlı sohbet yoluyla destek almak her zaman göz önünde bulundurulması gereken bir faktördür. Destek ekibiyle gerçek zamanlı olarak bazı teknik sorunları gidermeniz gereken bir duruma düşebilirsiniz, tam da bu noktada canlı destek çok kullanışlı hale gelebilir.

Yukarıda sunulan kritelerin tümü işletmenizle ilgili değildir. Genel bulut sağlayıcınızı/sağlayıcılarınızı seçerken hangilerini uygulamanız gerektiğini bilmek için öncelikle kullanım durumlarınızı, gereksinimlerinizi ve beklentilerinizi netleştirmeniz gerekir.

İyi bir bulut hizmetine mi ihtiyacınız var?

Bulutistan; ölçeklenebilir, uygun maliyetli ve birinci sınıf kurumsal bulut bilişim hizmetleri sunan bir bulut sağlayıcıdır. Ekibimiz, bulut iş yüklerinizi tasarlamanıza, uygulamanıza ve yönetmenize yardımcı olabilir ve işletmeniz için en uygun bulut çözümlerini seçmek için sizinle birlikte çalışabilir.

Daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz, linke tıklayarak hemen bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Database Nedir? Database As A Service Seçiminde İşletmeler Nelere Dikkat Etmelidir?

Sonraki Yazı

Bulut Sunucu vs. Lokal Sunucu Arasındaki Farklar – Verileriniz Hangisinde Daha Güvenli?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.