En İyi 5 Özel Bulut Barındırma Sağlayıcısı

Birkaç yıl önce, işletmeler mevcut barındırma seçeneği olarak yalnızca yerinde bir sunucuya güvenebilirdi. Neyse ki günümüz şirketleri artık bulut altyapıları da dahil olmak üzere çok çeşitli seçenekler arasından seçim yapmakta özgürdür.

Fakat seçimi ne olursa olsun, bir şirket, işletmesi için en uygun bulut platformunu ararken, kontrol, istikrar, özelleştirme, kullanılabilirlik ve yüksek güvenlik seviyeleri gibi temel özellik ve avantajlara odaklanır. Genel bulut platformlarını kullanırken bu avantajlardan yararlanmak zordur, bu nedenle işletmeler özel bulut platformlarını tercih eder.

Özel bulutlara erişim ve kontrol kolaydır, çünkü bunlar yerinde bulut çözümleridir. İşletmenin BT ekibi sorunları kolayca tespit edebilir ve çözebilir. Özel bulutlar ayrıca işletmelerin verileri güvenli konumlarda depolamasına olanak tanır. Ayrıca, işletmeler özel bulutları yapılandırabilir ve kaynakları iş ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ölçeklendirebilir. Genel olarak, özel bulutlar genel bulutların sınırlamalarını ele almayı amaçlamaktadır.

Özel Bulut Nedir?

Özel bulut, genel bulutların aksine yalnızca tek bir müşterinin bulut bilişim ihtiyaçlarını karşılayan sanallaştırılmış bir veri merkezidir.

Birçok şirket güvenlik, yönetişim, yönetim, gizlilik ve uyumluluk endişeleri nedeniyle genel bulutlar yerine özel bulutları tercih eder.

Özel bulutları kullanan işletmeler, bulutu mevcut bir altyapı/veri merkezi ya da yeni bir altyapı üzerine kurmaya karar verebilir. Her iki durumda da bulutun yönetimi işletmeye aittir. Özel bulut dahili olarak veya üçüncü bir tarafça da yönetilebilir ve dahili veya harici olarak barındırılabilir.

 • Çoklu Kullanım – Özel bulut platformlarının temel özelliklerinden biri bireyler, bölümler, ofisler ve departmanlar gibi birden fazla kullanıcıyı destekleyebilmesidir. Bu durumda, ölçek ekonomilerinden yararlanmak için depolama paylaşılır. Birçok kullanıcı, diğer kullanıcıların faaliyetlerinden haberdar olmadan veya etkilenmeden bulutu kullanabilir.
 • Raporlama ve Faturalama – Özel bir bulut kullanıldığında, müşteri zaman içindeki tüketime göre ücretlendirilir. Özel bulut kullanıcılarının premium hizmetler için daha fazla ödeme yapması gerekebilir.
 • Güçlü API – Özel bulut platformları güçlü bir uygulama programlama arayüzüne (API) veya kaynakların talep edilmesini ve talep üzerine otomatik olarak yapılandırılmasını mümkün kılan bir portala sahiptir. Bu özellik, manuel bakımı azaltarak müşterilerin zamandan tasarruf etmesine yardımcı olur. Ayrıca müşteriler altyapılarını kontrol etmek ve bulutu kendi sistemleriyle entegre etmek için otomatik araçlar kullanabilir.
 • Esneklik – Esneklik, müşterinin ihtiyaçlarına bağlı olarak yukarı veya aşağı ölçeklendirme yeteneğidir. Bu özellik, kullanıcıların, BT ekibinin veya yöneticilerin müdahalesi olmadan veya minimum müdahale ile hizmet olarak teslim modelini kullanarak kaynaklara erişmesine olanak tanır.

Avantajlardan bazıları aşağıdakileri içerir:

 • İsteğe bağlı bulut bilişim hizmetleri
 • Kaynakların etkin tahsisi
 • Artırılmış güvenlik

Özel Bulut Sağlayıcısı Nedir?

Özel bulut sağlayıcıları, işletmenin BT kaynaklarını kullanarak kendi veri merkezini ve intranetini tasarlayarak isteğe bağlı bulut bilişim altyapısına ve hizmetlerine sahip olması anlamına gelir. Şirket kendi veri merkezini özel olarak barındırır veya üçüncü taraf bir hizmetten yardım alır. Özel bulut bilişim pahalı olabilir; ancak yüksek standartta güvenlik, istikrar, veri merkezi ve sunucu üzerinde kontrol, güvenilir yönetim, gizlilik, sorumlu yönetişim ve uyumluluk yönetimi sunar.

