Hizmet Olarak Masaüstü (DaaS) Nedir?

Hizmet Olarak Masaüstü yani Desktop as a Service (DaaS), kullanıcılara internet üzerinden sanal masaüstleri sunan bir bulut bilişim hizmetidir. Bulut bilişimde giderek daha popüler bir seçenek haline gelen sanal masaüstlerinin son kullanıcılara bulut tabanlı olarak sunulmasını ifade eder.

DaaS’ın giderek daha fazla benimsenmesinin bazı kritik nedenleri arasında ölçeklenebilirlik, esneklik ve esnek bir fiyatlandırma modeli yer alır. Bunlar ve güvenlik gibi diğer avantajlar, işletmelerin artık VDI’lardan DaaS’a geçmeye başlamasının başlıca nedenlerindendir.

Parallels tarafından yapılan 2023 Global Hybrid Cloud Survey’e göre, BT profesyonellerinin %37’sinin şirketlerinde bir DaaS çözümü uygulanmaktadır. Bulgulara göre, BT profesyonellerinin %78’i, 2025 yılına kadar en az bir DaaS çözümünü benimsemeyi planlamaktadır.

Artan benimseme, DaaS’ın VDI gibi benzer çözümlere göre güçlü yönlerinin bir kanıtıdır.

Ayrıca küresel DaaS pazarının 2023 ve 2032 yılları arasında %21’lik rekor bir CAGR ile büyümesi öngörülmektedir.

Peki DaaS’ı bu kadar cazip kılan tam olarak nedir?

Desktop as a Service (DaaS) Nedir?

Hizmet Olarak Masaüstü yani Desktop as a Service (DaaS), kullanıcılara bulutta barındırılan sanal masaüstleri sağlayan bir bulut bilişim modelidir.

İşletmeler fiziksel masaüstü altyapısını yerel olarak yönetmek yerine DaaS çözümlerine abone olurlar. Başka bir deyişle, kullanıcılar masaüstü ortamlarına internet üzerinden uzaktan erişirler. Örneğin, bir çalışanın masaüstünde bu kaynaklar yüklü olmadan dosya ve uygulamalar üzerinde çalışabildiğini düşünün.

Bu bulut tabanlı yaklaşım esneklik sunar ve işletmelerin masaüstü kaynaklarını verimli bir şekilde yönetmesini kolaylaştırır.

2024’te DaaS için Önemli Hususlar

DaaS geliştikçe, işletmelerin başarılı bir uygulama için dikkat etmesi gereken temel hususlar hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekir:

  • DaaS ortamında ortaya çıkan trendler ve teknolojiler: Hibrit DaaS, GPU hızlandırma ve yoğun kaynak kullanan uygulamalar için destek gibi gelişmelerden haberdar olun.
  • Güvenlik ve uyumluluk hususları: DaaS çözümünün sağlam güvenlik protokollerine, veri şifrelemeye, uyumluluk gereksinimlerine ve endüstri standartlarına uygun olduğundan emin olun.
  • Diğer bulut hizmetleri ve uygulamalarıyla entegrasyon: DaaS sağlayıcısının diğer bulut hizmetleri, işbirliği araçları ve iş açısından kritik uygulamalarla entegre olma becerisini değerlendirin.
  • Kullanıcı deneyimi ve performans optimizasyonu: Performansı optimize ederek, gecikmeyi en aza indirerek ve uzak kullanıcılar için yeterli bant genişliği sağlayarak sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmaya odaklanın.

DaaS Nasıl Çalışır?

Bulut hizmet sağlayıcısı, bulut üzerinde ağ kaynakları, depolama ve altyapı ile sanal makineler üzerinde çalışan masaüstlerini barındırır.

Kullanıcılar daha sonra bir yazılım veya web tarayıcısı aracılığıyla hizmet sağlayıcı tarafından PC’lerine, dizüstü bilgisayarlarına veya tabletlerine aktarılan masaüstü uygulamalarına ve verilere erişebilirler.

DaaS, son kullanıcı masaüstü altyapısı için tek bileşen olarak fiziksel bilgisayarlara aşırı bağımlılığı ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir. Bu sayede işletmeniz sınırsız depolama ve işlem gücüne sahip daha esnek planlara erişebilir.

Sanal masaüstü uygulamaları internet üzerinden merkezi bir sunucudan yayın yaptığı için sınırsız depolama ve işlem gücü sunar. Bir sunucunun aşırı iş yükü ile karşılaşması durumunda, yöneticiler çalışan bir masaüstünü bir sunucudan diğerine taşıyabilir.

