Veri Yedeklemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Günümüz teknolojik gelişmeleri ve bu gelişmelerin artan hızı göz önünde bulundurulduğunda ortaya çok hızlı bir veri akışı ve sürekli biriken bir veri çokluğu olduğunu görürüz. Bu veri birikimi veri depolama ihtiyacının yanı sıra yedekleme ihtiyacını da ortaya çıkarmaktadır. Özellikle kurumsal anlamda verilerin değeri bazen milyon Lira’lık hatta milyar Lira’lık rakamlara yükselebilmektedir. Bundan daha da önemlisi itibar kayıplarına bile neden olabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı tüm kurumlar veri yedekleme işine büyük önem ve ağırlık verirler ve vermelidirler. Ancak bu işlem düzgün yapılmaz ise sonuçları yine kötü olan veri kayıpları ile karşılaşılabilir. Peki bu işlem nasıl düzgün olarak yapılabilir? Verileri yedeklerken ne gibi unsurlara dikkat etmek gerekir?

Bunu en iyi bilenler bu konunun uzmanı, mümkünse ana iş olarak BulutBroker gibi sadece veri koruma hizmetleri sunan şirketlerdir. Bu hususta kurumların yedekleme politikalarında dikkat edilmesi gereken unsurları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Kurumların yapıları, veri akışı ve veri miktarı gibi etkenler göz önünde bulundurularak nasıl bir veri yedekleme sistemine ihtiyaç duyulduğunu tespit edilmelidir.
 • Hem kurumu güvende tutmak için hem de 5651 sayılı kanunun gereklerini yerine getirmek için mutlaka yasada belirtilen koşullara uygun log tutulmasını sağlayan bir donanım ve program kullanılmalıdır.
 • Mümkünse fiziksel olarak farklı bir mekanda, kurum dışında da yedeklerinizi bulundurulmalı.
 • Veriler yüksek güvenlikli bir altyapı altında korunmalıdır. Eğer bu lokasyon kurum dışarısında bir veri merkezi ise günümüz koşulları göz önünde bulundurulduğunda bu veri merkezinin en az TIER 3+ olmasına dikkat edilmelidir.
 • Verilerin birden fazla kopyası farklı farklı yerlerde muhafaza edilerek maksimum güvenlik sağlanmalıdır. Özellikle BulutBroker’ın veri yedeklemede üzerinde durduğu 3-2-1 kuralı kurumların verilerinin güvenliğini artırma odaklıdır.
 • Mutlaka sık ve düzenli aralıklarla yedekler alınmalıdır.
Veri Yedeklemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise verilerin yedeklenme sıklığıdır. Haftada bir veya günde bir yedekleme ihtiyacı olan kurumların yanı sıra artık bir çok alanda anlık veri yedekleme yapabilen sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bir saatlik verinin kaybı bile tahammül edilemez sonuçlara yol açabileceğinden bir çok kurum gerçek zamanlı veri yedekleme yapabilen veri yedekleme sistemlerini ve teknolojilerini tercih etmektedir.
 • Yedekleme sistemini, yedeklenecek verinin türü, miktarı, yedeklenen verinin zaman içerisinde değişme oranı, maksimum veri kaybı gibi parametrelere bakarak yedekleme sıklığını da kurumların iş yapış şekline göre ayarlamak da kritik önem taşımaktadır. Tek bir çözüm birbirinden farklı hizmet alanları alanlarına sahip tüm şirketler için uygulanmamalı; her bir kurumsal müşteri için özel olarak tasarlanmış yedekleme planı çıkartılmalıdır.
 • Aldığınız yedekleri mutlaka aktif kullanılan server dışında başka bir diske alınmalı.
 • Eş zamanlı olarak birden fazla sunucunun yedekleme işleminie tabi tutulabilmesi, işletim sistemlerinin kayıt dosyalarını tam ve eş zamanlı olarak yedekleyebilmesi ve işletim sistemleri üzerinde çalışan uygulamaların yedeklerini sistem kapatılmadan alınabilmesi gerekmektedir.
 • Yedeklerinizin bulunduğu pc/harici diskin internet ile bağlantısı olmamasına dikkat edilmeli.
 • Eğer sadece veri yedeklenirse donanım arızalarında (eğer yedek parçanız yok ise) büyük zaman ve para kayıpları yaşayabiliriz. Bu nedenle yedek donanımlar bulundurulmasında da fayda olabilir. Donanım sorunlarından oluşabilecek zararlardan kaçmak için sanallaştırma kullanmak daha mantıklı olabilir.

Depolanan verilerin, herhangi bir nedenle zarar görmesi, kurumların çalışma süreçlerinde ciddi zararlara yol açabileceğini biliyoruz. Yaşanabilecek bir felaket durumu sonrasında, depolanan verilerin geri yüklenememesi, kurumun ticari faaliyetlerine son vermesine neden olabilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden hem verilerimizi yedeklemeli, hem de bu yedeklerin iş süreçlerinizle uyumlu bir şekilde çalıştığından emin olmalıyız.

https://www.youtube.com/watch?v=qQu_qRZ8qqw
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Bulutistan, Müşteri İnovasyonuna ve Dönüşümüne Yön Veren Sıra Dışı Servisleri ile 2020 IBM Beacon Ödülünü Kazandı

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.