Uygulama Güvenliği Nedir? Application Security Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İşletmelerin neredeyse tüm hizmetlerini mobil uygulamalar ve diğer web hizmetleri aracılığıyla kullanıma sunmaya başlamasıyla birlikte, yazılım ve uygulamaları güvenli hale getirmek artık bir işletme için zorunluluk haline geldi. Bu yüzden uygulama güvenliği, siber saldırı tehditlerine karşı herhangi bir işletme için vazgeçilmezdir diyebiliriz.

Peki uygulama güvenliği tam olarak nedir?

Uygulama Güvenliği Nedir?

Uygulama güvenliği yani application security, yazılımdaki güvenlik açıklarını bulma, düzeltme ve uygulamaların güvenliğini artırma sürecidir. Bu da uygulamaları çok daha güvenli hale getirir ve saldırılara karşı korur.

Uygulama güvenliği, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün geliştirilmesinin yanı sıra geliştirmenin de önemli bir parçasıdır ve yeni güvenlik açıklarını tespit etmek ve tehditleri belirlemek için dinamik bir yaklaşım gerektirir.

Kötü niyetli bilgisayar korsanları yeni saldırı yöntemleri tasarlarken, teknolojik ortam her zaman güvenli kalmalıdır.

Uygulama güvenliği, güvenlik açıklarını belirlemek ve bir saldırıyı önlemek için oluşturma, test etme ve yayınlama döngüsünün her aşamasında farklı araçlar ve yöntemler kullanan en iyi uygulama güvenliği uygulamaları izlenerek sağlanabilir.

Uygulama Güvenliği Neden Önemlidir?

Veracode’un State of Software Security Vol. 10 Raporu’na göre, test edilen 85.000 uygulamanın %83’ünde en az bir güvenlik açığı vardı. Ayrıca tüm uygulamaların %20’sinin en az bir yüksek önem derecesine sahip kusuru bulunmaktadır.

Rapordan da anlayacağınız gibi herhangi bir verinin çalınmasını veya ele geçirilmesini önlemek için uygulama düzeyinde güvenlik gereklidir. Bu, yazılım geliştirme yaşam döngüsü boyunca tüm risk senaryolarını içerir. Uygulama güvenlik önlemleri, mevcut uygulamalara sağlanan korumayı iyileştirmek için uygulama dağıtıldıktan sonra da devam eder. Güvenlik testi, güvenlik açıklarını belirleyen ve azaltan donanım ve yazılım tabanlı prosedürleri kapsar. Donanım uygulama güvenliğine iyi bir örnek, bilgisayarın IP adresini gizleyen bir yönlendiricidir. Yazılımla ilgili bir güvenlik prosedürü örneği ise, bir uygulama güvenlik duvarının ne tür etkinliklere izin verildiğini veya yasaklandığını tanımlamasıdır.

Uygulama güvenlik önlemleri mobil uygulamalar içinde geliştirilir, eklenir ve test edilir. Bunlar, uygulamalarınızı değişiklik ve yetkisiz erişimden kaynaklanan hatalar gibi güvenlik açıklarına karşı korur. Uygulama güvenliği testinin önemi birçok farklı yöne dayanır:

Birçok farklı ağ üzerinden erişilebilir olması ve bulutlara bağlı olması güvenlik tehditlerini de artırır. Uygulama güvenlik testleri, saldırıların çok fazla maliyete neden olmadan önlenebileceği zayıflıkları ortaya çıkarır.

Bir uygulama geliştirirken, herhangi bir üçüncü taraf kodu otomatik güvenlik testinden geçmelidir. Harici satıcılar tarafından sunulan bileşenlere tamamıyla güvenilemez, çünkü bunların çoğu açık kaynaktır ve izole kodların geliştiricileri endüstri standartlarına veya güvenlik yönergelerine çok fazla dikkat etmezler. Bu kodları taramak neredeyse her zaman düzeltilmesi gereken bazı sorunları ortaya çıkarır.

