VDI (Virtual Desktop Infrastructure) Nedir?

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, başlangıç aşamasındaki girişimlerin %70’i, hibrit veya tamamen uzaktan çalışanlardan oluşan işletmelerden oluşuyor. Bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki yöneticiler, dijital çalışma ortamlarını güvenli hale getirmenin yollarını arıyor. 

Peki işletmeler bunu nasıl başarabilir?

VDI (Virtual Desktop Infrastructure) çözümünün tam olarak devreye girdiği yer burasıdır. 

Sanal Masaüstü Altyapısı – Pazar Eğilimleri

Sanal masaüstü altyapısının (VDI) ilk yıllarında, endüstri uzmanları VDI’ın masaüstü yönetimini ve dağıtımını hızla devralmasını bekliyordu. Aslında, 2006’dan beri VDI, Microsoft Terminal Services tarafından kullanılan sunucu tabanlı bilgi işlem modeline bir alternatif olarak görülüyordu. Ancak, bu teknolojiyle ilgili maliyet ve karmaşıklıklar nedeniyle VDI’nın benimsenmesi beklendiği gibi büyümedi.

Bununla birlikte, son yıllarda VDI pazarında istikrarlı bir büyüme oldu. Analist firması Technavio’ya göre, VDI pazarı 2017’den 2021’e kadar %11’lik bir büyüme gösterdi. Bu rakam, dünya çapında kurumsal BT kaynaklarını dönüştürmeye devam ederken VDI için güçlü bir büyümeye de işaret etmektedir.

VDI (Virtual Desktop Infrastructure) Nedir?

Virtual Desktop Infrastructure, kullanıcıların herhangi bir cihazdan şirket uygulamalarına, dosyalarına ve hizmetlerine güvenli bir şekilde erişmesini sağlar. VDI, merkezi bir sunucuda bir masaüstü işletim sistemi barındırarak bunu mümkün kılar.

Dijital çalışma alanı, çalışanların çeşitli konum ve cihazlardan şirket uygulamalarına erişmesini gerektirir. Bu noktada VDI güvenli ve kullanışlı bir çözümdür. Kullanıcılar, cihazlarındaki bir portal aracılığıyla VDI’ye erişebilir ve geleneksel bir iş istasyonunun tanıdık görünümüne ve hissine girebilir.

Kullanıcılar, işlerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları uygulamalara erişebilir. İşleri bittiğinde, VDI’dan çıkar ve normal cihazlarına dönerler. 

Virtual Desktop Infrastructure Nasıl Çalışır?

Virtual Desktop Infrastructure, başka bir masaüstü sanallaştırma tekniğidir ve temel olarak masaüstü sanallaştırmanın bulut bilgi işlemle buluştuğu yerdir. Bir sanal masaüstü altyapı ortamı, masaüstü ortamlarını merkezi bir sunucu veya veri merkezindeki sanal makinelerde barındırır. Son kullanıcılar daha sonra bu sanal makinelere internet bağlantısı olan hemen hemen her cihazdan ihtiyaç duyduklarında ve istedikleri zaman uzaktan erişebilir.

Bu uzak masaüstü ortamları, işletim sistemi, altyapı ve arayüz de dahil olmak üzere tam olarak geleneksel bir masaüstü gibidir ve son kullanıcılar sanal makineyi kendi cihazlarında yerel olarak çalışıyormuş gibi yönetebilir.

Virtual Desktop Infrastructure, bir son kullanıcıya sanal masaüstleri sunmak için aşağıdakileri içerebilen farklı bileşenlerden yararlanır:

1. Hipervizör

Hipervizör, bir veri merkezindeki uzak sunucuları, son kullanıcıların sanal masaüstlerine ve uygulamalara erişebileceği VM’lere bölen bir yazılımdır. 

2. Bağlantı Aracısı

Bu yazılım, temelde bir kişinin mevcut sanal masaüstlerine bağlanmak için kullandığı portaldır ve birden çok ana bilgisayarda farklı masaüstü havuzlarını çalıştırırken kullanışlıdır. Oturum açarken, bir kullanıcı uygun sanal masaüstleri havuzuna yönlendirilir.

