SaaS Entegrasyonu Nedir?

Ortalama bir işletme artık 130’dan fazla SaaS uygulaması kullanmaktadır. Vendr tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 100’den az çalışanı olan şirketlerin SaaS uygulamalarına yaptıkları harcamalar 2020’den 2022’ye kadar yaklaşık %400 oranında, 200-499 çalışanı olan şirketlerin ise aynı süre zarfında iki katından fazla artış göstermiştir.

Bu noktada SaaS yatırımlarının tüm faydalarından yararlanmak isteyen işletmelerin, muhtemelen uygulamaları entegre etmeleri ve bunlar arasında çalışan veri akışları oluşturmaları gerekecektir. Benzer şekilde, SaaS sağlayıcılarının da kapsamlı bir entegrasyon seti sunmasına ihtiyaç duyacak ve bunu bekleyeceklerdir.

SaaS Entegrasyonu Nedir ve İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

Software-as-a-service (SaaS), bir bulut sağlayıcısının yazılımı çevrimiçi olarak barındırdığı ve müşterilerin yazılıma internet özellikli herhangi bir cihazdan erişmek için bir abonelik ücreti ödediği bir yazılım dağıtım modelidir.

2000’li yılların başından beri kullanılan bu model, o kadar popüler hale gelmiştir ki, günümüzde faaliyet gösteren neredeyse her işletme en az bir SaaS uygulaması kullanmaktadır. Bu uygulamaların esnekliği ve uygun fiyatlı olması nedeniyle birçok işletme, günlük operasyonları için bu uygulamalara güvenmektedir.

Bu noktada SaaS entegrasyonu, uygulamaları kurumsal kaynak planlama (ERP) sisteminiz gibi iş ekosisteminizdeki diğer teknolojilerle entegre ederek çalışanlarınızın yaptığı her şeyde sorunsuz operasyon ve süreçler sağlamanıza olanak tanır.

SaaS Entegrasyonunun Uygulama Entegrasyonu ve API Entegrasyonundan Farkı Nedir?

SaaS entegrasyonu, uygulama entegrasyonu ve API entegrasyonu terimlerini duyduysanız, bunların farklı şeyler olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat tüm bu terimler aynı şeyi ifade eder ve bu nedenle birbirlerinin yerine kullanılabilir.

API, uygulamaları birbirine bağlamak için kullanılan bir yöntemi ifade eder. Uygulamalar arasında bilgi göndermek ve almak için kullanılan bir dizi kod tabanlı talimattır. Geçmişte, API entegrasyonu için bir geliştiriciye ihtiyaç vardır. Ancak Hizmet Olarak Entegrasyon Platformunun (iPaaS) yükselişiyle birlikte, bir geliştirici ile çalışmanıza veya teknik bilgiye sahip olmanıza gerek olmadan iPaaS, entegrasyonu sizin için halletmek üzere devreye girer.

SaaS API ve SOAP API Arasındaki Fark Nedir?

REST ve SOAP, farklı platformlarla oluşturulmuş programların kolayca veri alışverişi yapabilmesini sağlamaya yönelik protokollerdir. SOAP daha eski bir protokolken, REST ise özellikle belirli bir donanım aygıtındaki medya bileşenleri ve dosyalarla çalışmak için tasarlanmıştır. Her ikisi de web hizmetlerinde kullanılır, ancak REST daha az bant genişliği gerektirir.

SaaS Entegrasyonu ile Özel Entegrasyon Arasındaki Fark Nedir?

Bir SaaS entegrasyonu, iki veya daha fazla bulut tabanlı programın birbiriyle konuşmasına, verileri çok az veya hiç programlama gerektirmeden ileri geri paylaşmasına olanak tanır.

Öte yandan özel bir entegrasyon, veri paylaşımını kolaylaştıran kodu oluşturmak için bir geliştiriciye ihtiyaç duyar. Bu çok daha maliyetli ve zaman alıcıdır ve programlar değiştikçe güncelleme gerektirebilir.

SaaS entegrasyonu avantajlar ve zorluklarla birlikte gelir, ancak büyüklüğü ne olursa olsun işletmelerin büyük çoğunluğu için buna değerdir.

SaaS Entegrasyonları Nasıl Çalışır?

