Bulut Sunucu vs. Lokal Sunucu Arasındaki Farklar – Verileriniz Hangisinde Daha Güvenli?

İşletmeniz için en iyi sunucunun hangisi olduğuna karar vermeniz gerektiğinde, dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. En popüler iki seçenek, lokal ve bulut sunucuyu içerir. Bu iki sunucu bilgi ve verileri depolamak, paylaşmak ve korumak için benzer temel işlevleri yerine getirirken; kullanıcı deneyimi, uygulama süresi ve maliyet açısından önemli farklılıklar sağlar.

İşletmeniz için local bir server artık yetersiz geliyorsa ve sunucunuzu değiştirmek veya yükseltmek istiyorsanız, bir bulut sunucuya geçmeyi düşünmek için iyi bir zaman olabilir. Ayrıca işletmeniz farklı konumlara veya ülkelere genişliyorsa, bulut teknolojisini baştan benimsemek lokal sunucudan daha iyi bir başlangıç olabilir.

Peki local sunucu ve bulut sunucu nedir?

Local Sunucu Nedir?

Sunucular, belirli görevlere hizmet etmeye adanmış bilgi işlem donanımı birimleridir. Genellikle bu ekipman, büyük hacimli verileri 7/24 yönetmek ve işlemekle görevlendirilir.

Local sunucu yani yerel sunucular, bir şirket tarafından satın alınan, şirkete yerleştirilen ve yalnızca kendi şirketinin verilerini yönetmek isteyen işletmeler tarafından kullanılan sunuculardır. Local server, verileri sunucuda kayıtlı olan şirket tarafından sadece satın alınmakla kalmaz, aynı zamanda sunucunun bakımının da işletme tarafından üstlenilmesi gerekir. Lokal sunuculara ayrıca kurum içi sunucular, şirket içi sunucu vb. denir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Bulut Tabanlı Sunucu Nedir?

Cloud server’da yani bulut sunucuda, işletmeler fiziksel bir sunucu donanımı yerine sunucu alanı satın alır. Bu sunucular, lokal bir sunucunun aksine tedarikçi tarafından korunur. Bulut servis sağlayıcının devasa sunucuları vardır ve sunucu alanını, alan gereksinimlerine göre farklı işletmelere kiralar.

Lokal Sunucunun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Aşağıda lokal sunucunun avantajlarını ve dezavantajlarını bulabilirsiniz:

Local Sunucunun Avantajları

1. Daha iyi kontrol

Kurum içi bir sunucu kullanıldığında, herhangi bir sorun olması durumunda dahili ekip sorunu öncelikli olarak hızlı bir şekilde çözebilir ve çalışanların verimliliğinin etkilenmediğinden emin olabilir.

2. Kolay bakım

Lokal sunucular, çok uzun zamanlardan beri işletmeler tarafından kullanılır. Bu nedenle, bugün yerel sunucunun bakımını kolayca yönetebilecek çok sayıda yetenekli BT personeli vardır. BT personelinin kolay erişilebilirliği, lokal sunucu bakımını kolaylaştırır.

Local Sunucunun Dezavantajları

1. Daha yüksek maliyetler 

Sunucular elektrikle çalışır ve gün boyunca çalıştırılmaları gerektiğinden çok fazla elektrik tüketir. Ayrıca sunucularla ilgilenecek ve bakımını yapacak uzman bir BT çalışanı veya ekibi olmalıdır. Elektrik maliyetleri ve BT ekip maliyetleri dışında, sunucular da çok fazla depolama alanı kaplayarak ofis alanını da işgal eder ve ofis maliyetlerini artırmaya neden olabilir. Örneklerden anlayacağınız gibi yerel sunucularla ilgili çok fazla maliyet vardır.

2. Daha az veri güvenliği

Bir bulut sunucusuyla karşılaştırıldığında, lokal sunucular daha az veri güvenliği sağlar. Bu, dahili BT ekibinin veriler için hangi veri güvenliği protokollerini belirlediklerine, çevrimiçi veri güvenliği tehditlerinin değişen eğilimlerine ve türlerine aşina olup olmadıklarına bağlıdır.

3. Daha yavaş uyarlanabilirlik

İşletmeler zaman zaman büyür ve küçülür. Local sunucular, bir işletme büyüdüğünde veya küçüldüğünde ihtiyaç duyulan esnekliğe sahip değildir. Bu, herhangi bir ölçekleme yapmak gerektiğinde bir işletme için kısıtlamalara ve karmaşık sorunlara neden olacaktır.

Bulut Sunucunun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Aşağıda bulut sunucunun avantajlarını ve dezavantajlarını bulabilirsiniz:

Bulut Sunucunun Avantajları

1. Deneyimli profesyoneller

Bulut sunucusu söz konusu olduğunda, bulut servis sağlayıcılar uzmandır ve acil bir durumda alınması gereken güvenlik ve protokoller konusunda günceldir. Uzmanlıkları o kadar iyidir ki, işletmeler veri güvenliği için bulut sağlayıcılara güvenebilir. Bulut sunucu sayesinde veri güvenliği sorumluluğu işletmeden bulut sağlayıcıya geçer.

