FinTech (Finansal Teknoloji) Nedir, Ne İşe Yarar?

Son yıllarda sürekli büyüyen finansal teknoloji şirketleri sayesinde işinizi ve hatta kişisel finansmanınızı yönetme konusunda radikal değişiklikler meydana geldi. Bu yüzden fintech için kesinlikle kısa vadeli ve moda olmayan bir terimdir diyebiliriz.

Peki fintech tam olarak nedir?

FinTech (Finansal Teknoloji) Nedir?

FinTech veya finansal teknoloji, şirketler ve bireyler için geleneksel finans formlarını geliştirmek ve otomatikleştirmek için tasarlanmış yazılımlar, mobil uygulamalar ve diğer teknolojileri içeren bir terimdir. Fintech, basit mobil ödeme uygulamasından şifreli işlemler içeren büyük blok zinciri ağlarına kadar değişen birçok örneği içerir.

Fintech’in Evrimi

Fintech’in en son yeniliklerinden biri, bir akıllı telefon uygulaması kullanarak kahve için ödeme yapmanızı sağlamaktır. Fakat fintech teriminin yükselişe geçmesi kredi kartının kullanıma sunulmasının ardından gerçekleşmiştir.

Bu süreçten sonra finansal teknolojilerde önemli gelişmeler oldu ve ATM’ler ve çevrimiçi borsalar dahil olmak üzere genel piyasaya çok sayıda önemli kilometre taşları geldi.

Günümüzde daha fazla hizmet, gerçek kredi kartları yerine mobil cüzdan kullanmak gibi yeni teknolojilere geçtikçe, fintech çözümleri mevcut finansal altyapıyı tamamen değiştirecektir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Fintech Pratikte Nasıl Çalışır?

Başlangıçta fintech, bankaların veya diğer finansal kurumların iç sistem yapılarına uygulanan teknolojiler tarafından tanındı, ancak daha yakın zamanlarda bu terim, daha çok tüketiciye yönelik bir dizi başka uygulamayı da kapsamına aldı.

Örneğin, bu tür bir teknoloji sayesinde fonları yönetmek, stokları takas etmek, gıda için ödeme yapmak veya sigorta işlemlerini yönetmek mümkündür. Bazı fintech işletmeleri, bir POS terminali aracılığıyla veya tamamen çevrimiçi olmak üzere çeşitli yöntemlerle ödeme kabul etmenize olanak tanır.

Fintech tarafından sağlanan araçlar, birçok tüketicinin takip etme şeklini değiştirir ve mali durumlarını yönetmelerini kolaylaştırır.

Banka hesabı olmayan tüketiciler için fintech, bankaya ihtiyaç duymadan finansal hizmetlere katılmak için esnek bir seçenek sunar. Tüketicilere kullanımı kolay araçlar aracılığıyla finansal dünyaya doğrudan erişmelerini sağlar.

Fintech şirketleri, yapay zeka (AI), büyük veri, blok zinciri ve robotik süreç otomasyonu (RPA) dahil olmak üzere çeşitli teknolojiler kullanır.

Yapay zeka algoritmaları, müşteri harcama alışkanlıklarına ilişkin içgörüler sunarak finansal kurumların daha iyi stratejiler geliştirmesine olanak tanır. Chatbot’lar ise bankaların müşterilere daha iyi hizmet vermesine yardımcı olmak için kullanılan başka bir AI güdümlü araçtır.

Büyük veri setleri, yeni stratejiler ve planlar oluşturmak, müşteri harcama alışkanlıklarını analiz etmek, dolandırıcılık tespitini iyileştirmek ve pazarlama stratejileri oluşturmak için müşteri yatırımlarını ve pazar değişikliklerini tahmin edebilir.

Örneğin Blockchain, birçok şirket tarafından önemli yatırımlara yol açan finans alanında yeni bir teknolojidir. Blok zincirinin merkezi olmayan yapısı, üçüncü bir tarafın işlemleri yürütmesi ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Fintech Neden Bu Kadar Popüler?

Fintech, bankacılık ve finansal hizmetlerini daha akıcı ve erişilebilir hale getirdi. Artık kullanıcılar, teknolojiyi kullanarak daha önce bir insanın yönetebileceği süreçleri hızlandırmak için otomasyondan yararlanabilecek duruma geldi. Bazı finansal hizmetler hala hem danışmanların hem de algoritmaları aynı anda kullanıyor olsa da, ipotek veya kredi başvurusu gibi diğer işlemler artık herhangi bir insan etkileşimi olmadan hızlı ve kolay bir şekilde çevrimiçi olarak yapılabilir. Bu, son kullanıcılar için harika bir haber olsa da, piyasadaki daha geleneksel oyuncular için önemli bir sarsıntıya neden olabilir.