SaaS entegrasyonu, bireysel uygulamaları birbirine bağlayarak ilgili veri ve bilgilerin otomatik olarak paylaşılabilmesini ve böylece birbirleriyle “konuşabilmelerini” sağlar.

Entegrasyonlar, API’ler (Uygulama Programlama Arayüzleri) adı verilen arayüzlerin kullanımıyla gerçekleştirilir. Bu API’ler veya bağlayıcılar genellikle yazılım satıcısı tarafından sağlanır.

Entegrasyon olmazsa, pek çok sistemi takip edebilmek için bu verilerin gerektiğinde elle aktarılması gerekir. Fakat bu işlem çok fazla hataya açıktır ve oldukça zaman alıcı bir işlemdir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

SaaS Entegrasyonunun Avantajları

SaaS uygulamalarının entegrasyonu insan hatalarını önleyebilir, çalışan deneyimini geliştirebilir, SaaS harcamalarını en aza indirebilir ve daha fazlasını yapabilir.

Aşağıdaki listede SaaS entegrasyonunun sağlayacağı avantajlardan bazılarını bulabilirsiniz:

1. İnsan hatalarını azaltır

Uygulamalar arasında veri kopyalama ve yapıştırma gibi görevleri manuel olarak gerçekleştirmek genellikle maliyetli hatalara yol açabilir. Bu noktada insan hataları SaaS entegrasyonları sayesinde ortadan kaldırılabilir. Örneğin, çalışanlar uygulamalar arasında bilgi kopyalama ve yapıştırma gibi hataya açık bir görevden kaçınabilir.

2. Çalışan deneyimini yükseltir

Veri girişi sadece veri bütünlüğünü tehlikeye atmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanlar için de rahatsız edici olabilir.

SaaS entegrasyonları, çalışanların gerçekleştirdiği veri girişi miktarını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Sonuç olarak, işletme için daha etkili ve keyif alma olasılıkları daha yüksek olan stratejik işlere odaklanabilirler.

3. SaaS harcamalarını en aza indirir

Verilerin daha fazla uygulamaya akmasına izin verdiğinizde, çalışanlarınızın daha büyük bir kısmı işlerini yürütmek için ihtiyaç duydukları verilere erişebilir. Bu da aynı verilere erişmek için ek araçlara yatırım yapmanızın önüne geçer.

4. Müşteriyi elde tutma ve genişletmeyi geliştirir

Ürün entegrasyonları, ürününüzün daha fazla değer sağlamasına ve ek kullanım durumlarının kilidini açmasına olanak tanıdığından, müşteriyi elde tutma oranınızı yükseltebilir ve hatta müşterilere daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.

5. Üst pazara çıkmanızı sağlar

Üst pazara çıkmaya çalıştıkça, potansiyel müşterilerin belirli bir yazılım kategorisinde farklı bir dizi uygulama kullandığını görmeniz mümkündür.

Üst segmentteki potansiyel müşterilerin ilgili yazılım kategorilerinde kullandıkları müşteriye yönelik entegrasyonları sağlayabilirseniz, onların işlerini kazanma olasılığınız daha yüksek olacaktır.

6. Süreçleri ölçeklenebilir hale getirir

Şirketler büyüdüğünde, işlevlerden bazıları da hantal hale gelebilir. Ancak uygulamalarınız entegre edildiğinde, insanların bunu yapmasına gerek kalmadan ve kopyalama hataları olmadan bilgileri otomatik olarak ileri geri aktarabilirler.

Ölçeklendirmeye çalışan her şirket için entegrasyon, herhangi bir otomasyon stratejisinin önemli bir bileşenidir. Genellikle düzinelerce departmanda 100’den fazla iş uygulaması kullanan büyük işletmeler için mutlak bir zorunluluktur.

7. Müşteri hizmetlerini geliştirir

Örneğin, bir müşteri internet üzerinden bir otel odası rezervasyonu yaptığında, bir onay e-postası ve ön büro görevlisinin rezervasyonlarını almasını bekler. Ayrıca satın aldıkları bir ürün için para iadesi aldıklarında, paranın başka bir e-posta ile birlikte derhal kendilerine aktarılması gerekir.

