Linux Nedir?

Linux, açık kaynaklı UNİX işletim sisteminin bir türevidir. Açık kaynaklı olmasının getirdiği en büyük avantaj ise, internet üzerinden birçok meraklısı tarafından ortak olarak geliştirilmesidir. Linux işletim sistemi diğer işletim sistemlerinden farklı olarak tamamen ücretsizdir. Bu işletim sistemi kişisel bilgisayarlar dâhil olmak üzere, neredeyse üretilmiş tüm cihazlar için rahatlıkla kullanılabilir. Linux’u bilgisayarlar için bir çekirdek yazılım olarak tanımlayabiliriz. Sürümlerini internet ortamında serbestçe dağıtabileceğiniz bu işletim sistemi, çoğunlukla bilişim sektöründe çalışanlar veya bilişim uzmanları tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bilişim uzmanları, kullandıkları sistemin kolay kolay çökmemesini isterler. Sık problem veren, güncelleştirme problemleri olan işletim sistemleri bilişim uzmanları tarafından tercih edilmemekte. Linux bu yönü ile diğer işletim sistemi türevlerine göre hemen ön plana çıkıyor. Birden fazla sistem yazılımını aynı anda çalıştırsanız dahi Linux sistemi yazılımı sayesinde herhangi bir çökme problemi yaşamaz. Sistem hatalarının profesyonel bir şekilde üstesinden gelen Linux sistemi, hesap cetvelleri ve veritabanı gibi sık kullanılan bir çok farklı ihtiyaca karşılık vermektedir.

Açık kaynak kodları kullanan Linux işletim sistemini, kullanıcılar kendi isteklerine göre tekrar tekrar programlayabilir ve geliştirilebilir. Linux için en önemli durum gelişim aşamalarıdır. Linux dünyasının bu zamana kadar internet kullanıcıları tarafından dikkatle geliştirilmesi, sistem hatalarının olabildiğince hızlı tespiti sağlamaya ve çözümü konusunda kolaylık sunuyor. Linux sisteminin bu gelişim yöntemi dünya üzerinde herkes tarafından evrimsel Linux olarak ifade ediliyor.

Linux Kullanmaya Başlayacaklara 5 Tavsiye

Linux dağıtımlarının kullanıcılar tarafından her geçen gün popülerliği daha da artıyor. Sadece bilişim uzmanları değil artık her bilgisayar kullanıcısı Linux dağıtımlarını merak ediyor, internet üzerinden linux işletim sistemlerini araştırıyor. Bu dağıtımların en popüleri olanları ise Pardus, Ubuntu, Fedora ve Arch diyebiliriz. Pardus, Tübitak tarafından geliştirilmiş bir  linux dağıtımıdır. 2005 yılında kararlı sürüme geçilmiş, Türkiye’de ki okul bilgisayarlarında bu işletim sistemi kullanılmıştır. 

Yukarıda bahsettiğimiz Linux dağıtımlarını yeni kullanmaya başlayacaklar için birkaç tavsiyede bulunmak gerekebilir. Bu tavsiyelere geçmeden önce, Linux dağıtımlarını resmi web sitelerinden kolay ve hızlı bir şekilde indirebilirsiniz. Sanal makine kurabilen herhangi bir yazılım üzerinden  bu dağıtımları deneyimleyebilirsiniz.

Linux kullanmak isteyenler için tavsiye edilebilecek şeylerin başında Virtual Box ile kolayca sanal makine kurmanız gelmektedir. Ardından internet üzerinden edindiğiniz Linux dağıtımlarını oluşturduğunuz sanal makineye rahatlıkla kurabilirsiniz. Virtual Box sisteminizin kaynaklarının bir kısmını sanal makinede kullanmak üzere kullanacaktır. Bu kaynakların ne derecede kullanması gerektiğini sanal makine kurarken sistem size sorar. Bizim tavsiyemiz sanal makineye en az olmak kaydı ile 2 GB ram bellek ayırmanızdır. Sabit bellek olarak ortalama 30 GB alan ayırırsanız sisteminiz sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Ortalama bir Linux dağıtımının kurulum dosyalarının boyutu 8 GB’a kadar çıkmaktadır. Tabii ki kurulumdan sonra sistem 20 GB’a kadar çıkabilir. 

Size Virtual Box önermemizin bir diğer sebebi ise ücretsiz sürümünün bulunmasıdır. Ücretsiz olmasının yanı sıra basit arayüzü ile kullanıcı dostudur ve sayesinde kolay bir kullanım sunmaktadır.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Sistemi “Root” Statüsünde Kullanın 

Sistemi root olarak kullanmak demek, yönetici yetkilerini almak ve sistemi yönetici olarak çalıştırmak demektir. Yönetici yetkilerini kullanmayı hiç bilmeyen bir Linux kullanıcısı, sistemi tam donanımında kullanmak istese dahi kullanamaz. Ancak burada değinmek gereken bir husus var. Linux tamamen kullanıcı dostu bir işletim sistemidir. Asla Linux sistemini kurcalamaktan korkmayın. Daha önce de bahsettiğimiz gibi sistem kolay kolay problem çıkartacak bir yazılıma sahip değil. Böyle bir durum oluşsa bile araştırıp kurcalamaktan çekinmemek gerekiyor.

Konsol Kullanımı Şart Değil

Kişisel bilgisayar düzeyinde Linux kullanabilmek için mükemmel konsol bilginizin olması gerekmez. Daha önce linux işletim sistemine dair hiç bir fikriniz olmasa dahi, gelişen masaüstü grafikleri ile birçok işleminizi rahat bir şekilde halletmenizi sağlar. Ancak bizim tavsiyemiz en azından sistemi rahat kullanabilmek için temel komutları öğrenmenizdir.

Wine Olmasa da Olur!

Wine kolay ve her ne kadar kullanışlı olsa da tüm yazılımları çalıştırmasını beklemek olmaz. Çok başarılı olduğu bir gerçek ancak çalıştıramadığı birçok yazılım var. Kullandığınız yazılımların Linux işletim sistemi için uyarlanan versiyonunu kullanmak her zaman daha mantıklıdır.

Dağıtımın Sunduğu Yardım Dosyaları

Linux sisteme yeni geçenler veya sistemde problem yaşayanlar için yardım dosyaları oluşturuyor. Birçok yeni Linux kullanıcısı, dağıtıcı tarafından hazırlanmış yardım dosyalarını okumuyor. Belki farkında olmadan belki de istemedikleri için doğrudan soru sorarak öğrenmeye çalışıyorlar. Halbuki birçok dağıtımın resmi sayfasında çok başarılı yardım rehberleri bulunuyor. Örneğin Ubuntu Türkiye’nin wiki sayfası bu konuda çok başarılı.

IRC ve Forum Kaynaklarından Yardım Alın

Yardım dosyalarını okudunuz ama hala ihtiyacınız olan bilgiyi alamadıysanız, kullandığınız dağıtımın forum sitesini kurcalayabilirsiniz. Ayrıca irc kanallarını da kullanabilirsiniz. Linux kullanıcıları genel olarak yardım sever insanlardır. Bu nedenle forumlarda yüksek ihtimalle sorunun çözümünü bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Backup (Yedekleme) Nedir?

Sonraki Yazı

SQL Nedir? Avantajları Nelerdir?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.