Rancher Nedir?

Rancher kelimesini kısaca değinecek olursak, container yönetimini kolaylıkla yapmamızı sağlayan bir araçtır. Rancher oldukça önemli bir araçtır. Tümüyle açık kaynak koda sahip bir uygulamadır. Günümüzde Rancher için dağıtım docker hub üzerinden yapılmaktadır. Bu cümlenin ne anlam ifade ettiğini kısaca şöyle anlatalım; Eğer ki Docker desteği bulunan bir sunucuya sahipseniz, tek bir satır kodla sisteminize rancher uygulamasını çok rahat bir şekilde kurabilirsiniz. Kurulum sonrasında ise kullanıcının tamamen isteğine bağlı olarak Microsoft Azure, Google Cloud, AWS vb. birçok bulut hizmeti sağlayan firmaları kendi sisteminizdeki rancher kurulumu ile kolay bir şekilde ilişkilendirebilirsiniz. Bu işlemden sonra ilişkilendirme işlemi sağlanmış olan firmalar aracılığıyla, Rancher web arayüzü ile docker container hizmetlerini kolayca gözlemleyebilir, çalıştırabilir ve istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz.

Rancher Desteği Hangi Platformlarda Mevcut?

Rancher uygulamasına destek veren platformlar; Google cloud, Amazon Web Services gibi sadece büyük çaplı organizasyonlara sahip firmalarla sınırlı değil. Docker yazılımını tamamen sorunsuz çalıştırabilen bir Linux türevi ile kolayca Rancher kurulumunu ilişkilendirebilmeniz mümkün. Bu işlem, Docker için kubernetes ile sorunsuz çalışacak bir sürüm kurulumu sonrasında Racnher agent hizmetini docker vasıtasıyla çalıştırmanız sizin için yeterli olacaktır. Bu işlemi daha kolay bir yoldan gerçekleştirmek istediğiniz zaman da ise, panel üzerindeki Customer Provider seçeneğini seçerek size verilen kodu çalıştırarak kolayca tamamlayabilirsiniz.

Rancher Nasıl Çalışır?

Rancher uygulaması, düşünüldüğünün aksine container yönetimini başka uygulamalar gibi tek başına yapmıyor. Uygulama çalışırken arka planında ise ayrı olarak kubernetes uygulaması çalışıyor. Yazımız içerisinde birden kez kubernetes kavramını kullandık. Kubernetesi kısaca anlatmak gerekirse, Google şirketi tarafından geliştirilmiş ve günümüzde de geliştirilmesi devam etmekte olan ve Docker container yönetimi için temel olarak kabul edilen araçtır. Aslına bakarsanız Rancher kurmadan Kubernetes kurulumu ve yönetimi ile aynı işleri yapabilirsiniz. Rancher, Kubernetes sisteminin bir üst seviyesinde bulunuyor. Kısaca anlatmak gerekirse, Rancher vasıtasıyla kubernetes kurulumları gerçekleştirerek Kubernetes gibi uzmanlık gerektiren çok gelişmiş bir aracın karmaşıklığıyla uğraşmıyoruz. Tüm bunların dışında Rancher bizlere sistem monitoring ve log takibi aşamalarında büyük kolaylık sağlıyor.

Bulutistan Rancher hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

RancherOS Nedir?

RancherOS, Rancher Labs şirketi tarafından bulut teknolojilerinde kullanılmak amacıyla geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi daha farklı boyutlarda incelendiğinde, sistemin başlamasını sağlayan ve ayrıca yöneten bir Linux çekirdeği ile Docker olduğunu göreceksiniz. Yani burada anlatmak istediğimiz husus, Linux çekirdeğinin görevinin Docker sistemini başlatmak olduğunu belirtmek. Linux çekirdeği Docker sistemini başlattığı sırada, bu tüm sistem birer Docker konteynerından oluşmaktadır, bu sayede sistem olabildiği kadar sade ve hafif bir Linux dağıtımı olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

Docker’ın başlangıçta çalışma prensibi dışında sistem için gerekli olan tüm bileşenler konteyner mantığıyla çalışır. Bu oldukça önemli bir özelliktir. Bu özelliği sisteme kolaylık ve ciddi bir esneklik kazandırır. RancherOS bu durumlarından ötürü diğerlerinden hızlıca yarılır. RancherOS’un esnek ve minimalist tasarımı saldırı risklerini ciddi bir oranda azaltır, donanım ve bakım gibi uzun vade üzerinden düşünüldüğünde sorun teşkil edebilecek olan maliyetlerini ise oldukça düşürür. Yine bahsettiğimiz aynı tasarım, RancherOS’u konteyner sistemleri içerisinde muadilleri ile kıyaslandığı zaman, ideal bir Linux dağıtımı olmasını sağlamaktadır.

RancherOs işletim sistemi üzerinde 2 adet Docker instance’ı çalıştırmaktadır. Bunlardan ilk olanı ise Sistem Docker’ıdır. Syslog, ntpd, Konsol gibi hizmetler Sistem Docker’ı ile birlikte oldukları zaman konteyner üzerinden çalışır. Sistem Docker’ın özelliği bununla sınırlı değil. Sistem Docker’ı aynı zamanda RancherOS’da çalışan ilk process (süreç) dir. Bu süreç denilen durumda, diğer bilindik pek çok Linux dağıtımında da bulunan systemd’nin görevini yerine getirmektedir. Sistem Docker’ı, işlem yaptığı diğer konteynerların yanında docker ismiyle bir tane daha Docker konteyner başlatılır ve bu ortamın yönetimini yapar. Bu tasarımın diğer yazılımlara göre daha iyi olan soyutlama becerisi sayesinde RancherOS, daha güvenli ve stabil hale gelmiştir.

Son olarak Rancher uygulamasını sizlere özetlemek gerekirse Kubernetes kullanımını çok fazla uzmanlık gerektirmeden, son kullanıcınında her zaman anlayacağı şekilde kullanım sağlar. Kullanma seviyesi basite indirgenerek container yönetimini daha kolay yapmamızı sağlar. Son derece modern bir sanallaştırma uygulamalarından biridir. Rancher, Swarm ve Docker Cloud gibi uygulamalardan daha geniş ölçekli yönetim ve kurulum yapmamızı sağlar. Bu alanda çıkacak son uygulama diyemeyiz için. Ancak bu konuya ilgisi olan yada bu uygulamaları kullanacak olanların incelemesinde büyük bir fayda var. Geleceğin internet ve bulut hizmetler üzerinden yönleneceğimizi düşündüğümüzde, Rancher gibi uygulamalar herkese gelecek vadetme potansiyeli taşımaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Sonraki Yazı

Private Cloud Nedir, Private Cloud vs. Public Cloud: Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.