İş araçlarınız birbirine bağlandığında, bu süreçler kullanıma hazır hale gelir ve mümkün olan en iyi müşteri hizmetini sunmanıza olanak tanır.

8. Ekiplerinize görünürlük sağlar

Entegrasyon, doğru bilginin doğru zamanda doğru yerde olmasını sağlar. Bilgiler, seçtiğiniz araçta otomatik olarak güncel tutulabilir. Bu, ekibinize karar vermek ve işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları görünürlüğü ve verileri sağlar.

9. Zaman kazandırır

İş araçlarınız bilgileri otomatik olarak aktarabildiğinde, bunu kendiniz yapmak için zaman ve kaynak harcamanıza gerek kalmaz. Entegrasyonu kurduğunuzda, artık manuel giriş yapmanıza gerek yoktur.

Örneğin, müşteri hizmetleri için bir CRM ile birlikte bir biletleme sistemi kullanıyorsanız, müşteri destek temsilcilerinizin müşteri bilgilerini her iki sistemde de güncellemesi gerekmez. Bir temsilci biletleme sisteminde bir vakayı kapalı olarak işaretlediğinde, bu CRM’inizi otomatik olarak güncelleyecektir. Sonuç olarak temsilciler burada kazandıkları zamanı daha katma değerli faaliyetlere harcayabilir.

10. Şeffaflık sağlar

SaaS entegrasyon hizmetleri ekibinizin verileri kolayca keşfetmesini ve süreçleriniz, faaliyetleriniz ve görev durumlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlar. Sorunsuz entegrasyon, verilerin gecikme olmaksızın doğru zamanda doğru yerde bulunmasına olanak tanır. Buna ek olarak, bir uygulamaya sağlanan veriler diğer entegre uygulamalarda otomatik olarak güncellenir ve gidip gelmeler azalır. Sonuç olarak, hataları ve sorunları keşfetmek çok daha hızlıdır. Bu da hızlı karar almanıza olanak tanır.

SaaS Entegrasyonu İle İlgili Zorluklar

SaaS entegrasyonları çok değerli olsa da, bunları uygulamak her zaman kolay değildir. Dikkat edilmesi gereken en önemli zorluklardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Yetersiz API dokümantasyonu

Geliştiricileriniz 3. taraf bir API’yi geliştirmek istediklerinde, API sağlayıcısının belgelerinin eksik veya kötü yazılmış olduğunu görebilirler. Hatta bazı durumlarda belgelere erişemeyebilirler.

Tüm bunlar, geliştiricilerinizin 3. taraf API’ye entegrasyon oluşturmalarının daha uzun sürmesine neden olur. Aynı zamanda hayal kırıklığına ve strese neden olabilir, bu da çalışanları rollerinden daha kopuk ve mutsuz hale getirir.

2. Bozuk entegrasyonları teşhis etmek ve sorunlarını gidermek zordur

Belirli bir sorunun temel nedenini ortaya çıkarma, sorunu gidermek için gerekli adımları belirleme ve bu adımları gerçekleştirme süreci karmaşık ve zaman alıcı olabilir; bu da sorunun devam etmesine ve çalışanlarınızı ve müşterilerinizi etkilemesine yol açabilir. Ayrıca, geliştiricilerin her sorun olduğunda mevcut işlerinden uzaklaşmaya zorlamak üretkenliklerini ve iş memnuniyetlerini de azaltabilir.

3. Hiç bitmeyen entegrasyon talebi

İşletmeler giderek artan sayıda SaaS uygulamasını benimsemektedir. Bu eğilimin devam ettiği varsayılırsa, SaaS entegrasyonuna olan talep sonsuza kadar artacaktır.

Başka bir deyişle, işletmenizin zaman içinde SaaS entegrasyonlarını oluşturmak ve sürdürmek için giderek artan sayıda kaynak ayırması gerekecektir.

Bu durum ekibinizi zorlayabilir ve ödün verme ile ilgili zorluklara yol açabilir. Örneğin, geliştiricileriniz temel ürününüze odaklanmak için talep gören birkaç entegrasyonu oluşturmamaya karar verebilir ya da tam tersine, temel ürününüzü oluşturmak ve geliştirmek pahasına farklı entegrasyonlar oluşturmaya karar verebilir.