3. Yük Dengeleyici

Bu yazılım, iş yüklerinin birden çok ana bilgisayar veya sunucu arasında eşit olarak dağıtılmasını sağlamak için kullanılır. Bazen bağlantı aracısı bir yük dengeleyici görevi görür. Bu önemlidir, çünkü bir ana bilgisayarın veya sunucunun aşırı yüklenmesini ve diğerlerinin boşta kalmasını önler.

4. İstemci Uygulaması

Her son kullanıcı veya uç nokta cihazı, istemci yazılımı kullanarak Sanal Masaüstü Altyapısına bağlanır. Bu yazılım, Remote Desktop Protocol (RDP), Independent Computing Architecture (ICA), PC over Internet Protocol (PCoIP) ve diğerleri dahil olmak üzere herhangi bir sayıda uzak bağlantı protokolünü kullanabilir.

Kalıcı veya Kalıcı Olmayan VDI

Kalıcı VDI (Persistent VDI), bir kullanıcıya ilk kez oturum açtığında tek bir sanal masaüstü atar. Bu kişi, VDI’ya her eriştiğinde aynı sanal masaüstüne atanır. Yapılan tüm değişiklikler bir sonraki kullanımları için sanal işletim sisteminde kalır.

Kalıcı VDI, kullanıcıların uygulamalarını, ayarlarını ve iş akışlarını kişiselleştirmelerine olanak tanır. Kullanıcıların özelleştirmeden yararlandığı yüksek tempolu dijital ortamlar için en iyi seçenektir.

Diğer bir avantaj ise, kullanıcıların kalıcı VDI ile kaldıkları yerden devam edebilmeleridir. Bu seçenek, fiziksel bir masaüstüyle etkileşime en yakın olandır.

Kalıcı Olmayan VDI (Non-Persistent VDI), kullanıcıları aynı sanal masaüstüne veya rastgele bir seçime atar. Yapılan tüm değişiklikler her kullanımda geri alınır.

Kalıcı olmayan VDI, kullanıcılar için özelleştirilebilirlik seçeneklerini sıfıra düşürür. Ancak BT yöneticileri, yönetimi daha basit olan bir veri merkezinden faydalanır. Uyumluluk izleme, özelleştirme olmadan da daha kolaydır.

Tek seferlik erişim gerekiyorsa, gidilecek yol kalıcı olmayan VDI’dır. Bu sayede çalışmalarını kaydetmeye ihtiyaç duymayan kullanıcılar, kolaylaştırılmış bir çalışma ortamına sahip olacaktır.

VDI’yı Kimler Kullanır?

Artan sayıda işletmeye fayda sağlayan VDI’lar, ürün veya hizmetinizin niteliğini karşılamak için farklı şekillerde kullanılabilir. Tüm işletmeler sanal altyapıdan yararlanabilir, fakat dijital bir ortama geçişle birlikte aşağıdaki grupların VDI’lardan yararlanma olasılığı daha yüksektir:

  • Uzak ve hibrit çalışanlar
  • Bilgi noktası/görev çalışanları
  • Satış ve pazarlama departmanları
  • Tıp uzmanları
  • Eğitimciler

Neden Sanal Masaüstü Altyapısı Kullanmalısınız?

Sanal Masaüstü Altyapısı şu anda hala karmaşık bir teknolojidir, ancak bir işletmenin gereken tüm destekleyici altyapıya sahip olduğu varsayıldığında, kullanıcılar bir VDI çözümüne erişmek ve üzerinde çalışıyormuş gibi verileri, uygulamaları ve işletim sistemini yönetmek için seçtikleri uç nokta cihazını kullanabilir. 

İhtiyaç duydukları her şeye neredeyse seçtikleri herhangi bir cihazdan güvenli bir şekilde erişebilmeleri, uzaktan çalışanların görevlerini tamamlamak için belirli bir donanıma ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir. Güvenli uzaktan erişim ve çoklu oturum açma (SSO) teknolojisinden yararlanarak, modern iş akışlarının ayrılmaz bir parçası olan sürekli genişleyen mobil, web ve sanal uygulama yelpazesinin yanı sıra sanal masaüstlerini çalıştırmak ve yönetmek mümkündür.

