VPS (Virtual Private Server) Nedir? VPS Sunucu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Web siteniz için vermeniz gereken en önemli kararlardan biri, ne tür bir barındırma hizmeti kullanacağınızdır. Çünkü web barındırma, her biri belirli durumlarda kullanılması gereken birçok farklı türde gelir.

Birçok işletme için bir VPS veya Sanal Özel Sunucu, web sitesi barındırma için mükemmel bir seçenektir.

Neden mi?

  • VPS, diğer barındırma türlerinden daha hızlı ve daha kararlı olabilir.
  • VPS, sizi çevrimiçi ziyaret eden müşterilerin deneyimini iyileştirebilir.
  • Bir VPS genellikle maliyet ve performansın en iyi dengesini sunar.

VPS Nedir?

VPS yani virtual private server, sanal özel sunucu anlamına gelir. Bu, sunucu alanını diğer web siteleriyle paylaştığınız bir tür web barındırmadır, ancak sunucu kendi özel ortamınıza bölünür. VPS, çok fazla işlem gücüyle birlikte gelir ve çok fazla miktarda günlük site trafiğini işleyebilir.

VPS, shared ve dedicated server arasında bir melez gibi çalışır. Bir sunucuyu birden çok başka web sitesiyle paylaşacak olsanız da, web siteniz aslında sunucunun özel bir bölümünde tamamen ayrılmış bir ortamdadır. Bu şekilde, server’ı paylaştığınız diğer kişiler, onlardan tamamen ayrı kalacağınız için işleme kaynaklarınızdan hiçbirini kullanamaz.

Bu, size CPU gücü, depolama ve disk alanı da dahil olmak üzere garantili miktarda sunucu kaynağı verileceği anlamına gelir. Servis sağlayıcınız ile yapacağınız bir görüşme ile kaynaklarınızı web sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda yukarı veya aşağı ölçeklendirebilirsiniz.

Bulutistan VPS hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

VPS Nasıl Çalışır?

Bir web sitesi, web sitesi için gereken dosya ve veri tabanlarını tutan bir sunucuda barındırılır. Çevrimiçi ziyaretçiler, web sunucunuza tarayıcılar aracılığıyla istek göndererek web sitenize erişir ve sunucu verileri internet üzerinden aktarır. Virtual private server, fiziksel bir sunucuyu simüle eden bir sunucuya erişmenizi sağlar, ancak aynı makine çeşitli kullanıcılar arasında paylaşılır.

Sanallaştırmayı hosting hizmetinize entegre ederek, sunucunun işletim sisteminin (OS) üzerine ek bir sanal katman yüklenir. Katman, kullanıcıların her birinin işletim sistemini ve yazılımını yüklemesine izin verir ve sunucuyu bölümlere ayırır.

Bu sayede sanal özel sunucular (VPS’ler) onları kontrol ettiğiniz için hem sanal hem de özeldir. İşletim sistemi düzeyi, diğer sunucu kullanıcılarının düzeylerinden farklıdır. Sanal özel sunucular, birden çok işletim sistemini paralel olarak çalıştırmak için kendi bilgisayarınızı bölümlere ayırmaya benzer.

Bir VPS ile, özel bir sunucunun birçok avantajını düşük bir maliyetle elde edersiniz. 

VPS’nin Özellikleri Nelerdir?

VPS’ye geçmeden önce, bu tür bir sunucunun özelliklerini bilmeniz gerekir. Bu yüzen aşağıda sizin için bir VPS’nin özelliklerini sıraladık:

1. Garantili Kaynaklar

Bir VPS’nin en önemli faydalarından biri, kaynak tahsisine sahip olacak şekilde kurulmuş olmasıdır. VPS, makul bir fiyata sağlam bir hizmeti garanti etmeniz için idealdir. Geniş disk alanı ve depolama, aylık veri aktarımları ve garantili RAM seçme konusunda esneklik elde etmenizi sağlar.

2. Ölçeklenebilir Barındırma

VPS ile web sitenizin ölçeklenmesini sağlarsınız. Ölçeklenebilirlik, sunucuda ani şekilde artan iş yüklerini tipik olarak yedekli sistem kaynaklarını kullanarak yönetme yeteneğini ifade eder. İşletmeniz ister hiper büyüme modunda olsun, ister artan miktarda iş yükünü yönetmeye ihtiyaç duyuyor olsun, VPS ölçeklendirme sağlar.