Ayrıca, şirketler bilgi işlem bileşenleri, ağ, sunucu ve veri merkezi gibi kaynakları kendilerine göre özelleştirebilir, verilerini güvenli bir yerde saklayabilir, büyüyen iş gereksinimleri için BT kaynaklarını ölçeklendirebilir.

Şirketler minimum yönetim çabasıyla isteğe bağlı kaynak verilerini, hizmetlerini, bilgi işlem cihazlarını ve bilgilerini paylaşabilir.

Yerinde bir bulut sistemine sahip olması nedeniyle özel bulut hizmeti, şirketler ve işletmeler için erişimi kolay ve kontrol edilebilir bir altyapı sistemidir. Genel bulut sistemiyle karşılaştırıldığında, şirketlerin bu bulut sistemini çalıştırırken herhangi bir sorunu veya problemi olursa, BT personeli bu sorunları kolayca tanımlayabilir ve çözebilir.

En İyi 5 Özel Bulut Barındırma Sağlayıcısı

Özel bir bulut sağlayıcısı arıyorsanız, işletmenizin kullanabileceği çeşitli seçenekler vardır. Bunlardan en önemlileri aşağıdaki şekildedir:

1. Bulutistan

İşletmelere çok çeşitli özel bulut bilişim hizmetleri sunan Bulutistan, işletmenizin kendisi için en değerli bileşenleri güçlendirmesine, taşımasına veya uygulamasına olanak tanıyan modüler bir mimari üzerine inşa edilmiştir.

Bulutistan, self-servis özel bulut çözümleri, iş yükü optimizasyonu için araçlar, konteyner yönetimi ve çok daha fazlasını sunar.

İşletmeniz ne tür bir özel bulut uygulamak isterse istesin, Bulutistan’da sağlam bir çözüm bulabilir.

2. VMware

Özel bulut dağıtımlarını yönetmek için popüler bir sanallaştırma yazılımıdır. Ana ürünlerinden biri, özel bulut operasyonlarını ve hizmet sunumunu otomatikleştiren vSpherestreamlines’dır. Bir diğer ürün olan vRealize, özel bulutu yönetmek için özel olarak tasarlanmış yazılım tanımlı bir platformdur ve uygulamalardan donanıma kadar uçtan uca işlemek için akıllı çözümler sunar. 500.000’den fazla müşteriye sahiptir ve Enterprise, Standard ve Advanced sürümlerinde sunulmaktadır.

Özellikler

 • Sağlam güvenlik ve sistem izleme sayesinde geniş görünürlük
 • İsrafı ortadan kaldırırken daha az arıza süresiyle artan üretkenlik
 • Yaşam döngüsü yönetimi

3. Red Hat OpenStack

Bu platform, açık kaynak teknolojisini kullanarak çeşitli bulut çözümleri sunar ve Red Hat bulut hizmetleriyle kolay entegrasyon sağlar. Esnek ve çevik çözümler sunar. Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV), yaygın olarak benimsenen tip-1 çekirdek tabanlı sanal makine (KVM) hipervizör aracıdır. RHEV’in yanı sıra, bu platform bulut paketi yönetimi ve geliştirme araçları, bulut altyapı yazılımı, OpenStack platformu, Gluster depolama, konteyner yönetimi ve CloudForms bulutu gibi çeşitli ürünler sunmaktadır.

Bulut operasyonlarını yönetmede esneklik, yüksek performans, tekliflerde çok yönlülük ve birlikte çalışabilirlik bu platformun benzersiz güçlü yönleridir.

Özellikler

 • Açık kaynaktır.
 • Tüm veri formatlarını destekler.
 • Güvenlik açıklarını düzeltmeye yönelik içgörüler sağlar.
 • Otomatik ölçeklendirme, arıza kurtarma ve yedeklemeler gibi özellikler sunar.

4. Microsoft Azure Stack

Özel bulut pazarındaki en iyi oyunculardan biridir. Sanallaştırma yazılımı Hyer-V, Windows sunucusuna iyi bir şekilde entegre edilmiştir. Azure bulut hizmetleri, özel bulut dağıtımlarını veri merkezlerine entegre etme arayışında olan birçok işletme tarafından kullanılmaktadır. Bu platform kurumsal altyapıyı, ölçeklenebilirliği ve veri kurtarma kurulumunu etkin bir şekilde kontrol eder. Ayrıca, farklı alanlara yayılmış bireysel depolamayı ve daha ucuz yedekleme çözümlerini birleştirmek için kurumsal çapta birleşik depolama çözümleri sunar.

