API (Application Programming Interface) Nedir? Yazılım Geliştirmede API Kullanımı ve Popüler API Uygulamaları

API olarak da bilinen bir Application Programming Interface, yazılımın diğer yazılımlarla iletişim kurmasını sağlayan bir dizi programlama talimatıdır.

Veri almak veya belirli eylemleri tetiklemek gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Ayrıca işletmeler, hizmetlerine ve ürünlerine harici uygulamalardan erişim sağlamak için API’leri yaygın olarak kullanır.

Peki API tam olarak nedir?

API (Application Programming Interface) Nedir?

Application Programming Interface – Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelen API terimi, farklı uygulamalar arasında veri iletişimini ve paylaşımını sağlayan bir bilgi işlem arayüzüdür. Tüm deneyimi sorunsuz hale getirerek birden fazla yazılımın bir bütün olarak birlikte çalışmasını sağlamak için yaygın olarak kullanılır. API’ler, işletmelerin iş operasyonlarını düzene sokmak için yenilikçi çözümler bulmasını mümkün kılar.

API için yaygın kullanımlar aşağıdaki şekildedir:

  • Mevcut e-posta veya sosyal medya kimlik bilgilerini kullanan uygulamalarda oturum açmaya izin verme
  • Ödeme işlemcilerini kullanarak e-ticaret işlemleri için ödeme yapma
  • Bir cihazda veya masaüstünde hava durumu, son dakika haberleri veya borsa trendleri gibi verileri veya bilgileri görüntüleme
  • Bir şirketten son kullanıcılara yazılım güncellemelerini dağıtmak
  • Kullanıcılara yön vermesi için kullanıcı konum verilerinin sağlanması

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

API Mimarisi

Bir uygulama hizmet sağlayıcısı 3 ana bölümden oluşur:

Müşteri: Talebi kim yapar

Sunucu: İsteği yanıtlayan cihaz

Aracı: Sunucuya istek gönderen ve sunucudan yanıt alan uygulama veya cihaz.

Mimarileri Türleri

RESTful

Bu muhtemelen en yaygın türdür ve HTML, XML ve JSON gibi standart web protokollerini kullanır. Kullanımı kolaydır ve başlamanıza yardımcı olacak çok sayıda kitaplık mevcuttur.

SOAP

SOAP, Simple Object Access Protocol’ü (SOAP) kullanır ve uygulamaların XML mesajları kullanarak iletişim kurmasını sağlar. RESTful kadar yaygın değildir, ancak daha fazla özellik ve işlevsellik sunar.

RPC

RPC, Remote Procedure Call anlamına gelir ve uzak sunuculardaki işlevleri çağırmanıza izin veren bir türdür. Bu, internet üzerinden erişilemeyen eski sistemler veya hizmetlerle entegrasyon için faydalı olabilir.

En Yaygın API Komutları Nelerdir?

Çoğu API kullanıcısı, sunucunun temel işlevleri gerçekleştirmesini ister. Dört ana API isteği türü aşağıdakileri içerir:

GET: Verileri almak için

PUT: Mevcut verileri güncellemek için

DELETE: Mevcut verileri silmek için

POST: Yeni veri oluşturmak da dahil olmak üzere diğer her şeyi yapmak için

Web API’leri, sunucu ve istemci arasındaki iletişim için bir yapı sağlayan bu istek mesajlarını iletmek için genellikle HTTP kullanır. İstek mesajları genellikle URL olarak yazılırken, yanıt mesajları genellikle JavaScript Object Notation (JSON) dosyaları biçimini alır. Bunun nedeni, JSON’un API verilerini bizim için okuması ve kullanması kolay bir şekilde sunmasıdır.

API Türleri Nelerdir?

İşletmelerin kullanabileceği veya oluşturabileceği üç tür API vardır.

Özel/Dahili API’ler (Private/Internal APIs)

Özel API’ler yalnızca bir işletme içinde dahili olarak kullanılabilir. İşletme için çalışan geliştiriciler bu API’leri kullanabilirken, üçüncü taraf geliştiriciler kullanamaz. Bu API’ler, herkesin erişebileceği yazılım geliştirme kitlerinde belgelenmediğinden, genellikle diğerleri tarafından tamamen bilinmez. Çoğu analist, neredeyse tüm API’lerin özel veya dahili olduğuna inanır.

Partner API’ler

Partner API’ler, işletmelerin iş ortaklarıyla harici olarak paylaşılır. Bunlar genellikle derin entegrasyonlar oluşturmak, hassas bilgileri veya işlevleri paylaşmak veya her organizasyonun bireysel olarak yapamadığı şeyleri başarmak için kullanılır. Örneğin, trafik uygulaması Waze, yerel devlet kurumları ve diğer ortaklarla yolların kapanması, kazalar ve trafiği etkileyen diğer faktörler hakkında veri alışverişinde bulunmak için API’leri kullanır.

