Sıfır Güven ve Uzaktan Çalışma: Zero Trust İle Güvenli ve Verimli Bir Ortam Nasıl Oluşturulur?

sıfır güven ve uzaktan çalışma

COVID-19 salgını, küresel olarak şirketlerin %16’sının artık tamamen uzaktan çalışmasıyla evden çalışma trendini radikal bir şekilde hızlandırdı.

Uzaktan çalışmaya bağlı olarak üretkenlik, çalışan mutluluğu ve maliyet düşüşlerindeki gelişmeler hakkında çok şey söylendi. Ancak, günümüzdeki herhangi bir büyük teknolojik değişimde olduğu gibi özellikle siber güvenlik açısından risklerini de beraberinde getirdi.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Uzaktan Çalışmanın Riskleri

Absolute’a göre, BT uzmanlarının %97’si uzaktan çalışanların artan riske maruz kaldığına inanıyor ve %47’si uzaktan çalışanlar için riskin yüksek veya aşırı yüksek olarak sınıflandırılabileceğini söylüyor.

Uzaktan çalışma şemsiyesi altında güvenli uzaktan erişim en önemli konu olurken, bunu veri güvenliği, güvenli bağlantı ve güvenli uygulama teslimi izledi.

Peki diğer riskler neler?

1. Yavaş yanıt

Yanıt süreleri, bir siber güvenlik olayının etkisiyle ters orantılıdır; uzak ortamlarda, güvenlik olayı yanıtı daha zor ve daha az hızlıdır.

2. Fidye yazılımını belirleme

Uzaktan erişilen donanım/yazılım, dahili varlıklarla aynı algılama sistemlerinden yararlanmayabilir; bu, fidye yazılımlarını veya diğer kötü amaçlı yazılımları tanımlamayı ve uygun şekilde yanıt vermeyi zorlaştırır.

3. Eski uzaktan erişim

Eski uzaktan erişim sistemleri, günümüzün uzaktan çalışma ölçeğini veya ağ tehditlerinin hacmini veya gelişen türlerini işlemek için inşa edilmedi.

4. Güncelleme eksikliği

Uzaktan çalışanlar her zaman güncellenen politikalara uymaz; güncelleme zamanlamasındaki uyumsuzluk da uyumsuzluklara ve güvenlik açıklarına yol açabilir.

5. Saldırı yüzeyi

Bir ağ ne kadar dağınıksa, saldırı yüzeyi o kadar geniş olur ve çevresi de o kadar dağınık olur; bu, bilgisayar korsanları için daha fazla fırsat sağlar.

6. Azaltılmış telemetri

Uzaktan izleme genellikle daha yavaş, daha az doğru ve her yerde daha az bulunur; bu, bir işletmenin saldırılara yanıt verme ve güvenlik önlemlerini ve politikalarını güçlendirmek için verileri kullanma becerisini engeller.

7. Cihaz yönetimi

Uzaktan çalışma durumlarında daha fazla cihaz kaybolur, çalınır veya yanlış yere yerleştirilir. Uzak cihazların kurtarılması daha zordur ve yetkisiz erişime yol açabilir, saldırıların %28’e varan oranı çalınan veya tehlikeye atılan cihazlardan kaynaklanır.

8. Kimlik avı saldırıları

Kimlik avı saldırıları, çok çeşitli form faktörleri ve cihazlar kullanılarak başlatılabilir ve ayrıca çalışanlar aynı şirket içi korumadan yararlanamaz.

Güvenli Uzaktan Çalışma Nedir?

Güvenli uzaktan çalışma, personelinizin önemli şirket ve müşteri verilerine, kurumsal iletişimlere ve uygulama araçlarına erişebileceği güvenli ve korumalı bir ortam sağlar. Temel olarak bu, tamamı geleneksel ofis çalışma alanının dışından güvenli bir iş istasyonu kullanmak anlamına da gelir. Güvenli uzaktan çalışma çözümü tüm bu işlevleri sağlayarak işletmenizi, çalışanlarınızı ve müşterilerinizi veri ihlallerinden, kötü amaçlı yazılımlardan, fidye yazılımlarından, kimlik avından, balina avından ve gözetlemeden korur.

