SAP Nedir? Başarılı Kurumsal Kaynak Yönetimi İçin SAP Modülleri


SAP veya Systems Applications and Products, yaygın olarak kullanılan bir kurumsal kaynak planlama – enterprise resource planning (ERP) yazılımıdır. SAP, şirketteki her çalışan için daha iyi bir çalışma ortamı yaratmak için her departmanın ortak verilere erişmesini ve bunları paylaşmasını sağlayan, işletmeler için merkezi bir sistem oluşturur. SAP, piyasada en çok kullanılan ERP yazılımıdır ve iş yönetiminin neredeyse her yönünü kapsayan yüzlerce tam entegre modül içerir.

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Nedir?

ERP olarak bilinen kurumsal kaynak planlama, işletmelerin birincil iş fonksiyonlarını tek bir yerden yönetmelerini sağlayan bir yazılım uygulama sistemidir. Satış, pazarlama, satın alma, insan kaynakları ve diğer departmanlar, bir ERP aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurma ve planlama yapma yeteneğine sahip olur. SAP, ERP şemsiyesi altına giren bir yazılım çözümüdür.

ERP sistemlerinin kullandığı otomasyon, zamandan ve paradan tasarruf sağlar ve iş zekası, birden fazla sistemin yönetimiyle ilgili zorlukları ortadan kaldırır.

ERP, iş süreçlerini düzenlemek için birden fazla bağımsız sistem yerine şirket ihtiyaçlarını düzene koymak için ortak bir veri tabanı kullanır. Bu, idari personelden CEO’ya kadar tüm kullanıcıların, ortak süreçler yoluyla elde edilen aynı verileri oluşturabileceği, depolayabileceği ve kullanabileceği anlamına gelir.

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Sistemlerini Kimler Kullanır?

Zaman alan günlük aktiviteleri tek bir yerden yönetmeye ihtiyaç duyan herhangi bir işletmeden tutun orta ve küçük ölçekli işletmelere kadar tüm işletmeler ERP çözümlerinden faydalanabilir.

ERP kullanan sektörlere bazı sektörler aşağıdaki şekildedir:

  • Sağlık hizmeti
  • Üretim şirketleri
  • Küçük işletmeler
  • E-ticaret işletmeleri
  • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar

Bir ERP sisteminin işlevselliği, hangi sektörde çalışırsanız çalışın, akıcı iş akışına ve daha kolay iş süreçlerine olanak tanır.

Digitalistmag’e göre, bir işletme yeni ürün ve hizmet teklifleri ile karmaşıklık içinde büyüdükçe, finansal işlevler hızla göz korkutucu hale gelebilir. Bu nedenle, bu karmaşıklıkları yaşamak istemeyen küçük ve orta ölçekli işletmeler, ERP sistemlerine yükseltme yapmayı düşünmelidir.

SAP Ne İşe Yarar ve Neden Önemlidir?

SAP, bir işletmedeki tüm işlevlerden verileri tek bir platformda toplar ve işler. SAP, her departmanın birbiriyle kolayca iletişim kurmasını sağladığı için birçok işletme için gereklidir. Herhangi bir işletmenin başarısı, işlevleri arasında etkin iletişim ve veri alışverişine dayanır ve SAP, bu çabaları desteklemenin etkili bir yoludur.

SAP İle Kazanabileceğiniz Yetenekler Nelerdir?

SAP ile kazanabileceğiniz en önemli yeteneklerden bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. İşlemleri kullanma

İşlemleri kullanabilmek ve SAP yazılımına veri girebilmek, satışları yönetirken size avantaj sağlayabilir.

2. Raporlama

Raporların nasıl yürütüleceğini anlamak, sizin, yöneticinizin veya başka bir departmanın ihtiyaç duyabileceği verileri sağlayabilir.

