VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir? VDS Sunucu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Virtual Dedicated Server (VPS), paylaşımlı barındırmadan daha fazla güç, özellik ve bağımsızlık isteyenler, ancak bir dedicated sunucu için yüksek fiyat ödemek istemeyenler için harika bir orta yol çözümüdür. 

Peki nedir bu VDS?

VDS Nedir?

VDS yani Virtual Dedicated Server, adından da anlaşılacağı gibi kullanıcılara web uygulamaları oluşturmak, dağıtmak ve barındırmak için yönetilen ancak dedicated bir sunucu kiralama olanağı sağlayan sanal bir makinedir. 

VDS hizmetini kullanırken, garantili kaynaklara sahip bir sanal sunucu alırsınız ve günün her saatinde CPU’nun %100’üne sahip olursunuz. RAM ve diğer kaynaklar da sizin için ayrılmıştır. VDS özel bir sunucu gibidir, ancak sanaldır.

VDS Özellikleri

VDS, diğer müşterilerle paylaşılmaz, bu nedenle çok kiracılı bir ortam sunmaz. Her VDS’nin kendi disk yeri, CPU tahsisi, belleği, bant genişliği ve işletim sistemi vardır.

Virtual Dedicated Server, anında devreye alınabilmesi ve profesyonel ekipman satın alma ve bakım gerektirmemesi nedeniyle günümüz şirketleri ve projeleri için uygun bir seçenektir. Ayrıca, tahsis edilen kaynakların gelişmiş güvenliğini, kullanılabilirliği ve bulut çözümlerinin maksimum potansiyelini ortaya çıkaran diğer birçok fayda da sağlar.

 • Güvenlidir.
 • Güvenilirlik sağlar.
 • Kaynaklar yalnızca bir kullanıcıya aittir.
 • İşletim sistemi, fiziksel makinenin platform mimarisine bağlı değildir, birkaç çekirdeği başlatmak mümkündür.
 • Kullanıcıya ait yazılım ve işletim sistemini etkinleştirme, göz alıcı tasarımlara sahip kitaplıklar kurma, programlama dillerini birleştirme vb. bir dizi başka görev oluşturma olanağı tanır.
 • Minimum sınırlamaya sahiptir ve diğer kullanıcılardan tam bağımsızdır.
 • Kritik bilgileri depolar ve yedekler.
 • Fiziksel sunucunun eksiksiz bir analoğunu oluşturmayı mümkün kılan KVM sanallaştırma teknolojisini kullanır.
 • İnternete bağlı uzak sitelerde çalışmanızı sağlar.

VDS Nasıl Çalışır?

Özel olarak geliştirilmiş bir yazılım yardımıyla, fiziksel sunucu birden çok sanal dedicated sunucuya bölünebilir. VDS bu sayede size, özel bir sunucunun tüm avantajlarını ve performansını maliyet avantajı ile sunar. Özel bir sunucu planının finansal baskısı olmadan, paylaşımlı bir barındırma planından daha fazla özellikle, daha fazla alan ve daha fazla hız sağlar.

VDS’nin Avantajları Nelerdir?

VDS’nin en büyük avantajı, yakındaki diğer sunucular ne kadar kaynak tüketirse tüketsin, sanal dedicated sunucunuzun (virtual dedicated server)  kaynakları tamamen sabit olduğu için sunucunuz üzerinde herhangi bir olumsuz etki görmezsiniz. 

Bu senaryoda sanal makine oluşturma olasılığı VPS’ye kıyasla sınırlı olduğundan, sağlayıcı şirket için aslında daha pahalıya mal olur. Fakat bu sayede kullanıcılar, ana sunucuda kaynaklar eksikse, sanal sunucularında en ufak bir aksaklık görmezler ve hizmetlerinin kararlılığı garanti edilir.

Bulutistan VDS hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

VDS’nin Dezavantajları Nelerdir?

VDS size sadece avantajlar sunmaz. Bu yüzden dezavantajlarına da göz atmanız gerekir:

1. Bütçe

Yeni başlıyorsanız veya sınırlı bir bütçeniz varsa, VDS, paylaşımlı barındırmaya kıyasla biraz daha pahalı olabilir. Bununla birlikte, web sitenizin trafiği orta ila büyük boyutluysa, paylaşımlı barındırma, istikrarlı işlevsellik sunmaz.

2. Yönetim

VDS, kendi kendini yönetmek için daha yüksek bir teknik anlayış gerektirir. Ancak, yönetilen VDS’yi tercih ederseniz, bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

3. Teknik sorunlar

VDS ile uygun konfigürasyonları sağlamanız gerekir, aksi takdirde web siteniz daha yüksek bir güvenlik riski altına girebilir.

