Bulut Altyapısı Nedir? Altyapıda Neler Bulunur?

Bulut bilişim altyapısı, kaynak yönetiminde artan esneklik, maliyet verimliliği ve daha kolay ölçeklendirme gibi avantajlar nedeniyle son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır.

Peki bulut altyapısı tam olarak nedir?

Bulut Altyapısı Nedir?

Bulut altyapısı, hizmet olarak altyapı (IaaS), hizmet olarak platform (PaaS), hizmet olarak kapsayıcılar (CaaS) ve hizmet olarak yazılım (SaaS) bulut dağıtım modellerinin altında yatan katmanı oluşturan sunucu donanımı, depolama, ağ donanımı ve sanallaştırma yazılımı gibi donanım ve yazılım bileşenlerinin arka uç yığınını ifade eder.

Bulut Bilişim Altyapısının Temel Bileşenleri

Bulut altyapısını oluşturan başlıca bileşenler aşağıdakileri içerir:

1. Donanım

Donanım, makineleri tek bir buluta bağlamak için gereken ekipmanı içerir. Donanım bileşenleri arasında sunucular, güç kaynakları, bellek ve depolama ile merkezi işlem birimleri (CPU’lar) yer alır. Bulut kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu performansı, güvenliği ve kullanılabilirliği sağlamak için tüm bu özelliklerin birlikte çalışması gerekir.

2. Sanallaştırma

Sanallaştırma, bilgi işlem altyapısını bunları çalıştıran donanımdan ayırmayı mümkün kılar. Bu belki de bir bulut altyapısının en önemli parçasıdır. Sanallaştırma yazılımı önemlidir, çünkü veri depolama ve bilgi işlem gücünü donanımın kendisinden ayırır. Sanallaştırma ayrıca operatörlerin bulut altyapılarını merkezi bir kullanıcı arayüzü üzerinden yönetebilmelerini sağlar.

3. Depolama

Bulut depolama, verileri tutar, bir dosyanın veya veri öğesinin en son sürümünü ve muhtemelen önceki sürümlerini de tutar ve gerektiğinde uzaktan erişime olanak tanır. Sanallaştırma, donanım ile bulut depolama arasında bir bağlantı sağlayarak üç ana bulut depolama modelini etkinleştirir:

  • Blok depolama—verileri tam dosyalar yerine bloklar halinde sıralar. Bu, statik olan ve düzenli olarak değişmeyen verileri depolamak için ideal bir çözümdür.
  • Dosya depolama—normal bilgisayarlarda kullanılan dosya yöneticisi sistemlerine benzer.
  • Nesne depolama—yapılandırılmamış verileri veya sık sık değişmesi gereken verileri depolamak için uygundur.

4. Ağ

Ağ altyapısı da bulut bilişim hizmetleri sağlamak için önemlidir. Bu, hem bulut ortamındaki dahili ağları hem de uzaktan erişimi mümkün kılmak için harici ağ bağlantılarını içerir. Ağ altyapısı, yönlendiriciler, anahtarlar, yük dengeleyiciler ve fiziksel kablolar dahil olmak üzere birçok farklı donanım türünü kapsar.

5. Bulut düzenleme ve otomasyon yazılımı

Bu yazılım, bulut altyapısının dağıtımını, ölçeklendirmesini ve bakımını yönetmek ve otomatikleştirmek için kullanılır.

6. Yönetim ve izleme araçları

Yönetim ve izleme araçları, kaynak kullanımını izlemeye, sorunları gidermeye ve güvenlik ve uyumluluk politikalarını uygulamaya yönelik araçlar da dahil olmak üzere bulut altyapısının sağlığını ve performansını izlemek ve yönetmek için kullanılır.

7. Veri merkezi

Veri merkezi, genellikle depolama aygıtlarından ve ağ ekipmanından oluşan bulut altyapısının barındırıldığı fiziksel konumdur.