Fintech Şirketleri Ne Yapar?

Basitçe söylemek gerekirse, fintech şirketleri finansal hizmetleri sıradan kişiler için daha erişilebilir hale getirir. Bir fintech şirketinin kapsamı, geleneksel bankacılık işlemlerini içerebilir veya avangard finansal teknolojileri de içerebilir. Bununla birlikte, yerleşik finansal kurumları ve bankalar da, alakalı olmak için fintech’i benimser. Yeni şirketler dijital borç verme, mobil ödemeler, kripto para birimi ve blok zinciri gibi yaratıcı tüketici merkezli trendler sunarken, geleneksel bankacılık, tasarruf, ticaret, sigorta ve yatırımlar, makine öğrenimi (ML) ve yapay zeka (AI) kavramlarını benimseyerek yükselmeye devam ediyor.

Son zamanlarda, veri ve kişiselleştirmeye geçişle birlikte, fintech terimi, farklı sektörlerden çok çeşitli şirketleri kapsayacak şekilde genişledi.

Fintech Şirket Türleri

Fintech, finansal hizmetleri daha verimli hale getirmek için teknolojiyi kullanan şirketlerden oluşan bir endüstridir. İki tür fintech şirketi vardır: Tüketicilere doğrudan hizmet edenler ve işletmelere ve devlet kuruluşlarına hizmet edenler.

1. Tüketiciye doğrudan hizmet edenler

Müşterilerin kişisel finanslarını yönetmelerine, yatırım yapmalarına veya borç para almalarına yardımcı olan şirketlerdir. Örnekler Stripe, Credit Karma ve PayPal’ı içerir.

2. İşletmelere ve devlet kuruluşlarına hizmet edenler

Yazılım ürünleri satarak veya hizmet sunarak bankalar, hükümetler ve diğer finansal kuruluşlarla çalışan şirketlerdir. Bu ürünler, dolandırıcılık tespitinden küçük işletmeler için finansal yönetim araçlarına kadar değişebilir. Örnekler arasında Kabak ve Gusto sayılabilir.

Tipik Fintech Kullanıcıları

Finansal teknoloji (fintech) endüstrisinde iki ana kullanıcı türü vardır: Fintech’i kendi finansmanlarını yönetmek için kullanan tüketiciler ve fintech’i müşterilerinin yanı sıra finanslarını da yönetmek için kullanan işletmeler.

İşletmeden Tüketiciye (B2C) Fintech Kullanıcıları

Tüketiciler genellikle fintech’i ülkeler arasında düşük maliyetle para göndermek, mobil cihazları kullanarak ödeme yapmak veya borsaya yatırım yapmak gibi şeyler yapmak için kullanır.

İşletmeler Arası (B2B) Fintech Kullanıcıları

Bu şirketler, müşterileri veya diğer işletmelerle finansal işlemleri kolaylaştırmak için fintech’i kullanır. Örneğin, bir şirket müşterilerinden kredi kartı ödemeleri almak için fintech kullanabilir.

Business-to-Friend (B2F) Fintech Kullanıcıları

Ancak bazen gözden kaçan başka bir grup daha vardır ve o da FinTech’i gelişigüzel kullanan insanlardır. Bu gruba B2F (Business-to-Friend) denir.

Bu tür bir kullanıcı için fintech, hayatı basitleştirmekle ilgilidir. Faturaları bölmek, arkadaşlardan borç istemek veya arkadaşlara para göndermek gibi basit görevleri içerir ve hayatı kolaylaştıran bir hizmet sunar.

Fintech Örnekleri

Günümüzde finansal teknoloji uygulamalarının birçok yaygın örneği bulunmaktadır. Bazı popüler örnekler aşağıdaki şekildedir:

1. Blockchain ve Kripto Para Birimi

Cryptocurrency ve blockchain farklı şeylerdir, ancak aynı zamanda fintech sektöründe ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır.

Cryptocurrency, fiziksel bir formu olmayan ve yalnızca dijital olarak var olan dijital bir para birimidir. Blockchain, kullanıcıların kripto para birimi aracılığıyla yapılan her işlemi kaydetmelerini sağlayan elektronik bir defterdir.

Paranın fiziksel bir versiyonu olmadığı ve işlemler dijital olarak gerçekleştiği için (yani kağıt para veya madeni para değişimi olmadığı için), kripto para biriminin neden kullanıcılar için bu kadar çekici olduğunu görmek kolaydır. Bununla birlikte, fiziksel paranın olmaması, blok zincirin geldiği yer olan dolandırıcılık faaliyetleri için de fırsatlar açar.