3. Çoklu İşletim Sistemi Seçimi

Bir VPS seçmeden önce, uygulamalarınızı çalıştırmak için hangi tür VPS ortamına ihtiyacınız olacağını öğrenmeniz gerekir. Windows mu yoksa Linux mü?

Linux, Windows’tan tamamen farklı bir işleve sahiptir, ancak kendi avantajları vardır. Python, PERL veya Ruby betikleri çalıştırıyorsanız, tercih etmeniz gereken ortam Linux’tur. PHP veya ASP.net üzerinde çalışıyorsanız, bir Windows ortamı bu iş için en uygunudur.

VPS Sunucu Türleri 

İki ana VPS sunucu türü vardır:

1. Managed VPS (Yönetilen VPS) 

Managed VPS’de servis sağlayıcınız özel sunucunuzla ilgilenir, web sitenizi sorunsuzca çalıştırabilmeniz için performansını ve güvenliğini sağlar. Tek dezavantajı, bu tür yönetilen hizmetlerin genellikle oldukça pahalı olmasıdır.

2. Unmanaged VPS (Yönetilmeyen VPS)

Yönetilmeyen VPS’de, VPS’nizi kendi başınıza yönetmeniz gerekir. Teknik bilginiz ve yeterli zamanınız varsa, bu VPS türünü kullanabilirsiniz. Yönetilmeyen VPS’nin en önemli avantajı, yönetilenden çok daha ucuz olmasıdır. Bu noktada, teknik bilgi öğrenmenin mi yoksa fazladan ödeme yapmanın mı daha değerli olduğuna karar vermeniz gerekir.

Managed VPS (Yönetilen VPS) Vs. Unmanaged VPS (Yönetilmeyen VPS)

1. Karmaşıklık 

Yönetilmeyen bir hizmeti seçerseniz, yazılımı sunucularınızda yapılandırmak hassas bir iş olabileceğinden, çalışması için çok fazla teknik uzmanlığa ihtiyacınız olur. Öte yandan, yönetilen bir hizmet, tüm bu baskıyı üzerinizden alır ve servis sağlayıcınız sizin için her şeyi halleder.

2. Maliyet 

Yönetilen hizmetler biraz daha pahalıdır, ancak çok daha fazla destek alırsınız. Uzmanlar, herhangi bir sorunda size yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdedir ve web sitenizin tamamen optimize edilmesini ve sorunsuz çalışmasını sağlarlar.

3. Sunucu Yedeklemeleri

Yedeklemeler yönetilen bir paket altında halledilir ve genellikle saatlik veya günlük olarak yapılır. Birçok yönetilmeyen seçenekte, yedeklemelerden ve geri yüklemelerden kendiniz sorumlu olursunuz.

4. Güvenlik Desteği

Yönetilen bir hizmet, sunucularınızın ve web sitelerinizin tamamen yamalı ve en son siber güvenlik savunmalarıyla güncel olmasını sağlarken, yönetilmeyen seçenekler daha proaktif olmanızı gerektirir.

5. Özelleştirme

Yönetilen bir hizmet seçerseniz, özelleştirme seçenekleriniz önemli ölçüde azalır. Sunucunuzda ince ayarlar yapmak istiyorsanız, yönetilmeyen bir paket seçmeniz gerekir.

VPS’in Avantajları

Sanal özel sunucular, onlarca yıldır web yöneticileri için iyi bir seçenek olsa da, bu seçeneğin avantajlarını öğrenmek, siteniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır.

1. Tam Özelleştirme Seçenekleri

VPS, isterseniz siteniz için özelleştirme seçenekleri üzerinde tam kontrol sağlar. Bu, kendi geliştirdiğiniz yazılımları ve farklı sistemleri kurabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, bu size karmaşık geliyorsa, tüm bu teknik sorunların sizin için halledildiği yönetilen VPS hizmetini tercih edebilirsiniz.

2. Makul Fiyatlar

VPS, işlem gücü ve satın alınabilirlik arasında güzel bir denge kurar. Bir VPS, paylaşımlı veya bulut çözümlerinden biraz daha pahalı olsa da, fiyat noktası, özellikle özel sunucularla karşılaştırıldığında, genellikle çok uygundur.

3. Gelişmiş Güvenlik

Bir VPS, mantıksal olarak ayrı bir ortamda tutulur; bu, aynı sunucudaki diğer sistemlere bulaşabilecek saldırılara veya virüslere karşı savunmasız olmadığı anlamına gelir.

4. Etkileyici Hızlar

VPS söz konusu olduğunda, çok nadiren bir yavaşlama fark edersiniz. Çoğu paket, yüksek bant genişliği ile gelir. Bu da sürekli olarak güçlü performans elde edeceğiniz anlamına gelir.

