Hosting Nedir? Hosting vs Cloud Arasındaki Farklar 

Bir işletme sahibiyseniz, doğru hosting ya da sunucu çözümünü bulmanın başarınız için çok önemli olduğunu bilirsiniz. Tabii ki pek çok farklı hosting ve sunucu türü mevcut olduğundan, hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermek zor olabilir. Bu yüzden bu blog yazımızda, bulut sunucu ve geleneksel hosting’i karşılaştıracağız ve her birinin avantajlarını detaylı şekilde anlatacağız. 

Hosting Nedir?

Geleneksel web hosting ile web siteniz tek bir veri merkezinde tek bir sunucuda barındırılır. Web sitenizin boyutuna, aldığınız trafik hacmine ve teknik uzmanlık düzeyinize bağlı olarak çeşitli hosting türleri arasından seçim yapabilirsiniz.

1. Shared Hosting (Paylaşımlı Barındırma)

Siteniz tek bir web sunucusunun kaynaklarını diğer web siteleriyle paylaştığı için en ucuz seçenektir. İlk web sitelerini çevrimiçi hale getirmek isteyen yeni başlayanlar için çok uygun bir çözümdür.

2. VPS Hosting

Paylaşımlı hosting gibi bir VPS de tek bir fiziksel makinede birkaç web sitesi barındırır. Ancak paylaşımlı hosting’den farklı olarak, sunucu birkaç bağımsız sanal sunucuya bölünür. VPS, paylaşımlı barındırmayı aştığınızda mantıklı bir adımdır.

3. Dedicated Hosting 

En pahalı hosting seçeneğidir, tüm sunucunun size ait olması anlamına gelir. Fiziksel veya sanal olarak herhangi bir paylaşım söz konusu değildir. Ayda 500.000’den fazla sayfa görüntülemesi alan daha büyük işletmeler ve yüksek trafikli web siteleri için uygunudur.

Cloud Server Nedir?

Cloud server yani bulut sunucu, web sitenizi tek bir sunucuda barındırmak yerine tümü internet üzerinden bağlanan farklı konumlardaki farklı sunuculara yayılır. Yani “bulut” üzerindeki farklı sunuculara erişmek ve web sitenizi yönetmek için bir “sanal makine” kullanırsınız.

Bulut sunucu nispeten yeni bir barındırma türüdür, ancak geleneksel barındırmaya göre çeşitli avantajları olduğu için daha popülerdir. Bu avantajlardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Güvenilirlik

Web siteniz, tümü aynı bilgileri depolayan birbirine bağlı birkaç sunucuya yayıldığından, bir sunucunun çevrimdışı kalması sorun olmaz, çünkü diğer sunucular boşluğu doldurur ve siteniz her zaman çevrimiçi kalır.

2. Ölçeklenebilirlik

Web sitenizin trafiği yukarı ve aşağı dalgalanıyorsa, büyük olasılıkla paylaşımlı barındırma ve özel barındırma kaynaklarının yetersiz kaldığını görürsünüz. Ancak bulut sunucu, buluttaki daha fazla sanal makinenin kaynaklarından yararlanarak gerektiği gibi ölçeklenebilir. Bazı ana bilgisayarlar, fazladan trafik oluştuğunda otomatik ölçeklendirme sunar, bu sayede trafiğiniz arttığında endişelenmenize gerek kalmaz.

3. Esneklik

Cloud hosting ile yalnızca kullandığınız sunucu kaynakları için ödeme yaparsınız. Yani trafiğiniz arttığında, sunucu kaynaklarınız da artar ve ekstra ödeme yaparsınız. Ancak trafik azalırsa, sunucu kaynakları da azalır ve daha az ödersiniz.

Yalnızca kullandığınız kadar ödediğiniz için cloud server genellikle paylaşımlı hosting’den daha pahalıdır.