Bu esneklik, DaaS’ın CAD yazılımı gibi yoğun kaynak kullanan uygulamaların saniyeler içinde yüklenmesini neden sorunsuz bir şekilde destekleyebildiğini açıklamaktadır.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

DaaS’ın Temel Avantajları

DaaS’ın arkasındaki tasarım ve teknoloji, işletmelere çok çeşitli avantajlar sunar. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Gelişmiş güvenlik

İşletmelerin bir bulut çözümü edinmeden önce dikkate alması gereken kritik hususlardan biri de güvenliktir. DaaS ile veriler bir veri merkezinde saklanır. Bir cihaz, örneğin bir dizüstü bilgisayar çalınırsa, hizmetle bağlantısı kesilebilir ve bu da verileri korur.

Ayrıca, DaaS ortamındaki tüm masaüstü bilgisayarlara güncellemeleri ve yamaları uzaktan eş zamanlı olarak yükleyebilirsiniz. Bu, cihazları sıfırıncı gün saldırıları gibi zayıf yamalardan kaynaklanan saldırılara karşı korur.

2. Azaltılmış BT iş yükü

DaaS sağlayıcıları, müşteri kuruluş adına veri depolama, yedekleme ve güncellemelerin bakım ve yönetimini gerçekleştirir. Ayrıca uygulama ve masaüstlerinin güvenliğini de yönetirler.

Böylece BT ekibinin dağıtım, yapılandırma ve yönetim dahil olmak üzere idari iş yükü önemli ölçüde azalır.

3. Ölçeklenebilirlik

Özellikle küçük işletmeler kategorisindeki işletmelerin yazılım çözümleri edinmekte zorlanmalarının nedenlerinden biri de yeterli kaynaklarının olmamasıdır. Örneğin, bir VDI dağıtıyorsanız, dağıtımdan önce ölçeklendirme ve finansmanını planlamanız gerekir.

DaaS’ın aksine, bütçenize uygun sayıda kaynakla başlayabilirsiniz. Ardından, talep üzerine veya iş gereksinimleriniz arttıkça ek kaynaklar sağlayabilirsiniz.

Diyelim ki işletmeniz DaaS kullanıyor ve dört aylık bir proje için 10 ek personele ihtiyaç duyuyor. Personelin her biri için on ek sanal masaüstü sağlayabilir ve projenin sonunda bunları ölçeklendirebilirsiniz.

4. Daha düşük ön maliyetler

Finansal teşvikler, premium tekliflere erişim ve kolaylık, müşterileri abonelik tabanlı modellere çeken en önemli avantajlardır. Her işletme operasyonel maliyetleri düşürürken kârı maksimize etmek ister.

DaaS, abonelik tabanlı bir modele göre sağlanır. Bu, yalnızca işletmenin her faturalandırma döngüsü sırasında tükettiği hizmetler için ödeme yaptığı anlamına gelir. Bu, şirket içi kaynak ve dağıtım maliyetlerini önceden tahmin etme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Ayrıca DaaS dağıtımı bulut ortamı üzerinden gerçekleşir. Bu da kurulum maliyetlerinden ve şirket içi depolama alanından tasarruf sağlar.

5. Sınırsız erişilebilirlik

Forbes Advisor’a göre, çalışanların %51’i ideal çalışma ofisleri için esnek çalışma saatlerini tercih etmektedir. Çalışanlar istedikleri zaman, istedikleri yerde sanal çalışma ortamları oluşturabildikleri için bu DaaS ile kolayca başarılabilecek bir şeydir.

Sonuçta DaaS, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere birden fazla cihazdan erişilebilirliği desteklemektedir. Dolayısıyla, çalışanlar bunlara her zaman, her yerden ve her şekilde erişebilir.

6. Veri yedekleme ve kurtarma

DaaS’ın bir diğer önemli avantajı da tüm verilerin ve kullanıcı belleğinin güvende olmasıdır. Kullanıcılar DaaS ile veri kaybı, bozuk dosyalar veya izinsiz giriş tehditleri gibi geleneksel sorunlarla yüzleşmek zorunda kalmazlar. Tüm veriler satıcı tarafında güvenli bir sunucuda saklanır ve kullanıcılar tarafından internet üzerinden erişilir. Düzenli ve zamanında veri yedekleme, veri güvenliği, bakım ve veri yedeklerinin geri yüklenmesi tedarikçiler tarafından sağlanır.