5. Yönetilen Seçenekler 

Sunucuları kendiniz yapılandırmak için teknik bilgiye sahip değilseniz, ancak çok fazla işlem gücüne ihtiyacınız varsa, yönetilen bir hizmeti tercih edebilirsiniz. Bu sayede siz, VPS’nin tüm avantajlarından yararlanırken, veri sunucusu teknik yönlerle ilgilenir.

6. Kolay Yükseltmeler

Sitenizin trafiğinde ani bir artış olursa, hizmeti sürdürmek için web barındırma şirketinin kaynaklarınızı anında yükseltmesini sağlayabilirsiniz.

Çoğu VPS paketi, oldukça büyük miktarda trafiği işlemek üzere ayarlanmıştır. Trafikte ani bir artış bekliyorsanız, yükseltme yapmak için servis sağlayıcınızla iletişime geçebilirsiniz.

7. Tahsis Edilmiş Kaynaklar

Her zaman hesabınıza tahsis edilmiş belirli miktarda sistem kaynağınız vardır.

8. Kontrol

VPS’nizi genellikle istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz. Bu, ihtiyacınız olan yazılımı yükleyebileceğiniz, özel yapılandırmalar yapabileceğiniz ve daha fazlasını yapabileceğiniz anlamına gelir. Buna genellikle paylaşımlı barındırmada izin verilmez.

VPS’in Dezavantajları

VPS’nin avantajlarını inceledik. Şimdi de VPS’nin dezavantajlarını inceleme zamanı…

1. Donanım Sınırlamaları

Planınızın bir parçası olarak size belirli bir miktarda bant genişliği ve işlem gücü atanır. Bunu aşarsanız yavaşlamalar görebilirsiniz. VPS’i ölçeklendirmek çok zor olmasa da, VPS’ler bulut sunucular kadar esnek değildir ve biraz planlama gerektirir.

2. Teknik Bilgi

Yönetilen bir hizmeti tercih etmediğiniz sürece, sunucularınızdan en iyi şekilde yararlanmak için gelişmiş teknik bilgiye ihtiyacınız olur.

3. Artan Sorumluluk

VPS barındırma altında, yönetim görevlerinin çoğundan siz sorumlu olursunuz. Yani bir şeyler ters giderse, bunu kendiniz düzeltmeniz gerekir. Yönetilen bir hizmet seçerek bu riski azaltabilirsiniz.

4. Maliyet

Bir VPS çok makul bir fiyat noktasına sahip olsa da, paylaşımlı barındırma ile karşılaştırıldığında fiyat açısından arada büyük bir fark vardır.

5. ​​Kaynak Tahsisi

Birden çok site tek bir fiziksel sunucuda çalıştığından, her şeyin doğru şekilde tahsis edildiğinden ve yapılandırıldığından emin olmanız önemlidir. Servis sağlayıcınız bunu iyi idare edemezse, sunucudaki tüm sitelerin performansına zarar verebilir. Bu nedenle saygın bir servis sağlayıcısı seçmek çok önemlidir.

6. Kafa Karıştıran Yapılandırma

Bir VPS’ye kaydolurken, kaynakları sıklıkla yapılandırmanız gerekir. Bu, ne kadar disk alanı, RAM, CPU ve diğer kaynaklara ihtiyaç duyacağınızı bilmeniz gerektiği anlamına gelir. 

VPS Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

VPS seçerken dikkat etmeniz gereken her şeyi sizin için listeledik: 

1. İtibar 

Servis sağlayıcınızın iyi bir itibara sahip olması ve iyi bir müşteri hizmetleri ile tanınması hayati önem taşır. Bu yüzden bir VPS sunucu kullanmadan önce biraz araştırma yaptığınızdan ve çevrimiçi incelemelere göz attığınızdan emin olun.

2. Çalışma Süresi Garantisi

Bir VPS minimum en az %99,99 çalışma süresi garanti edemiyorsa, bu servis sağlayıcı ile çalışmayı düşünmeyin bile. 

Neden mi?

Çünkü%99,99 çalışma süresi, artık endüstri standartıdır.

3. 7/24 Destek

Sorunlar günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle her türlü sorunu 7/24 çözebilecek bir VPS servis sağlayıcı bulmanız önemlidir.

4. Konum

Sunucularınız müşterilerinizden ne kadar uzaktaysa, web siteniz o kadar yavaş olur. Bu yüzden ana makinenizin, faaliyet gösterdiğiniz bölgelerde veri merkezlerine sahip olduğundan emin olun.