4. Olağanüstü Durum Kurtarma

Birden çok sunucu verilerinizi depoladığı için felaketlerden çok daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olur. Veri merkezleri, verilerinizi yerel felaketlerden korumaya yardımcı olabilecek dünyanın farklı yerlerinde de bulunabilir.

Bulut Server Nasıl Çalışır?

Bulut sunucu, bir bulut ortamında dağıtılan sanal bir sunucudur. Bu, bir sunucu havuzunu tek bir havuzda birleştirerek ve kaynakları ayrı bilgisayarlara yeniden dağıtarak yapılır.

Bulut sunucular, çok sayıda sunucuyu dev bir sunucuda bir araya getirerek çalışır. Örneğin bir veri merkezinde 20 sunucu varsa hepsi tek bir sunucuymuş gibi birleştirilir. Bunu birkaç flash sürücüyü birleştirmeye benzer şekilde düşünebilirsiniz.

Artık büyük miktarda bilgi işlem kaynağı mevcut olduğundan, depolama alanları gereksinimlerine göre insanlar arasında kolayca yeniden dağıtılabilir.

Cloud Server Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Artık bulut sunucu hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre bir cloud server hizmeti kullanmanın avantajlarına ve dezavantajlarına bir göz atalım:

Cloud Server Avantajları

Fiyatlandırma – Bulut sunucu, geleneksel dedicated barındırmadan daha ekonomiktir.

Ölçeklenebilirlik – İşletmenizin büyüdüğünü fark ederseniz, ana makinenizden daha fazla kaynak (CPU, bellek ve depolama) isteyerek kaynakları hızla ölçeklendirebilirsiniz.

Güvenlik – Cloud server’da, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar tek bir sanal makineye izole edilebildiğinden en güvenli barındırma türlerinden biridir.

Performans – Bulut sunucu sınırsız kaynak sunar, bu nedenle web siteniz her zaman en yüksek hızda çalışır.

Cloud Server Dezavantajları

Fiyatlandırma – Bazı bulut sunucu sağlayıcıları, düşündüğünüzden daha fazlasını (aşımları ücretlendirir) ödemenize sebep olur. 

Karmaşıklık – Cloud server, paylaşımlı veya WordPress tarafından yönetilen hosting kadar yeni başlayanlar için uygun değildir. Karmaşıklık, sağlayıcıya bağlı olarak değişebilir.

Hosting’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Şimdi de geleneksel bir hosting hizmeti kullanmanın avantajlarına ve dezavantajlarına göz atalım:

Hosting Avantajları

Fiyatlandırma – Geleneksel paylaşımlı hosting, aylık 2,5  dolardan başlayan fiyatlarla en ucuz hosting türüdür.

Ölçeklenebilirlik – Geleneksel VPS hosting, web sitenizin trafiğinin arttığını fark ederseniz kaynakları hızla ölçeklendirmenize olanak tanır. Ancak, ölçeklenebilirliğin bir sınırı vardır ve sunucuda fazladan kullanılabilirlik olmadığında, sitenizi potansiyel olarak yeni bir sunucuya veya özel bir sunucuya taşımanız gerekir.

Hosting Dezavantajları

Fiyatlandırma – Geleneksel dedicated barındırma, aylık 199 dolardan başlayan fiyatlarla en pahalı hosting türüdür.

Kesinti Süresi – Geleneksel paylaşımlı hosting’de, sunucudaki başka bir web sitesine bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaştığı için sitenizin çevrimdışına alınma riski vardır.

Ölçeklenebilirlik – Başlangıç ​​için zaten büyük olduğu için özel bir fiziksel sunucuyu ölçeklendirmek daha zordur. Halihazırda sahip olduğunuz kaynakları genişletmek yerine daha büyük bir sunucuya geçmeniz gerekebilir. Geleneksel paylaşımlı barındırma sınırlı kaynaklara sahiptir, bu nedenle işiniz büyür büyümez VPS’ye veya özel barındırmaya yükseltmeniz gerekir.