8. Arayüz için API

API, altyapıya programlı erişim için bir yol sağlar; Bu, tedarik ve ölçeklendirmeden izleme ve sorun gidermeye kadar altyapının farklı yönlerini otomatikleştirmek için standartlaştırmayı ve ortak bir arayüz sağlamayı içerir

9. Kimlik ve erişim yönetimi sistemi (IAM)

Kullanıcı hesaplarının oluşturulması ve yönetilmesi, izinlerin ayarlanması ve güvenlik politikalarının uygulanmasına yönelik hizmetler de dahil olmak üzere, kullanıcıların yönetilmesi ve doğrulanması için bulut sağlayıcısı tarafından sağlanan bir hizmettir.

Bunlar bir bulut bilişim altyapısının kritik bileşenlerinden bazılarıdır. Yine de, özel uygulama ve teknoloji seçimleri bulut sağlayıcısına ve belirli uygulama veya iş yükünün gereksinimlerine bağlı olacaktır.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Bulut Altyapısı için Dağıtım Modelleri

Çeşitli bulut dağıtım modelleri vardır; her modelde temel altyapı kaynakları aynıdır, ancak kullanıcılar arasında farklı şekilde tahsis edilir. En yaygın üç bulut dağıtım modeli aşağıdakileri içerir:

1. Genel Bulut

Public cloud, üçüncü taraf bir sağlayıcıya aittir ve onun tarafından işletilir. Bu sağlayıcılar sunucular, depolama ve veri tabanları gibi kaynaklarını internet üzerinden genel kullanıma sunar. Genel bulutlar genellikle en uygun maliyetli ve ölçeklenebilir seçenektir, ancak aynı zamanda altyapı üzerinde en az kontrole sahiptir.

2. Özel Bulut

Private cloud yani özel bulut, tek bir kuruluşa tahsis edilmiş bir bulut altyapısıdır. İşletmenin kendisi veya üçüncü taraf bir sağlayıcı tarafından sahip olunabilir ve işletilebilir. Özel bulutlar, genel bulutlara göre daha fazla kontrol ve özelleştirme sağlar ancak aynı zamanda daha pahalı ve daha az ölçeklenebilir olma eğilimindedir.

3. Hibrit Bulut

Hibrit bulut, iş yükünün farklı bölümlerinin farklı altyapı türleri üzerinde çalıştırıldığı, hem genel hem de özel bulutların birleşimidir. Bu, özel bulutların kontrolünü ve güvenliğini korurken genel bulutların maliyet ve ölçeklenebilirlik avantajlarından yararlanmak için kullanılabilir.

4. Topluluk Bulutu

Community Cloud yani Topluluk Bulutları, belirli topluluklara yönelik paylaşılan altyapıdır. Bir topluluk, ortak bir misyon veya ilgi ya da ortak kaygıları olan bir grup kuruluş tarafından tanımlanabilir. Bu tür bulut altyapısı genellikle üçüncü bir tarafça işletilir ve topluluk üyelerinin ortak mülkiyetindedir.

5. Edge Cloud

Uç bulut altyapısı, tüm verileri merkezi bir bulut veri merkezine geri göndermek yerine verilerin ağın kenarına daha yakın bir yerde işlenmesine ve depolanmasına olanak tanır. Bu altyapı, IoT’nin, yüksek bant genişliğinin gerektirdiği veri ve işlemlere ve düşük gecikme süreli uygulamalara daha hızlı ve düşük gecikme süreli erişim sağlar.

Her bulut altyapısı türünün kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Belirli bir iş yükü için en iyi olan spesifik altyapı türü, uygulama türü, güvenlik gereksinimleri ve bütçe gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Bulut Altyapısının İşletmeler için Avantajları Nelerdir?

Bulut altyapısının en önemli avantajları arasında aşağıdakiler yer alır:

1. Esneklik ve ölçeklenebilirlik

Bulut altyapısı yüksek düzeyde esneklik ve sınırsız depolama alanı sunar, böylece işletmeler talebi karşılamak için anında ölçeği artırabilir veya azaltabilir.

