DevSecOps Kültürü: Geliştirme, Güvenlik ve İşletme Ekiplerinin Entegrasyonu

devsecops kültürü

Çevrimiçi medya ve pazarlama, DevSecOps metodolojisi, DevSecOps modeli veya DevSecOps teknikleri gibi terimlerle doludur. Ancak işletmelerin DevSecOps’un her şeyden önce bir kültür olduğunu anlamaları gerekir. DevSecOps kültürü, geliştirme, güvenlik ve operasyonların normalde silo halindeki rollerini işbirliğine dayalı bir paylaşılan sorumluluk paradigmasında birleştirmeye odaklanır. Organizasyon içindeki çeşitli disiplinler arasında empati ve ortak hedefler oluşturmayı amaçlar.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

DevSecOps Kültürünün 4 Bileşeni

Bir işletmenin DevSecOps kültürünü değiştirmeye çalışırken göz önünde bulundurulması gereken dört temel bileşen vardır:

  • İnsanlar
  • Süreçler
  • Teknolojiler
  • Yönetim

DevSecOps ilkeleri, siloları ortadan kaldırarak ve toplu bir odak oluşturarak bu kesişen dört parça üzerine kuruludur. Bu ortak sorumluluk ve karşılıklı empati ortamı, ekipler arasındaki engellerin yıkılmasını gerektirir. Sonuç olarak, insanlar herhangi bir DevSecOps uygulamasının başlangıç noktası ve temelidir. DevOps ve güvenlik ekiplerinin aralarında verimli bir işbirliği kuracak şekilde yeniden yapılandırılması ve ayrıca daha geniş bir işletmeye kaliteli ve hedefe yönelik eğitim sunulması, güvenliğin bir engel olmaktan çıkıp bir düşünce çerçevesi haline gelmesini sağlayacaktır.

Bir sonraki adım, insanlar arasındaki işbirliğini daha da geliştirmek ve bir bütün olarak daha güvenli geliştirme süreçleri elde etmek amacıyla destekleyici süreçleri devreye almaktır. Bu süreç değişiklikleri, aralarında uyum ve tekdüzelik sağlayan geliştirme, güvenlik ve operasyonların üç işlevsel alanını kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Geniş ölçekte geliştirilmiş güvenli ve istikrarlı bir yazılım için ortak bir hedef oluştururlar.

Ek olarak, DevSecOps yaklaşımı, çalışanların bu süreçleri yürütmesini ve otomatikleştirmesini sağlamak için doğru teknolojilere sahip olmayı gerektirir. Bu, sonuç olarak işletmenin saldırı yüzeyini azaltır ve teknik güvenliğin etkin yönetimini sağlar. Bir DevSecOps ardışık düzenini destekleyen araçlar olan teknoloji, genellikle çoğu işletmenin ilk düşündüğü alandır.

Son olarak, gerçek bir DevSecOps kültürünün en az düşünülen unsurlarından biri yönetişimdir. İnsanlar, süreçler ve teknolojiler birbirini desteklemek için bir araya gelirken, yönetişim de kilit bir rol oynar. Diğer unsurların performansını ölçer ve kültürün tüm parçalarının birlikte oluşmasını sağlamak için daha fazla odaklanmanın gerekli olduğu noktalara işaret edebilir.

En iyi uygulama olarak DevSecOps yolculuğuna başlamadan önce işletmeler mevcut geliştirme, güvenlik ve operasyon ekiplerini değerlendirmelidir. Bu değerlendirmenin amacı, DevSecOps yaklaşımlarının işletmeye nasıl entegre edilebileceğini planlamaktır. İşletmenin bir DevSecOps paradigmasını benimsemeye genel olarak hazır olduğunun görünürlüğü, herhangi bir eksikliği gidermek için net eylem öğeleriyle oluşturulmalıdır.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

DevSecOps Kültürü Oluşturmanın 4 Yolu

Bir DevSecOps kültürü oluşturmak için aşağıdaki dört stratejiyi inceleyebilirsiniz:

1. Sürekli öğrenme kültürü geliştirin

Herhangi bir işletmede, geliştirme ve güvenlik arasındaki güven ve işbirliği çok önemlidir. Aksi takdirde, güvenlik temel olarak reaktif ve yetersiz hale gelir. İletişimde açıklık, geliştirme ve güvenlik ekipleri arasında işbirliğini ve sürekli iyileştirmeyi destekleyen bir erdemdir. 

2. Güçlü geri bildirim döngüleri oluşturun

“ChatOps” terimi hızla DevOps’un bir parçası haline geldi. Slack ve HipChat gibi sohbet uygulamaları, ekiplerin daha hızlı ve daha etkili bir şekilde işbirliği yapmasına yardımcı olur. Daha yüksek düzeyde, bu etkileşimlerin bazıları sohbet robotları kullanılarak otomatikleştirilebilir ve ekipler, e-posta da dahil olmak üzere onları engelleyen eski sistemleri ortadan kaldırmaya başlayabilir.

3. Profesyonel bir güvenlik ekibi oluşturun

Yüksek nitelikli güvenlik uzmanlarının olmaması, DevOps’tan DevSecOps’a geçişi zorlaştırabilir. Teknoloji açısından gelişmiş işletmeler, hem Dev hem de Ops gruplarında güvenliği anlayan bireyleri tanımlar. Bu kişiler, ekiplerinin güvenlik bilinci haline gelen güvenlik profesyonelleri olarak hizmet eder.

4. Ekip özerkliğini destekleyin

Başarılı DevSecOps liderleri ekiplerine güç verir ve ihtiyaçlarına göre kendi süreç ve araçlarını belirleme yetkisi verir. Bu yüzden ekipler de kendi kültürlerini tanımlamalıdır. Dağıtılmış karar verme, daha fazla sorumluluk ve yeniliği teşvik eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
zero trust güvenlik

Zero Trust ve Sıfır Güven Mimarisi İle Şirket İçi Güvenliği Artırma

Sonraki Yazı
hibrit bulut altyapısı ve güvenlik

Hibrit Bulut Altyapısında Güvenlik ve Uyumluluk Stratejileri 

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.