Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir, Ne İşe Yarar? İnternette Güvenli Gezinme Uygulamaları 

Bilgisayar ağındaki firewall yani güvenlik duvarı, gelen ve giden ağ trafiğini izleyen bir güvenlik aygıtıdır. Güvenlik duvarı, bir dizi güvenlik kuralına dayalı olarak veri paketlerine izin verir veya bunları engeller, dahili ağınız ile harici kaynaklardan gelen trafik arasında bir bariyer oluşturur. Güvenlik duvarı yalnızca istenmeyen trafiği engellemekle kalmaz, aynı zamanda kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza bulaşmasını engellemeye de yardımcı olabilir. 

Firewall (Güvenlik Duvarı) Ne İşe Yarar?

Güvenlik duvarları, ev ağı güvenliğinde ilk savunma hattını temsil eder. Ancak, ev ağınızı koruyan tek şey bir güvenlik duvarı olmamalıdır. İnternet özellikli tüm cihazlarınızın en son işletim sistemine, web tarayıcılarına ve üzerlerinde yüklü güvenlik yazılımına sahip olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Aynı şekilde kablosuz yönlendiricinizi de güvenli hale getirmeniz önerilir. Bu, yönlendiricinizin adını ve parolasını yalnızca sizin bildiğiniz bir şeyle değiştirmeyi, güvenlik seçeneklerinizi gözden geçirmeyi ve ziyaretçiler için bir misafir ağı kurmayı içerir. İşletim sisteminiz ve güvenlik yazılımınız genellikle önceden yüklenmiş bir güvenlik duvarı ile birlikte gelir. Bu yüzden bu özelliklerin açık olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca, güvenlik ayarlarınızın güncellemeleri otomatik olarak çalıştıracak şekilde yapılandırmanızda fayda vardır. 

Güvenlik Duvarı Nasıl Çalışır?

Güvenlik duvarı, ağ güvenliğinizin çok karmaşık bir parçasıdır. Gelen trafiği önceden belirlenmiş kurallara göre dikkatlice analiz eder ve kötü niyetli saldırıları önlemek için güvenli olmayan veya şüpheli kaynaklardan gelen trafiği filtreler. Firewall, yalnızca kabul etmek üzere yapılandırıldığı gelen bağlantıları kabul eder. Güvenlik duvarları, bir bilgisayarın bağlantı noktaları adı verilen ve bilgilerin harici cihazlarla değiş tokuş edildiği giriş noktasındaki trafiği korur. Her ağ konumunun IP adresi adı verilen bir adresi vardır. IP adresleri, tıpkı posta adresinizin yaşadığınız yeri tanımlaması gibi, bir bilgisayarı veya kaynağı tanımladığı için önemlidir. 

Bulutistan Firewall hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Güvenlik Duvarı Türleri Nelerdir?

Güvenlik duvarlarıyla ilgili en çok sorulan sorulardan biri güvenlik duvarının donanım mı yoksa yazılım mı olduğudur. Cevap her ikisini de içerir.

Bir yazılım güvenlik duvarı, her bilgisayara yüklenen bir programdır. Bağlantı noktası numaraları ve uygulamalar aracılığıyla trafiği düzenler. Fiziksel güvenlik duvarı, ağınız ve ağ geçidiniz arasına kurulmuş bir ekipman parçasıdır. En yaygın güvenlik duvarı türü, packet-filtering firewall’dur (paket filtreleme yapan güvenlik duvarı). Packet-filtering firewall, veri paketlerini inceler ve yerleşik bir güvenlik protokolüyle eşleşmezlerse geçmelerini yasaklar.

Packet-filtering firewall iki türe ayrılır: Durum bilgisi olmayan güvenlik duvarları ve durum bilgisi olan güvenlik duvarları. Durum bilgisi olmayan güvenlik duvarları, paketleri birbirinden ayrı olarak analiz eder. İçerikten yoksundur, bu da onları bilgisayar korsanları için kolay hedefler haline getirir. Durum bilgisi olan güvenlik duvarları, daha önce geçirilen paketler hakkında bilgi toplar ve bu nedenle çok daha güvenli olarak kabul edilir. 

