Hibrit Bulut Altyapısında Güvenlik ve Uyumluluk Stratejileri 

hibrit bulut altyapısı ve güvenlik

Hibrit bulut güvenliği, bir işletmenin çoklu bulut ortamlarında (genel, özel) ve şirket içi ağ cihazlarında altyapı, uygulama ve verilerini korumak için kullandığı araçların, süreçlerin ve teknik bilginin koordineli bir şekilde uygulanması olarak tanımlanır.

Hibrit Bulut Çözümünün Güvenlik Avantajları

İyi yönetilen bir hibrit bulut mimarisi, artan karmaşıklığına rağmen büyük güvenlik avantajları sunar. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Veri güvenliği üzerinde daha fazla kontrol

Hibrit bulut esnekliği, işletmelere daha fazla güvenlik kontrolü sağlar. Daha fazla koruma için şirket içi veri merkezlerinde son derece gizli verileri depolayabilir ve daha az hassas verileri işlemek için genel bulutu kullanabilir.

2. Son teknoloji güvenlik teknolojilerine erişim

Bulutistan gibi bulut hizmet sağlayıcıları, üst düzey yetenekleri işe alır ve gelişmiş araçlar kullanır. Dahili ekipler, sundukları kaynaklardan yararlanarak beceri ve bilgilerini yükseltebilir. Şirketler ayrıca, satıcıdan bağımsız olmak ve BT altyapıları geliştikçe güvenlik duruşlarını korumak için en son teknolojiyi hibrit bulut güvenlik kurulumlarına katmanlayabilir.

3. Daha güçlü iş sürekliliği ve felaket kurtarma

Hibrit bulut modeli, DevSecOps’un operasyonel kullanılabilirliği iyileştirmesine yardımcı olur. Birden fazla sitedeki yedekleme seçenekleri, veri tutarlılığını basitleştirir ve arızadan kurtarmayı kolaylaştırır. Ayrıca, hem kurum içi hem de genel bulut altyapısı üzerinde çalışan taşınabilir uygulamalar, sürekli uygulama bağlantısı sağlar.

Bu ve diğer yetenekler, şirketin olağanüstü durum kurtarma stratejisini destekler, arıza süresini en aza indirir ve maliyetli iş etkisini azaltır.

4. İyileştirilmiş güvenlik ve risk yönetimi

Hibrit bulut mimarisi, saldırı yüzeyi yönetimini iyileştirir çünkü işletmeler güvenlik kontrollerini tutarlı ve merkezi bir şekilde çalıştırabilir. Ancak, bu yalnızca sağlayıcılar arasında yayılan teknoloji ile mümkündür.

Bu nedenle işletmeler, bir hibrit bulut güvenlik çözümü seçerken proaktif risk tespiti ve otomasyona öncelik verir. İşletmeler, personel eksikliği gibi zorlukların üstesinden gelmek ve değişen bulut ortamına ayak uydurmak için genellikle Bulutistan gibi güvenilir şirketlerle çalışmaya başlar.

5. Uyumluluk ve yönetişim

Hibrit bulut mimarisi, içinden geçen hassas veri hacimleri göz önüne alındığında düzenleyici yasalara tabidir. Veri koruma ve uyumluluk standartları (örn. HIPAA, PCI DSS, GDPR, ISO/IEC 27001, NIST, vb.) sürekli gelişerek işletmeleri güvenlik yeteneklerini genişletmeye zorlar.

Bulut sağlayıcılarının sertifikaları, bulut uyumluluğuna yardımcı olur, ancak “paylaşılan sorumluluk” modeli, şirketlerin şirket içi ve çoklu bulut ağ ortamlarında risk yönetimi için daha fazla sorumluluk üstlenmelerini gerektirir.

6. Görünürlük ve kontrol

İşletmeler birden çok satıcıyı ve güvenlik denetimini yönetmek, ağ yapılarını anlamak, varlıkları izlemek ve yanlış yapılandırmaları gerçek zamanlı olarak belirlemek için sürekli bir baskıyla karşı karşıyadır.