2. İş devamlılığı

Bulutta depolanan veriler başka bir sunucuya/konuma yansıtılır, böylece biri arızalanırsa veriler anında yedeklenir.

3. Maliyet verimliliği

Bulut altyapısı, geleneksel statik altyapıya göre daha uygun maliyetlidir. Bulut çerçeveleri sayesinde işletmeler yalnızca kullandıkları bilgi işlem kaynakları için ödeme yapar ve bu da genel BT maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca bulut altyapısı, işletmelerin donanım ve yazılımlarının bakımını yapma ve güncelleme ihtiyacını ortadan kaldırarak zaman ve para tasarrufu sağlar.

4. Geliştirilmiş işbirliği

Bulut altyapısı, farklı konumlardaki grupların ve toplulukların birlikte çalışmasına ve aynı dosyalara erişmesine olanak tanıyarak işbirliğini önemli ölçüde artırır.

5. Otomatik yazılım güncellemeleri

Birçok bulut hizmet sağlayıcısı düzenli bakım, güvenlik güncellemeleri ve 24 saat hizmetler sunar.

6. Geliştirilmiş hareketlilik

Bulut altyapısı sayesinde çalışanlar verilere ve uygulamalara her yerden, her zaman ve her cihazla erişebilir.

7. Otomasyonun etkin olduğu çeviklik

Bulut altyapı hizmetleri yoğun şekilde otomatikleştirilecek ve kendi kendine sağlanacak şekilde tasarlanmıştır, böylece son kullanıcılar manuel müdahaleye gerek kalmadan hızla ölçek büyütebilir ve küçültebilir.

8. Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi

Bulut altyapısı hizmet seviyelerini artırır, hizmet kesintilerini azaltır ve müşteri deneyimini iyileştirir.

9. Güvenlik

Bulut altyapısı da son derece güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır. Bulut hizmet sağlayıcıları, müşterilerinin verilerini yetkisiz erişim ve siber saldırılardan korumaya yardımcı olmak için genellikle güvenlik duvarları, izinsiz giriş tespit sistemleri ve veri şifreleme dahil olmak üzere gelişmiş güvenlik önlemlerine sahiptir. Ayrıca bulut altyapısı, işletmelerin veri ve uygulamalarını daha fazla korumak için erişim kontrolleri ve şifreleme gibi güvenlik önlemlerini kolayca uygulamalarına olanak tanır.

Genel olarak, bulut altyapısı günümüz bilişiminin temel bir bileşeni haline gelmiştir. Bulut altyapısının ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını bilmek, işletmelere ölçeklenebilirlik, maliyet verimliliği, esneklik, güvenilirlik ve güvenlik dahil olmak üzere bir dizi avantaj sunar.

10. Güvenilirlik ve kullanılabilirlik

Bulut hizmet sağlayıcıları genellikle belirli bir çalışma süresini garanti eden hizmet seviyesi anlaşmaları (SLA’lar) sunar; bu da işletmelerin uygulama ve hizmetlerinin müşterileri için her zaman kullanılabilir olmasını sağlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, bulut altyapısı yüksek oranda yedekli olacak şekilde tasarlanmıştır; bu da bir bileşenin arızalanması durumunda, hizmetin kullanılabilir durumda kalmasını sağlamak için genellikle birden fazla yedeğin mevcut olduğu anlamına gelir.

Bulut Altyapısı Kullanmanın Dezavantajları

Bulut altyapısı artan ölçeklenebilirlik, esneklik ve maliyet verimliliği gibi birçok fayda sağlayabilirken, dikkate alınması gereken bazı dezavantajları da vardır:

1. Sınırlı Kontrol

Bulut altyapısını kullanırken kaynakları etkin bir şekilde üçüncü taraf bir sağlayıcıdan kiralamış olursunuz, bu da temel donanım ve yazılım üzerinde daha az kontrole sahip olacağınız anlamına gelir. Bu noktada özelleştirme ve yapılandırma sınırlamalarına ve belirli teknoloji veya protokollerin kullanımına ilişkin kısıtlamalara tabi olabilirsiniz.