Packet-filtering firewall, yalnızca temel koruma sağlar ve çok sınırlı olabilir. Güvenilir bir IP adresinden kötü niyetli bir istek gelirse, güvenlik duvarının bilmesine imkan yoktur. Yeni nesil güvenlik duvarları (next-generation firewalls) ve proxy güvenlik duvarları (proxy firewalls) daha çok bu tehditleri tanımlamak için tasarlanmıştır.

Güvenlik Duvarınız Yoksa Ne Olur?

Çevrimiçi olduğunuzda ekstra dikkatli olsanız bile, yine de bir güvenlik duvarına ihtiyacınız vardır. Bilinmeyen bağlantılara veya eklere tıklamamak, yalnızca güvenilir web sitelerini kullanmak ve güçlü parolalara sahip olmak gibi güvenli bilgisayar ve internet kullanımı uygulamak mantıklı olsa da, bu, ağınızı yeterince güvenli kılar mı? 

Ne yazık ki, bu tam olarak güvenlik sağlamaz.

İnternet kullanıyorsanız, siber tehditler yaygın hale geldiği ve ilerlediği için bir güvenlik duvarına sahip olmak akıllıca olacaktır. Güvenlik duvarına sahip olmamanın en yaygın riskleri aşağıdaki şekildedir:

1. Açık erişim 

Güvenlik duvarı olmadan, ağınızdaki her bağlantıyı herkesten alırsınız. Gelen tehditleri tanımlamanın hiçbir yolu yoktur ve cihazlarınızı kötü niyetli saldırılara karşı risk altında bırakırsınız.

2. Kayıp veya güvenliği ihlal edilmiş veriler

Güvenlik duvarının olmaması, cihazlarınızı açıkta bırakarak bilgisayar korsanlarının bilgisayarınız veya ağınız üzerinde kontrol sahibi olmasına izin verir. Siber suçlular verilerinizi silebilir, hatta fidye için tutabilir ve geri almak için ödeme talep edebilir.

3. Ağ kilitlenmeleri

Güvenlik duvarı olmadan, bir bilgisayar korsanı potansiyel olarak ağınızı kapatabilir. Tekrar çalışır duruma getirmek ve saklanan verilerinizi kurtarmaya çalışmak, zamanınıza ve paranıza mal olabilir.

Güvenlik duvarları, özellikle farklı güvenlik duvarları, koruma sağlamak için birlikte çalıştığında, ağ güvenliğinin önemli bir parçası haline gelir. Güvenlik duvarları ağınızı, bilgisayarınızı ve verilerinizi güvende ve emniyette tutmasına yardımcı olabilir.

En iyi 5 Ücretsiz Güvenlik Duvarı Yazılımı

Aşağıda en iyi 5 ücretsiz güvenlik duvarı yazılımını bulabilirsiniz:

1. Peerblock 

Tüm IP listesini engellemenizi sağlar, açık kaynaklıdır ve sitelerden gelen pop-up ve reklamları engeller.

Peerblock

2. ZoneAlarm 

Kimlik avına karşı koruma ve güvenli belge indirme özelliklerine sahiptir. Ücretsiz 5G bulut yedeklemesi sunar.

ZoneAlarm

3. TinyWall

Can sıkıcı pop-up veya reklamlar içermeyen tamamen ücretsiz, basit bir güvenlik duvarı yazılımıdır.

TinyWall

Hızlı ve sorunsuz bir çevrimiçi deneyim sunar, her türlü siber saldırıyı engeller, siber güvenlik konusunda acemilerin vazgeçilmez ürünüdür.

4. Comodo 

Comodo

5. Sophos XG Firewall Home Edition 

Tamamen ücretsiz ev sürümü, diğer birçok Sophos destekli ürünü destekler ve mükemmel özelliklere sahiptir.

Sophos XG Firewall Home Edition 

Yerleşik Güvenlik Duvarları Yeterince İyi Mi?

Yerleşik bir güvenlik duvarı, internet güvenliğinizi yalnızca bir yere kadar götürebilir. Bu nedenle amaca yönelik bir üçüncü taraf güvenlik duvarına ihtiyacınız vardır.