Daas’ın Dezavantajları

DaaS’ın arkasındaki tasarım ve teknoloji, işletmelere çok çeşitli avantajlar sunarken bazı dezavantajları da vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Daha yüksek yönetim maliyetleri

Kötü planlama ve kontrolsüz tedarik, uzun vadede yüksek sahip olma maliyetine yol açabilir.

BT ekibi, maliyet yönetiminin bir parçası olarak gereksiz sanal masaüstü örneklerinin sağlanmasını önleme konusunda proaktif olmalıdır.

2. Cihaz yönetimi sorunları

DaaS, kullanıcıların DaaS oturumuna bağlanmak için hala bir arayüze ihtiyaç duyması nedeniyle fiziksel cihazlara olan ihtiyacı ortadan kaldırmaz. Böyle bir ekosistemde, Kendi Cihazını Getir (BYOD) gibi trendler norm haline gelir. Bu da kurumları Kendi Cihazını Getir (BYOD) politikasını uygulamaya zorlar.

BYOD ile ilgili zorluk, veri güvenliği ve gizlilik endişeleri riskidir. Bu da BT ekiplerinin, kullanıcı cihazlarının güvenlikten ödün vermeden oturumlara erişebilmesini sağlamak için ekstra dikkatli olması gerektiği anlamına gelmektedir.

3. Lisanslama

Buluttaki masaüstü, işletim sistemi ve içindeki uygulamaların çalışması için hala geçerli bir lisans setine sahip olmayı gerektirir. Birçok kişi bunun DaaS veya diğer bulut tabanlı hizmetlerin bir dezavantajı olmadığını iddia etse de, ilişkili aşırı lisanslama maliyetlerini göz ardı edemez. Çoğu modern DaaS sağlayıcısı, kullanıcıların kendi lisanslarını kullanmalarına ya da lisans ücretini hizmet faturalandırmasına dahil etmelerine izin verir. Her iki durumda da lisans ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

4. Bağımlılık

DaaS da tıpkı diğer bulut tabanlı hizmetler gibi ağa bağlı bir hizmettir. Sanal bir iş istasyonu her yerden erişilebilirlik esnekliğine sahip olsa da, aktif bir internet bağlantısına bağlıdır (özellikle de sanal bir masaüstü gibi ağır uygulamaları desteklemek ve işlemek için yeterli bant genişliği ve yanıt hızı sunan bir bağlantı).

DaaS Türleri

Satıcı çözümleri, değişen kurumsal talepleri karşılamak için tasarım olarak gelişmiştir. Bu talepler arasında özelleştirmelerle çözüm üzerinde kontrol sahibi olma ihtiyacı da yer almaktadır.

Bazı şirketler çözümü kendi konfigürasyonları ile özelleştirmek istemektedir. Ancak diğer şirketler tüm idari görevleri satıcıya bırakmak ister.

Bu tür senaryolar göz önünde bulundurulduğunda, üç tür DaaS vardır:

1. Self-assembled

Müşteri kuruluş, çözümlerini oluşturmak için DaaS bileşenlerini satın alır. Altyapı yapılandırmasını ve sanal makine yönetimini üstlenirler. Müşteri ayrıca kullanıcı desteği ve uygulama gibi hususlardan da sorumludur.

Satıcı bileşen tedarikini, işletimini, altyapı yönetimini ve güncellemeleri denetler. Buna barındırma ortamı ve bakım da dahildir.

Satıcı ve müşteri bazı sorumlulukları paylaşır. Buna ağ ve güvenlik operasyonları, altyapı yapılandırması ve altyapı operasyonlarının idaresi dahildir.

Bu tür DaaS için temel bir kurulumda, müşteri DaaS işlemlerinin %70’ine kadarını kontrol eder. Depolama, ağ, güvenlik ve sunucu yapılandırmaları dahil olmak üzere ayarları özelleştirebilirler.

Ancak müşteri, kendi kurduğu DaaS’ı dağıtmak, yapılandırmak ve yönetmek için yüksek düzeyde geleneksel VDI becerileri gerektirir.

2. Satıcı tarafından bir araya getirilen

Satıcı tarafından bir araya getirilen DaaS ile müşteri sanal masaüstü yönetimine odaklanır. Satıcı, sunucu ve depolama yönetiminin yanı sıra altyapının yapılandırılması da dahil olmak üzere bileşenlerin çoğundan sorumludur.

Satıcının diğer bileşenleri arasında görüntü, ağ, uygulama ve güvenlik yönetimi yer alır.

Müşteri güvenliği, görüntüyü, uygulamayı, ağ yönetimini ve hatta kullanıcı desteğini özelleştirebilir.