Hosting ve Cloud Server Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aşağıda hosting ve cloud server arasındaki temel farklılıkları bulabilirsiniz:

Web Hosting Cloud Server
Tanım Web hosting, bir web sitesinin internette kullanıma sunulduğu bir hizmeti ifade eder. Web sitesini depolamak için fiziksel konumu sağlar. Cloud server, barındırma için bir dizi sunucu kullanılır. Talebe göre çalıştırılan sanal ve dinamik ölçeklenebilir altyapısı ile tanınır.
Sunucu Türleri Sabit sunucu veya tek bir sunucunun bir kısmıdır. Tek sunucu olarak çalışan birçok sunucu sağlar.
Ölçeklenebilirlik Zordur. Kolaydır.
Maliyet Satın aldığınız planın özelliklerine bağlıdır. Kullanımınıza bağlıdır.
Güvenilirlik Buluta göre daha azdır. Bir sunucunun arızalanması durumunda kolayca diğer sunucuya geçilebilir.
Avantajlar Paylaşımlı hosting eksiksiz bir paket sunar ve çok maliyetli değildir.

Sanal özel sunucular, kontrol ve güvenilirlik faktörleri ile bilinir.

Özel sunucular tam kontrol sağlar ve ayrıca SLA’lar aracılığıyla güvenilirliği garanti eder.

Özel bulutun tek bir arıza noktası yoktur ve harici veri güvenliği riski yoktur.

Genel bulutlar tamamen üçüncü bir tarafça yönetilir ve bu nedenle daha güvenilir olarak kabul edilebilir. Genellikle daha az maliyetlidir. Ayrıca ölçeklenebilirlikleri ile tanınırlar.

Hibrit, her ikisinin de avantajlarını sağlar.

Türler Paylaşımlı Hosting – Sunucu diğer birçok müşteriyle paylaşılır.

Dedicated Sunucular – Sadece müşterinin web sitesini barındıran bir sunucudur.

Virtual Dedicated Servers – Her makinede birçok sanal sunucu kullanır ve bu sayede maliyetler azalır.

Managed hosting – Hosting sağlayıcısının müşterinin sunucusunu onun adına yönettiği bir tür dedicated sunucu barındırmadır.

Genel Bulut – Barındırma, müşterinin kendi fiziksel mülkü dışında bir yerde gerçekleşir.

Özel Bulut – Barındırma istemci tarafından yapılır ve paylaşılmaz.

Hibrit Bulut – En önemli uygulamalar istemcinin sunucusunda barındırılır ve daha az önemli olan uygulamalar farklı bir yerde barındırılır.

Dezavantajlar Paylaşımlı hosting, destek ve kontrol eksikliğine neden olur. Ayrıca çeşitli performans sorunları vardır.

Özel sanal sunucuların tek bir arıza noktası vardır ve diğer sanal sunucular hizmetlerde bazı rahatsızlıklar yaratabilir.

Dedicated sunucular pahalıdır ve tek bir arıza noktası vardır.

Özel bulutlar pahalıdır.

Genel bulut çok büyüktür ve bu nedenle dış etkenler bazen sorun yaratabilir. Genel bir bulutta, harici olarak oluşturulan veri risklerini değerlendirmek oldukça zordur.

Bulutun Sanal Özel Sunuculardan (VPS) Farkı Nedir?

Çoğu zaman sanallaştırma, bulut bilişimle karıştırılır. Ne yazık ki pazarda hizmetlerini bulut olarak sunan, tanıtan ve sadece yazılım yönetim araçları ile sanallaştırmayı sağladıkları için müşterileri yanıltan firmalar vardır. Fakat sanallaştırma veya fiziksel bir sunucuyu birden çok mantıksal sunucuya bölme, gerçek bir bulut ortamı oluşturmanın küçük bir parçasıdır. Farklı bileşenlerin etkileşime girdiği canlı bir organizma olarak tüm sistemin performansını sağlamak için onlarca teknoloji kullanılır. Buluttaki tüm sistem, belirli olaylar meydana geldiğinde otomatik eylemler gerçekleştiren kontrol sunucuları tarafından yönetilir ve izlenir.