Blockchain, kullanıcıların kripto para birimi ile yapılan her işlemi takip etmelerini sağlar. Yalnızca erişim izni verilmiş kişilerin belgede yazılanlarda değişiklik yapabileceği bir Google Dokümanlar e-tablosu gibi çalışır. Bu durumda, “belge”, para birimiyle yapılan tüm işlemlerin halka açık bir defteridir.

Her yeni işlem, elektronik tablo üzerinde yeni bir satır olarak kaydedilir; yani, daha önce hep birlikte çevrimiçi bir elektronik tablo üzerinde çalıştığınız bir grup projesinde bulunduysanız, bunun nasıl çalıştığını anlayabilirsiniz.

2. Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanlar ve ödeme uygulamaları, en yaygın fintech türlerinden ikisidir. PayPal, Venmo, Apple Pay ve Google Pay gibi popüler örnekler, kullanıcıların birbirine para göndermesine ve perakendecilerin müşteri ödemelerini kabul etmesine olanak tanır.

3. Kitle Fonlaması Platformları

Kickstarter ve GoFundMe gibi kitle fonlaması siteleri, tüketicilerin işletmelere, ürünlere ve bireylere yatırım yapmasına izin vererek geleneksel finansman kaynaklarına meydan okur.

4. Hisse Senedi Alım Satım Uygulamaları

Robinhood ve Acorns gibi hisse senedi alım satım uygulamaları, fintech’in iyi bilinen ve yaratıcı örnekleridir. Bir borsacıyı ziyaret etmek yerine, yatırımcılar mobil cihazlarını kullanarak herhangi bir yerden hisse senedi ticareti yapabilirler.

21. yüzyılda teknoloji, veri kullanımı ve yapay zekadaki gelişmelerle birlikte geliştikçe, fintech için gelecekteki olanaklar heyecan vericidir. Günlük kullanım için daha iyi uyarlandıkça, finansal hizmetlere erişim ve kullanım daha kolay hale gelecektir.

5. Mobil Bankacılık ve Neo Bankalar

Mobil bankacılık, fintech’in en popüler uygulamalarından biridir. Giderek daha fazla insan bankacılık işlemlerini çevrimiçi veya mobil uygulamalar aracılığıyla yapar.

Fintech’in bir başka uygulaması da neobankalardır. Neobank’lar, fiziksel lokasyonları olmayan küçük bankalardır; yalnızca çevrimiçi olarak çalışırlar. Genellikle tasarruf hesaplarında geleneksel bankalardan daha iyi faiz oranları sunarlar.

6. Sigorta

Fintech sadece finans kurumları veya bankacılık sektörü ile sınırlı değildir, sigorta sektöründe de büyük bir etki yaratmıştır. Giderek daha fazla fintech şirketi, prosedürleri kolaylaştırmak ve diğer ilginç yönlere odaklanmalarını sağlamak için sigorta şirketleriyle işbirliği yapar.

7. Bütçeleme

Mali durumu takip etmek herkes için önemlidir, ancak yeni teknoloji devreye girmeden önce bu, pek çok kişinin uyguladığı bir uygulama değildi.

Geçmişte, çekleri ve banka hesap özetlerini toplamayı ve elektronik tablolarda gezinmeyi içeren kendi bütçelerinizi oluşturmanız gerekiyordu.

Mint ve TruBill gibi fintech hizmetleri, tüketicilerin gelirlerini, aylık ödemelerini, giderlerini ve daha fazlasını mobil cihazlarıyla takip etmelerini mümkün kıldı.

8. Kredi Raporlama ve İzleme

Herhangi bir iş yapmadan, ev ya da araba almadan önce kredi puanınızı bilmeniz ve izlemeniz önemlidir. Bu yüzden bazı fintech uygulamaları tüketicilerin aylık güncellemelerle kredi puanlarını yakından takip etmelerine olanak tanır. Böylece kredi notunuzu düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Fintech’in Avantajları Nelerdir?

Aşağıdaki listede fintech’in başlıca avantajlarından bazılarını bulabilirsiniz:

1. Daha Fazla Hizmet Kapsamı

Finansal teknoloji şirketleri özellikle mobil bağlantıdan iyi bir şekilde yararlanır. Bu sayede müşteriler, mali durumlarını yönetmek için akıllı telefonlarını ve tabletleri kullanarak alacakları hizmetlere daha kolay ulaşabilir.

2. Gelişmiş Güvenlik

Fintech, insanları dolandırıcılık faaliyetlerinden korumak için ek güvenlik önlemleri sağlar.

3. Erişilebilirlik

Fintech, kırsal alanlarda yaşayan veya engelli kişilere daha önce mevcut olmayan finansal işlemler ve hizmetler için yeni seçenekler sunar.

4. Kolaylık

Fintech, faturalarınızı ödemenizi, doğrudan para yatırma işlemini, banka havalesi yapmayı veya sohbet robotu teknolojisi aracılığıyla sorunuza hızlı bir şekilde yanıt bulmayı kolaylaştırır. Artık bu işlemler için saatlerce beklemenize gerek yoktur.