4. Zaman kaybı yaşamanıza neden olur

Entegrasyonlarınızı kurmak bazen biraz zaman alabilir, bu yüzden gelecekte sorun yaşamamak için entegrasyonları düzgün bir şekilde kurmanız önemlidir.

5. Dijital dönüşüme yol açmaz

Uygulamaları SaaS’ınıza entegre etmenin işinizi dönüştüreceğini düşünmek, kafa karışıklığına yol açabilir. İşletmenizin çalışma biçimini gerçek anlamda değiştirmek için SaaS uygulamalarını bağlamanın ötesine geçmeniz gerekir. Gerçek dijital dönüşüm, verilerinizi ve iş akışlarınızı uygulamalarınız, verileriniz ve ekipleriniz arasında bağlamayı içerir.

6. Çoklu platformlar zor olabilir

Ne kadar çok bulut uygulaması kullanırsanız, her şeyi yönetmek o kadar zor olabilir. İşletmenizin çalışma şeklini dijital bir dönüşümle gerçekten değiştirmek istiyorsanız, SaaS uygulamalarınızı bağlamanın ötesine geçerek tüm uygulamalarınız, ekipleriniz ve verilerinizdeki bulut verilerini ve iş akışlarını birbirine bağlamanız gerekir.

SaaS Entegrasyon Yaklaşımları Nelerdir?

Saas uygulamalarının entegrasyonuna yönelik, her birinin artıları ve eksileri olan ve genel olarak aşağıdaki iki kategoride sınıflandırılabilecek birden fazla yaklaşım vardır:

1. Satıcı tabanlı yaklaşımlar

Adından da anlaşılacağı gibi bu yaklaşımlar, entegrasyonlarınızı sağlayan bir yazılım satıcısıyla ticari bir ilişkiye sahip olmayı içerir. Bunlar, müşterilerinize değer sağlamak için uzmanlıklarını kullanacağınız ortaklıklar veya müşteri-satıcı ilişkileri olabilir.

Birçok işletmenin, müşteri gereksinimlerine göre özel entegrasyonlar oluşturan ve dağıtan çözüm entegratörlerini (SI’lar) kullandığı yaygın bir satıcı tabanlı yaklaşımdır. SI’lar, maliyet ve zamanı azaltmak amacıyla SaaS entegrasyonu için genellikle ortak çerçeveler/uygulamalar kullanabilir. Bunlar karmaşık ve alana özgü kurumsal uygulamalar için idealdir.

iPaaS ortaklığı, entegrasyon konusunda uzman bir şirketin iş çözümlerinizi senkronize etmenize yardımcı olduğu bir başka satıcı tabanlı entegrasyon yaklaşımıdır. Müşteriye özel entegrasyon taleplerini ele almak ve daha az teknik uzmanlığa sahip işletmelere yardımcı olmak için idealdir.

2. Geliştirici tabanlı yaklaşımlar

Bu yaklaşımlar, entegrasyonları sağlamak için geliştiricilerden oluşan bir ekip (sahip olunan veya dışarıdan sağlanan) kullanır. En basit geliştirici tabanlı yaklaşım, her müşteriye özel geliştirme gerektiren özel entegrasyonlar sunmaktır. Özel entegrasyonların oluşturulması ve bakımı pahalıdır ve başarılı bir şekilde çalışması için uzman geliştiricilerden oluşan bir ekibe ihtiyaç vardır.

Özel entegrasyon çerçevesi, işletmelerin yeniden kullanılabilir bir ticari seçenek için kendi özel entegrasyon çerçevelerini oluşturdukları başka bir yaklaşımdır. Sonuçlar, özel dağıtımdan çok daha tutarlıdır, ancak ürün ekibinizin bunu sürekli olarak sürdürmesi gerekir.