5. Maliyet

Web siteniz için beklenen trafiğe dayalı olarak başlamadan önce bir bütçe belirlemeniz gerekir.

6. Depolama

İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir servis sağlayıcı seçtiğinizden emin olun.

7. İşleme Gücü

Her hosting paketinde kaç tane CPU çekirdeği ve işlem gücü olduğunu araştırmak, sitenizin hızı üzerinde rol oynayacaktır. Bu yüzden farklı planların nasıl karşılaştırıldığına göz atın.

8. Hizmet Seviyesi Anlaşmaları

Bu anlaşma, sahip olabileceğiniz sorunları çözmenin ne kadar süreceğini özetler. Sitenizdeki büyük sorunların, birkaç saat içinde çözüleceğini taahhüt eden servis sağlayıcılara odaklanın.

9. Güvenlik kontrolleri

SSL sertifikası ve güçlü bir güvenlik duvarı dahil olmak üzere, standart olarak çok sayıda ücretsiz güvenlik özelliği sunmalıdır.

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal sunucu, sanallaştırma yazılımı kullanılarak fiziksel bir sunucu üzerinde çalışır. Bulut hizmetleri sağlayıcıları bu sunucuyu sağlar, böylece birden fazla kişi aynı sunucuya farklı konumlardan erişebilir. Fiziksel sunucu aynı olsa bile, sanallaştırma kullanıcılara belirli kaynakları tahsis eder ve bu nedenle özel bir sunucu gibi görünür.

Sanal sunucu fiziksel bir sunucu ile aynı şekilde çalışır, ancak onu çalıştırmak için fiziksel bir makineyi yapılandırmak yerine, sanal makineyi çalıştırmak için fiziksel sunucunun kaynaklarını tahsis etmeniz yeterlidir.

Sanallaştırma teknolojisini benimsemenin ardındaki fikir, fiyat etkinliğidir. Bu sunucular düşük maliyetli olduğundan, giderek daha fazla işletme tarafından tercih edilir.

VPS ile Paylaşımlı Hosting Arasındaki Farklar

VPS, paylaşımlı kaynaklar yerine özel kaynaklar sunar. Paylaşımlı hosting’de ise, bir sunucunun tüm kaynaklarını sunucunuzdaki diğer web siteleri ile paylaşmanız gerekir.

Web siteniz daha az trafik alıyorsa, paylaşımlı hosting (shared hosting) iyi bir seçenektir. Hemen hemen tüm küçük işletmeler ve blogger’lar yolculuklarına paylaşımlı hosting ile başlar. Hosting şirketleri genellikle birçok müşterinin aynı fiziksel sunucuyu paylaşabileceği paylaşılan sunucular sağlar. Barındırdığınız site, diğer herkesinkiyle aynı işletim sisteminde çalışır, bu nedenle size tahsis edilmiş herhangi bir kaynak yoktur.

Paylaşımlı barındırma, sunucunun paylaşılması nedeniyle bazı dezavantajlara sahiptir. Sunucuyu trafiği ani olarak artan biriyle paylaşırsanız, web sitenizin performansı etkilenebilir. Web sitenizin trafiği ile ilgili herhangi bir beklentiniz yoksa, paylaşımlı hosting harika bir seçim olabilir.

VDS ile VPS Arasındaki Farklar

VPS’de, ana sunucu kaynakları bir havuzda toplanır ve tüm sunuculara (sanal makineler) tahsis edilir. Bu şekilde, ana sunucuların gücünden daha fazla güce sahip bir sanal makine oluşturmak mümkündür. VSD’de (Virtual Dedicated Server) ise durum biraz farklıdır. VSD’de her sunucuya ayrılan kaynaklar tamamen sabittir ve sunucu kapasitesinin ötesinde bir sanal makine kurmak mümkün değildir.

VDS’nin en büyük avantajı, yakındaki diğer sunucular ne kadar kaynak tüketirse tüketsin, virtual dedicated server’ın kaynakları tamamen sabit olduğu için sunucunuz üzerinde herhangi bir olumsuz etki görmezsiniz.

VPS ve Dedicated Sunucu Arasındaki Farklar

VPS, diğer hesaplarla paylaşılan tek bir sunucuda özel kaynaklar sunar. Dedicated sunucuyu seçtiğinizde, özel bir sunucu kiralarsınız. Yüksek trafiğe sahip bir web sitesi için dedicated sunucu harika bir çözümdür. Bu sunucular çeşitli konfigürasyonlarda mevcuttur, çok esnektir ve tamamen özelleştirilebilir. Hizmet kesinlikle herkes için değildir, özellikle de küçük veya orta ölçekli bir web siteniz varsa, fiyat oldukça yüksektir.