Buluttaki uygulama güvenliği farklı zorluklar doğurur. Ekstra özen, kullanıcıların sadece görüntüleme yetkisine sahip oldukları verilere erişmesini sağlamalıdır. Hassas veriler, sürekli olarak ileri geri iletildiği için bulut tabanlı bir platformda savunmasız olma eğilimindedir.

Bulutistan Uygulama Güvenliği hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Web Uygulama Güvenliği Türleri

Uygulama güvenliğine yönelik geleneksel veya herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Farklı işletmelerin farklı güvenlik gereksinimleri vardır. Bu yüzden güvenlik açıkları için farklı çözümler gerekir.

Güvenlik ortamının ve farklı dağıtım modellerinin incelenmesiyle birlikte saldırı yüzeyinin bütünsel bir yaklaşım görünümü, sağlam uygulama güvenliği geliştirmek için çok önemlidir.

Uygulama güvenliği türler aşağıdakileri içerir:

1. Kritik Altyapı ve Siber Güvenlik

Kritik altyapıya ve hassas bilgilere erişim sağlayan fiziksel sistemler, normalde saldırının ilk noktası olduğundan ve nüfuz edilmesi ve tehlikeye atılması kolay olduğundan, sağlam bir güvenlik yaklaşımı ve durum tespiti gerektirir.

2. Mobil ve Ağ Uygulama Güvenliği

Geliştirme aşamasındaki herhangi bir uygulama, güvenlik açıklarının test edilip giderildiği bir süreç gerektirir. Mobil veya ağ erişimi gerektiğinde şifreleme, yerleşik tasarımın bir parçası olmalıdır.

Düğümlerin dış dünyaya maruz kaldığı yüzeylere, güvenlik duvarları ve anti-virüs gibi ek korumalar kurulmalıdır.

3. Ağ Güvenliği

Ağlardaki güvenlik açıkları uygulamaya izinsiz girişlere yol açabileceğinden, genel ağ güvenlik sisteminin korunması da birincil öneme sahiptir.

Ağa izinsiz giriş araçlarını ve tehdit algılama sistemlerini kullanmak, genel güvenlik sistemini iyileştirir. Bu işlev, uygulama güvenliğinin iyileştirilmesi için sürekli güncellemeler ve yamalar gerektirdiğinden, ağ yöneticilerinin ve uygulama geliştiricilerinin genel sorumluluğundadır.

4. Bulut Güvenliği

Bulut güvenliği, işletmeler tarafından tercih edilen bir dağıtım yöntemidir. Bulut hizmeti sağlayıcılar, şirket içi dağıtımlara kıyasla platformlarını sürekli olarak gözden geçirir ve güvenlik çözümlerini geliştirir. Bu nedenle çok daha fazla tercih edilir.

5. Internet of security Things

İşletmelerin dahili ağları internete bağlıdır ve bu da bağlı cihazları veya düğümleri riske atar. Bilgisayar korsanları, bu bağlı cihazları bir pivot olarak kullanabilir ve tüm ağ sistemini tehlikeye atabilecek daha fazla artan saldırı başlatabilir. Bu nedenle, internete maruz kalan cihaz veya uygulamalar için ek güvenlik gereklidir.

Uygulama Güvenliği için En İyi Güvenlik Uygulamaları

Araçların verimsiz kullanımı, deneyimsiz programcılar, API ihlalleri, açık kaynak güvenlik açıkları ve bir DevSecOps yaklaşımının benimsenmemesi, uygulama güvenliği için bazı zorluklar yaratır. Bu zorlukların üstesinden gelmeniz için benimsenmeniz gereken en iyi uygulamalar aşağıdaki şekildedir:

1. DevSecOps Yaklaşımını Benimseyin

Bu yaklaşım, geliştiricilerin sorunları geliştirme aşamasında tanımlamasını sağlar. Zafiyetler mümkün olan en kısa sürede çözülür, bu da zaman ve kaynak tasarrufu sağlar. Bu yöntem, ekibin tasarımdan uygulamaya kadar tüm aşamalarda güvenlik sorunlarını belirlemesini sağlar.

