Backup (Yedekleme) Nedir?

Backup kelimesi ingilizce kökenli bir kelimedir. Türkçe’de yedekleme anlamına gelmektedir. IT dünyasının her alanında yedekleme büyük öneme sahiptir. Bu işlem sadece kurum veya kuruluşlar tarafından değil son kullanıcı tarafından bile yapılmaktadır. Kullanıcılar müzik, film, resim veya doküman gibi verilerini yedeklerler. Önemli olan nokta, verilerin güvenilir bir ortama aktarılmasıdır. Yedekleme konusu çoğu zaman hayati önem taşır.

Depolanacak verinin önem derecesi, hangi sıklıkla yedekleneceği ve hangi yöntemlerle yedekleneceği titizlikle düşünülmelidir. İşletmelerin sürekli kullandığı ve yedeklenme ihtiyacı duyduğu verileri vardır. Bunlar; dokümanlar, çizimler, veritabanları, mailler, resimler vb. gibi önem arz eden verilerdir. Bu veri yedekleme ihtiyacındaki artış, depolama alanı ve depoladığınız donanımlarla ilgili sizi bir takım değişikliklere sürükler. Bu artışları göz önünde bulundurularak değişiklikler önceden yetkililer tarafından planlanmalıdır.

Backup türleri nelerdir?

Günümüzde birçok backup yazılımı (Cobain, Acronis, Veeam, Symantec) bulunmaktadır. Ancak her platformun kullandığı belli başlı backup tipleri vardır. Gelin hep birlikte göz atalım.

Full Backup

Full Backup teriminin Türkçe karşılığı tam yedeklemedir. Tam yedeklemede ortamda bulunan veriler olduğu gibi yedeklenir. Söz konusu bir sanal sunucu veya sadece tek bir klasör olabilir. Önemli olan nokta alınacak şey tamamıyla, bütünüyle alınarak yedeklenmesidir. Bütün verilerin yedeklenmesinden dolayı en güvenilir yöntemdir. Ancak en çok vakit alan yöntemdir. Herhangi bir çalışmadan önce veya risk durum oluştuğunda bu yönteme başvurulur.

Differential Backup (Fark Yedeklemesi)

Bu yöntemi uygulayabilmek için öncelikle tam yedek alınmış olması gerekmektedir. Bu yöntem incremental ile sıklıkla karıştırılır. Karıştırmama adına diffrential yedek alma işlemini özetleyelim. Verinin tam yedeği alındıktan sonra değişiklik yapılırsa, diffrential değişen veriyi yeni bir klasörde yedekleyerek kayıt eder. Bu nedenle tam yedek almaya göre daha kısa sürede işlem tamamlanır. Ayrıca veri yedeğinde yer tasarrufu büyük ölçüde sağlanır.

Incremental Backup (Artımlı Yedekleme)

Artımlı yedeklemede ise işler neredeyse aynı. Artımlı yedeklemenin en büyük farkı, yedek alma işleminde bir önceki incremental process (artımlı yedekleme işlemi) bakarak sadece değişen veriyi yedekler. Temel amaç yedekleme işleminden ve disk alanından tasarruftur.

Mirror Backup

Türkçe karşılığı ayna yedeklemesidir. Daha önce alınmış bir yedeğin aynısını başka bir ortamda veya diskte tekrar alınması anlamına geliyor.

Sunucu Yedekleme

Sunucu yedekleme işlemleri, bilgisayar ve sunucularındaki verileri emniyet altına almak isteyen firmalar için uygundur. Verilerini, olağanüstü bir durumla karşı karşıya kaldıklarında uzaktan erişmek veya yedeklemek isteyen firmalar için bu hizmet olmazsa olmazdır. Bu yöntem ile veriler güvenli bir ortamda yedeklenmiş olur. Diğer bir özellik ise sunucu kapasiteleri, veri yedekleme alanı olarak kullanılabilmesidir.

Bulutistan backup hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Sunucu Yedeklemesi Neden Gerekli?

Avantajlı Maliyetler: Yatırım gerektirmeyen, kullandıkça ödeme yöntemi ile maliyetten tasarruf edebilirsiniz.
Güvenlik: Bu yöntemle verileriniz bankaların güvenlik seviyelerinde, kripto şifreleme yöntemleri ile güvenliği sağlanır.
Yönetim: Müşteri tarafından her istenildiğinde verileri geri yükleme seçeneği bulunmaktadır.

Yedekleme kaynakları nelerdir?

Sağlıklı yedekleme yapmak için çeşitli elemanların seçilmesi ve uyumlu bir şekilde çalışması gerekmektedir. Elemanlar şu şekilde sıralanır:

Kaynak

Yedeklemesi yapılacak verinin işletim sisteminde tutulduğu bölüm veya ortam, genel olarak yedekleme işlemleri için kaynak ortamdır.

Yedekleme Donanımı

Verinin kopyalanırken kullanılması gereken donanımlar bu aşamada seçilir. Standart yedekleme işlemleri dışında, özel amaçlarla yedekleme donanımları da kullanılabilir.

Yedekleme Yazılımı

Yedekleme işlemi bünyesinde geri yükleme ve kurtarma işlemlerini de barındırır. Bu işlemleri çok daha kolay bir hale getirmek amacıyla yedekleme yazılımları kullanılır. Özel ihtiyaca göre birden fazla yazılım kullanılabilir.

Yedekleme Ortamı

Kopyalanan verinin korunacağı ortam da verilerle yapılacak işlemleri önemli derecede kısıtlayabilir. Bu nedenle ortam seçimi önemli bir unsurdur. Gelin hep beraber yedekleme kaynaklarına örnek olacak donanım ve yazılımlarına bir göz atalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Bulut Depolama Nedir? Nasıl Çalışır?

Sonraki Yazı

Linux Nedir?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.