3. Muhasebe

SAP yazılımındaki muhasebe modüllerini nasıl kullanacağınızı bilmek size bir finans veya muhasebe işinde avantaj sağlayabileceği gibi, bir şirketin muhasebe bölümünde çalışan herhangi bir çalışan için de faydalı olabilir.

4. İşe Alma

SAP yazılımının işe alma modüllerini anlamak, insan kaynakları uzmanlarının başvuru sahiplerini ve potansiyel çalışanları daha iyi yönetmesine yardımcı olabilir.

5. Yönetim

SAP içinde müşteri yönetimi, proje yönetimi, depo yönetimi, nakliye yönetimi ve envanter yönetimi dahil olmak üzere çeşitli yönetim modülleri bulunur. Yönetim sistemlerinde beceri kazanmak, şirketinizi yönetirken veya bir yönetim pozisyonuna başvururken size avantaj sağlayabilir.

6. İletişim

SAP yazılımının en önemli yönlerinden biri, bir şirketin sorunsuz çalışmasını sağlamak için diğer departmanlarla iletişim kurma yeteneğidir. SAP yazılımını kullanan departmanlar arasındaki iletişim anlayışınız, departmanlar arasındaki işlerin hızla çözülmesinde size avantaj sağlayabilir.

Başarılı Kurumsal Kaynak Yönetimi İçin SAP Modülleri

Başarılı kurumsal kaynak yönetimi için SAP yazılımını ve her bir modülü anlamanız gerekir. Yeteneklerini kullanabileceğiniz birkaç popüler sektör ve pozisyon aşağıdaki şekildedir:

  • Finans yönetimi ve muhasebe
  • Müşteri ilişkileri yönetimi
  • Proje Yönetimi
  • Depo yönetimi
  • İnsan kaynakları yönetimi

1. Finans Yönetimi ve Muhasebe

SAP, şirketlere mali durumlarını takip etmek için ihtiyaç duydukları araçları sağlayan kapsamlı bir mali yönetim ve muhasebe sistemleri paketi sunar. 

Finansal yönetim ve muhasebe alt modüllerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

Finansal planlama ve analiz: Bu sistem, finans uzmanlarına stratejik planlama, tahmin, bütçeleme, performans yönetimi, analitik ve raporlama konularında yardımcı olur.

Muhasebe ve vergi yönetimi: Bu sistem, profesyonellere finansal muhasebe ve mutabakat, raporlama, açıklama, mevzuata uygunluk ve kapanış süreci muhasebesi konularında yardımcı olur.

Hazine ve nakit yönetimi: Bu sistem, kurumsal hazine yönetimi, nakit yönetimi, nakit akışı tahmini, borç yönetimi, risk yönetimi ve yatırım yönetimi gibi özellikleri içerir.
Borç ve alacak hesapları: Bu sistem, kredi değerlendirme, risk yönetimi, tahsilatlar, ihtilaf yönetimi, faturalandırma ve fatura yönetimine yardımcı olan modüller sağlar.

2. Müşteri İlişkileri Yönetimi

SAP, CRM profesyonellerinin satış, pazarlama, müşteri hizmetleri ve ticaret dahil olmak üzere her müşteri etkinliğini otomatikleştirmesine ve entegre etmesine olanak tanıyan bir müşteri ilişkileri yönetim sistemi sağlar.

Müşteri ilişkileri yönetimi alt modüllerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

Satış CRM’si: Satış CRM sistemi, satış stratejisi içerik önerileri, yapay zeka destekli rehberli satış, kişiselleştirilmiş teklifler, satış görüşmesi çalışma alanları, gerçek zamanlı kota ve plan modelleme, anlaşmazlık çözüm yönetim platformları, gelir ve faturalandırma gibi özellikleri dahil ederek müşteriler için daha iyi bir deneyim sağlar. 