2. Ek veri güvenliği

Bulut servis sağlayıcılar veri güvenliği konusunda uzmanlığa sahip olduklarından, değişen siber güvenlik standartlarının tamamen farkındadır ve bu nedenle veri güvenliğinin karmaşıklığı zaman zaman güncellenir. Lokal sunucularla karşılaştırıldığında iki seviyeli veri güvenliği sağlarlar.

3. Esneklik

Bulut sunucuları esnektir ve ihtiyaca göre kullanılabilir. Bulut gereksinimleri kolayca büyütülebilir veya küçültülebilir.

4. 7/24 veri erişimi

Veri erişilebilirliği, bir bulut sunucusu kullanmanın en büyük avantajıdır ve veriler 7/24 kullanıma sunulur. Veriler bulut sunucu sisteminde her zaman mevcut olduğundan, işletme çalışanları istedikleri zaman veriler üzerinde çalışabilir.

5. Daha düşük maliyetler

Bulut sunucu, tek seferlik kurulumu olan bir yatırımdır. Bakım, yedekleme, yazılım yükseltme ve diğer karmaşık görevler bulut sağlayıcı tarafından gerçekleştirilir. Bu, işletmenin veri sunucularına değil işine odaklanmasını sağlar. Sunucuları bulut sağlayıcılar yönettiği için maliyet daha düşüktür. Bulut sunucu kullanıldığında; dahili BT ekibi gerekmez, sunucuları çalıştırmak için elektrik maliyetleri tedarikçi tarafından karşılanır, güvenlik, yazılım ve sistemler tedarikçi tarafından ele alınır. Bulut sunucu ile işletmenin yapması gereken tek şey sağlayıcıya bir ücret ödemektir.

6. Özelleştirilmiş planlar

Bulut sunucularda, iş verileriniz için hangi hizmetleri, depolama alanını, yedekleme sistemlerini, veri güvenliği düzeylerini vb. kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz. Böylece plan, ihtiyacınıza göre özelleştirilebilir ve büyük şirketlerin daha büyük alan için ödediği parayı ödemek zorunda kalmazsınız.

7. Ofis alanından tasarruf 

Fiziksel sunucular ofiste yer kaplar. Ancak bulut sunucular söz konusu olduğunda, bu fiziksel sunucular bulut sağlayıcının veri merkezinde depolanır. Bu nedenle işletmeler için ofis alanından tasarruf sağlar.

Bulut Sunucunun Dezavantajları

1. Geçiş maliyetleri

Eski bir sistemden geçiş yapılırken zaman ve maliyetler dikkate alınmalıdır. Ancak geçiş maliyetleri kaçınılmazdır ve bir noktada mutlaka yapılması gerekir.

2. Başlangıç ​​maliyetleri

Başlangıçta maliyetler bunaltıcı görünebilir. Ancak uzun vadede, bulut sunucusunun dolaylı faydaları maliyetlerinden daha ağır basar.

3. İnternet gereksinimi

Hem sağlayıcı hem de kullanıcı tarafında, istikrarlı bir internet gerekir. Aksi takdirde, kullanıcı gerekli verileri alamayabilir.

İşletmeler verilerini nerede tutacaklarına karar vermeden önce tüm bu noktaları göz önünde bulundurmak zorundadır. Karar vermek çoğunlukla verilerin güvenliğine bağlıdır. Fidye yazılımı vb. virüsler, verilerinize o kadar zarar verebilir ki, bu, bir bulut sunucusuna geçerken harcayabileceğiniz miktarın üç katına mal olabilir. Bu yüzden her zaman verilerinizi güvende tutan seçenekleri aramanız gerekir. Veri güvenliği en büyük önceliğinizse, bir bulut sunucusu tam size göredir.

Bulut Sunucu vs Local Sunucu: Verileriniz Hangisinde Daha Güvenli?

Sunucu seçiminde dikkate alınması gereken bir diğer konu da güvenliktir. Hassas verileri çevrimiçi duruma getirmek cesur bir karar gibi görünse de; sistem arızaları, doğal afetler gibi öngörülemeyen durumlar veya bilgisayar korsanları tarafından çalınabilecek veriler nedeniyle lokal sunucular bulut sunucular kadar güvenilir değildir. Güvenlik açısından bulut, yerel sunuculara kıyasla ek güvenlik katmanlarına sahip çok daha esnek bir ortamdır.

Bulut sağlayıcıları (neredeyse) tüm güvenlik kusurlarının farkındadır, veri şifreleme ve güvenlik duvarları gibi yeni teknolojileri geliştirip uygulayarak sağladıkları korumayı sürekli olarak geliştirirler.