Bu, cihazınıza ve uygulamalarınıza başka bir koruma katmanı ekler. Bilgisayar korsanları işletim sisteminde yollarını bulsalar bile, daha sonra kıramayacakları ekstra güvenlik kalkanıyla başa çıkamaz.

Yerleşik güvenlik duvarlarını, işin yarısını yapan bir antivirüs gibi düşünün. Onunla güçleri birleştiren kaliteli bir üçüncü taraf güvenlik duvarı, 7/24 koruma elde etmenizi sağlar.

Bu makalede listelediğimiz ücretsiz güvenlik duvarlarının çoğu, size yerleşik bir güvenlik duvarı sisteminin temel özelliklerinden çok daha fazlasını sunar. Bunlar, ağınızın içine girdikten sonra kötü niyetli saldırıları önlemek için tasarlanmıştır. Ağınızın güvenli olmayan bir şekilde dışarıyla iletişim kurmasını engeller, herhangi bir hasara yol açılmasının önüne geçer, virüs veya solucanların içeri girmesine izin vermez, dosyalara herhangi bir zarar vermeden tehditleri sisteminizden kaldırır.

Ne yazık ki, siber saldırılar kalıcı olduğu bir çağda; virüslerin, kötü amaçlı yazılımların veya diğer kötü niyetli şeylerin cihazınıza zarar vermesini durdurmak için sizin için özel olarak tasarlanmış bu tür bir korumaya ihtiyacınız vardır.

Tek ihtiyacınız, gelen bağlantıları engelleyen bir güvenlik duvarı yazılımıysa, işletim sisteminizle birlikte gelen yerleşik güvenlik duvarları sorunsuz çalışır.

Öte yandan, ek güvenlik katmanları ve daha gelişmiş özellikler istiyorsanız, üçüncü taraf bir güvenlik duvarına sahip olmanız önerilir.

Üçüncü taraf güvenlik duvarları; gelişmiş özellikler, uygulama veya dosya değişikliği algılama, ağ etkinlikleri, sahtekarlık izleme, belirli uygulamalar için bant genişliği tüketim uyarıları ve çok daha fazlası hakkında zamanında bilgi sağlayarak size tam koruma sağlar.

Firewall (Güvenlik Duvarı) İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Güvenlik duvarı spam’i engeller mi?

Hayır, güvenlik duvarı istenmeyen postaları engellemez. Bir güvenlik duvarı kurduğunuzda, genellikle onu e-posta programınızın e-posta mesajlarınızı indirmesine izin verecek şekilde yapılandırırsınız. İstenmeyen e-posta veya spam e-posta, e-posta programınız tarafından diğer mesajlarınızla birlikte indirilir. Güvenlik duvarının istenmeyen postaları engelleme özelliği yoktur.

2. Güvenlik duvarı çalıştırmanın olumsuz etkileri nelerdir?

Bazı uygulamalar bir güvenlik duvarının arkasında çok iyi çalışmaz. Birçok oyunun çalışması için internete açık çok sayıda bağlantı noktasına ihtiyaç vardır. Video ve ses akışı ile uTorrent, Kazaa, WinMX, Azureus ve BitTorrent gibi Peer to Peer (P2P) uygulamaları etkilenebilir. Ayrıca IP Üzerinden Ses (VOIP) de etkilenebilir.

Ayrıca, bazı yazılım güvenlik duvarları bilgisayarınızı önemli ölçüde yavaşlatabilir veya hatta tamamen çalışmamasına neden olabilir. Bir yazılım güvenlik duvarı, bir yazılım parçasıdır ve işletim sistemine çok derinden entegre olur. Muhtemelen bir tane kurmadan önce kişisel veri dosyalarınızı yedeklemeniz gerekir.

3. Güvenlik duvarı çocukları internetten koruyabilir mi?

Hayır, çocuklarınızı çevrimiçi dolandırıcılıklardan, kimlik avından ve siber saldırıdan korumak istiyorsanız başka programlar kullanmanız gerekir. Güvenlik duvarı yalnızca belirli uygulamaları ve bağlantı noktalarını engeller.