Bulut sağlayıcılarının yerel güvenlik denetimleri genellikle yetersiz kaldığından, işletmelerin güvenliği düzenleyebilecek ve onlara tam görünürlük ve kontrol sağlayabilecek bir çözüme ihtiyacı vardır.

7. Personel sıkıntısı

Kıt kaynaklar ve sınırlı uzmanlık bilgisi ile bulut bilgi işlem ortamının her bir bileşenini korumak oldukça büyük bir zorluktur. Nitelikli güvenlik uzmanları bulmak çoğu zaman bir zorluk olduğu için işletmelerin ya işe alımda ya da yükü hafifletebilecek teknik bir çözümde yaratıcı olmaları gerekir.

8. Erişim yönetimi

Hibrit bulutta erişim yönetimi daha karmaşıktır. Her sağlayıcının farklı kimlik doğrulama yöntem ve erişim politikaları vardır. Farklı rol ve cihazlara sahip kullanıcılar, çeşitli konumlardan erişim talep eder. Farklı, uyumsuz araç ve platformları koordine ederek yetkisiz erişim, veri sızıntıları ve uyumsuzluk gibi riskleri azaltmak zordur.

9. Tedarik zinciri güvenliği

Siber suçlular, şirketlerin tüm tedarik zinciri üzerinde görünürlük ve kontrole sahip olmadığını bildikleri için çok satıcılı hibrit bulut ortamlarından yararlanır. Bu nedenle, yüksek değerli işletmelere ulaşmak için güvenlik açıklarını ve yetersiz güvenlik kontrollerini hedefler.

Özellikle tedarik zinciri saldırılarını saptamanın ve azaltmanın zor olması nedeniyle, her satıcı ve iş ortağıyla ilişkili güvenlik risklerini yönetmek çok önemli olmaya devam etmektedir.

Hibrit Bulut Güvenliğindeki Riskler Nelerdir?

Hibrit bulut ortamları, bilgisayar korsanlarına yetkisiz erişim elde etmek, yanal hareket etmek ve verileri çalmak için birden fazla olası giriş noktası sağlar. Bu güvenlik risklerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Eksik saldırı yüzeyi eşlemesi

Hibrit iş yükü envanterlerinin saldırı yüzeyinin haritasını çıkarmak, birden çok ortamı birbirine bağlayan bir çözüm olmadan zordur. Sınırlı görünürlük, işletmeleri kamuya açık iş yüklerini inceleyen bilgisayar korsanlarına maruz bırakır.

Her bulut varlığının yakın yönetimi olmadan, kullanılmayan kaynaklar bile bilgisayar korsanları ve güvenlik tehditleri için bir ağ geçidi haline gelebilir.

2. Yararlanılabilir hatalı yapılandırmalar

Bulut güvenliği yanlış yapılandırmaları, bulutla ilgili olayların ana nedenidir ve güvenlik ve BT uzmanları için büyük bir endişe kaynağıdır. Kontrol edilmediklerinde, hızla artabilen ve tam uzlaşmaya yol açabilen güvenlik açıkları oluşturur. Açıkça belirtmek gerekirse, akıllı otomasyon olmadan hatalı yapılandırmaları gerçek zamanlı olarak belirlemek neredeyse imkansızdır. 

3. Veri sızıntısı

Hassas veri kaybını önlemek için çok fazla engeli ortadan kaldırmanız gerekir. Güvenlik ekipleri, güvenli depolama ve gizli bilgilere erişim sağlamalı, geliştiricilerin onayları atlatmasını engellemeli, onaylanmamış API kullanımını engellemeli ve bulut güvenlik değişikliklerinin getirdiği güvenlik açıklarından kaçınmalıdır. Fakat bu süreçlerin büyük bölümünü otomatikleştiren güvenilir bir çözüm olmadığında, işleri oldukça zahmetli olmaya devam edecektir.

4. İnsan hatası

Hızlı dijitalleşme ve büyüme için iş baskısı, güvenlik uzmanlarını zorlayarak dikkatlerini veri güvenliğinden uzaklaştırır. Bulut tabanlı uygulamaların kullanım kolaylığı, yabancıların varlıklara erişme riskini de artırır. İşletmelerin, aksilikler için onları suçlamak yerine çalışanların doğru kararları vermelerine yardımcı olacak süreçleri ve teknolojiyi uygulamaları gerekir.