Partner API’leri, özel API’lerden daha açık ve kullanılabilir olsa da, erişim ve belgeler üzerinde muhtemelen daha sıkı kontrollere sahiptir. İlgili kuruluşlardan biriyle çalışmadığınız sürece, API’nin var olduğunu veya nasıl erişim talep edeceğinizi bile bilemezsiniz.

Genel/Açık API’ler (Public/Open APIs)

Facebook ve Google’ın sosyal oturum açma çözümleri için kullanılanlar gibi herkese açık API’ler, üçüncü taraf geliştiricilerin kullanımına açıktır. Bu API’lere erişim, sağlayıcının web sitesine kaydolmak, bir başvuru ve onay sürecini tamamlamak ve hatta bir abonelik ücreti ödemek kadar basit olabilir. Sağlayıcılar arasında değişir, amacınıza ve faaliyet hacminize bağlı olabilir.

Özel, partner ve genel API’lerin her biri bir işletmenin kaynaklarına erişim sağlar; ancak bu erişimi nasıl ve kime açtıkları hedef kullanıcılarına ve amaçlanan entegrasyonlara bağlıdır.

API Protokol Türleri

Birkaç farklı protokol kullanırlar, ancak en yaygın olanları HTML, XML ve JSON’dur. Sistemler arasında değiş tokuş yapıldığında verilerin nasıl biçimlendirileceğini tanımlamak için kullanılır.

HTML

HTML, web tabanlı API’ler için kullanılır ve mesajlarınıza resim, video ve diğer içerik türlerini yerleştirmenize olanak tanır. Kullanımı kolaydır, ancak bir web sayfasına ekleyebileceklerinizle sınırlı olduğunuz için kısıtlayıcı olabilir.

XML

XML, HTML’den daha çok yönlüdür ve özel etiketler ve nitelikler oluşturur. Bu, onu SOAP API’leri için popüler bir seçim haline getirir, ancak kullanımı daha karmaşık olabilir.

JSON

JSON, XML’e hafif bir alternatiftir ve okuması ve yazması kolaydır. Hızlı ve verimli olduğu için RESTful API’leri ile ünlüdür.

API Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

API’leri ister prosedürleri standartlaştırmak için ister başka bir işletmenin kaynaklarından yeni özellikler oluşturmak için kullanın, işletmenize birkaç önemli avantaj sağlar.

1. Pazara sunma hızında artış

API’leri kullanmak, iş gücünüze uygulamaların nasıl etkileşime girdiğine ilişkin tek tip bir protokol seti sağlar. Bu, çalışma şeklinizi düzene koymanıza yardımcı olarak özellikleri ve işlevleri kolayca test etmenize ve değer desteklerinizi daha verimli bir şekilde doğrulamanıza olanak tanır. Ayrıca API’ler, şirket genelinde veri ve yetenek alışverişi için tutarlı yöntemler oluşturur ve sonuç olarak şeffaflığı artırır.

2. Güçlü yönlerinize daha fazla odaklanın

Yazılım bileşenlerini API’ler aracılığıyla yeniden kullanarak, geliştiricilerin daha önce yapılmış işleri tekrar etmesi gerekmez. Bunun yerine, şirketinizin benzersiz teklifleriyle uyumlu ve kullanıcılara daha fazla değer sağlayan yeni araçlar ve özellikler oluşturmaya odaklanabilirler.

3. Karmaşıklığı dışarıdan temin etme özgürlüğü

Geliştiricileriniz her konuda uzman olamaz. API, ekibinizin bir başkasının uzmanlığını kullanmasını ve şirketinizin kendi sistemlerine odaklanmasını sağlar.

4. Daha iyi kullanıcı deneyimleri

Geliştirme ekibiniz birinci sınıf olabilir, ancak müşterilerin istediği her özelliği önceden tahmin edemez veya sıfırdan oluşturamazlar. Harici API’leri kullanarak uygulamanızın veya ürününüzün performansını optimize edebilir ve yapabileceklerini genişletebilirsiniz. Böylece düşük maliyetle birinci sınıf kullanıcı deneyimleri yaratabilirsiniz.

5. Azaltılmış maliyetler

Geliştiricilerin kodu ve işlevselliği birden çok uygulamada yeniden kullanmasını sağlayarak zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

6. Artan görünürlük ve trafik

Web siteniz veya uygulamanız için trafiği ve görünürlüğü artırarak verilerinizi ve işlevselliğinizi daha geniş bir kitleyle paylaşmanıza olanak tanır.

7. Eksiksiz bütünleşme

Diğer uygulamave hizmetlerle entegrasyonu kolaylaştırır, zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

8. Verimliliği artırmak

Birden fazla menü veya ekranda gezinmeden verilere ve işlevlere erişmenizi sağlar. Bu, geliştirme sürecini hızlandırabilir ve uygulamanızı veya web sitenizi daha kullanıcı dostu hale getirebilir.

9. Daha kolay bakım

Back-end’de gereken iş miktarını azaltarak bakım ve güncellemeleri daha zahmetsiz ve daha az zaman alıcı hale getirir.

Hangi API’leri Kullanmalıyım?

