Bulut Depolama Nedir? Nasıl Çalışır?

Bulut Depolama Nedir?

Bulut depolama, verilerinizi internet veya bir başka ağ üzerinden herhangi bir şirketin deposuna aktarmanızı sağlayan bir hizmettir. Çok farklı formatta (video, pdf, fotoğraf vb.) verinin sanal bir ortamda muhafaza edildiği alan diyebiliriz. Bulut depolamada tutulan veriler 3. Kişilerin erişimine kapalıdır. Bu alanda lider diyebileceğimiz iki şirket bulunuyor. Bunlar; Microsoft ve Google. Bulut depolama hizmetini bu iki şirketten gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Bulut depolama, artan veri deposu ihtiyacı için sunulmuş çözümlerden biridir. Aynı zamanda çevrimiçi yani internet gibi ağlarla ulaşılması bu hizmeti kısa sürede popüler hale getirmiştir. Bulut depolama hizmeti, birçok alan için kullanılmaktadır.

Verilerinizin kaybolmaması adına oldukça önemli bir hizmettir bulut depolama. Genellikle bulut depolama alanınızın yetersiz gelmesi mümkün değildir. Çünkü istediğiniz anda, size sunulan depoyu ücreti dâhilinde genişletebilirsiniz. Eğer hayatınızın her alanında internet bağlantısı bulunuyorsa bulut depolama hizmeti tam size göre. Bunun yanında bazı bulut hizmetlerinde, yedekleme sistemleri çevrimdışı görüntülenebiliyor.

Bulut Depolama Nasıl Çalışır?

Bulut depolama sistemleri, web protokolleri vasıtasıyla kullanıcı-sunucu temelli bir yapıda işlem gerçekleştirir. Bu nedenle bulut hesabınıza hemen hemen bütün akıllı cihazlardan erişim sağlanır. Sunucu tabanlı bir uygulama olan bulut sistemlerinde, bütün son kullanıcılar uygulamalara erişebilir. Kullanıcı verileri firmaların fiziksel sunucusunda saklanır, kullanıcılar ise kendilerine ait olan şifreler ile dosyalara erişim sağlayabilir.

Bulut Depolama Hizmetleri Nelerdir?

Genel olarak depolama sistemleri kuruluşların veya bireylerin ihtiyaçlarına uygun olarak ölçeklendirilir. Bu hizmetlere her cihazdan, konumdan erişime olanak sağlar ve her cihazdan sorunsuz ulaşılabilir. İşletmeler üç ana modelden kendilerine uygun olanları seçerler. Bunlar; Genel Bulut, Özel Bulut ve Karma Bulut hizmetleridir. Ön bilgi vermek gerekirse Genel Bulut, yapılandırılmamış verileri saklamak için kullanılan depolama hizmetidir. Özel bulut, güvenlik duvarı arkasında korunabilen şirketlerin, veriler üzerinde daha fazla denetim amacıyla kullandıkları depolama hizmetidir. Karma Bulut ise hizmetlerin esnekliğini artırmak amacıyla özel ve genel bulut hizmetlerini birleştiren bir bulut depolama hizmetidir.

Genel Bulut

Bulut bilişim dağıtımının en yaygın kullanılan hizmetidir. Depolama ve sunucu gibi bulut kaynakları, üçüncü taraflar tarafından işletilir ve internet üzerinden sunulur. Bu sistemde tüm yazılım, donanım ve diğer destekleyiciler bulut sağlayıcına aittir. Microsoft Azure bir genel buluttur. Genel Bulut avantajları:

 • Düşük Maliyetler: Donanım ve yazılım maliyetlerinden tasarruf edilir.
 • Bakım gerekmez: Bakım işlemleri hizmet sağlayıcı şirket tarafından yapılır.
 • Sınırsıza Yakın Kaynak: İşletmenizin ihtiyacına göre talep ettiğiniz kaynaklar tahsis edilir.
 • Yüksek Güvenlik: Verilerinizin güvenliğinden hizmet sağlayıcı şirketler sorumludur.

Özel Bulut

Genel olarak tek bir kuruluş veya işletme tarafından kullanılır. Özel bulutta, altyapı ve hizmetler her zaman özel ağda bulunur; yazılım ve donanımlar kuruluşunuza ayrılmıştır. Özel Bulut avantajları:

 • Daha Esnek Yapı:İş ihtiyaçları için özelleştirilebilir bulut hizmetleri sunulur.
 • Daha Denetimli Yapı:Kaynaklar işletmelere özel olduğundan gizlilik ve yüksek denetim sağlanabilir.
 • Daha Ölçeklenebilirlik:Şirket içi ortama uygun olarak daha fazla ölçeklendirilebilir.