Pazarlama CRM’si: Pazarlama CRM sistemi, birleşik müşteri profili erişimi, müşteri davranışı içgörüleri, sorunsuz müşteri deneyimi oluşturma, pazarlama kampanyası yönetimi, ekip işbirliği, çok boyutlu analiz, müşteri tanımlama ve hedefleme gibi özellikleri dahil ederek pazarlama profesyonellerine avantaj sağlar.
Müşteri hizmetleri CRM’si: Müşteri hizmetleri CRM sistemi, müşteri hizmetleri temsilcilerine ve yöneticilere, mükemmel müşteri hizmetleri sunmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlar. Bazı özellikler arasında müşteri içgörüleri, hizmet etkileşim geçmişi, sorun teşhisi optimizasyonu, isteğe bağlı ağ bağlantısı, yapay zeka destekli konuşmalar ve konuşma aktarımı yer alır.

3. Depo Yönetimi

SAP, depo yöneticilerini başarılı bir depoyu yönetmek için ihtiyaç duydukları her şeyle donatır. 

Depo yönetimi alt modüllerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

Gelen işleme yönetimi: SAP genişletilmiş ambar yönetimi modülü, sevkiyat bildirimleri, üretim makbuzlarının kabulü ve optimize edilmiş makbuz işleme için veri doğrulaması ile gelen işlemeyi basitleştirir.

Giden işlem yönetimi: Giden işlemler modülü, depo yöneticilerine paketleme ve sevkiyat faaliyetlerini planlama, niteliklere göre stok seçme ve artırılmış gerçeklik toplama özelliklerine yönelik işlevsellik sağlar.

Depolama ve operasyon yönetimi: Depolama modülü, depo yöneticilerine döngü sayımı ve fiziksel envanter, stok görünürlüğü ve taşıma ekipmanı durumu dahil olmak üzere dahili süreç üzerinde tam kontrol sağlar.
İşlevler arası yönetim özellikleri: Genişletilmiş ambar yönetimi modülü, toplu iş yönetimi, seri numarası yönetimi, dock randevu planlaması, izlenebilirlik işleme ve işlevler arası analitik gibi diğer işlevler arası özellikleri içerir.

4. Proje Yönetimi

SAP, proje yöneticilerine başlangıçtan kapanışa kadar projeleri yönetmek için ihtiyaç duydukları her aracı sağlar. 

Proje yönetimi alt modüllerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

Proje başlatma: Başlatma modülü, proje tanımı, iş dağılımı yapısı, ağ faaliyetleri, kilometre taşları ve proje oluşturma dahil olmak üzere bir projenin kurulumu ve başlatılması ile ilgili her şeyi içerir.

Proje planlama: Planlama modülleri, maliyet planlaması, gelir planlaması, malzeme planlaması, kapasite planlaması, iş gücü planlaması ve çizelgelemeyi içerir.

Proje yürütme: Yürütme modülü, mal girişi, mal çıkışı, zaman çizelgesi girişi, hizmet girişi, faturalandırma, teyitler ve ilerleme analizi de dahil olmak üzere bir projenin izlenmesi ve uygulanmasıyla ilgili her şeyi içerir.
Proje kapanışı: Kapanış modülü, dönem sonu kapanışı ve proje kapanışı ile ilgili bilgi ve verileri içerir.

5. İnsan Kaynakları Yönetimi

SAP, insan kaynakları yöneticilerine başarılı bir İK departman için ihtiyaç duydukları her aracı sağlar. İK profesyonelleri, başvurudan fesih aşamasına kadar bir çalışanla ilgili her türlü veriyi kaydedebilir. 

İnsan kaynakları yönetimi alt modüllerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

Organizasyon yönetimi: Bu modül, İK profesyonellerinin iş akışı yönetimi için planlar oluşturmasına olanak tanır.

Personel yönetimi: Bu modül, işe alma tarihi, personel verileri, bordro muhasebesi ve daha fazlası dahil olmak üzere, temel çalışan bilgilerini kaydetme idari görevini gerçekleştirir.