Özellikler

 • Şirket içi uygulama dağıtımları ve bulut ekosistemleri
 • Kapsamlı veri merkezleri
 • Gelişmiş ağ topolojisi
 • Yönetimi kolay sanal ağlar

5. Amazon Web Services (AWS)

AWS en popüler genel bulut çözümlerinden biridir, ancak Amazon Virtual Private Cloud adı verilen sağlam bir özel bulut çözümü de sunmaktadır. Amazon VPC, işletmelerin tüm yetenek ve hizmetleriyle AWS’nin özel bir örneğini oluşturmasını sağlar.

Amazon VPC, işletmelere AWS bulut platformunun sağlam ölçeklenebilirliği ile özel bir bulutun tüm kaynak ve gizlilik avantajlarını sunar. Sonuç olarak AWS, dünya çapında en yaygın kullanılan ve güvenilen bulut çözümlerinden biridir.

Sonuç olarak Amazon VPC, işletmeler için mevcut olan en cazip özel bulut seçeneklerinden biridir. Ancak, adından da anlaşılacağı gibi işletmeniz yalnızca AWS aracılığıyla sanal bir özel bulut oluşturabilecektir. Dolayısıyla, diğer özel bulut yapılandırmalarıyla ilgileniyorsanız, başka bir yere bakmanız gerekir.

Özellikler

 • IP adresleme yoluyla iş kaynakları arasında iletişime izin verir
 • Giriş yönlendirmesi
 • Güvenli ağ yönetimi
 • Güvenlik duvarı görevi gören güvenlik grupları

En Çok Sorulan Sorular

1. En iyi özel bulut bilişim platformları hangileridir?

Bulutistan, BMC Software, VMware, Microsoft Cloud, IBM Bluemix Cloud, SAP HANA Cloud Platform, Dell Cloud, Platform.sh , Citrix Cloud, HP Helion, Cisco Systems, Red Hat Cloud, Huawei Cloud, Amazon Virtual Private Cloud, Google Cloud Virtual Network, Wolfram Private Cloud, ASG Cloud, CA Cloud en iyi özel bulut bilişim platformlarından bazılarıdır.

2. Özel bulut çözümlerinin özellikleri nelerdir?

Özel bulut bilişim, daha hızlı kaynak tahsisi ve sunucu dağıtımı için BT ortamlarının sanallaştırılması gibi teknolojilere sahiptir. Ayrıca, sağlayıcınınki yerine bir ofisin veri merkezinden çalışan birden fazla şirket içi dağıtım seçeneği sunar. Müşterilere erişim kontrolü sağlama konusunda daha katıdır, bu da onu uygulama ve veri erişimini sınırlamak isteyen güvenlik bilincine sahip şirketler için genel buluttan daha uygun bir seçim haline getirir.

3. Özel bulut yedekleme çözümlerinin faydaları nelerdir?

Özel bulut kullanımından elde edebileceğiniz faydalar, güvenlik ve düzenleme standartlarına daha fazla uyum ve gelişmiş esneklik ve özelleştirmedir.

Kaynakları genel bulut alanıyla paylaşmadığınız için, işletmeniz bilgilerin nasıl dolaştığını, dağıtıldığını ve erişildiğini düzenleyen veri güvenliği politikaları konusunda daha katı olabilir. Özel bulut ayrıca hizmetleri BT altyapınıza göre uyarlama esnekliği de sunar.

4. Özel bulut depolama çözümleri nasıl satın alınır?

İşletmenizin hangi çözüm türüne ihtiyaç duyduğunu belirleyin. Yönetilen mi, sanal mı yoksa barındırılan özel bulut mu? Ardından, özel depolama ve yedekleme ihtiyaçlarınızı görüşebileceğiniz tedarikçiler için aramanızı daraltın. Sizin için doğru sağlayıcının göstergelerini not alın. Daha önce üzerinde çalıştıkları kullanım örneklerini isteyin ve konteyner desteği ve açık kaynak ortamlarından veri depolama formatlarına kadar taleplerinizle benzerlikler olup olmadığına bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Dağıtık, Dağıtılmış Sistemler Nelerdir? Mimari Türleri, Temel Bileşenler ve Örnekler

Sonraki Yazı

Metin Sınıflandırılması (Text Classification) Nedir?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.