Gateway (Ağ Geçidi) Nedir, Ne İşe Yarar? IoT Gateway Nedir?

Gateway yani ağ geçidi, uzak bir ağ aracılığıyla bir ana bilgisayar ağına giriş sağlayan bir veri iletişim framework’üdür. Bilgisayar, ana bilgisayar ağ düğümü sınırları dışında uzak bir ağa veya bilgisayarlı bir framework’e bağlantı sağlar.

Ağ geçidi, iki ağ arasında bir “geçit” olarak hareket eden bir donanım aygıtıdır. Bu, bir sunucu, güvenlik duvarı, yönlendirici veya trafiğin ağ üzerinden akışını sağlayan başka bir cihaz olabilir.

Gateway, tüm verilerin yönlendirilmeden önce geçmesi veya iletişim ağ geçidinden geçmesi gerektiği için bir ağ için çıkış ve giriş noktası görevi görür.

Gateway (Ağ Geçidi) Nasıl Çalışır?

Bilgisayar ağındaki ağ geçidi, çeşitli ağ protokolü cihazlarının verileri iletebileceği merkez noktası olarak çalışır. Bir intranet kullanıyorsanız, yönlendirici önemli bir rol oynar. Verileri başka bir bilgisayara aktarmanıza izin verir. Bunun için eklenen donanım ağ geçidi olarak bilinir. Ancak büyük şirketlerde aynı işi bilgisayar sunucuları olan büyük ağ geçitleri yapar ve ağ geçidi uygulamaları gibi davranırlar; ayrıca güvenlik duvarları ve talep ederse herhangi bir ideal proxy sunucusu olarak da çalışabilir.

Daha sonra, kişinin verileri iletmesi veya erişmesi gerektiğinde ağ geçidi yönlendiriciye bağlanır. Ardından, bu verileri, alıcı cihazın protokolüne bağlı olarak çevrildiği ağ geçitleri aracılığıyla aktarmaları gerekir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Gateway İşlevleri

Genel olarak, ağ geçitleri çeşitli görevlerin yürütülmesinden sorumludur. Aşağıda bu işlevlerden birkaçını bulabilirsiniz:

 • Ağ geçitleri, sensör veya cihazlar arasında köprü oluşturmada önemli bir rol oynar.
 • Ağ geçitleri, veri iletimi için kapı görevi görür ve farklı protokollere sahip farklı ağ cihazlarından veri giriş veya çıkışına izin verir. Ayrıca e-posta göndermek, web sayfalarını kullanmak ve internette diğer birçok etkinliği gerçekleştirmek gibi görevleri verimli bir şekilde gerçekleştirebilirler.
 • Ağ geçitleri yardımıyla sensörlerin pil ömrü iyileşir ve daha uzun süre kullanılabilirler.
 • Ağ geçitleri, farklı protokollere sahip cihazlardan veri gönderip alabilir. Ayrıca verileri standart protokol ile çevirir ve gerekli şekilde iletir.
 • Verileri iletmek için internete bağlanmak zorunda kalabileceğiniz sensör ve diğer cihazların sayısını en aza indirmeye yardımcı olur.

Gateway (Ağ Geçidi) Türleri

Veri akışının yönüne bağlı olarak ağ oluşturmadaki ağ geçidi türleri kapsamlı bir şekilde iki sınıfa ayrılır:

Çift Yönlü Ağ Geçitleri (Bidirectional Gateways): Verilerin iki yönde akmasına izin verir. Senkronizasyon cihazları olarak kullanılabilir.

Tek Yönlü Ağ Geçitleri (Unidirectional Gateways): Verilerin yalnızca tek bir yönde akmasına izin verir. Kaynak düğümde yapılan değişiklikler, hedef düğümde çoğaltılır, ancak bunun tersi olmaz. Arşivleme cihazları olarak kullanılabilirler.

Gateway (Ağ Geçidi) Örnekleri

1. Network Gateway

Bu, çeşitli protokollerle çalışan iki farklı ağ arasında bir arayüz sağlayan en yaygın olarak tanınan ağ geçidi türüdür.

2. Web Uygulaması Güvenlik Duvarları (Web Application Firewalls)

Bir web sunucusuna gelen ve giden trafiği yönlendirir ve uygulama katmanı verilerini görür.

İlgili İçerik: Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir, Ne İşe Yarar? İnternette Güvenli Gezinme Uygulamaları 

3. Bulut Depolama Ağ Geçidi (Cloud Storage Gateway)

REST veya SOAP gibi çeşitli bulut depolama yönetimi API çağrıları ile depolama taleplerini deşifre eden bir ağ sunucusu veya düğümüdür.

4. XML, SOA veya API Ağ Geçitleri

Bu sıralama, hizmete giren ve çıkan trafiği, düzenlenmiş mimariyi veya genişletilebilir işaretleme dili tabanlı web hizmetini denetler.

