Dijital Dönüşümde Hibrit Bulutun Artan Rolü

dijital dönüşüm ve hibrit bulut

Dijital dönüşüm, yeni teknolojilerin uygulanması yoluyla iş süreçlerinizi değiştirme ve iyileştirme eylemi için geniş bir terimdir. Bulut, çok çeşitli iş uygulamaları için ideal olan esnek, ölçeklenebilir ve erişilebilir bir ortam sağladığı için dijital dönüşümde önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, maliyet, güvenlik veya performans endişeleri nedeniyle geleneksel, şirket içi veri merkezi veya ortak yerleşim altyapısı için daha uygun olan birçok süreç vardır.

Genel bulut platformlarını özel altyapıyla birleştirmek, hibrit bulut altyapısı olarak bilinir ve işletmelerin iş süreçlerini ve uygulamalarını, bunları çalıştırmak için en uygun ortamlara eşlemelerine olanak tanır. 

Dijital Dönüşümde Hibrit Bulutun Önemi

Genel bulut birçok avantaj sunarken, bir işletmenin bazı hizmetleri gizli tutmak istemesinin veya buna ihtiyaç duymasının çeşitli nedenleri vardır.

Örneğin, finans, savunma veya sağlık gibi katı veri gizliliği düzenlemelerine tabi olan bir sektörde iş yapan bir şirket, güvenlik ve erişim üzerinde tam kontrol sahibi olabilmek için hassas verileri şirket içi bir veri merkezinde tutmak isteyebilir. Aynı zamanda, yüksek riskli olmayan ve bulut altyapısının esnekliğinden yararlanabilecek başka süreç ve uygulamalara sahip olabilir.

Bazen bir işletme, bir iş yükünü buluta taşır, ancak daha sonra şirket içinde geri getirir. Örneğin, bulut hizmetleri belirli uygulamalar için maliyetleri düşürürken diğerleri için maliyetleri artırabilir. Çoğu genel bulut sağlayıcı, veri çıkışı için ekstra ücret alır; yani sistemlerindeki verileri başka bir buluta veya şirket içine aktarır. Bu, çok fazla veri çıkışı gerektiren uygulamaların bulutta çalıştırılmasının çok daha pahalı olabileceği anlamına gelir. Bu maliyet artışı, optimum ölçeklenebilirlik ve esnekliği elde etmek için uzun vadede değerli olabilir, ancak yaklaşan bir durgunlukla birlikte birçok işletme kısa vadeli hayatta kalma maliyetlerini azaltmak için bu hedeflerinden fedakarlık eder.

Dijital dönüşümde hibrit bulut için en büyük kullanım durumlarından biri, kademeli bir bulut geçişidir. Dijital dönüşüm bir yolculuktur ve bu süreçte birçok işletme, süreçlerinin bir kısmını başarılı bir şekilde buluta taşıdıkları, ancak diğerlerinin hala veri merkezinde yaşadığı için hibrit bir duruma geçer. Örneğin, bir işletme veri analizi iş akışlarından bazılarını buluttaki bir iş zekası uygulamasına gönderebilir, ancak daha sonra veri merkezinde aynı verileri analiz eden şirket içi bir DCIM aracına sahip olabilir. Tüm iş yüklerini buluta taşımayı bitirdikten sonra sonunda hibrit buluttan genel buluta veya çoklu bulut ortamına geçerler.

Hibrit bulut, esnek ve uygun fiyatlı olması ve işletmelerin dijital dönüşüm yolculuğunu kendi hızlarında ve kendi yöntemleriyle gerçekleştirmelerine olanak sağlaması nedeniyle en popüler kurumsal altyapı modellerinden biridir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

İşletmeniz Hibrit Buluttan Nasıl Fayda Sağlar?

İşinizi dijital olarak başarılı bir şekilde dönüştürmek, mimari modernizasyonun dikkatli bir şekilde ele alındığı ve dijital hizmetlerin işletme içinde tekdüze bir şekilde tüketildiği çevik bir BT altyapısı gerektirir. Hibrit bulut tabanlı hizmetler, iş çevikliği sağlar ve gelişmiş analitik araçlarına erişimi kolaylaştırır. Buluta geçiş ayrıca, müşterilerle gerçek zamanlı olarak güvenli bir şekilde etkileşim kurmanız için size esnek bir platform sağlar. Hibrit bulutu benimsemenin avantajlarını benimsemek, işletmenizi dijital dönüşüm için güçlendirir. 