VDS Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir hizmet seçerken bilinçli bir seçim yapabilmeniz için gereksinimlerinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Örneğin, iyi bir VDS hizmeti, yüksek bir çalışma süresine ve mükemmel müşteri hizmetine sahip olmalıdır. Neyse ki, arayacağınız özellikleri biliyorsanız, doğru kararı vermek zor değildir.

Fakat yine de emin değilseniz, bir VDS seçmeden önce, ilk olarak göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler vardır:

1. Fiziksel konum

Web sitenizin dosyaları sanal olarak kaydedilebilir, ancak bunu kolaylaştıran bilgisayarın fiziksel bir konuma sahip olması gerekir. Bu yüzden en çok trafik aldığınız lokasyonda VDS kullanmanız tavsiye edilir.

2. Yönetilen Sunucu vs Yönetilmeyen Sunucu (Managed vs Unmanaged Server)

Teknoloji konusunda bilgiliyseniz ve VDS’nizdeki uygulamaları, yazılımları ve hizmetleri yönetebiliyorsanız, yönetilmeyen sunucuyu seçebilirsiniz. Ancak, teknolojik olarak tamamen bilgisizseniz veya ekstra işlerle ilgilenmek istemiyorsanız, yönetilen sunucuyu düşünebilirsiniz. Bu size daha pahalıya mal olur, ancak web sitenizi kendi başınıza yönetemiyorsanız buna değer.

3. Fiyat

Şirketler için her birim maliyet önemlidir, bu nedenle web siteniz için ihtiyaç duyduğunuz VDS kaynaklarından emin olun ve ardından en iyi fiyatı sunan servis sağlayıcıyı arayın. Ayrıca, para iade garantisi sunan bir şirket tercih edin. Bu şekilde VDS’nin performansını ve kalitesini test edebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa planı iptal edebilirsiniz.

4. Çalışma Süresi ve Güvenilirlik

Web sitenizin çalışma süresi kullanıcı deneyimi için çok önemlidir. Bu nedenle, bir karar vermeden önce servis sağlayıcınızın sunduğu çalışma süresini kontrol edin. En iyi servis sağlayıcıların, her zaman %99,9 garantili çalışma süresi sunduğunu unutmayın.

5. Destek

7/24/365 destek sunan bir VDS’yi tercih edin. Bu sayede herhangi bir teknik sorunla karşılaşırsanız, gerçek zamanlı olarak servis sağlayıcınıza ulaşabilir ve problemlerinizi çözebilirsiniz.

6. Yedekleme Hizmeti

Tüm dosyalarınızı kaybettiğiniz en kötü senaryoda, web sitenizi yedeklenmiş olması önemlidir. Bu yüzden VDS’niz için düzenli yedekleme yapan bir servis sağlayıcı seçin. Bu şekilde, en kötüsü senaryoda bile web sitenizi dakikalar içinde kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal sunucu, özel fiziksel sunucuların aksine donanım ve yazılım kaynaklarını diğer işletim sistemleriyle paylaşan bir sunucudur. Sunucu sanallaştırma, modern BT veri merkezinin kritik bir bileşenidir.

VDS ile Paylaşımlı Hosting Arasındaki Farklar

Paylaşımlı hosting, barındırma planlarının en temel ve en ucuzudur. Paylaşımlı yani shared hosting planları, paylaşılan bir barındırma sunucusunda yer kiralamanıza olanak tanır. Bu sunucular, web sitenizin yanı sıra aynı sunucuda birçok başka web sitesini de barındırır. En düşük performans, güvenlik ve esnekliği sağladıkları için en ucuz çözümlerdir.

VDS ise, paylaşımlı barındırma ve özel barındırma arasında bir geçiştir. VDS planları fiyat açısından farklılık gösterir ve paylaşımlı barındırmaya göre uygun fiyatlı ölçeklendirme, daha iyi performans ve daha iyi güvenlik sunar.

VPS ile VDS Arasındaki Farklar

Virtual Dedicated Server” anlamına gelen “VDS” ve “Virtual Private Server” anlamına gelen “VPS“, sanallaştırma ile yakından ilişkili iki terimdir. İkisi de hemen hemen aynı anlama gelir; ancak yaygın kullanımda VDS, daha yüksek bir VPS katmanına atıfta bulunmak için kullanılır.

Sanallaştırmanın ilk günlerinde oluşturulan VDS, popüler kullanımı yakalamayı başaramamış olsa da, VPS daha sonra, daha fazla yazılım üreticisi bu terimi yazılımlarında kullandıkça yaygınlaştı. Aslında ikisi hemen hemen aynı şeyi başarsa da, VDS ve VPS arasında kaynakları nasıl tahsis ettikleri konusunda hala küçük bir fark var.