API’leri kullanmanın değeri oldukça nettir, ancak daha zor olan görev, işletmeniz için doğru olanları seçmektir. Bu yüzden seçeneklerinizi değerlendirirken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

Özellik alaka düzeyi

Her şeyden önce, tam olarak hangi özelliklere ihtiyacınız olduğunu bilin. Benzer API’ler farklı özellikler ve destek sağlayabilir, bu nedenle olası her seçeneğe bakın ve tüm gereksinimlerin karşıladığından emin olun.

Belgeler ve arayüz

Kapsamlı açıklamalar ve faydalı örnekler içeren destek belgeleri bir zorunluluktur. Bu yüzden belgeleri incelerken, açık ve tutarlı olup olmadığına dikkat edin.

Kullanım sınırlamaları

Pek çok API, özellikle halka açık verilere sahip olanlar için sınırlamalar kullanır. Bu genellikle API müşterilerinin kötüye kullanımını önlemek veya abonelik yükseltmelerini teşvik etmek içindir. API kullanımınızı yönetmenin ek yükü olmadan yaşamayı tercih ediyorsanız, herhangi bir rakibin daha yüksek veya var olmayan limitler sunup sunmadığına bakın.

Kabul edilebilir kullanım politikası (AUP)

Fikrinizin ve kullanım senaryonuzun seçtiğiniz API tarafından desteklendiğinden ve buna izin verildiğinden emin olun. Genel olarak, yerel yasalarınızı takip edin ve ürününüzün piyasaya sürülebileceğini ve büyüyebileceğini doğrulamak için her bir AUP’yi inceleyin.

Dil desteği

İdeal olarak sağlayıcı, kullandığınız kod dilinde API programlama desteği verecektir. Alternatif desteklenen bir dile geçmek, geliştirme söz konusu olduğunda size çok fazla zaman kazandıracaktır.

Topluluk

Bazen işler planlandığı gibi gitmez. Bu noktada aktif, yardımsever bir topluluk, ihtiyacınız olan desteği alabilmenizi sağlar. Bu yüzden API sağlayıcısının sorguları yanıtlama konusundaki itibarını incelemeniz gerekir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Neden Bir API Oluşturmalıyım?

Bir API oluşturmak ve onu harici olarak paylaşmak birkaç nedenden dolayı iyi bir fikirdir. İlk olarak binlerce şirket API’lerinden para kazanarak onları önemli bir gelir akışlarına dönüştürmüştür. MuleSoft’un 2020 Connectivity Benchmark Raporu’nda, BT liderleri, şirket gelirlerinin ortalama %31’inin API’lerden geldiğini bildirdi, bu nedenle halka açılmaktan finansal olarak kazanılacak çok şey var.

Dahası, bir API paylaşarak API kodunuza ve verilerinize güvenen bir kullanıcı ağı oluşturursunuz. Bu, kullanıcıları platformunuzun diğer bölümlerini benimsemeye, müşteri tabanınızı genişletmeye ve sadakati artırmaya teşvik eder.

API Örnekleri

Aşağıda en yaygın kullanılan API örneklerinden bazılarını bulabilirsiniz:

1. Coğrafi Konum API’leri

Kesin konumlarınızı bilmek isteyen bir web sitesi veya uygulamayla her karşılaştığınızda, bir API ile etkileşime girersiniz. API’ye erişim izni verirseniz, nerede olduğunuzu belirlemek için küresel konumlandırma sistemine (GPS) veya Wi-Fi ağlarına erişir.

2. Giriş (Login) API’leri

Birçok web sitesi, insanların Google, Facebook, Twitter veya diğer siteler için mevcut kimlik bilgilerini kullanmasına izin vererek oturum açma sürecini kolaylaştırır. Bu senaryolarda, seçtiğiniz platformda hesap kimlik bilgilerinizi doğrulayan bir API ile etkileşimde bulunursunuz.

3. Ödeme API’leri

Satıcıların, alıcılardan ödeme ayrıntılarını toplaması gerekir ve bu, birbiriyle konuşan birkaç sistemi içerir. Çevrimiçi alışveriş yapıyorsanız, hesabınızı onaylamak ve işlemi finanse etmek için PayPal’ı seçebilir ve bir API aracılığıyla etkileşimde bulunabilirsiniz. Ayrıca ticaret yapanların kredi ve banka kartlarını, banka transferlerini, kripto para birimini ve daha fazlasını kabul etmesine izin veren API’ler de mevcuttur.

Özetle diyebiliriz ki, API’ler, geliştiricilerin mevcut uygulamalar aracılığıyla halihazırda mevcut olana dayalı olarak yeni hizmetler ile etkileşime girmesine ve yeni hizmetler oluşturmasına olanak tanır.

Umarız yazımız, API’lerin iş çabalarınızda size nasıl yardımcı olabileceği hakkında bir fikir vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Hosting Nedir? Hosting vs Cloud Arasındaki Farklar 

Sonraki Yazı

Cloud Monitoring Nedir, Ne İşe Yarar? Buluttaki Performansınızı Gerçek Zamanlı İzleyin

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.