3. Satıcı tarafından yönetilen

Satıcı tarafından yönetilen DaaS, satıcının hizmeti tamamen yönetmesine ve desteklemesine olanak tanır. Satıcı, sanal makine işletim sistemlerini yönetir ve destek sunar.

Müşteri yalnızca uygulama yönetimini ve kullanıcı desteğini özelleştirebilir.

Bu segment yönetilen hizmet sağlayıcıları ve sistem entegratörlerini içerir.

DaaS vs. PCaaS vs. VDI 

PCaaS, işletmelerin bir satıcıdan aylık abonelik ücreti karşılığında donanım ve yönetim hizmetleri kiralamasına veya kiraya vermesine olanak tanıyan bir cihaz yaşam döngüsü yönetimi modelidir. Bu hizmet, işletmelerin bilgi işlem kaynaklarına daha düşük maliyetlerle erişmesine ve bunları kullanmasına olanak tanır.

PCaaS, amacına göre DaaS ve VDI’lardan önemli ölçüde farklıdır. PCaaS donanım satın almayı, yönetmeyi veya yenilemeyi gerektirir. Cihaz yönetimi ve faturalandırma için tek bir temas noktası sunarak BT yönetimini basitleştirmeyi amaçlar.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

VDI ve DaaS Arasındaki Fark Nedir?

VDI hizmetlerini oluşturmak, yapılandırmak ve yönetmek için uzman BT uzmanları gereklidir; ancak DaaS’ın da kendine özgü talepleri vardır.

Özellikler Daas VDI

Kurulum

DaaS, altyapınızın tüm teknik yönleriyle ilgilenir:

– Her sistemi güncel tutar, donanımı kontrol eder.

– Olası sorunları çözer.

– Sanal makinelerle ilgilenir.

– Gerektiğinde teknik yardım sağlar.

VDI ile, ister yerinde ister bir barındırma merkezinde olsun, temel olarak BT ile ilgili her şeyden siz sorumlusunuz:

– Web sunucularını, ağları, depolamayı, lisansları, uç noktaları ve diğer şeyleri kendiniz yönetebilirsiniz.

– VDI’ı tesis dışı özel bir sunucuda çalıştırdığınızda, barındırma şirketi altyapı yönetimiyle ilgilenerek size daha fazla boş zaman kazandırır.

Mimari

Bir sunucunun veya veri merkezinin, çok sayıda müşteriye veya “kiracıya” hizmet veren bir uygulamanın tek bir örneğini barındırdığı çok kiracılı mimari.

Her kiracının hizmetleri izole edilir ve DaaS sağlayıcısı tarafından talep üzerine kullanıma sunulur.

Bununla birlikte, kaynakların tüketimi veya diğer müşterilerin güvenliği, özellikle sistemde bir uzlaşma durumu olduğunda, hizmetlerinizi etkileyebilir.

Tek kiracılı, müşterilerin operasyonlarının özel ve ayrılmış bir ortamda olduğu yer.

BT yöneticilerine şirketleri tarafından kullanılan BT kaynaklarının dağıtımı ve yapılandırılması üzerinde tam yetki verir.

Diğer işletmelerin aşırı kaynak tüketmesi ve hizmetlere müdahale etmesi ile ilgili endişeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Kontrol

DaaS, izleme, yapılandırma ve depolama dahil olmak üzere bir işletmenin tüm BT altyapısının yönetimini üstlenir.

DaaS yönetim katmanına erişmek için internet bağlantısı gereklidir, bu da ihlallere ve siber saldırılara karşı savunmasızlığı artırabilir.

VDI ile BT araçları üzerinde mutlak yetkiye sahip olursunuz.

Böylece BT yöneticileri, VDI çözümlerinin tek kiracılı mimarisi sayesinde sanal masaüstlerine ve uygulamalara erişimi yalnızca yetkili kullanıcılarla sınırlandırabilir.

Maliyet

Önemli ön masraflar olmadan abonelik tabanlı bir strateji.

Kullandıkça öde fiyatlandırma modeli sayesinde şirketler operasyonlarını esnek bir şekilde genişletebilir ve yalnızca kullandıkları kaynaklar için ödeme yapabilirler.

Değişken kaynak gereksinimleri olan küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için uygun maliyetli bir çözümdür.

Güncel bir VDI altyapısının satın alınması ve sürdürülmesi büyük bir sermaye harcaması (CapEx) gerektirir.