Doğru bir güvenli uzaktan çalışma çözümü, neredeyse görünmez bir koruyucu örtü görevi görerek bu işlevleri sorunsuz bir şekilde sağlar. Çalışanların, güvenlik politika ve prosedürlerini atlatmaya çalışmadan hassas şirket verileriyle uzaktan çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, çalışanın iş araçlarına nereden eriştiği önemli değil, güvenli ve emniyetli bir uzaktan çalışma ortamı sağlar.

Sıfır Güven Nedir?

Zero trust yani sıfır güven, işletmenizin güvenli ağının hem içinde hem de dışında güvenli bir şekilde çalışmasına olanak tanır. Sıfır güven sayesinde çalışanlar, bir ihlal olması durumunda sistemlerden ödün vermeden yalnızca işlerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları güvenli dosyalara ve verilere erişebilir. Sıfır güven, çalışanlarınızın her giriş noktasında yeniden erişim elde etmesini gerektiren sürekli bir doğrulama süreciyle işletmenizi korur. Sıfır güven, standart bir parola koruması kullanmak yerine daha fazla koruma ve gizlilik sağlamak için bu üç stratejinin bir kombinasyonunu kullanır:

  • Veri merkezini farklı güvenlik gruplarına bölen ağların mikro segmentasyonu
  • Erişim talep eden kullanıcıları tanımlayan kullanıcıların kimlik doğrulaması
  • Sürekli değişse bile bir ağın tasarımını doğrulamak için analiz eden güvenli bir ağın doğrulanması

Sıfır Güvenle Uzaktan Erişim Nedir?

Sıfır güvenle uzaktan erişim, bu siber güvenlik modelini çalışanların, iş ortaklarının, makinelerin veya iç ağa bağlantı gerektiren müşterilerin özel ihtiyaçlarına uygular.

Sıfır güven uzaktan erişim, uzak çalışanların ihtiyaç duyduğu sistemlere ve uygulamalara erişim sağlamak için sır yönetimi teknolojilerini kullanır, ancak yalnızca erişime ihtiyaç duyduklarında. Herhangi bir hesaba “her zaman izin ver” ayrıcalığı verilmediğinden, sıfır güven modeliyle kalıcı olarak açık erişim sağlama uygulaması tamamen ortadan kalkar.

Sıfır Güven ve Uzaktan Çalışma

Uzak çalışanlardan kaynaklanan güvenlik riskini azaltmanın en iyi yolu, sıfır güven güvenlik modeli kullanmaktır. Amaç, sisteme erişmeye çalışan her kullanıcıyı ve cihazı doğrulamak ve yalnızca belirli işleri yürütmek için gereken kadar erişime izin vermektir.

Koronavirüsten önce, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yalnızca %27’si sıfır güven güvenliği uygulamıştı. Artık evden çalışan bu kadar çok çalışan varken, her büyüklükteki işletmenin hızla sıfır güven modeline geçmesi zorunludur.

Sıfır güven modeli, çalışanların kendi güvenliklerinden sorumlu olmadığını varsayar ve sorumluluğu şirketin BT organizasyonuna yükler. Temel bir sıfır güven sistemi, hem dahili hem de harici tüm ağ erişimini, çok faktörlü kimlik doğrulama kullanan güvenli bir web tabanlı ağ geçidi üzerinden yönlendirir. İdeal olarak, bu ağ geçidi, tüm cihazlarda ve işletim sistemlerinde en son yamaların kurulu olduğunun doğrulanması da dahil olmak üzere, tek tek cihazlarda güvenlik kontrolleri gerçekleştirmelidir.