5. Güvenlik kontrolleri uyumsuzlukları

Eski şirket içi güvenlik denetimleri genellikle buluta özgü denetimlerle çalışmaz. Bu, her iki sette de tutarlı bir politika yürütmeyi imkansız hale getirir. Bunun da ötesinde, hantal manuel işlemler, sürtünmeyi artırır ve hibrit bulut ortamının tamamı için bağlantı hatalarına neden olabilir. Bu, bu farklılıkları uzlaştıran ve ortadan kaldıran bir hibrit bulut güvenlik çözümü bulmayı zorunlu kılar.

6. Operasyonel iş akışlarının olmaması

Hibrit bulutların güvenliğini sağlamak genellikle benimsemenin gerisinde kalır ve güvenlik ekibini aşırı maruz kalma ve onaylanmamış genel bulut kullanımıyla mücadele etmeyi bırakır. Bu duruma katkıda bulunan en önemli faktörler arasında hibrit bulut mimarisini benimsemeden önce kapsamlı stratejiler geliştirmek için sınırlı kaynaklar, dik öğrenme eğrileri, eksik uzmanlık ve uygun araç eksikliği yer alır.

7. Veri ihlalleri

Siber suçlular, erişim ve verilerden para kazanma konusunda profesyoneldir, bu nedenle ikisini birden almaya odaklanır. Yanlış yapılandırmalar ve yanlış yönetim, siber suçlular genellikle sisteme bir yol sağlar. Bulut güvenlik ihlalleri, sıfır gün güvenlik açıklarını kullanan hedefli saldırılardan ve zayıf kimlik bilgilerine sahip hesapların ele geçirilmesinden de kaynaklanır.

Güvenlik kontrollerini ihlal eden varlıkları hızlı bir şekilde belirlemenin bir yolu olmadan, işletmeler riski veya olası hasarı sınırlamak için yeterince hızlı hareket edemezler.

8. Verileri harici, yetkisiz taraflarla paylaşma

Bulut uygulamaları, erişim paylaşımını kolay ve sınırsız hale getirir, ancak bunu merkezi bir şekilde iptal etmek genellikle imkansızdır. Bu nedenle, izlenmeyen paylaşım kolayca kontrolsüz erişime ve veri sızıntısına dönüşebilir.

Bu maruziyetin tespit edilmesi uzun zaman alır ve bu da onu işletmeler için kritik bir tehdit haline getirir.

Hibrit Bulut Güvenliğinin Bileşenleri

Hibrit bulut için herhangi bir modern güvenlik stratejisi, fiziksel, teknik ve yönetimsel katmanlara bağlanan kontrolleri birleştiren otomasyon odaklı bir yaklaşımı izler.

Bu, dahili ekiplerin güvenlik kontrollerini koordine etmesine ve hatalardan ve senkronizasyon sorunlarından kaçınmasına yardımcı olur. Ayrıca küresel görünürlük sağlar ve işletmelerin ortamları izlemesine, veri güvenliği kurallarını yönetmesine, uyumluluk kontrolleri yapmasına, yamaları kullanıma sunmasına ve daha pek çok şeye yardımcı olur.

Sonuç olarak, bu strateji işletmelerin risklere tepki vermek yerine risklerin önünde olmalarını sağlar.

1. Fiziksel güvenlik

İşletmeler, şirket içi altyapı için fiziksel güvenliği ele alır, ancak genel bulut sağlayıcılarıyla çalışırken denetimi kaybeder. SLA’lar (Hizmet Düzeyi Anlaşmaları) fiziksel güvenlik standartlarını da uygularken, çoğu ayrıntı onların kavrayışının dışında kalır. Bu nedenle birçok işletme, hibrit bulut risklerini azaltmak için teknik kontrollere yatırım yapmaktadır.