Bunun anlamı, VDI’ların aynı anda üstün bir çalışma ortamı sağlarken siber güvenlikten ödün vermemesidir.

Bulutistan VDI hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

VDI’nın Avantajları

Aşağıdaki listede VDI’ın önemli avantajlarından bazılarını bulabilirsiniz:

1. Kullanıcının verilere her yerden erişimi vardır

Nerede çalışıyor olursanız olun, sanal masaüstünüz aracılığıyla tüm verilerinize istediğiniz yerden erişebilirsiniz. Böylece evinizde ya da bir kafede çalışırken, kurumunuzun verileri için güvenli bir çerçevede çalışabilirsiniz.

2. BYOD

VDI altyapınıza erişim, belirli bir uç noktaya bağlı değildir. Sonuç olarak, size en uygun cihazı (mobil, PC, ince istemci…) kullanma ve hangi cihazı kullanırsanız kullanın aynı kullanıcı deneyimi ile tüm verilerinize erişme esnekliği kazanmanızı sağlar.

3. Altyapınızı uzaktan kontrol edin

Yerel masaüstlerinde, yapılandırmaları güncellemek/sorun gidermek/yönetmek vb. için her cihazı fiziksel olarak yönetmeniz gerekir. Sanallaşarak, tüm cihazları herhangi bir yerden uzaktan yönetebilirsiniz.

4. VDI oldukça güvenlidir/hacklenmesi zordur

Bir VDI ortamında ekranınızda görüntülenen masaüstü salt okunurdur ve son kullanıcının herhangi bir uygulama yükleme/güncelleme veya herhangi bir yapılandırmayı değiştirme yeteneği yoktur. Bu nedenle, standart senaryolarda, yöneticinin her şey üzerinde (yeni uygulamalar yüklemek, yamaları güncellemek vb.) özel denetimi vardır.

5. Optimize edilmiş ve öngörülebilir yönetim maliyetleri

İş gücü, enerji ve zaman söz konusu olduğunda VDI maliyet tasarrufu sağlar. Merkezi olduğu için işletmeler, birden çok bireysel kullanıcı lisansına sahip olmanın getirdiği devasa maliyeti azaltabilir. VDI iş istasyonları, 4 yıllık kullanım ömrüne sahip geleneksel masaüstü bilgisayarlara göre 6 yıllık ortalama ömürle daha uzun bir ömre sahiptir, dolayısıyla donanım satın alma maliyetlerinden de tasarruf sağlar.

Ayrıca VDI iş istasyonları, daha yüksek ısı üreten ve makineyi çalıştırmak için önemli miktarda elektrik tüketen geleneksel masaüstü bilgisayarlara kıyasla çok fazla enerji tüketmez.

6. Ölçeklenebilir

VDI ile BT ekibi, gerekli yapılandırmalarla yeni sanal masaüstlerini dakikalar içinde devreye alabilir. Yöneticiler ayrıca kullanıcı gruplarını yönetebilir ve birkaç dakika içinde bir resim veya yama uygulayabilir.

7. Gelişmiş felaket kurtarma

Verileriniz güvenli bir merkezi yerde depolandığında, felaket kurtarma daha kolay ve daha hızlı hale gelir. Ayrıca çok kiracılı ve otomatik veri yedeklemelerini çok daha kolay uygulayabilirsiniz.

8. Basitleştirilmiş BT yönetimi

Her şey tek bir merkezi konumda yapılabildiğinden, VDI’nin önemli avantajlarından biri merkezi yönetimdir. Örneğin yeni bir uygulama güncellemesi çıkarsa, bu güncelleme yüzlerce hatta binlerce uç noktaya kurulmak yerine merkezi masaüstüne eklenebilir.