Sıfır güven modeli, evde çalışanlar tarafından kullanılan farklı türde cihazlara ve işletim sistemlerine de uyarlanabilir. Cisco, çalışanların işleri için ortalama 2,5 cihaz kullandığını tespit etmiştir. Çoğu zaman tanınmayan bu kadar çok cihazla çalışacak statik güvenlik sistemleri tasarlamak zordur. Sıfır güven modeli, güvenliğin donanım ve yazılım teknolojisinden bağımsız olmasını sağlar.

Sıfır Güvenin Uzaktan Çalışmayı Güvenli Hale Getirmesinin Yolları

Sıfır güven, ek bir doğrulama katmanıyla tüm uç nokta ve izinlerin güvence altına alınmasına yardımcı olarak işletmenize yönelik hem dış hem de iç tehdit riskini azaltır. Sıfır güven, çalışanların yalnızca ihtiyaç duydukları şeylere erişebildiği ve sisteme zarar veren bir çalışanın dahili tehdidini ortadan kaldıran en az ayrıcalıklı bir modeli örneklendirir. Uzaktan çalışma yaygın olmaya devam edip popülerlik kazandıkça, kuruluşlar işletmelerini olası iç ve dış tehditlere karşı güvenli bir şekilde korumak için sıfır güven stratejilerini benimsemelidir.

Sıfır Güvenle Uzaktan Erişimin Avantajları

Sıfır güven uzaktan erişimin avantajları aşağıda şekildedir:

1. Daha güçlü güvenlik

ZTNA sistemleri, kullanıcıların ve cihazların sürekli olarak kimlik doğrulaması yapmasını gerektirerek, ağa erişim sağlayan bilgisayar korsanlarının ağ içinde serbestçe hareket etmesini ve yüksek değerli hedeflere erişmesini engeller.

2. Azaltılmış saldırı yüzeyi

Belirli uygulamalara erişim verilen kullanıcı ve cihazlar, daha geniş ağ altyapısını veya ek IP adreslerini göremez, bu da saldırı yüzeyini önemli ölçüde azaltır.

3. Üstün kullanıcı deneyimleri

ZTNA çözümleri, VPN’lerden daha hızlı performans sağlar ve trafiği merkezi bir ağ merkezi aracılığıyla geri yükleyerek gecikme sağlar. Özel uygulamalara kesintisiz, doğrudan buluta erişim sağlayan ZTNA teknolojisi, bulut ve özel ağ erişimi için daha tutarlı bir deneyim sunar.

4. Yönetim kolaylığı

Zero Trust uzaktan erişim, güvenlik ekiplerinin uzaktan erişim güvenliğini yönetmesine ve politikaları daha kolay bir şekilde uygulamasına olanak tanır. Üstün ZTNA çözümleri, BT ekiplerinin kullanıcı ve cihaz etkinliğini izlerken tam görünürlüğün keyfini çıkarabileceği tek bir pano sağlar.

5. Zahmetsiz ölçeklenebilirlik

VPN teknolojisini hızlı bir şekilde ölçeklendirmek çok zor ve pahalı olsa da, ZTNA sistemleri kuruluşlar kullanıcı ekledikçe hızla ölçeklenebilir.

6. Hızlı dağıtım

Sıfır Güven uzaktan erişim çözümleri, geleneksel teknolojilerden çok daha hızlı bir şekilde birkaç gün içinde devreye alınabilir.

Sıfır Güvenle Uzaktan Erişim Nasıl Çalışır?

İşletmeler, sıfır güven çerçevesinin ilkeleriyle uyumlu teknolojileri ve uygulamaları devreye alarak sıfır güven uzaktan erişimini uygulayabilir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

1. Asla güvenme – her zaman doğrula

Güven, ağın içindeki veya dışındaki hiç kimseye veya herhangi bir makineye asla otomatik olarak verilmez. Her kullanıcı, cihaz ve uygulama, BT kaynaklarına erişirken kimliğini doğrulamalı ve sürekli olarak yeniden doğrulamalıdır.

2. En az ayrıcalıklı erişim izni verin

Sıfır güven sistemleri, kaynaklara erişim için minimum izinler verir. Kullanıcılar, cihazlar ve uygulamalar, yalnızca belirli bir işi gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları kaynaklara erişebilir.