Son derece güvenilir bulut sunucuları yüksek düzeyde performansa sahiptir. Bulut ortamında hiçbir SPOF (Tek Hata Noktası) yoktur çünkü tüm bileşenler, cihazlar ve ağ yolları çoğaltılır ve yedeklidir.

Bulut Sunucuları ile Özel Sunucular Arasındaki Fark Nedir?

Tüketici açısından, hem bulut hem de fiziksel sunucular, her türlü yazılımı hiçbir kısıtlama olmaksızın kurmanıza ve yapılandırmanıza olanak tanır. Dedicated sunucuların kurulması bazen birkaç güne ihtiyaç duyarken, bulut sunucuları dakikalar içinde kullanılabilir hale gelir ve bunları web üzerinde kendiniz yapılandırabilirsiniz.

Ana eylemler otomatiktir ve tamamlanması için web tabanlı bir kontrol panelinde yalnızca birkaç fare tıklaması gerekir. En büyük yararı, bulut sunucusu parametrelerini değiştirebilmenizdir, böylece mevcut ihtiyaçlarınıza bağlı olarak anında ve istediğiniz zaman kaynak ekleyebilir veya bırakabilirsiniz.

Güvenilirlik açısından, dedicated sunucularda SPOF (Tek Hata Noktası) bulunur ve bir bileşen arızalanırsa, bileşen değiştirilene kadar sunucu çalışmayı durdurur. Bulutistan’da tüm sunucu bileşenleri, cihazları ve ağ yolları çoğaltılır ve yedeklidir. Bu sayede bir sorun olması durumunda sunucularınız ve üzerinde çalışan tüm hizmetler kesinti olmadan işlemeye devam eder.

Hosting vs Cloud Server: Hangi Seçim İşletmeniz İçin Daha Uygundur?

İşletmeniz için bir hosting hizmeti mi yoksa bir bulut sunucu hizmeti mi daha iyi bir seçenektir? 

Her şey gerçekten neye ihtiyacınız olduğuna ve önceliklerinizin ne olduğuna bağlıdır. Öncelikli endişeniz operasyonel giderlerin en aza indirilmesi ve neredeyse sınırsız erişilebilirlik ise, bulut sunucu işletmeniz için daha iyi bir seçenek olabilir. Öte yandan, daha fazla güvenlik ve daha az hizmet istiyorsanız, özel bir sunucuda barındırma muhtemelen daha iyi bir seçenektir. Her iki durumda da, seçtiğiniz hizmetin işletmenizin gerektirdiği tüm özellikleri ve işlevleri sağladığından emin olmanız gerekir.

Bulutistan İşletmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Doğru çözümün tanımlanması, iş hedeflerinize ve amaçlarınıza olduğu kadar, anlık ve uzun vadeli BT gereksinimlerinize de bağlı olacaktır.

Bulutistan olarak biz, ihtiyaçları değerlendirmenize ve mümkün olan en iyi çözümü bulmanıza yardımcı olmak için buradayız. 

Tamamı Nutanix ile kurgulanmış sertifikalı sunucu mimarisi üzerinde hiper bütünleşik altyapı, genişleyebilir kaynak ve TL fiyatlandırma avantajına sahip cloud server ürünlerimiz  ile işletmenize güç katmak isterseniz, nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi için bugün bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı

Penetrasyon Testi Nedir? Sızma Testi (Pentest) Aşamaları Ve Kullanılan Araçlar

Sonraki Yazı

API (Application Programming Interface) Nedir? Yazılım Geliştirmede API Kullanımı ve Popüler API Uygulamaları

İlgili Diğer Yazılar