2. Teknik kontroller

Hibrit bulut güvenliği çalışmalarının büyük bir kısmı, şifreleme, erişim kontrolü, mikro segmentasyon, güvenlik açığı taraması, iş yükü güvenliği, yapılandırma yönetimi ve uç nokta güvenliğinin düzenlenmesini içerir. Bu teknik kontrollerin uyumluluk taleplerini karşılamasını ve iş gereksinimlerine ayak uydurmasını sağlamak için otomasyon devreye girer ve bu karmaşık sistemi uyumlu ve etkili tutar.

3. İdari kontroller

Eğitim, felaket kurtarma ve olay müdahale planları temel idari kontrollerdir. Bu protokoller, iç güvenlik uzmanlarına hem devam eden faaliyetlerde hem de kriz durumlarında rehberlik eder.

Otomasyon burada da çok önemli bir destek sunarak ekiplerin riski hızlı bir şekilde belirlemesine ve uyumluluk ve adli tıp için denetim izini kullanmasına olanak tanır.

Hibrit Bulut Güvenlik Altyapısı

Hibrit bir ortamda etkili güvenlik yönetimi, doğru araçların seçilmesine bağlıdır. Bir işletmenin genel bulut, özel bulut, kapsayıcılar ve şirket içi ağ kullanımını eşit derecede güvenli ve uyumlu tutmak için kapsaması gereken dört ana alan vardır: 

Güvenli bağlantı – Kimlik bilgilerini koruma ve hizmetlere güvenli erişim sağlama

İş yükü güvenliği – Hibrit bulut iş yüklerini tespit etme, sorgulama ve güvenli hale getirme

Ağ güvenliği – Ağ güvenliğini izleme ve yönetme, tehdit yanıtını otomatikleştirme

DevOps entegrasyonu – Güvenli uygulama teslimi için güvenliği geliştirmeye entegre etme

İşletmeler, bir hibrit bulut güvenlik çözümünün aşağıdakiler için yetenek ve seçenekler sunmasını bekler:

 • Uygulama keşfi ve bağlantı yönetimi
 • Veri merkezi ve uygulama geçişi
 • DevOps güvenliği
 • Ağ segmentasyonu
 • Güvenlik duvarı yönetimi, denetimi ve uyumluluğu
 • Güvenlik duvarı politikası temizleme ve optimizasyonu
 • Çoklu bulut sitelerinde güvenlik yönetimi
 • Güvenlik politikası değişiklik yönetimi ve risk azaltma
 • Olay yanıtı

Dahili ekipler, bu teknolojilerden ve sundukları her şeyden yararlanmak için eylemlerine rehberlik edecek hibrit bulut güvenliği en iyi uygulamalarını kullanabilir.

Hibrit Bulut Güvenliği En İyi Uygulamaları

Hibrit bulut güvenliğindeki en iyi uygulamaları aşağıdaki şekildedir:

 • Tüm bileşenler genelinde güvenlik denetimlerini uyumlu hale getirmek için tam görünürlük oluşturma
 • Güvenli erişim sağlamak ve iş esnekliğini sürdürmek için sıfır güven uygulama
 • Hataları ve uyumsuzluğu önlemek için yapılandırma izleme ve denetimleri otomatikleştirme
 • Riskleri ve iyileştirmeyi bulmak ve önceliklendirmek için sürekli güvenlik açığı taraması sağlama
 • İlke çakışmalarını kontrol etmek için otomasyonu kullanarak güvenlik yamalarını hemen devreye alma
 • Kötü amaçlı trafiğin gizlice sızmasını önlemek için güçlü şifrelemeyi analiz özellikleriyle birleştirme
 • Bunlara giden ve aralarında dolaşan verileri korumak için kapsamlı uç nokta güvenliği (mobil ve IoT cihazları dahil) sağlama

Tek bir arıza noktasından kaçınmak ve düzeltmeyi hızlandırmak için birden çok ayrı yedekleme içeren bir kurtarma planı sürdürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
devsecops kültürü

DevSecOps Kültürü: Geliştirme, Güvenlik ve İşletme Ekiplerinin Entegrasyonu

Sonraki Yazı
sızma testleri ve güvenlik

Sızma Testleri ve DevSecOps: Proaktif Güvenlik Yaklaşımı

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
30 Gün Ücretsiz Demo İçin Bizimle İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.