İşletim sisteminizi ve sunucu uygulamalarınızı VPS ile seçip yapılandırabilirsiniz, ancak dedicated sunucu ile bunun ötesine geçebilirsiniz. Sunucunun tamamı sizindir, bu nedenle nasıl yapılandırıldığına dair hiç kimse herhangi bir girdiye sahip değildir. Ayrıca yazılımı ve donanımı da yapılandırabilirsiniz.

VPS ve Bulut Sunucu Arasındaki Farklar

VPS, tek bir sunucuda özel kaynaklar sunarken, bulut sunucu web sitenizin dosyalarını ve veri tabanlarını her yerde binlerce sunucu arasında dağıtır. VPS ile belirli kaynaklar için ödeme yaparsınız. Bulut sunucu ile kullandığınız kadar ödersiniz. 

Bulut sunucu ile temelde sınırsız kaynağa sahip olursunuz, ancak her kullanım için ödeme yaparsınız. VPS ile istikrarlı kaynaklar için sabit bir fiyat ödersiniz. 

VPS Hangi Web Siteleri İçin Uygundur?

VPS, garantili özel kaynaklar, yüksek düzeyde yapılandırılabilir güvenli ortamlar ve artırılmış güvenilirlik sunar. Bu yüzden hemen hemen her türlü web sitesini barındırmak için kullanılabilir. Genel bir kural olarak, ticari siteler veya daha fazla web trafiğine sahip olanlar VPS kullanmalıdır.

VPS Sunucunun Kullanıldığı Senaryolarda Sunucunun Lokasyonu Önemli Midir?

Bir VPS veri merkezi İstanbul’da bulunuyorsa, İstanbul’daki kullanıcılar için iyi çalışır, ancak sonuçlar Londra’daki kullanıcılar için pek iyi olmaz. Bunun sunucunun kalitesiyle ilgisi yoktur; her şey fiziksel mesafe ile ilgilidir. Sunucudan uzaklık, gecikme sorunlarının bir numaralı nedenidir ve gecikme, kullanıcıların performans olarak değerlendirdiği önemli bir faktördür.

Veri merkezinin 50 mil yakınındaysanız, yanıt süreleri genellikle 10 milisaniyeden az olacaktır. Bunun da ötesinde, yanıt süresi 100+ milisaniyeye kadar düşebilir ve bunun müşteri deneyimi üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Ne Zaman VPS Sunucuya Geçiş Yapılmalıdır?

Bir VPS sunucuya geçmek için aşağıdaki durum senaryolarından biriyle karşılaşmanız gerekir:

1. Yüksek Trafik

Yeni başlıyorsanız ve az trafiğiniz varsa, VPS buna değmez. Ancak sitenizin görüntüleyen sayısında bir artış olduğunu görürseniz, VPS’ye geçmeyi düşünebilirsiniz.

Paylaşımlı hosting gibi diğer hizmetler, trafikte ani bir artış olursa sayfanızın yavaş çalışmasına ve performansının düşmesine neden olur. VPS’nin özel bir sunucu gibi olması, RAM veya CPU’yu paylaşmak zorunda olmadığınız anlamına gelir. Bu nedenle trafikteki bu artışların üstesinden gelebilir ve diğer barındırma hizmetlerine kıyasla çok daha kolay adapte olabilirsiniz.

2. Site Hızı

Sitenizi büyüttükçe, daha yavaş çalıştığını ve düşük performans gösterdiğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, paylaşımlı hosting gibi birçok temel barındırma hizmetinin büyük miktarda RAM kullanan sitelerle iyi çalışmamasından kaynaklanır. Bu, sayfa performansı konusunda endişelenmemek için hosting planınızı bir VPS’ye yükseltmenin bir göstergesi olabilir.

3. Maliyet

Bant genişliğinizi, güvenliğinizi, RAM’inizi artırmak ve özel bir sunucuya sahip olmak istiyorsanız, ancak buna bütçeniz yetmiyorsa, o zaman VPS, sahip olduğunuz en iyi seçenektir.

VPS ile özel bir sunucunun sahip olduğu ayrıcalıklarına sahip olabilirsiniz, hem de daha ucuz bir fiyata. 