Değişikliklerin yüklenmesi gerektiğinde cihazlarından vazgeçmek zorunda kalmadıkları için bu, son kullanıcılar için oldukça avantajlıdır. Sorunları merkezi konumdan çözmek için işler uzaktan yapılabilir, böylece işleri kesintiye uğramaz.

Ayrıca, BT yöneticileri temel görüntüyü sanal makinelerine kolayca yerleştirebildiğinden, kurulum yeni kullanıcılar için kolaydır. Ayrıca basit bir tıklama ile kullanıcı ekleyebilir veya kaldırabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

9. Güvenlik

Herhangi bir işletme için veri güvenliği her zaman bir endişe kaynağıdır. VDI güvenlik özellikleriyle donatıldığından ve verileriniz tek bir merkezi noktada bulunduğundan, virüs, makine arızası veya kritik verilere yetkisiz erişim olasılığı ortadan kalkar.

Ancak VDI bir güvenlik çözümü değildir. Bu yüzden hassas bilgileri VDI içinde saklamamanız gerekir. BYOD’yi destekleyen işletmeler için özellikle BYOD makinelerinde temel güvenlik önlemleri kurulu değilse, bilgisayar korsanları son kullanıcının cihazının kontrolünü ele geçirdiğinde kaynaklara kolayca sızılabilir.

VDI’nın Dezavantajları

Aşağıdaki listede VDI’ın önemli dezavantajlarından bazılarını bulabilirsiniz:

1. Altyapıyı yönetmek için yetenekli kişiler gerektirir

Böylesine karmaşık bir ortamı uygulamak ve sürdürmek için becerilere sahip, eğitimli ve deneyimli insanlara ihtiyacınız olacaktır. 

2. Yüksek dağıtım maliyetleri

Dağıtım maliyetleri hem teknolojiler hem de insan kaynakları açısından yüksektir. Birkaç ay süren bir VDI projesi, hem BT ekibi hem de kullanıcılar için ciddi değişiklikler anlamına gelir. Ancak uzun vadede kullanım maliyetlerini de göz önünde bulundurmanız ve bunu merkezi olmayan bir masaüstü altyapısının kullanım maliyetleriyle karşılaştırmanız gerekir.

3. Tamamen bir internet bağlantısına bağlıdır

VDI’ye erişim tamamen ağa bağlıdır. Erişmek veya iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamak için kullanıcının iyi ve istikrarlı bir internet bağlantısına sahip olması gerekir.

4. Bazı çevre birimleri için sürücü kararsızlığı

Tüm masaüstü altyapısının merkezileştirilmesi, uç noktalar ile yazıcılar veya tarayıcılar gibi bazı belirli çevre birimleri arasında akış sorunları yaratabilir. Bu nedenle, VDI kullanıcıları, yazdırma veya tarama cihazlarının sürücü kararsızlığı nedeniyle genellikle yazdırma veya tarama sorunları yaşar.

5. Gecikme

Grafik veya video konferans araçları gibi yoğun kaynak kullanan uygulamaları çalıştırmak, kullanıcı deneyimini etkileyen gecikmelere neden olabilir.

6. Uç nokta güvenlik endişeleri

Bir VDI altyapısı olması durumunda veri merkezinde depolanan verilerin hacklenmesi nadir olsa da, mümkündür. Ancak merkezi olarak güçlendirilmiş veri güvenliğine rağmen yerel iş istasyonu siber saldırıların hedefi olabilir. Hafif istemci iş istasyonu, yerel iş istasyonu üzerinden veri erişimini güvence altına almak için dikkate alınması gereken bir seçenek olabilir.

VDI için Kullanım Durumları Nelerdir?

Aşağıda VDI’ın popüler kullanım durumlarından bazılarını bulabilirsiniz:

1. Uzaktan Çalışma

VDI için en popüler kullanım durumu, dağıtılmış bir iş gücü içindir. Şu anda, şimdiye kadar olduğundan çok daha fazla uzaktan çalışan vardır. VDI kullanmak, uzak bir iş gücü için güvenliği, donanımı ve erişimi basitleştirir.

