Container as a Service Nedir? Neden Container as a Service?

Konteynerler, BT operasyon ekipleri için gerçek sorunları çözer. Uygulamaların daha hızlı devreye alınmasını, buluta geçişini kolaylaştırır, ölçeklenebilirliği en üst düzeye çıkarır, ortam değişkenlerini azaltır, kodun yeniden kullanılabilirliğini iyileştirir ve çok daha fazlasını sağlar.

Bir kapsayıcı; kod, çalışma zamanı, yapılandırma ve sanal makinenin sınırlamaları etrafında çalışmalarını sağlayan sistem kitaplıkları dahil tüm bağımlılıkları içerir. Uygulama geliştirme döngüsünün bu kritik bileşenini yönetmek için Containers as a Service (CaaS) vardır.

Container as a Service Nedir?

CaaS veya Containers-as-a-Service (Hizmet Olarak Kapsayıcılar), kullanıcılara kapsayıcı tabanlı sanal bilgi işlem sunan bir bulut hizmetidir. Bulutistan gibi CaaS hizmet sağlayıcıları, müşterilerine uygulamaların, kümelerin ve kapsayıcıların dağıtımını ve yönetimini gerçekleştirebilecekleri tam teşekküllü bir çerçeve sunar.

CaaS modeli, geliştiricilerin kapsayıcı tabanlı uygulamalar oluşturmasına, yürütmesine ve yönetmesine olanak sağlamak için oluşturulmuştur. Bir CaaS modeli; kümeler, kapsayıcılar ve hizmetler sunan hizmet sağlayıcı tarafından belirtilir. Bu varlıklar bulutta veya şirket içi veri merkezlerinde devreye alınabilir.

Bir CaaS modelini kullanan geliştiriciler, kolaylaştırılmış kapsayıcı oluşturma ve uygulamaların devreye alınmasını sağlayabilir. Yeterli yönetişim ve güvenlik önlemleriyle kapsayıcı tabanlı dağıtımı kolaylaştırmak için BT departmanları tarafından kullanılır.

Container as a Service Nasıl Çalışır?

Bir CaaS hizmet sağlayıcısı, bir kapsayıcı düzenleme motoru barındırır. Bu motor, kapsayıcılı iş yüklerini ve hizmetleri çalıştırmak için operasyonel çabayı otomatikleştirir. Kapsayıcıların sağlanması, dağıtılması, ölçeklenmesi ve dengelenmesi için kaynakları içerir. Bu kaynaklara/hizmetlere kapsayıcı tabanlı sanallaştırma, web portalı arabirimi veya bir API çağrısı aracılığıyla erişilir.

Neden Container as a Service?

CaaS, geliştirme ekibine DevOps’un ürün ve hizmet sunumuna konsantre olması için gerekli olan soyutlamayı sağlar. Bu, maliyet düşürme açısından birçok avantajlar sağlar.

CaaS sağlayıcıları ayrıca birçok kapsayıcıyı dağıtmak ve çalıştırmak için kapsayıcı düzenleme motorları sunar, böylece DevOps ekiplerinin kendi makinelerini çalıştırma ve bakımını yapma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Aşağıdaki hizmetler ve bileşenler, CaaS’ı IaaS, PaaS ve diğer “hizmet olarak” modeller arasında öne çıkarır:

Kapsayıcı kayıt defteri: Yazılım geliştiriciler, görüntüler aracılığıyla kapsayıcı oluşturur. Geliştiriciler, konteyner sağlama için docker hub’ları gibi kayıtlarda/depolarda depolanan görüntüleri çeker. CaaS sağlayıcıları, yönetim hizmetleri için bu kapsayıcı kayıtlarını barındırır.

Kapsayıcı yönetimi: CaaS, kapsayıcıların doğru şekilde tedarik edildiğinden, çalışır durumda olduğundan, yük dengeli olduğundan ve sağlıklı olduğundan emin olmak için yönetim ve izleme platformları sağlar.

Zengin geliştirici araç seti: Uygulama programlama arayüzleri, CLI’ler ve web portalları aracılığıyla, CaaS’ta erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı için otomasyon, izleme ve yönetim görevleri bir araya getirilmiştir.

CaaS, bu tür uygulamaların dayandığı bağımsız altyapı nedeniyle mikro hizmet odaklı uygulamalar için daha uygundur.

Mevcut diğer “hizmet olarak” modeller gibi, CaaS da kullanıcıların yalnızca kullandıkları kaynaklar için ödeme yaptığı esnek seçenekler sunar.

Container as a Service’ın Avantajları Nelerdir?

CaaS hizmeti kullanmanın başlıca avantajları aşağıdaki gibidir:

1. Mikro Hizmetler Geliştirmek İçin İdealdir

CaaS, sistemlerin ve mikro hizmet mimarisinin daha kolay geliştirilmesini sağlar. Geliştirme aşamasında farklı sorumlulukları veya ayrı dil ekosistemlerini yönetmek için bir grup kapsayıcı atanabilir.

2. Otomatik Ölçeklendirme Uygulamaları

CaaS, otomatik ölçeklendirme ve düzenleme yönetimi için yerleşik özelliklere sahiptir. Bu modeli kullanmak, ekiplerin anında yüksek görünürlük ve yüksek kullanılabilirliğe sahip dağıtılmış sistemler oluşturmasına yardımcı olur. CaaS ayrıca hızlı dağıtımlar yoluyla işbirlikçi geliştirme hızını artırır.