5. Değerli tavsiyeler

En yeni sistemlerin çoğu robot tavsiyesine bağlıdır ve bu robotlar bireyleri mali durumları konusunda yönlendirir.

Yatırımlar hakkında değerli bilgiler almak için hızlı ve düşük maliyetli bir çözümdür. Yine de, bu tür hizmetler, iyi bir danışmandan gelen gelecek en derin bilgileri veremez.

6. Azaltılmış maliyetler

Fintech, tüketiciler ve işletmeler için en uygun maliyetli seçenektir. Geleneksel işletmelerde olduğu gibi gizli ücretler olmadığı için maliyet tasarrufu sağlar. Ayrıca, hem fiziksel hem de dijital ödeme yöntemlerinin birleştirerek iyi bir kullanıcı deneyimine olanak tanır. İşletmeler de bu avantajlardan yararlanabilir. Ayrıca, daha uygun işlem yöntemlerine sahip olarak genel maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Fintech Sektöründe Son Trendler

Fintech hızla değişen bir endüstridir. Bu yüzden birçok heyecan verici yenilikle her zaman karşımıza çıkabilir. Bu trendlerden bazıları aşağıdaki şekildedir:

  • Yapay zeka (AI), makine öğrenimi ve robotik, fintech endüstrisinde büyüyen alanlardır.
  • Birçok finans firması, müşteri soru ve şikayetlerine yanıt vermek için sohbet robotlarını kullanır. Ancak, bu sohbet robotları genellikle robotik ve kişiliksiz görünebilir. En yeni trend, kulağa daha çok gerçek insan gibi gelen ve müşterilerle gerçekten sohbet edebilen sohbet robotları oluşturmaktır.
  • Siri ve Alexa için kullanılan ses tanıma, fintech endüstrisi tarafından ödeme işlemleri için kullanılır. Bu, yakında “Faturalarımı öde” gibi bir komutu söyleyebileceğiniz anlamına gelir.
  • Bitcoin Fintech: Birçok fintech şirketi, alternatif bir para birimi kaynağı olarak Bitcoin’e güvenir.
  • Hizmet olarak yazılım bulut hizmetleri (Software-as-a-service cloud services): Fintech şirketleri, verileri depolamak için bulut hizmetlerini giderek daha fazla benimsemektedir. Bu da fiziksel sunucu depolama maliyetlerini düşürmeye olanak sağlamaktadır.

Fintech Şirketleri

Fintech şirketleri şu anda güçlü bir büyüme yaşıyor ve fintech endüstrisinin 2028 yılına kadar 332,5 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. Bu, dünya genelinde fintech yeteneklerine yönelik artan bir talep olduğu için bu alana girmek isteyenler için benzersiz bir fırsat sunar.

İzlenecek en iyi fintech şirketlerinden bazıları Stripe, Square, Wealthfront, Robinhood, Coinbase ve Affirm’dir. Bu fintech start-up’ları mühendislik, ürün yönetimi, veri bilimi, operasyonlar ve pazarlama gibi alanlarda bir dizi heyecan verici fırsatlar sunar. İster bir fintech girişimine katılmak ister Goldman Sachs, JPMorgan Chase veya Citigroup gibi daha büyük şirketlerde fintech kariyerlerini keşfetmekle ilgileniyor olun, hızla büyüyen bu sektörde keşfedilecek birçok heyecan verici kariyer vardır.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Fintech Endüstrisinin Geleceği

Son on yılda fintech endüstrisinin muazzam bir şekilde geliştiği ve fintech yatırım paylarının artmaya devam ettiği bir gerçektir. Bu yüzden gelecekte dijitalleşmeyi başaramayan finansal kurumlar, oldukça rekabetçi bir ortamda hayatta kalmak için mücadele edecektir.

Özetle diyebiliriz ki, fintech, finansal süreçleri daha çekici hale getiren ve onları geleneksel organizasyon yapılarından kurtaran yeni ve heyecan verici bir alandır.

Geniş bir alandır ve sürekli hareket halindedir. Kitle fonlamasına, sigorta yatırım tavsiyesine, mobil bankacılıktan blok zincir teknolojilerine kadar her şey finansal teknolojilerin alanına girer. Fintech, bireysel kullanıcıyı güçlendirmek ve daha fazla verimlilik yaratmakla ilgilidir.

İlgili İçerik: Bulut Devrimi: Bulut Bilişim Finans Sektörünü Nasıl Dönüştürüyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Uygulama Güvenliği Nedir? Application Security Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sonraki Yazı

Java Runtime Environment (JRE) Nedir? Nasıl Çalışır?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.