VPS’de kaynaklar bir havuzda toplanır ve yazılım, özel sunucunun her bir kullanıcısına uygun miktarlar tahsis eder. VDS’de tahsis edilen kaynaklar sabittir.

VDS’nin birincil avantajı, trafiğin diğer kullanıcılar için en üst düzeye çıkıp çıkmadığına bakılmaksızın, sunucunuzda herhangi bir gecikme süresi olmamasıdır. Kaynaklar sabit olduğundan, kullanıcılar birbirlerinin kaynaklarını ihlal edemez. Ancak VDS ile belirli bir donanıma daha az sayıda kullanıcı yüklenebildiğinden, VPS’ye kıyasla daha pahalıdır. Maliyet açısından değerlendirildiğinde, küçük ölçekli kullanıcılar için VPS yine de daha idealdir.

VDS ve Dedicated Sunucu Arasındaki Farklar

Dedicated sunucu, bir şirkete ait olan veya kiralanan fiziksel bir makinedir. Örneğin, bir müşteri bir proje için böyle bir makine kiralayabilir.

VDS ile karşılaştırıldığında, fiziksel makineler, özellikle ekipman satın almanız gerekiyorsa daha pahalıdır. Önemli bir sermaye yatırımı gerektirir ve muhtemelen kaynakların çoğunun atıl kalacağı bir altyapıya sahip olursunuz.

Bir sanal sunucunun ölçeklenmesi daha kolaydır. Daha fazla RAM ve CPU almak için yükseltme yapmanız yeterlidir.

Öte yandan, fiziksel bir sunucu tamamen size ve süreçlerinize adanmıştır, VDS ile kaynakları diğer kullanıcılarla paylaşırsınız. 

VDS ve Bulut Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bulut sunucu, tümü bir ağa bağlı olan ve birbirini destekleyen neredeyse sınırsız sayıda bireysel sunucu anlamına gelir. Bu sunucular bir bulut oluşturur ve bağlı sunucular ve veri depolamadan oluşan bir yapı sağlar. Bir sunucu başarısız olursa, bir diğeri devreye girer. Bu, web sitenizin çevrimiçi kalmasını ve verilerinizin sürekli olarak kullanılabilir olmasını sağlar.

Gelecekte trafik artışı beklediğiniz için ekstra bant genişliğine ve işlem gücüne ihtiyacınız olursa, buluttan daha fazla güç çekebilirsiniz. 

Bulut sunucu, ölçeklenebilirliği ve güvenilirliği nedeniyle genellikle daha büyük işletmeler için tercih edilen bir barındırma çözümüdür. VDS ile karşılaştırıldığında, genellikle daha gelişmiş ve daha pahalıdır.

VDS Hangi Web Siteleri İçin Uygundur?

VDS, artan sayıda ziyaretçi bekleyen veya birden çok web sitesine sahip olan küçük ve orta ölçekli şirketler için uygundur. Ayrıca, DDoS saldırılarına eğilimli web siteleri olan şirketler gibi güvenlik endişeleri olanlar için de uygun bir seçenektir. Bu, bir e-ticaret sitesi, popüler bir medya kanalı veya aynı plan kapsamında barındırılan birkaç basit web sitesi olabilir. Paylaşımlı bir barındırma planındaysanız ve web siteleriniz son zamanlarda çok daha yavaş hale geldiyse, VDS yükseltme için iyi bir seçenek olabilir. VPS ayrıca, sunucu ortamları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmayı seven kullanıcılar için de uygundur. 

Kapsamlı sunucu özelleştirmelerine ihtiyacınız yoksa, hızla büyüyen bir web sitesi için VDS en iyi seçenektir.

VDS Sunucunun Kullanıldığı Senaryolar

VDS sunucu kullanabileceğiniz durumların listesini aşağıda sizin için listeledik:

1. Yüksek performans

Yavaş yüklenen bir web siteniz varsa, ziyaretçilerinize ve bir bütün olarak web sitenize zarar veriyorsunuz demektir. VDS barındırma, daha yüksek trafik seviyelerini idare edecek şekilde donatılmıştır. Ayrıca, ihtiyaçlarınız zamanla artarsa sunucu kaynaklarınızı ölçeklendirme olanağına da sahip olursunuz.