2. İnternet Bağımlılığı

Bulut altyapısına internet üzerinden erişilir ve bu da ağ kesintileri veya tıkanıklıklarına karşı savunmasız olmanıza neden olabilir. Bu durum yavaş performansa veya kaynaklara erişimin geçici olarak kaybedilmesine yol açabilir.

3. Satıcı Kilitlenmesi

Bir şirket belirli bir bulut hizmetini kullanmaya başladığında, bu hizmete bağımlı hale gelebilir ve bu da farklı bir sağlayıcıya geçmeyi zor ve maliyetli hale getirebilir. Bu durum satıcı kilitlenmesi olarak adlandırılır ve özellikle şirket sağlayıcı değiştirmek ya da veri veya uygulamalarını tekrar şirket içine getirmek isterse sorun yaratabilir.

4. Karmaşıklık

Bir bulut altyapısını yönetmek, özellikle bulut bilişimde yeni olan işletmeler için karmaşık olabilir. Bulut kaynaklarını yönetmek ve optimize etmek ek eğitim ve uzmanlık gerektirebilir.

Bulut Altyapısı vs Bulut Mimarisi

Bulut altyapısı ve bulut mimarisi arasında simbiyotik bir ilişki olsa da, bunlar bulut bilişim alanında belirgin şekilde farklı kavramlardır. Bulut altyapısı genellikle uygulamaları, verileri ve hizmetleri barındırmak ve yönetmek için bir bulut hizmet sağlayıcısı tarafından sağlanan nesneler, fiziksel ve sanal kaynaklardır – genellikle sunucular, depolama, ağ cihazları ve veri merkezleri gibi donanım bileşenleri ve sanallaştırma katmanı ile tanımlanır.

Bulut mimarisi ise ölçeklenebilir, güvenilir ve verimli bir bulut ortamı oluşturmak için bu kaynakların tasarımı ve düzenlenmesi için geçerlidir. Bulut mimarisi, uygulamaların dağıtımı, verilerin depolanması, işlenmesi ve erişimi, ağ düzeni ve uyumluluğu sağlamak için güvenlik kontrollerinin uygulanması hakkında tasarım kararları almayı içerir.

Bulut altyapısı, bulut mimarisinin reçetesine dayanan temeli oluşturur; bulut altyapısı ham kaynaklara odaklanırken, bulut mimarisi bir işletmenin gereksinimleri tarafından tanımlanan belirli iş hedeflerine ulaşmak için stratejik düzenlemelerine odaklanır.

Bulut Altyapınızı Oluşturmak İçin 5 Gereksinim

1. Bir Temel Oluşturun

Bulut teknolojisini uygularken herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Bu nedenle, bir platform seçmeye başlamadan önce işletmenizin gereksinim ve hedeflerini analiz edin. Güvenlik, ölçeklenebilirlik ve önceki sanallaştırma deneyimleri gibi faktörlere bağlı olarak özel sunucuları, yönetilen özel bulutları veya hibrit bulut yapılandırmalarını tercih edebilirsiniz.

2. Ölçeklenebilir ve Yapılandırılabilir Bir Dağıtım Altyapısı Oluşturun

Etkin kaynak tahsisi sağlamak için iyi tasarlanmış bir yük dengeleyiciye sahip verimli bir dağıtım altyapısına ihtiyacınız vardır. Bu, bulut uygulamanız için temel kaynak ve yetenekler sağlayacak ve ardından ölçeklendirmeyi ve sistem performansı yönetimini destekleyecek şekilde yapılandırılmalıdır.