3. DevOps Maliyetlerini Azaltır

CaaS, işletim ve mühendislik maliyetlerini azaltırken geliştirmeyi daha tutarlı hale getirir. Dağıtım yönetimi için gereken DevOps kaynaklarının en aza indirilmesine yardımcı olur.

4. Taşınabilirlik Sağlar

CaaS modelinde, kapsayıcıların ağ protokolleri tanımlanabilir ve uygulamaları diğer ortamlara dağıtmak için kullanılabilir. CaaS tanımlı kapsayıcı modelleri, bulut barındırma amacıyla kolayca dağıtılabilir. Bu sunucu modeli, kapsayıcıların gecikmeden canlı bir sisteme dağıtılmasını sağlar.

5. Şeffaflık Sunar

Bir CaaS platformuna dağıtılan kapsayıcılı uygulamalar, izleme ve parti toplama gibi araçlarla sistem performansında şeffaflığı artırmaya yardımcı olur.

Container as a Service Ne Zaman Kullanılır?

Altyapı yönetimi, bir yazılım geliştirme döngüsünün en önemli yönlerinden biridir. Kapsayıcılı bir altyapıda, özel bir DevOps ekibi bulut ve ağ yönlendirme sistemleriyle ilgilenir. CaaS, kapsayıcıları dağıtmadan önce altyapıyı test etme yükünü ortadan kaldırır. Buna ek olarak Containers as a Service aşağıdaki zamanlarda kullanılır:

1. Kapsayıcıları Buluta Taşımak

CaaS ile işletmeler herhangi bir bulut platformuna geçebilir. Bu, maliyet, performans ve hizmet kalitesine en uygun platformu seçme avantajı sağlar. Ayrıca, verilerin (veya diğer kaynakların) bir bulut platformundan diğerine kaldırılamaması ve kaydırılamaması anlamına gelen satıcı kilitlenmesi gibi durumlardan kaçınmaya yardımcı olur.

2. Mikro Uygulama Dağıtımları

CaaS, mikro hizmet mimarisine sahip uygulamalar için çok uygundur. Bunun nedeni, bir CaaS’deki her bir kapsayıcının kendi işletim sistemine sahip olmasıdır. Bu, dağıtımları daha hızlı hale getirir.

3. Düşürülmüş Altyapı Maliyetleri

CaaS, yük dengeleme, zamanlama ve bilgi işlem örnekleri gibi hizmetler için sunucusuz, kullandıkça öde modelleri sağlar. Bu, altyapının, yazılım lisanslamanın ve işletim maliyetlerinin optimize edilmesine yardımcı olur.

4. Konteyner Güvenliği

Bir DevOps işlem hattını güvence altına almanın önemli yönlerinden biri, konteynerlerin güvenliğini sağlamaktır. CaaS sağlayıcısı, kapsayıcı güvenliğini sağlamak için araçları ve yapılandırma önlemlerini hizalayarak bu işi üstlenir. Ayrıca Containers as a Service platformu, destek ve yönetim açısından duyarlı ve kararlıdır.

CaaS ve Diğer Bulut Hizmetleri (PaaS, IaaS, SaaS)

Infrastructure as a Service – Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

IaaS, bir altyapı (sunucular, depolama, ağlar, VM’ler) sağlayan, kullandıkça öde bir bulut hizmetidir. Bu altyapı tamamen bulut sağlayıcısı tarafından yönetilir ve gereksinimler karşılandığında yukarı veya aşağı ölçeklenebilir.

Platform as a Service – Hizmet Olarak Platform (PaaS)

PaaS, bulutta bir geliştirme ve dağıtım ortamıdır. IaaS gibi PaaS da altyapı içerir (veri tabanı yönetim sistemleri, iş zekası hizmetleri, geliştirme araçları vb.).

Software as a Service – Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

SaaS, yazılımın abonelik temelinde lisanslandığı bir yazılım lisanslama modelidir. SaaS sağlayıcısı, yazılım uygulamalarını çalıştırmak için bir altyapı ve platform sunar, güncellemeleri ve bakımı üstlenir.

CaaS ve PaaS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aşağıdaki tabloda CaaS ve PaaS arasındaki farkları görebilirsiniz:

CaaS PaaS
Container as a Service Platform as a Service
Müşterilerin kapsayıcı tabanlı sanallaştırma yoluyla kapsayıcıları, uygulamaları ve kümeleri yönetmesini ve dağıtmasını sağlayan bir bulut hizmeti modelidir. Müşterilerin, genel olarak bir uygulama geliştirme ve başlatma ile ilişkili altyapıyı oluşturma ve sürdürme karmaşıklığı olmadan uygulamaları geliştirmesine, çalıştırmasına ve yönetmesine olanak tanıyan bir platform sağlar.
Özellikler
 • Konteyner orkestrasyon
 • Otomatik ölçeklendirme
 • Hibrit dağıtımlar
Özellikler
 • Uygulamalar geliştirme, test etme, dağıtma, barındırma
 • Kullanıma hazır yapı taşları
 • Yedeklemeler
Avantajlar
 • Taşınabilirlik
 • Çoklu bulut dağıtımı
 • Daha düşük DevOps maliyetleri
Avantajlar
 • Daha az geliştiriciyle daha fazla kod
 • Daha hızlı pazara sunma süresi
 • Güncel teknoloji

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı

Gateway (Ağ Geçidi) Nedir, Ne İşe Yarar? IoT Gateway Nedir?

Sonraki Yazı

Veri Ambarı (Data Warehouse) Nedir? Cloud Ortamında Veri Ambarı Oluşturmak

İlgili Diğer Yazılar