Doğru şekilde kullanılırsa hibrit bulut platformu teknolojisi, işletmelerin daha yüksek çeviklikle köklü iş hedeflerine doğru ilerlemesine yardımcı olur. Dijital dönüşüm için hibrit bir bulut platformu kullanmak, her iki dünyanın da en iyisini – şirket içi özel bulut ve genel bulut altyapısı – sunarak işinize değer katar. 

Hibrit Bulut Altyapısını Yönetmek için İpuçları

En etkili hibrit bulut dağıtımı, tüm platformlarda ve veri merkezlerinde çalışan merkezi iş yükü ve altyapı düzenlemesiyle iş uygulamaları ve kaynakları için tek ve kesintisiz bir dijital ortam sağlar. 

1. Satıcıdan bağımsız platformlar

Son kullanıcılara basit ve birleşik bir deneyim sunmak için iş akışlarının bulut ile veri merkezi arasında zahmetsizce hareket ettiği kesintisiz bir ortam oluşturmak için birlikte çalışacak tüm genel bulut, özel bulut ve veri merkezi çözümlerinize ihtiyacınız vardır. Bunu sağlamanın en iyi yolu, en başından itibaren yalnızca satıcıdan bağımsız donanım ve yazılım kullanmaktır. Bir sonraki en iyi seçenek, tüm bu kapalı çözümlere bağlanabilen ve bunları eşit şekilde kontrol edebilen satıcıdan bağımsız bir yönetim platformu kullanmaktır. Bu çözümler, mevcut tüm sistem ve yazılımları değiştirmenize gerek kalmadan genel bulut, özel bulut ve eski ortamlardaki iş yüklerini düzenlemenize olanak tanır.

2. SD-WAN

Hibrit bir bulut konuşlandırması, WAN (geniş alan ağı) bağlantılarını, her biri farklı bir ağ altyapısına sahip olabilecek birden fazla bulut ve veri merkezinde düzenleme ihtiyacı nedeniyle bazı ağ oluşturma zorlukları yaratabilir. Yazılım tanımlı geniş alan ağı veya SD-WAN, kontrol ve yönetim süreçlerini temeldeki WAN donanımından ayırarak hibrit bulut ağının karmaşıklığını azaltmaya yardımcı olur.

SD-WAN, ağ yönetimi işlevlerini yazılım veya komut dosyası tabanlı yapılandırmalar olarak sanallaştırarak merkezileştirilmiş ve otomatik dağıtım sağlar. Satıcıdan bağımsız bir yönetim platformunun yardımıyla SD-WAN, kontrolü tek bir cam bölmenin arkasında birleştirerek hibrit bulut altyapısına fayda sağlar. Bu, yöneticilere tüm dağıtılmış ağı kolayca düzenleme, optimize etme ve güvence altına alma yeteneği verir.

3. Otomasyon

Otomasyon, insan hatası riskini azaltırken iş akışlarını hızlandırabildiği için dijital dönüşümde önemli bir rol oynar. Örneğin, yeni altyapıyı devreye almak için otomasyonu kullanmak, yöneticilerin tutarlı yapılandırmalar sağlarken kısa sürede birçok kaynağı sağlayabileceği anlamına gelir.

Otomasyon aynı zamanda hem yanlış yapılandırma oranını azaltarak hem de tüm altyapıya mümkün olan en kısa sürede yama yapılmasını sağlayarak güvenliği artırır. Düzeltme eki uygulanmamış altyapı sizi bilgisayar korsanlarına ve fidye yazılımlarına karşı savunmasız bırakır, ancak pek çok farklı yerde çok sayıda satıcı çözümü için güncellemeleri takip etmek zor olabilir. Otomasyon, yamaların kullanıma sunulur sunulmaz hibrit bulut altyapı çözümlerine aktarılmasını sağlayarak yardımcı olabilir.

Satıcıdan bağımsız platformlar, SD-WAN ve otomasyon, işletmelerin dijital dönüşüm yolculuklarında hibrit bulutu daha etkin bir şekilde kullanmalarına yardımcı olan temel araçlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
zero trust

Zero Trust Güvenlik Modeli Nedir? Avantajları Nelerdir?

Sonraki Yazı

Bulut Bilişim Hizmet Modelleri Nedir?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.