3. Kapsamlı bir Planlama ve Ölçeklendirme Stratejisi Geliştirin

Bulut ağınızı, ilgili tüm bileşenlerin entegrasyonlarına ve iletişimlerine odaklanarak planlayın, kullanımı ve altyapı üzerindeki baskıyı öngörebilen ölçeklenebilir bir mimari oluşturun. Son olarak, uygulama sunucuları, ağ yükü ve veri tabanları üzerindeki etkiyi göz önünde bulunduracak şekilde ölçeklendirmeyi ele almak için bir strateji uygulayın.

4. Güvenliği Vurgulayın

Bulut teknolojilerini uygularken güvenlik öncelikli bir yaklaşım benimseyin. En başından itibaren, uygulama türüne ve gerekli koruma düzeyine bağlı olarak altyapınızdaki güvenlik önlemlerini entegre edin. Uygulamalarınızı sürekli olarak izleyin ve en son güvenlik çerçeveleriyle güncel kalın.

5. Otomasyon

Bulut kaynaklarını etkili bir şekilde yönetmek istiyorsanız, görünürlüğü artırmaya ve mümkün olduğunca otomatikleştirmeye çalışın. Rutin görevleri otomatikleştirmek, veriye dayalı kararlar almak ve görevleri önceliklendirmek için yapay zeka ile bile uğraşabilirsiniz.

Gelecekte Bulut Altyapısı Nasıl Gelişecek?

Bulut bilişim, işletmelere şirket içi BT altyapısına çok fazla mali kaynak harcamadan sektördeki en yeni ve en modern özelliklere erişme olanağı sağlar.

Çok fazla yatırım yapmadan zengin özelliklere sahip bir BT altyapısı kurmak isteyen gelişmekte olan işletmeler için uygun maliyetli ve daha akıllı bir seçenektir.

Bulut altyapısının bir diğer önemli avantajı da çevre dostu ve sürdürülebilir bir alternatif olmasıdır. Sabit sunucu tarafından işletilen hizmetler yerine sanal hizmetler, kağıt tüketimini azaltarak ve enerji verimliliğini artırarak çevresel etkiyi büyük ölçüde azaltır.

Bulut Altyapı Yönetimi Nedir?

Bulut altyapı yönetimi, bulut hizmetlerinin sağlanması için gerekli olan altyapının yönetimi ve izlenmesini ifade eder. Yönetim; kaynakların ölçeklendirilmesi, performans ve kullanılabilirliğin izlenmesi, altyapı güvenliğinin sağlanması ve kullanıcı erişiminin yönetilmesi gibi çeşitli görevleri kapsar.

Çoğu bulut sağlayıcı, şirketlerin bulut altyapılarını yönetmelerine yardımcı olabilecek araç ve hizmetler sunar. Bulut altyapısı yönetimi, bulut altyapısının işletmenin ihtiyaçlarını karşılamasını ve sorunsuz çalışmasını sağladığı için bulut kullanımının önemli bir parçasıdır.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

En Çok Sorulan Sorular

1. Farklı bulut altyapısı türleri nelerdir?

Dört ana bulut bilişim türü özel, genel, hibrit ve çoklu buluttur. Ek olarak, üç tür bulut bilişim hizmeti vardır: Hizmet Olarak Altyapı (IaaS), Hizmet Olarak Platformlar (PaaS) ve Hizmet Olarak Yazılım (SaaS).

2. Bulut bilişim altyapısının amacı nedir?

Veriler bulut sağlayıcısının ağındaki birden fazla yedekli sitede yansıtılabildiğinden, bulut bilişim veri yedekleme, felaket kurtarma ve iş sürekliliğini daha erişilebilir ve daha ucuz hale getirir.

3. Bulut altyapısı nerede bulunur?

Bulut altyapısı, dünyanın dört bir yanında bulunan bireysel kurumsal veri merkezlerinde ve sunucu çiftliklerinde bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Uygulama Entegrasyonu Nedir?

Sonraki Yazı

IaC (Infrastructure as Code) Nedir? Kod Olarak Altyapı’nın DevOps’taki Rolü

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.