2. Açık Kaynak Güvenlik Açıklarını Ele Alın

Açık kaynaklı yazılımlar, maliyet optimizasyonu gibi ek avantajlarla birlikte gelirken, ek güvenlik açıklarını da birlikte getirir. Bu nedenle tehditler, güvenlik açıkları ve güncellemeler için sürekli izleme birinci derecede önemlidir.

3. Risk Değerlendirmesi Yapın

Bir bilgisayar korsanı gibi düşünerek, tüm riskleri ele alabilir ve güvenlik açıklarını belirlemek için bunları değerlendirebilirsiniz. Bu yüzden erişilecek uygulamaların bir listesini oluşturun, tehditleri belirleyin ve bunları yalıtın, zaman zaman bağlantılı düğümleri ve açıkta kalan yüzeyleri kontrol edin ve bir saldırının üstesinden gelmek için uygun güvenlik önlemleri alın.

4. Düzenli Olarak Güncelleyin ve Yama Yapın

Saldırılar daha rafine ve sofistike hale geldikçe, yazılımların zamanında güncellenmesi ve yamalanması, yeni güvenlik tehditleriyle mücadelede yardımcı olduğu için büyük önem taşımaktadır. Yeni yamaların API uyumluluğu sorunları veya ağ mimarisi uyumluluğu sorunları olabileceğinden planlama önemlidir.

5. Şifreleme

Hassas verileriniz veya bilgileriniz varsa, veri şifreleme en iyi uygulamalardan biridir. Aktarılan veya bekleyen veriler, güçlü şifreleme algoritmaları kullanılarak şifrelenmelidir.

6. Penetrasyon Testi

Otomatik araçlar sisteme bir dereceye kadar koruma sağlar, fakat tamamen güvenli değildir. Penetrasyon testi, sisteme girmeye ve tam bir saldırıya neden olabilecek güvenlik açıklarını ve potansiyel saldırı vektörlerini belirlemeye çalışan etik bir bilgisayar korsanının işe alınmasını içerir.

Uygulama Güvenliği İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Bir web uygulaması için neden güvenlik testi yapılır?

Güvenlik testi, bir uygulamadaki riskleri, tehditleri ve güvenlik açıklarını tanımlar. Amaç, siber suçluların uygulamaların altyapısına sızmasını ve kötü niyetli saldırılar başlatmasını önlemektir.

2. Uygulama güvenliği testinin farklı aşamaları nelerdir?

Kapsamlı bir güvenlik yazılımı test süreci genellikle üç test sürecini kapsar: statik, dinamik ve manuel.

3. Güvenlik testi uygulamalar için nasıl faydalıdır?

Güvenlik testi, bir uygulama için çok önemlidir, çünkü gizli verilerin gerçek cihazlarda korunmasını sağlar. Testçiler, bu testlerde uygulamaların gizliliğine yönelik gerçek hayattaki saldırıları taklit ettiğinden, uygulamanın gelecekte müşteri tarafından kullanıldığında benzer tehditlere karşı hazır olduğunu söylemek güvenlidir.

4. Uygulama düzeyinde güvenlik nedir?

Uygulama düzeyinde güvenlik, bir uygulama ile bağlı olduğu bir yönetici arasındaki arabirimde uygulanan testlerin türü anlamına gelir.

5. Bilgi güvenliğinin uygulama güvenliğinden farkı nedir?

Bilgi güvenliği, bilgileri yetkisiz erişimden korumak için alınan önlemleri tanımlarken, uygulama güvenliği bir süreç olarak güvenlik açıklarından arınmış bir yazılım oluşturmakla ilgilenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

İş Zekası (Business intelligence) Nedir? İş Zekası Yöntem ve Araçları Nelerdir?

Sonraki Yazı

FinTech (Finansal Teknoloji) Nedir, Ne İşe Yarar?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.