Kaynak güvenliğinde olduğu gibi, bilgi kurtarmada da yerel sunuculara göre daha etkili ve eksiksizdir, çünkü bilgiler çeşitli kopyalarda tutulur.

Bulut veri depolama sistemi, güvenlik açısından geleneksel olanları geride bırakmanın yanı sıra, oldukça ölçeklenebilir bir modeldir. Bulut sunucularının ölçeklenebilirlik şeması, geçmişte gördüğümüz diğer tüm altyapılardan daha üstündür.

Bulut Sunucu Lokal Sunucudan Daha Mı Ucuz?

Bulut sağlayıcılar, verilerinizi işlemek ve depolamak için sizden aylık ücret ve ek hizmetler için ödeme talep edebilecek olsa da, özellikle şirketiniz büyüyorsa, lokal sunuculara sahip olmanın maliyeti neredeyse aynı derecede yüksek olabilir.

Bu durum, lokal sunuculara yatırım yaptığınızda, bunun için büyük miktarda para yatırmanız gerektiğinde ortaya çıkar. Bu da ihtiyaçlarınıza ve ekibinizin büyüklüğüne bağlı olarak artabilir. Sonuç olarak bu durum özellikle büyük ölçekli işletmeleri etkiler.

Sunucu giderleri büyük ölçüde şirketin büyüklüğüne bağlıdır: Küçük ve orta ölçekli işletmeler yerel sunuculara sahip olmaktan daha fazla yararlanabilirken, farklı yerlerde çok sayıda ofisi bulunan büyük şirketler bulut hizmetlerini en iyi seçenek olarak görebilir. Ancak, yapacağınız seçim işletmenizin ihtiyaçlarını bağlı olacağı için son derece bireyseldir.

Hibrit Çözümler

Lokal sunucu veya bulut sunucu arasında net bir kazanan yoktur, en iyi seçim büyük ölçüde bir şirketin ihtiyaçlarına bağlıdır. Bu nedenle günümüzde ortak çözüm, her seçeneğin en iyi kısımlarını özenle seçip amaca göre uygulamaktır.

Her çözümün dezavantajları ve avantajları olduğu için ikisinden de tam olarak memnun olmayan işletmeler üçüncü bir seçeneğe yönelebilir.

Birçok işletme, hem yerel hem de bulut tabanlı sunucuların bir karışımı olan hibrit çözümleri tercih eder.

Verinin çoğunu buluta taşımak, sınırlı başlangıç sermayesi ve küçük veri gereksinimleri olan KOBİ’ler için mali açıdan oldukça mantıklı olabilir. Ancak işletmeler, güvenlik ve sorunsuz operasyonlar için hangi görevlerin ve verilerin yerinde tutulmasının en iyi olduğunu yine de gözden geçirmek isteyebilir.

Örneğin, bir hibrit bulut, hangi bilgi işlem görevlerinin yerel olarak işleneceğini ve hangilerinin buluta gönderileceğini belirleyebilir. Hibrit bulut çözümleri, hangi verilerin yerel olarak korunacağını ve bulutta nelerin yedekleneceğini bilir. Birçok durumda hibrit bulut, her iki dünyanın da en iyisini sunar.

Hibrit bulut kullanımı giderek daha popüler hale geliyor. Markets & Markets, hibrit bulut pazarının 2023 yılına kadar yaklaşık 100 milyar dolar değerinde olacağını tahmin ediyor. Bu, rakam 2018’de 45 milyar dolardı.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Bulutistan Hibrit Bulut Çözümleri

Şirket altyapınız için en iyi seçenek hibrit buluttur. Hibrit bulut çözümü esnek, güvenli ve ölçeklenebilirdir ve merkezi yönetime izin verir. Bulutistan Hybrid Cloud çözümleri, işletmenize bulut ve şirket içi yönetim ihtiyaçlarınız için çözümler sunar.

Bulutistan; şirket içi, hibrit ve genel bulut sunucusu seçeneklerinden yararlanmanıza olanak tanıyan esnek bulut dağıtım seçenekleri sağlar.

Bulutistan, hibrit bulut dağıtımını destekleyerek altyapılar arasında veri ayrımı ve geçişi ile özel ve genel bulut içinde iş yüklerini dağıtma esnekliğini sağlar. Değişken sayıda kullanıcı ve uygulamaya sahip işletmeler, hızlı değişikliklere kolaylıkla uyum sağlamak için hibrit bulut veya yalnızca bulut dağıtım seçeneklerini uygulayabilir.

Bulutistan, verilerinizi güvenli ve erişilebilir tutma ihtiyacını anlar. Güvenli, esnek ve işletmeniz için çalışan bir çözüm arıyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilir ve hibrit bulut çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Bulut Hizmet Sağlayıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sonraki Yazı

Penetrasyon Testi Nedir? Sızma Testi (Pentest) Aşamaları Ve Kullanılan Araçlar

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.