5. IoT Ağ Geçidi

Çoğunlukla cihazdan buluta iletişim veya cihazdan cihaza iletişim olmak üzere IoT yazışmalarını güçlendirmek için bir cevaptır.

6. Internet-To-Orbit Gateway

Bu ağ geçidi, internete bağlı cihazlar ile dünya yörüngesindeki uydu ve uzay araçları arasında bağlantı kurulmasına yardımcı olur.

7. Medya Ağ Geçidi (Media Gateway)

Verileri bir ağ türü için gereken biçimden başka bir ağ türü için gereken yapılandırmaya göre değiştirir.

8. VoIP Trunk Gateway

Bu ağ geçidi, VoIP (İnternet Protokolü üzerinden ses) yardımıyla sabit hatlı telefon ve faks makineleri gibi düz eski telefon servis cihazları arasında veri iletilmesine izin verir.

9. E-posta Güvenlik Ağ Geçidi (Email Security Gateway)

İşletme stratejisini bozan veya verileri kötü niyetli amaçlarla taşıyacak mesajların iletimini önler.

10. Ödeme Ağ Geçidi (Payment Gateway)

Bu ağ geçidi, çevrimiçi ödemelerin alınması ve ödenmesi için güvenlik sağlar.

11. Default Gateway

Varsayılan ağ geçidi, başka bir ağ geçidi belirtmeden harici ağlara erişmeye izin verir.

12. Wireless Gateway (Kablosuz Ağ Geçidi)

Kablosuz ağ geçidi, bir bilgisayarın ve diğer internet özellikli makinelerin paylaşılan bir kablosuz internet bağlantısına erişmesine izin veren bir cihazdır ve genellikle modemler, yönlendiriciler ve hatta bazen kablolu televizyon veya ses uygulamaları gibi şeyleri tek bir yerde koordine etmenin bir yolu olarak görülür. Günümüzde kablosuz ağ geçitleri, kablosuz ağ altında birçok farklı kullanımın olduğu evlerde ve işletmelerde yaygın olarak kullanılır.

Kablosuz ağ geçidi ne yapabilir?

 • Güvenli bir kablosuz ev ağı oluşturmanıza ve bilgisayarlarınızı, dizüstü bilgisayarlarınızı ve diğer Wi-Fi elektronik ürünlerinizi (cep telefonları, tabletler, TV ve oyun konsolları gibi) bağlamanıza olanak tanır.
 • Kablosuz ağ geçidine iki telefon (veya bir telefon ve faks) bağlayabilirsiniz.
 • Bilgisayarınız veya Wi-Fi aygıtınız WPS’yi (Wi-Fi Korumalı Kurulum) destekliyorsa, kablosuz ağ bağlantısını hızlı ve kolay bir şekilde kurabilirsiniz.

Kablosuz ağ geçidi ayrıca aşağıdakiler gibi gelişmiş işlevleri de yerine getirir:

 • Güvenlik Duvarı
 • Ebeveyn Kontrolü
 • Port Yönlendirme
 • Bağlantı Noktası Engelleme
 • Teşhis Araçları

Gateway Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Gateway kullanmanın avantajları aşağıdaki şekildedir:

Bağlantı: Bir ağ geçidi, farklı sistemleri bağlayarak bir ağı genişletir.

Güvenlik: İstenmeyen erişime karşı koruma sağlamak için kullanıcı kimliği ve parola gibi farklı güvenlik biçimleri bir ağ geçidine yerleştirilebilir.

Filtreleme: Bir ağ geçidi, çarpışmayı ve yayın alanını kontrol edebilir.

Protokol Dönüştürme: Ağ geçitleri, veri biçimini bir hedefin farklı mimari gereksinimleriyle uyumlu olacak şekilde dönüştürebildikleri için “protokol dönüştürücüler” olarak da adlandırılır.

Gateway kullanmanın avantajları aşağıdaki şekildedir:

Uygulama: Genellikle ağ geçitleri varsayılan olarak yönlendiricilere kurulur. Bu nedenle, ağ yöneticilerinin bunları kurması veya yapılandırması zor ve pahalıdır.

Gecikmeler: Bir ağ geçidi kullanılırken bilgilerin çevrilmesi gerektiğinden, her zaman biraz gecikme olur. Ayrıca, ağ geçitleri, doğru şekilde temizlenmeyen tüm önbellek bilgilerini biraz daha fazla zaman alarak döndürür.

Bağlantı Hatası: Herhangi bir bağlantı zorluğu iletişim kaybına neden olur.

Sorun Giderme: Bir ağdaki farklı protokollere sahip bilgisayarların sorunlarının ayrı ayrı giderilmesi gerekecektir.

Gateway vs. Routers (Ağ Geçidi vs Yönlendiriciler)

Ağ geçitleri, bir protokolü veya formatı değiştiren bir kapı görevi görür. Yönlendiriciler yalnızca bilgileri iletir.

Peki bu ikisini aynı cihaz yapamaz mı?

Hayır.