4. Güvenlik duvarı internet içeriğini filtreler mi?

Hayır, çoğu güvenlik duvarı internet içeriğini filtrelemez. İşlevleri, indirilmekte olan içerikten bağımsızdır. Belirli konuları değil, yalnızca belirli uygulamaları veya belirli bağlantı noktalarını engellerler.

5. Güvenlik duvarımın çalıştığını nasıl anlarım?

Güvenlik duvarınızı test etmeniz gerekir. Güvenlik duvarınızı giden işlevsellik açısından test etmek için Firefox gibi bir programın kurallarını kaldırın ve web’de gezinmeyi deneyin. Bu durumda internette gezinememeniz gerekir. Gezinebiliyorsanız, güvenlik duvarınız giden trafiği engellemiyor demektir.

6. Güvenlik duvarı, bir NAT yönlendiricisinden ne kadar farklıdır?

Bir NAT (Network Address Translation) yönlendiricisine bazen güvenlik duvarı da denir. Fakat NAT, birçok yönden bir güvenlik duvarından fazlasını yapamaz. NAT yönlendiricileri trafiği yalnızca bir yönde engeller (sadece gelen trafiği engeller). Güvenlik duvarları ise her iki yönü de engeller.

NAT, ağınıza girmek isteyen kişilere karşı etkili bir engel olsa da, onu yapılandırmak için birkaç seçenek sunar. Çoğu NAT, günün saati, kaynak adres, hedef adres, trafik yönü vb. karmaşık kriterlere dayalı kurallar oluşturmanıza izin vermez.

7. Güvenlik duvarı beni neyden korur?

Güvenlik duvarları genel olarak sizi kötü niyetli internet saldırılarından korur. Bu saldırılar dışarıdan veya içeriden gelebilir. Dış saldırılar, bilgisayarlarınızın kontrolünü ele geçirebilmek veya bilgisayarlarınızı internette bir şeyler yapmak için kullanabilmek için ağınıza girmeye çalışan kişilerin yaptığı saldırılardan oluşur. İçeriden saldırılar, genellikle bir internet korsanından talimat almak için internete bağlanmaya çalışırken bilgisayarınıza önceden yüklenmiş olan yazılımlardır. Güvenlik duvarı hem gelen hem de giden trafiği engelleyerek sizi bu tür saldırıların her ikisinden de korur.

8. En iyi ücretsiz güvenlik duvarları hangileridir?

 • Peerblock
 • ZoneAlarm
 • TinyWall
 • Comodo Free Firewall
 • Sophos XG Firewall Home Edition
 • AVS Firewall
 • Outpost Firewall
 • GlassWire
 • PrivateFirewall
 • OpenDNS Home
 • Windows Firewall
 • LuLu
 • IceFloor
 • Hands Off!
 • Murus
 • NoRoot Firewall
 • AFWall +

Özetle, bilgisayarınızda veya başka herhangi bir cihazda, yalnızca onu koruyan tek bir program değil, güvenlik önlemleri katmanları da olmalıdır.

Siber tehditlerin giderek çoğaldığı bir çağda, bilgisayar güvenlik duvarları artık isteğe bağlı olarak görülmemelidir.

Yukarıdaki listedeki ücretsiz güvenlik duvarlarından birini seçmenin yanı sıra, cihazınıza kaliteli bir antivirüs yüklemeyi de asla göz ardı etmemeli, ayrıca, çevrimiçiyken güvenlik önlemlerinizi tamamlamak için premium bir VPN kullanmayı da düşünmelisiniz.

İnternet, cihazınıza yerleştirilmek üzere tasarlanmış riskli web siteleri ve kötü amaçlı yazılımlarla doludur. Bu nedenle sisteminize; güvenilir bir güvenlik duvarı, virüsten koruma yazılımı ve bir VPN yüklemeniz önemlidir. 

Ücretsiz güvenlik duvarları ve antivirüs programları bazen bilgisayarınızın biraz yavaşlamasına neden olsa da, cihazlarınızı ve hassas bilgilerinizi bilgisayar korsanlarından ve diğer suçlulardan korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

CRM Nedir? Müşterilerinizle İlişkilerinizi Başarılı Şekilde Yönetin

Sonraki Yazı

DevOps Nedir, Nasıl Çalışır? Şirket İçinde Verimli Çalışma Yönetimi 

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.