Karma (Hibrit) Bulut

Şirket içi altyapıyı veya özel yapıda bir bulutu genel bulut sistemi ile birleştiren hizmet türüdür. Hibrit Bulut hizmetleri, uygulama ve verileri iki ortam arasında kopyalanmasıdır. Hibrit Bulut avantajları:

 • Denetim: Kurumlar, düşük gecikme süresi gerektiren işleri için özel bir altyapı kullanabilir.
 • Esneklik: İhtiyacınız dâhilinde genel buluttaki ek kaynaklardan yararlanılabilir.
 • Uygun Maliyet:Genel bulut ölçeklendirmeleri sayesinde, ihtiyacınız olan işlem gücü için ödeme yaparsınız.
 • Kolaylık:Şirketler iş yüklerini zamanla ve aşamalar halinde buluta geçirebilirler.

Bulut Depolama Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bulut depolama hizmeti satın alırken sunucunun performansını belirleyen özelliklerini bilmeniz önemli bir konudur.  Veri kaybı veya erişim kesintisi gibi sorun yaşamamak adına performanslı, güvenilir bir sunucu tercih etmelisiniz. İşte dikkat edilmesi gerekenler;

 • SSD teknolojisine sahip olması
 • Güncellenmiş ve yeni bulut sunucu olması
 • Olağanüstü durumlara karşı alınan önlemler
 • Veri merkezinin donanım, enerji ve network altyapısı
 • Sunucunun bağlı olduğu veri merkezi güvenilirliği
 • Hızlı veri okuma ve yazma özelliği
 • Bulut sunucusunun işlemci mimarisi

Bulut Depolama Hizmetinin Avantajları ve Dezavantajları

Bulut depolama hizmetlerinin günümüzde birçok yenilik getirdiği bir gerçektir. Peki, bu hizmetlerin getirdiği avantaj ve dezavantajları nelerdir? Gelin hep birlikte maddelere göz atalım.

Bulut Depolama Hizmetlerinin Avantajları

 • Düşük Maliyetler: Bulut hizmetlerinde “kullandığın kadar öde” anlayışı vardır. Donanım maliyetlerinden sizi kurtarır.
 • Genişletilebilir Hizmet: İş ihtiyacınıza göre genişletilmiş veri depolama alanları tercih edebilirsiniz.
 • Erişilebilirlik: Son kullanıcılar çalıştıkları her yerden, kullandıkları her cihazdan verilere erişebilirler.
 • Yönetim ve Bakım: Bulut sisteminin bakım ve yönetim işleri, hizmeti satın aldığınız şirketler tarafından halledilir.
 • Sonsuz Güncelleme: Depolama hizmetlerini veren kuruluşlar, cihazlarının düzgün çalıştığından ve yeni ihtiyaçlara uygunluğundan sorumludurlar.
 • Afet Durumlarında Veri Güvenliği: Klon sistemi ile verileriniz birden farklı konumda tutulur. Bu sistem sayesinde verilerinizin başına bir şey gelse dahi kurtarılabilir.

Bulut Depolama Hizmetlerinin Dezavantajları

 • Karmaşık Fiyat Sistemi: Bulut sisteminin ucuz olduğu bir gerçektir. Tam ihtiyacınıza uygun hizmeti seçmekte ve hangisinin daha ekonomik olduğunu seçmek biraz zordur.
 • Gizlilik ve Güvenlik Endişesi: Her ne kadar bulut hizmetleri sağlayan şirketler müşterilerinin gönlünü rahatlatmaya çalışsa da müşteriler her zaman endişelidir. Sonuç olarak tüm değerli verileriniz şirketler tarafından tutuluyor ve kontrolü onların elinde.
 • Performans: Fiziksel veri depolama sunucuları her zaman hız bakımından daha iyi sonuçlar verir. Bulut sisteminde ise internet hızınız ve şirketin sağlamlığı hız bakımından önemli unsur.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı

Bulutistan, Müşteri İnovasyonuna ve Dönüşümüne Yön Veren Sıra Dışı Servisleri ile 2020 IBM Beacon Ödülünü Kazandı

Sonraki Yazı

Backup (Yedekleme) Nedir?

İlgili Diğer Yazılar