Kendi entegrasyonlarınızı oluşturmak ve dağıtmak istiyorsanız açık kaynaklı bir entegrasyon sizin için iyi bir seçim olmalıdır. Bunlar, tescilli entegrasyon çerçevelerinden daha az karmaşıktır ve zorlu operasyonel kaygıları normalleştirebilir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

SaaS Entegrasyonunda En İyi Uygulamalar

1. Entegrasyon yapılarını öngörülen iş etkilerine göre önceliklendirin

Entegrasyonlar eşit değildir; bazılarının zaman tasarrufu, müşteri elde tutma, kazanma, pazar genişletme vb. üzerinde diğerlerinden daha büyük bir etkisi vardır. Her entegrasyonun potansiyel etkisini anlamak ve bunu oluşturmak ve sürdürmek için gereken kaynaklarla karşılaştırmak, diğerlerinden önce oluşturulması gereken entegrasyonları belirlemenize yardımcı olabilir.

2. Belirli bir entegrasyon için bir veya iki geliştiriciye güvenmekten kaçının

En son isteyeceğiniz şey, bir entegrasyona aşina olan bir veya iki geliştiricinin şirketinizden ayrılmasıdır, çünkü bu, işletmenizi entegrasyonu sürdürmek ve iyileştirmek için kötü bir konumda bırakabilir. Bu senaryoyu önlemek için belirli bir entegrasyon projesine ek geliştiriciler tahsis edebilir veya bir entegrasyon üzerinde çalışan geliştiricileri bu entegrasyonla ilgili belgeleri yazmak ve sürdürmekle görevlendirebilirsiniz.

3. Geleceğe dönük, 3. taraf bir entegrasyon çözümü benimseyin

Entegrasyon ihtiyaçlarınız muhtemelen öngörülemeyen şekillerde büyüyecek ve gelişecektir. Entegrasyonlarınız için dış kaynak kullanmaya karar verdiğinizi varsayarsak, zaman içinde bu belirsizliği karşılayabilecek bir çözüm seçmeniz gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, esnek, ölçeklenebilir ve kullanımı kolay bir 3. taraf entegrasyon çözümüne ihtiyacınız olacaktır.

4. ‍Entegrasyonlarınızı zaman içinde yineleyin ve geliştirin

Entegrasyonlarınız başlangıçta beklendiği gibi çalışmayabilir. Buna ek olarak, uygulamalarınızın, süreçlerinizin ve hedeflerinizin zaman içinde nasıl değiştiğine bağlı olarak, belirli bir entegrasyonu uygulamanın daha iyi yolları olabilir. Her iki senaryoya da uyum sağlamak için entegrasyonlarınızı sürekli olarak (örneğin her 6 ayda bir) gözden geçirerek iyileştirilip iyileştirilemeyeceklerini ve nasıl iyileştirilebileceklerini belirleyin.

Şirketler SaaS Entegrasyonlarından Nasıl Faydalanabilir?

SaaS entegrasyonunun avantajlarından tam olarak yararlanmak ve dezavantajlarından kaçınmak için şirketler entegrasyonu harici bir üçüncü taraf sağlayıcı üzerinden yürütmelidir. Entegrasyon platformları veya yazılımları genellikle veriler için mümkün olan en yüksek güvenlik standardını sunar. Ayrıca bir entegrasyonun gerektirdiği konektörler ve diğer zorluklarla da ilgilenirler.

Çok sayıda SaaS uygulaması olan şirketler için ilk odak noktası, ekonomik açıdan en mantıklı olan ve geliri artırmaya en çok katkıda bulunanların entegrasyonudur. Bir şirket müşterileri ve ticari ortaklarıyla ne kadar hızlı ve güvenilir bir iletişim içinde olursa, pazarda o kadar fazla fırsata sahip olur.

Verilerin bir kısmı ister şirket içinde isterse tamamen bulutta olsun, bir entegrasyon uzmanı veri akışlarının senkronize edilmesine yardımcı olabilir. Bu şekilde şirketler uzun vadede rekabetçi bir konuma sahip olabilir.

Özetle, SaaS ile entegrasyonun hem avantajları hem de zorlukları vardır, ancak büyüklüğü ne olursa olsun işletmelerin büyük çoğunluğu için bu değerlidir. Ancak bir şirket uygun stratejiyi izlerse SaaS kurulumundan en iyi şekilde yararlanabilir.

Şirketin amaçlarını, hedeflerini, gereksinimlerini ve bütçesini özetleyen bir uygulama planı oluşturmak şirket için kritik öneme sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

İş Analizi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sonraki Yazı

Uygulama Taşıma Nedir?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.