2. Çağrı Merkezleri

Çağrı merkezi işin doğası gereği genellikle kullanıcıların aynı masaüstünü başka bir vardiyadaki kullanıcılarla paylaşmasını gerektirir. VDI kullanarak, bir çağrı merkezi çalışanının yalnızca iş istasyonunda oturum açması yeterlidir. Bu sayede kendisine atanan sanal masaüstüne yönlendirilir. Vardiyalarının sonunda oturumu kapatırlar ve makine bir sonraki kullanıcı için hazır olur.

3. Sağlık Kuruluşları

Sağlıkta güvenlik çok önemlidir. HIPAA düzenlemeleri, hasta verilerinin işlenmesi söz konusu olduğunda katı politikalar ve bu politikalardan herhangi birinin çiğnenmesi durumunda katı cezalar belirler. VDI ile tüm hasta belgeleri, VDI ortamında merkezi ve güvenli bir şekilde işlenebilir ve sağlık çalışanlarının kullandıkları herhangi bir cihazdan yalnızca gereken belgelere erişmesine olanak tanır.

4. Mühendislik ve Tasarım Şirketleri

Mühendislik ve tasarım şirketleri, çok fazla işlem gücü ve karmaşık grafikler kullanan yazılımlara ihtiyaç duyar. Geçmişte bu, birinci sınıf donanıma büyük bir ön yatırım gerektiriyordu, ancak VDI ile bu iş artık fiziksel masaüstleri yerine sanal masaüstlerinde gerçekleştirilebilir ve maliyetten tasarruf sağlar.

VDI ve Desktop Virtualization (Masaüstü Sanallaştırma) Farkı

VDI, bir kullanıcının merkezi bir sunucuda barındırılan bir ortamda oturum açmasını sağlar. Masaüstü sanallaştırma ise, bir kullanıcının belirli bir bilgisayara erişmesi anlamına gelir.

VDI, bir masaüstü sanallaştırma türüdür. Ancak VDI ile kullanıcılar bir sunucuda merkezi kaynaklı yazılımda oturum açarak yeni kullanıcıların özel bir masaüstü makinesi olmadan kaynaklara erişmesini sağlar. Bu, özellikle bir ofis ortamında asla fiziksel olarak çalışmayan çalışanlar için genel giderleri ve bakımı azaltır.

Bir VDI’yı Nasıl Uygularsınız?

Bir VDI uygularken dikkate alınması gereken birkaç en iyi uygulama aşağıdaki şekildedir:

  • Ağınızın hazır olduğundan emin olun. Sanal masaüstlerinin performansı, ağın performansına bağlıdır. Daha iyi performans, daha iyi bir kullanıcı deneyimi ile sonuçlanacaktır.
  • Başlamadan önce bir VDI için ihtiyaç duyacağınız kaynaklar hakkında iyi bir fikir edinmek en iyisidir. Bu noktada izleme eklemek, kullanım arttığında kaynakların ölçeklenebilmesini sağlar.
  • Kullanıcılarınızın neye ihtiyacı olduğunu bilin. Geliştiriciler farklı bir tür masaüstüne ihtiyaç duyar, veri girişi yapanlar başka bir türe ve grafik tasarımcılar da bir başka türe ihtiyaç duyar.
  • İhtiyacınız olan tüm masaüstü görüntülerine sahip olduğunuzdan emin olun.
  • VDI’da bir test çalıştırması yapın. Yeni sistemi bir kerede başlatmayın. Yeni teknolojiyi tüm şirkete yaymadan önce tüm karışıklıkları çözmek için test edin.

VDI Küçük İşletmeler İçin Doğru Çözüm mü?

İşletmeler, üretkenliklerini artıracak verimli bir teknoloji çözümüne sahip olmayı hedefler. Her birinin farklı operasyonel ihtiyaçları vardır; ancak VDI’nin sağladığı merkezi kontrolden yararlanılabilir. Ayrıca, yönetim ve destek maliyetlerinden tasarruf etmek istiyorsanız, VDI doğru seçim olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Hizmet olarak Felaket Kurtarma (Disaster Recovery as a Service) Nedir?

Sonraki Yazı

Hypervisor Nedir?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.