4. Daha fazla veri depolama

Shared hosting paketlerinin uygun depolama teklifleri olmasına rağmen, sunucu kaynaklarını paylaştığınız gerçeği, bu depolamayı yavaş yavaş artırmanın sitenizin performansında sorunlara neden olabileceği anlamına gelir. Öte yandan VPS ölçeklenebilir ve daha fazla dosya ve veri depolamanıza izin verir. Bu şekilde, web siteniz büyüdükçe depolama ihtiyaçlarınızı karşılarsınız.

VPN İçin VPS Gerekli Mi?

VPS’ler ve VPN’ler farklı teknolojiler olsa da birleştirilebilirler. Yani kendi VPN’inizi oluşturmak için barındırma sunucusu olarak bir VPS kullanabilirsiniz.

Bazı teknoloji meraklısı kullanıcılar, hem maliyetten tasarruf etmek hem de tam gizlilik sağlamak için kendi VPN’lerini oluşturur. Profesyonel VPN sağlayıcılarının sıklıkla talep ettiği küçük aylık ücretleri ödememeyi tercih ederler ve VPN şirketlerinin bilgilerini saklamamasına güvenmezler.

Fakat ağınız ve ayarlarınız üzerinde ücretsiz olarak daha fazla kontrol sağlarken, VPS VPN’lerin gizliliği hakkında da çelişkili kanıtlar vardır. Çoğu durumda, VPS sağlayıcınız, tıpkı VPN sağlayıcınız gibi bilgilerinize sahip olur.

Ek olarak, daha karmaşık bir süreç olduğundan, bir VPS VPN’i kurmak ve çalıştırmak için çok fazla teknik bilgi gerekir. BT uzmanları bir VPS’yi VPN olarak kolayca kullanabilir, ancak ortalama kullanıcıların büyük çoğunluğu muhtemelen bu konuda sorun yaşar.

Ek olarak, bir VPS VPN’i yanlış bir şekilde kurarsanız, aslında daha fazla özel bilginizi açığa çıkarabilirsiniz. Ayrıca, coğrafi blokları atlamak veya bilgileri şifrelemek gibi gerçekten bir VPN’de ihtiyacınız olan özellikleri elde edemeyebilirsiniz.

VPS VPN kurma yeteneğinizden gerçekten emin değilseniz, bunun yerine yüksek puanlı profesyonel VPN sağlayıcılarından birini kullanabilirsiniz. Bu hizmetler tipik olarak olağanüstü sonuçlar sunar ve günlük tutmama ilkelerine sahiptir. Başlamak için tek yapmanız gereken yazılımı yüklemektir.

VPS Nasıl Proxy Olarak Kullanılabilir?

Bir proxy; IP adresinizi gizlemenize, engellenen web sitelerine erişmenize, gezinmeyi hızlandırmanıza ve bölge kısıtlamalarını atlamanıza yardımcı olabilir. Fakat proxy siteleri yavaştır, çok kararsızdır ve JavaScript gibi gelişmiş web uygulamalarını desteklemezler. Bu yüzden çözüm, kendi proxy sunucunuzu oluşturmaktan geçer. 

Örneğin, Windows VPS’nizi proxy sunucusu olarak kullanarak en iyi performansı elde edebilir ve proxy üzerinde en fazla kontrole sahip olabilirsiniz. Windows VPS’nizi bir proxy sunucusu olarak çalışacak şekilde ayarlamak basittir, tek yapmanız gereken CCProxy gibi bir proxy sunucu yazılımı yüklemek ve güvenlik duvarınıza bir kural eklemektir. 

CCproxy, bant genişliği kontrolü, web ve içerik filtreleme ve zaman kontrolü gibi güçlü hesap yönetimi işlevlerine sahip, kullanımı kolay ve güçlü bir proxy sunucu yazılımıdır

Özetle, VPS; satın alınabilirlik, esneklik, özelleştirme, bant genişliği ve işlem gücü arasında mükemmel bir denge sağlar. Orta ölçekli bir işletmeniz, popüler bir blogunuz veya çok sayıda ziyaretçisi olan bir web siteniz varsa, VPS muhtemelen sizin için en iyi seçim olacaktır.

Daha basit ihtiyaçları olanlar ise, yükseltmeyi düşünmeden önce nasıl gittiklerini görmek için temel bir paylaşımlı hosting paketiyle başlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

DevOps Nedir, Nasıl Çalışır? Şirket İçinde Verimli Çalışma Yönetimi 

Sonraki Yazı

VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir? VDS Sunucu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.