Ağ geçitleri ağınızda düğüm görevi görür. Sizi diğer ağlara bağlar. Örneğin, yerel alan ağınızı (LAN) internet servis sağlayıcınıza (ISS) bağlar.

Ardından ISS’nizi internete bağlar. Bu arada ağınızı izinsiz girişlerden korur.

Bir yönlendirici ağınızı yönetir ve oluşturur. Cihazlarınızın her birine yollar atar. Bu yollarla aşağıdakileri yapabilirler:

 • Trafiğe öncelik verir.
 • Belirli ağ paketlerini reddeder.
 • Bilgileri nereye göndereceğinize karar verir.
 • Ağ anahtarını yönlendirici ile karıştırabilirsiniz. Fakat anahtarlar ve yönlendiriciler aynı cihazlar değildir.

Aşağıdaki tablo bu cihazlar arasındaki farkları bulmanıza yardımcı olacaktır:

Özellikler Gateway Router
Tanım Bir protokolü diğerine çevirir Farklı ağlardan gelen ağ paketlerini iletir
Açık Sistemler Bağlantısı (OSI) Katmanı Beşinci katmana kadar Katmanlar üç ve dört
Dinamik Yönlendirme Yok Var
Mac Adresi Yok Var
Hosting Fiziksel sunucular, özel uygulamalar veya sanal uygulamalar Yalnızca özel uygulamalarda barındırılır

Ağ geçidi mi yoksa modem ya da yönlendirici mi kullanmalısınız?

Ağ geçidi, modem ve yönlendiriciden daha iyidir veya ağ geçidi, modem ve yönlendiriciden daha iyi değildir gibi cümleler kurmak o kadar basit değildir. Bir ağ geçidi veya bir modem ya da yönlendiricinin sizin için doğru olup olmadığı, interneti nasıl kullanmak ve etkileşim kurmak istediğinize bağlıdır.

Bir Gateway Ne Zaman Kullanılır?

Çok sayıda farklı ağ geçidi türü olduğundan, farklı senaryolar farklı ağ geçitlerine ihtiyaç duyar. Örneğin, akıllı cihazları güvenli ve merkezi bir yerden kontrol etmek isterseniz, bir IoT ağ geçidi kullanmanız gerekir.

Doğru türü seçerseniz, ağ geçitleri, ağınızın etrafında bir güvenlik duvarı oluşturmak için mükemmel bir araç olarak hizmet eder.

IoT Gateway Nedir?

IoT Gateway, genellikle cihazdan cihaza iletişim veya cihazdan buluta iletişim olmak üzere IoT iletişimini etkinleştirmek için bir çözümdür. Ağ geçidi, tipik olarak, temel görevleri gerçekleştiren uygulama yazılımını barındıran bir donanım aygıtıdır. En temel seviyesinde ağ geçidi, farklı veri kaynakları ve hedefler arasındaki bağlantıları kolaylaştırır.

Bir IoT Gateway’i tasarlamanın basit bir yolu, onu ev veya ofis ağ yönlendiriciniz veya ağ geçidinizle karşılaştırmaktır. Böyle bir ağ geçidi, cihazlarınız arasındaki iletişimi kolaylaştırır, güvenliği sağlar ve temel işlevleri gerçekleştirebileceğiniz bir yönetici arayüzü sağlar.

IoT Gateway Hangi İşlevleri Gerçekleştirir?

IoT Gateway, basit veri filtrelemeden görselleştirmeyi ve karmaşık analitiği etkinleştirmeye kadar birçok görevi yerine getirmek için geliştirilmiştir. Bu akıllı cihazlar, mevcut IoT genişleme dalgasının güçlenmesine yardımcı olur.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

IoT Gateway Özellikleri Nelerdir?

Çok yönlü bir IoT Gateway aşağıdakilerden herhangi birini gerçekleştirebilir:

 • Eski veya internete bağlı olmayan cihazlarla iletişimi kolaylaştırma
 • Veri önbelleğe alma, arabelleğe alma ve akış
 • Veri ön işleme, temizleme, filtreleme ve optimizasyon
 • Bazı verileri toplama
 • Cihazdan Cihaza iletişim/M2M
 • Ağ özellikleri ve canlı verileri barındırma
 • IoT Gateway uygulamaları aracılığıyla veri görselleştirme ve temel veri analitiği
 • Kısa vadeli veri tarihçisi özellikleri
 • Güvenlik – kullanıcı erişimini ve ağ güvenliği özelliklerini yönetme
 • Cihaz yapılandırma yönetimi
 • Sistem teşhisi

Özetle; ağ geçitleri; yönlendirici, sunucu veya güvenlik duvarı olabilen donanım bileşenleridir ve verilerin farklı protokol tabanlı ağlar tarafından gönderilmesine veya alınmasına izin vermek için bir kapı gibi çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Unix Nedir? Unix İşletim Sistemi ve Unix Komutları

Sonraki Yazı

Container as a Service Nedir? Neden Container as a Service?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.