3. Saldırı yüzeyini sınırlayın

En az ayrıcalıklı erişimi kullanmanın yanı sıra güvenlik ekipleri mikro segmentasyon kullanarak saldırı yüzeyini azaltır. Bu uygulama, yanal harekete dayalı siber saldırıları önlemek için bir ağın birçok küçük alanı çevresinde güvenlik sınırları oluşturur. Mikro segmentasyon, bireysel iş yükleri, uygulamalar ve iş açısından kritik varlıklar etrafında güvenlik sınırları bile oluşturabilir.

4. Tehditlerin mevcut olduğunu varsayın

Güvenlik ekipleri, siber saldırıların halihazırda devam etmekte olduğunu varsayarak, saldırıları bulmak ve neden olabilecekleri hasarı sınırlamak için daha proaktif bir yaklaşım benimseyebilir.

İşletmeler, uzaktan erişim için bu ilkeleri uygulamak üzere genellikle ZTNA’dan veya ağ erişim denetimi satıcılarından bir veya daha fazla çözüm kullanır. ZTNA teknolojileri, bulutta barındırılan bir ZTNA hizmetine veya aracıya giden bağlantı yoluyla güvenli, şifreli bir tünel oluşturur. Hizmet, kullanıcıları doğrulayarak ve cihazların güvenlik duruşunu doğrulayarak ve kimlikleri doğrulayarak ağa erişimi izler. Hizmet ayrıca belirli uygulamalara güvenli erişim sağlar.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Sıfır Güvende Uzaktan Erişim Çözümü Türleri

ZTNA çözümlerinin iki ana kategorisi vardır: aracı tabanlı çözümler ve aracısız çözümler.

Aracı tabanlı çözümler, güvenlikle ilgili bilgileri bir ZTNA denetleyicisine göndermek için kullanıcı cihazlarındaki yazılım aracılarını kullanır. Denetleyici, sınırlı uygulamalara ve kaynaklara erişim sağlayarak kimlik doğrulamayı yönetir. Aracı tabanlı çözümlerin çoğu, son kullanıcı cihazlarına bir miktar cihaz yönetimi altyapısı veya yazılım kurulumu gerektirir. Bu model genellikle ağa erişen yönetilmeyen cihazların sayısını azaltmak isteyen işletmeler tarafından tercih edilir.

Aracısız ZTNA çözümleri, ayrı cihazlara herhangi bir yazılımın yüklenmesini gerektirmez. Bu model, bir ağdaki veya buluttaki uygulamaları, bulut tabanlı bir ZTNA denetleyicisiyle iletişim kuran hafif bir ZTNA konektörüyle korur. Denetleyici bir kullanıcının veya aygıtın kimliğini doğruladıktan sonra uygulamaları doğrudan erişimden izole ederek trafik ZTNA sağlayıcısı üzerinden akar. Bu aracısız yaklaşım, kullanıcıların yönetilmeyen veya kişisel cihazlarla bağlandığı kuruluşlar için daha caziptir.

Sonuç olarak, sıfır güven, bir ağ mimarisi veya modelinden çok bir stratejidir. Bu stratejinin temeli, güvenin doğrulanabilir kanıtlarla doğrulanması gerektiğidir ve bu doğrulama stratejisi, ağ ile her değişiklik ve etkileşim için geçerlidir. Bu konuda unutmamanız gereken şey şudur: Bir etkinlik veya kullanıcıya dün güvenilmiş olması, ona bugün de güvenilmemesi gerektiği anlamına gelmez. Bu yüzden tekrar tekrar doğrulama yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
sızma testleri ve güvenlik

Sızma Testleri ve DevSecOps: Proaktif Güvenlik Yaklaşımı

Sonraki Yazı
hibrit bulut bilişim ve veri yönetimi

Hibrit Bulut Bilişim ve Veri Yönetimi: Depolama ve Analiz Çözümleri

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.