2. Oyun sunucuları

Birçok oyun sunucusu vardır, ancak sunucunun koşulları üzerindeki kontrol, fark yaratmanızı sağlar. VDS sunucuları; esneklik ve ölçeklenebilirlik sundukları ve doğaları gereği bağımsız oldukları için bir oyun sunucusu için harika bir seçenektir. Sunucuyu başka herhangi bir hizmet için kullanmadığınız sürece, VDS birden fazla oyuncuyu ve oyunların modüler yapısını barındırabilir.

VDS ile bir oyun sunucusu oluşturursanız, aşağıdaki avantajları yaşarsınız:

 • Özelleştirme yetenekleri
 • Oyun yayıncısına güvenmek yerine diğer oyuncuların bağlantısını barındırma
 • Performans ve kararlılıkla ilgili birkaç sınır
 • Daha az gecikme ve bağlantı kopukluğu
 • Gizlilik
 • Bir ev sunucusundan daha uygun maliyet
 • Fiyatın yalnızca bir kısmını ödeyerek birinci sınıf donanıma erişim ve

3. Online alışveriş projeleri

Barındırma, online alışveriş projelerinin başarısı için kritik bir öneme sahiptir. Seçiminiz tüketici memnuniyeti ve arama motoru optimizasyonu için temel olan hızı büyük ölçüde etkileyecektir. Bu yüzden VDS, online alışveriş projelerinizde sizin için en iyi seçim olabilir. Özellikle performans kazanımları, VDS’nin e-ticaret için en iyi seçim olmasının birçok nedeninden sadece biridir.

4. Programlama, yazılım testi

Programlama ve yazılım testi geliştirme yapıyorsanız, VDS sizin için mükemmel bir seçimdir. Bir VDS, ekip üyeleriniz nerede bulunursa bulunsun ekip üyelerinin merkezi, sanal bir konuma erişmesine izin verebileceğiniz sanal bir çalışma alanı görevi görür. Bu, uzaktan geliştirmeyi mümkün kılar.

Ek olarak bir VDS, geliştiricilerin kendi pahalı sunucunuza ihtiyaç duymadan canlı bir ortamda uygulamaları test etmesine olanak tanır. Bir VDS, ekibinizin hataları çözmesine ve canlı yayına geçmeden önce uygulamayı test etmesine de olanak tanır.

5. Güvenlik ve gizlilik gereksinimleri

Sitenizin popülaritesi artmaya başladığında, daha fazla güvenlik tehdidi yaşamaya başlarsınız. Sitenizin güvenliğini güçlendirmek için elinizden gelen her şeyi yapmış olsanız bile, yine de sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, barındırma planınızı yükseltmenin zamanı gelmiş demektir.

VDS size çok yüksek seviyede güvenlik sunar. Aynı fiziksel sunucuyu kullanan diğer sitelerden yalnızca tamamen korunmakla kalmaz, aynı zamanda diğer güvenlik güçlendirme protokollerini de uygulamanıza izin verir.

Sunucunun Lokasyonu Önemli Midir?

Sunucunun lokasyonu iki nedenden dolayı önemlidir. Öncelikle sunucular hedef kitlenize ne kadar yakınlarsa, yanıt süresi o kadar düşük ve yükleme süresi o kadar hızlı olur.

İkinci olarak ise, farklı ülkelerde veri merkezlerinin bulunması güvenilirliği artırır. Ekipmanla ilgili sorunlar varsa, veriler birinciden bağımsız olarak başka bir bölgeye taşınabilir.

Ne Zaman VDS Sunucuya Geçiş Yapılmalıdır?

VDS herkes için uygun değildir ve bazı durumlarda diğerlerinden daha iyi çalışma eğilimindedir. 

Bu durum senaryolarından bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Web siteniz, paylaşımlı barındırmanın mimari ve kaynak sınırlarını aştığında.
 • Paylaşımlı barındırma tarafından desteklenmeyen özel modüller veya uygulamalar yüklemeniz gerektiğinde.
 • Sunucuya kök erişimi gerektiğinde.
 • Yazılım geliştirme ve test işlemleriniz için sanal bir geliştirme ortamı istediğinizde.
 • Finansal işlemleri ve hassas verileri işlerken.
 • Aşırı trafik dalgalanmaları yaşadığınızda.

Özetle, VDS; ölçeklenebilirlik, özelleştirme seçenekleri, bant genişliği ve yüksek performans arasında mükemmel bir denge sağlar. Küçük ya da orta ölçekli bir işletmeniz, çok okunan bir blogunuz veya çok sayıda trafiği olan bir web siteniz varsa, VDS muhtemelen sizin için en iyi seçim olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

VPS (Virtual Private Server) Nedir? VPS Sunucu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sonraki Yazı

Regresyon Nedir, Ne İşe Yarar? Regresyon Analizi Nasıl Yapılır?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.