Personel gelişimi: Bu modül, çalışanları nitelendirir ve bir İK yöneticisinin çalışanın becerilerini ve üretkenliğini artırmak için çalışanları geliştirmesine yardımcı olur.

Zaman yönetimi: Bu modül, İK departmanına her çalışanın devamı, vardiyaları, programları ve devamsızlığı hakkında ilgili bilgileri verir.
Bordro: Bu modül, çalışan ücretleri, sosyal haklar ve vergilerle ilgili bilgileri görüntüler ve ödemeleri işler.

SAP S/4HANA Nedir?

SAP S/4HANA, bellek içi bilgi işlem platformu SAP HANA’yı temel alan yenilikçi bir gerçek zamanlı ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) paketidir. Bu, verilerin işlenmesinde muazzam bir hız ve basitleştirilmiş bir veri modeliyle birleşik bir veri tabanı sağlar. Nesnelerin İnterneti (IoT), Büyük Veri, Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka (AI) gibi teknolojiler bu yazılımın temelini oluşturur. Çözüm, işlevsel alanlardaki tüm temel süreçleri kapsar: Finans, İmalat, Varlık Yönetimi, Ar-Ge ve Mühendislik, Satış, Hizmet, Satın Alma ve Tedarik ve Tedarik Zinciri.

https://bulutistan.com/blog/bulutistan-sap-s-4-hana-bulutu/

Bulutistan SAP/Hana Bulutu

Oluşturulan çözüm mimarisini Equinix’in Türkiye’deki veri merkezinde sertifikalı SAP yazılımları ile çalıştıran Bulutistan SAP/Hana Bulutu, bu ortamın tamamlayıcısı sanal sunucuların güvenliği ve yedekliliğini Bulutistan HANA Appliance ve TDI modellemeleri ile sadece ihtiyaç duyulan kaynak ile ölçeklenebilen yüksek maliyet avantajıyla birlikte sunar. 

Equinix Türkiye merkezli ve aynı zamanda Avrupa’daki diğer entegre Equnix Veri Merkezlerinden hizmet veren Microsoft Azure, IBM Softlayer, Amazon gibi küresel bazda 5 farklı node üzerinden hibrit çözümler üreterek, tüm müşteriler için servis sürekliliğini garanti eder.

En önemli SAP yazılımlarınızı Bulutistan SAP/Hana Bulutu’nda çalıştırmayı seçtiğinizde, BT altyapınız için mümkün olan en yüksek performansa yatırım yaparsınız. SAP yazılımlarınızı kullanmaya devam ederken; daha fazla güç, verimlilik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik elde edersiniz. Sorunsuz entegrasyon ve tamamlayıcı hizmetler, gelecek ne getirirse getirsin, işletmenizin ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek bir bulut altyapısı oluşturmanızı sağlar.

SAP/Hana Bulutu kullanmayı düşünen işletmeler, donanım satın aldıklarında, ihtiyaç duyacakları gerekli altyapıyı artık haftalar veya aylar yerine maksimum 2-3 gün içinde alabilir.

Bulutistan SAP/Hana Bulutu’nun en önemli avantajı, altyapınızı işinizin tam ihtiyaçlarına göre ayarlamaktır. Bulutistan Profesyonel Hizmetler ekibi, altyapınızın doğru boyutlandırılmasında size her adımda yardımcı olur. 

SAP S/4HANA için ölçeklenebilir, uygun maliyetli ve geleceğe yönelik bir bulut altyapısı oluşturmak ve yönetmek için hazır mısınız?

Dijital dönüşüm yolculuğunuzda SAP ve Hana Bulutu’nun birlikte nasıl çalışabileceğini, Bulutistan ile hemen iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı

Serverless Nedir? Sunucusuz Mimari Neden Kullanılmalıdır?

Sonraki Yazı

Docker Nedir, Ne İşe Yarar? Docker vs. Kubernetes İle Arasındaki Farklar?

İlgili Diğer Yazılar