DALL-E Nedir? Yazıdan Görsele Yapay Zeka Devrimi

DALL-E Nedir? Yazıdan Görsele Yapay Zeka Devrimi
DALL-E Nedir? Yazıdan Görsele Yapay Zeka Devrimi

Misyonu güvenli ve kullanışlı bir yapay genel zeka oluşturmak olan Microsoft destekli bir San Francisco girişimi olan OpenAI tarafından Ocak 2021’de tanıtılan DALL-E, kullanıcılara metin istemlerini kullanarak muhteşem sanat eserleri yaratma fırsatı sunan en popüler yapay zeka platformlarından biridir.

Kullanıcıların metin istemlerini kullanarak sıfırdan görüntüler oluşturmasına olanak tanıyan bir AI görüntü oluşturma platformudur. Doğal dili alıp görüntülere dönüştüren GPT-3 adlı bir yapay zeka programı üzerinde çalışır.

Platform ayrıca kullanıcıların kendi resimlerini yüklemelerine ve tamamen yeni sanat eserleri yaratmak için metin istemlerini kullanarak düzenlemelerine olanak tanır. Ek olarak, daha fazla geliştirme için düzenlenebilir varyasyonlar oluşturulabilir.

DALL-E 2 ise şu anda beta sürümündedir. Bu versiyona erişim kazanmak istiyorsanız, bekleme listesine kaydolmanız gerekir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

DALL- E 2 Nedir?

DALL- E 2 Nedir?
Kaynak: open.ai

DALL- E 2, çevrimiçi ortamda, makine öğrenimine dayalı bir metinden görüntüye dönüştürücüdür. Yapay zeka şirketi Open AI tarafından oluşturulan ve üretken bir araç olan DALL- E 2 ile sıfırdan sanat eserleri üretebilir ve mevcut çalışmanın düzenlemelerini veya varyasyonlarını oluşturabilirsiniz. Araç aslında ne yarattığını bilmez, ancak veri tabanında bulunan 650 milyon görüntü ve altyazı kombinasyonuna dayanarak varsayımlarda bulunur.

DALL-E 2’ye Nasıl Erişilir?

Bekleme listesine kaydolmak için Open AI web sitesine gidin ve bilgilerinizi girin. Fakat hemen bir davet beklemeyin. Bekleme listesinde yüz binlerce kullanıcı olduğundan, beta aşamasında erişim elde etmek için birkaç hafta beklemeniz gerekebilir.

DALL-E 2 Herkese Açık Mı?

Aracın Nisan ayında piyasaya sürülmesinden sonraki ilk beş ay boyunca DALL-E 2 erişimi sınırlıydı ve uzun bir bekleme listesi vardı. Ancak Eylül 2022’de herkesin DALL-E 2 kaydını tamamlayabilmesi için erişim açıldı.

Neden mi bu kadar beklenildi?

Açıkçası sebep güvenlikti. Bu süreçte OpenAI, güvenliğini herkese açık erişim sağlayacak kadar güçlendirdi. Fakat DALL- E 2 artık ücretsiz değil. Ücretli sürümde kullanıcılara sınırlı sayıda aylık kredi verilir ve eserlerini tamamlamaları için bir ödeme seçeneği sunulur.

DALL-E 2’nin Maliyeti Ne Kadardır?

DALL-E 2'nin Maliyeti Ne Kadardır?
Kaynak: open.ai

DALL-E 2 bir kredi sistemiyle çalışır. Kullanıcılar ilk ay 50 ücretsiz kredi alır ve her ay ilk kayıtla aynı tarihte 15 yeni kredi eklenir. Ek krediler, 15 $ karşılığında 115’lik paketler halinde satın alınabilir.

Krediler hakkında dikkat edilmesi gereken birkaç şey aşağıdaki şekildedir:

  • Ücretsiz krediler yalnızca verildikleri ay için geçerlidir; devredilmez.
  • Satın alınan krediler, satın alma tarihinden itibaren bir yıl geçerlidir.
  • DALL-E 2’de oluşturduğunuz görüntülerin sahibi siz olursunuz ve bunları kişisel ve ticari kullanım için kullanabilirsiniz.
  • Mülkiyet haklarınız hem ücretsiz hem de ücretli krediler için aynıdır.

Yapay zeka tarafından oluşturulan sanat eserleri ile ilgili bilgi almak isterseniz, ücretsiz kredilerinizi denemeye başlamadan önce YouTube’daki eğitim videolarını izleyebilirsiniz.

DALL-E 2’yi Ticari Kullanım İçin Kullanabilir Miyim?

Şimdiye kadar OpenAI, DALL- E 2 tarafından oluşturulan görüntülerin ticari kullanımını yasaklamıştı, ancak beta sürümünde artık platformla oluşturulan görüntüler için “tam kullanım hakları” veriyor. Bu haklar; görüntüleri satma, yeniden basma ve bunları ticari ürünlerde kullanma hakkını içeriyor.

Ancak, bir AI modelinin mevcut görüntüler üzerinde eğitilmesi, telif hakkı ile ilgili birçok sorun yaratır. Örneğin, Getty Images, telif hakkının belirsiz olduğu endişesiyle yapay zeka içeriğinin stok görsel kitaplığında kullanılmasını yasakladı.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

DALL-E İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Bir görüntünün DALL- E 2 tarafından oluşturulup oluşturulmadığını nasıl anlarsınız?

Bir görüntünün DALL- E 2 tarafından oluşturulduğunu söyleyebilirsiniz, çünkü bunlar görüntünün sağ alt kısmında bir dizi renkli kareye benzeyen bir imza içerir (resmin kırpılmadığını varsayarsak).

2. DALL-E 2 filigranını kaldırabilir misiniz?

DALL-E 2’de oluşturulmuş bir görüntüyü indirdiğinizde, görüntünün sağ alt kısmında filigranı olacaktır, ancak DALL-E 2 şartlarına göre bu kaldırılabilir.

3. DALL-E 2 herkesin kullanımına açık mı?

Evet, 28 Eylül 2022’den itibaren herkes kaydolabilir ve DALL-E 2’yi kullanmaya başlayabilir.

4. DALL-E 2 ücretsiz mi?

Tam olarak değildir. Kaydolduktan sonra 50 ücretsiz kredi alırsınız ve bundan sonra her ay 15 ücretsiz krediniz olur, ancak daha fazlasını istiyorsanız, 15 dolara 115 kredi satın alabilirsiniz. Oluştur’a her bastığınızda, bir kredi harcarsınız.

5. DALL-E 2 görüntülerini ticari amaçlarla satabilir veya başka bir şekilde kullanabilir miyim?

Evet, DALL-E 2 tarafından oluşturulan görüntüleri ticari amaçlarla kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
CDN Nedir? İşletmeler Neden CDN Kullanmalı? Geleneksel Server Mimarisi ile Content Delivery Network Arasındaki Farklar

CDN Nedir? İşletmeler Neden CDN Kullanmalı? Geleneksel Server Mimarisi ile Content Delivery Network Arasındaki Farklar

Sonraki Yazı
DHCP Nedir? DHCP Sunucusu Nasıl Çalışır?

DHCP Nedir? DHCP Sunucusu Nasıl Çalışır?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.