VDI, kaynak ihtiyaçları ve gelişimi konusunda büyük ölçüde istikrarlı projeksiyonlara sahip kurumsal düzeydeki işletmeler için bir seçenektir.

Çeviklik

DaaS kurulumları inanılmaz adaptasyon seçenekleri sunar. Örneğin, sözleşmeli çalışanları veya geçici çalışanları barındırırken, sanal iş istasyonları ve uygulamalar sorunsuz bir şekilde hızlıca sağlanabilir. Ayrıca, kaynakları ölçeklendirmek de zahmetsizdir. VDI’yı oluşturmak ve sürdürmek için üst düzey altyapı yapılandırmalarına ve önemli çalışmalara ihtiyaç vardır. Yeni özelliklerin tanıtılması, bazen birkaç güne hatta haftalara yayılan önemli bir zaman yatırımı gerektirebilir.

Hizmet Olarak Masaüstü için Gerçek Dünya Kullanımları

DaaS’ın uzaktan ve hibrit iş gücü, kendi cihazını getir (BYOD) programları ve BT varlıklarını optimize etme avantajlarına ek olarak, DaaS için çeşitli başka iş uygulamaları da vardır:

  • Akademik erişimin genişletilmesi: Eğitim sektörü sürekli olarak erişim alanını genişletmenin yollarını ve daha geniş bir öğrenci kitlesine hitap edebilmek için masrafları azaltmanın yollarını aramaktadır. DaaS, yükseköğretim kurumlarına entegre edildikçe bu hedefe ulaşmada önemli bir rol oynayacaktır. DaaS çözümleri, doğal uygunlukları nedeniyle yükseköğretim sağlayıcılarının gereksinimleriyle iyi uyum sağlar.
  • Çağrı merkezlerinin modernleştirilmesi: Görev tabanlı işler için aynı yazılıma güvenen vardiyalı çalışanlara sahip işletmeler, kalıcı olmayan masaüstü bilgisayarları ve uzak uygulamaları kullanarak BT kaynaklarını düzene sokabilir.
  • Dağıtımı ve hizmetten çıkarmayı hızlandırma: Kalıcı olmayan masaüstü bilgisayarlar, değişken personel ihtiyaçları olan mevsimlik işletmelere yardımcı olabilir ve masaüstü kullanıcılarını dağıtma ve hizmetten çıkarma ile ilgili zaman ve maliyetleri azaltır.
  • Yüklenicilere ve iş ortaklarına güvenli veri erişimi sağlama: Şirketler, cihazlarından sanal masaüstlerinde çalışmalarını sağlayarak yüklenicilerinin, satıcılarının ve iş ortaklarının oturum açma güvenliğini artırabilir.
  • İş sürekliliğinin sağlanması: Şirketler, masaüstü yönetimini güvenli uzak sanal veri merkezlerine sahip bulut sağlayıcılarına yaptırarak verilerini doğal afetlere ve diğer tehditlere karşı koruyabilir ve kesintisiz operasyonlar sağlayabilir.
  • Sürdürülebilirliği teşvik etmek: İşletmeler, bulut tabanlı sanal masaüstleri aracılığıyla güç tüketimini ve elektronik atıkları azaltarak çevresel etkiyi en aza indirebilir.

Hizmet Olarak Masaüstü çeşitli avantajlar sunar ve birincil kullanım durumlarının ötesinde çeşitli iş senaryolarında uygulanabilir.

Özet olarak, Hizmet Olarak Masaüstü (DaaS), 2024 ve sonrasında işletmeler için dönüştürücü bir çözüm olacaktır. Esneklik, gelişmiş güvenlik, erişilebilirlik ve maliyet tasarrufu sunan DaaS, modern işletmelerde oyunun kurallarını değiştiren bir unsurdur. Ancak başarılı bir uygulama için dikkatli planlama, doğru sağlayıcının seçilmesi, güvenlik endişelerinin giderilmesi ve sorunsuz entegrasyonun sağlanması çok önemlidir.

Teknoloji geliştikçe, işletmeler işgüçlerini artırmak, uzaktan çalışmayı benimsemek ve giderek daha bağlantılı hale gelen bir dünyada üretkenliği artırmak için DaaS’tan yararlanabilir. 2024’te DaaS’ı benimsemek, günümüzün dijital çağında başarılı olmak için gereken çevikliği, ölçeklenebilirliği ve verimliliği sunarak işletmeleri hızla değişen bir ortamda başarı için konumlandırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Hadoop Nedir?

Sonraki Yazı

LangChain Nedir? Nasıl Çalışır ve Neler Yapılabilir?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.