E-ticaret Nedir? E-ticaret Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada tahminen 12 milyon ila 24 milyon arasında e-ticaret sitesi var ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bu rakamlar size e-ticaret’in rekabetçi bir pazar olduğunu düşündürebilir, fakat endişelenmeyin. Çünkü bu sitelerin yaklaşık 1 milyonu yılda ortalama 1.000 dolardan az satış yapıyor ve bu nedenle binlerce büyüme alanı var.

2023 Yılında Bilmeniz Gereken E-Ticaret İstatistikleri

E-ticaret ekosisteminin büyümesi oldukça şaşırtıcı olmasına rağmen aşağıdaki istatistiklerde de görebileceğiniz gibi yakın zamanda bu büyüme devam edecek.

Genel E-ticaret İstatistikleri

2022 yılına kadar e-ticaret’in yılda 5,42 trilyon dolarlık satış üretmesi bekleniyordu. Siz de çevrimiçi ürün satanlar için geleceğin parlak göründüğünü düşünüyorsanız, aşağıdaki istatistiklerin bu düşünceyi nasıl desteklediğini görebilirsiniz.

 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çevrimiçi tüketicilerin %61’i, bir blogdan alınan önerilere dayalı olarak satın alma işlemi gerçekleştiriyor. (Content Marketing Institute)
 • Millennials’ın %59’u çevrimiçi alışveriş yaparken ilk olarak Amazon’a gidiyor. (Inviqa)
 • 2040 yılına gelindiğinde, tüm satın almaların %95’inin e-ticaret yoluyla olacağı tahmin ediliyor. (Nasdaq)
 • 2017’de Amazon, tüm ABD e-ticaret satışlarının %44’ünü oluşturuyordu. (CNBC)
 • Çevrimiçi alışveriş yapanların %55’i, bir ürün veya şirketten memnun kalmadıklarını arkadaşlarına ve ailelerine söylüyor. (UPS)
 • Küresel internet kullanıcılarının %93,5’i çevrimiçi olarak ürün satın aldı. (OptinMonster)
 • İnsanların yaklaşık %50’si, bir web sitesinin sohbet robotundan bir şey satın alacaklarını söylüyor. (Drift)
 • İnsanların %76’sı tatil alışverişi için fiziksel bir mağazaya gitmeyi tercih ediyor. (GeoMarketing)
 • WordPress’teki çok adımlı formlar, %300 daha fazla dönüşüm sağlamanıza olanak tanıyor. (Venture Harbour)
 • E-ticaret endüstrisi yıldan yıla %23 büyüyor, ancak Amerika’daki küçük işletmelerinin %46’sının hala bir web sitesi yok. (BigCommerce)
 • Globak olarak, işlemlerin %53’ünde kredi kartları tercih edilirken, bunu dijital ödeme sistemleri (%43) ve banka kartları (%38) takip ediyor. (Kinsta)
 • Küçük işletmelerin %68’inin yapılandırılmış veya belgelenmiş bir dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) stratejisi yok. (State of Conversion Optimization Report)
 • Mobil alışveriş, 2017’de Cyber Monday’de ilk kez 2 milyar dolara ulaştı. (Practical eCommerce)
 • B2B işletmelerinin %69’u katalog basımını 5 yıl içinde bırakmayı beklediklerini söylüyor. (B2XPartners)
 • Amazon, AWS konsolunu kullanan satıcılar için yapay zeka tabanlı ve gerçek zamanlı bir ürün öneri motoru sunuyor. (Absolunet)
 • Çevrimiçi alışveriş yapanların %32’si en az bir adet bağlı ev cihazına sahip. (UPS)
 • E-ticaret web sitesi ziyaretlerinin sadece %2,86’sı bir satın alma işlemine dönüşüyor. (Invesp)
 • ABD’de her 5 tüketiciden 2’si (%41) Amazon’dan haftada 1-2 ürün alıyor. Bu sayı 18-25 yaş arası tüketiciler için %50 iken 26-35 yaş arası tüketiciler için %57’dir. (Walker Sands)
 • İnsanların çevrimiçi alışveriş yapmasının 1 numaralı nedeni, günün her saatinde alışveriş yapabilmeleridir. (KPMG)
 • Geçen yıl, işletmeler zayıf e-ticaret kişiselleştirmesi nedeniyle 756 milyar dolar kaybetti. (OptinMonster)
 • Her 10 Amerikalı müşteriden 6’sı web siteleri (%24), mobil uygulamalar (%14), sesli yanıt sistemleri ve VoIP (%13) veya çevrimiçi canlı sohbet (%12) dahil olmak üzere self servis araçları kullanıyor. (Ameks)
 • Global olarak, çevrimiçi alışveriş yapanların %57’si yurtdışındaki perakendecilerden alışveriş yapıyor. (Nielsen)

E-ticaret Nedir?

E-ticaret, çevrimiçi olarak ürün veya hizmet satın alma/satma faaliyetlerini içeren bir kavramdır. E-ticaret’te temel olarak, her türlü ticari işlem çevrimiçi olarak başlatılır ve bu işlemler sırasında veri ve para aktarımı yapılır.

Popüler E-ticaret Modelleri

Tüm e-ticaret faaliyetleri B2B, B2C, C2B ve C2C olmak üzere dörde ayrılabilir.

Business-to Business (B2B) yani İşletmeden İşletmeye e-ticaret modeli, işletmeler arasında ürün ve hizmet satışını kapsar. Üreticiler, perakendecilere ürün satmak için toptancılarla çalışır.

Business-to-Consumer (B2C) yani İşletmeden Tüketiciye e-ticaret modeli, belki de internetteki en yaygın e-ticaret modelidir. Bu modelde üreticiler ve hizmet sağlayıcılar doğrudan tüketicilere ulaşır ve satış yapar. Çoğu çevrimiçi mağaza ve marka bu modelin bir örneğidir.

Consumer-to-Business (C2B) yani Tüketiciden İşletmeye e-ticaret modeli, tüketicilerin hizmetlerini işletmelere nasıl sunduğu ve ödeme aldığıyla ilgilenir. Google Reklamları ve Amazon Satış Ortakları gibi hizmetler bu modele harika örneklerdir.

Consumer-to-Consumer (C2C) yani Tüketiciden Tüketiciye e-ticaret modeli, tüketicilerin ürün ve hizmetleri satın almak ve satmak için doğrudan diğer tüketicilere bağlandığı e-ticaret modelidir. Bu model, her yerde hızla büyümektedir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

E-Ticaret’in Müşteriler için Avantajları Nelerdir?

E-ticaret’in müşterilere sağladığı pek çok avantaj vardır. E-ticaret sayesinde tüm ürün seçeneklerine aynı anda göz atabilirsiniz ve fiziksel mağazalarda stoklar tükense bile hiçbir ürünü kaçırmazsınız.

1. Ev Konforunda Alışveriş

Çevrimiçi alışveriş yaparsanız, farklı mağazalara giderek zamanınızı harcamanıza gerek kalmaz. Ayrıca hem kendi ülkenizden hem de diğer ülkelerden satın alacağınız ürünleri koltuğunuzun rahatlığında satın alabilirsiniz.

2. İstediğiniz Zaman Alışveriş Yapma Özgürlüğü

Geleneksel mesai saatleri dışında çalışıyorsanız veya çok meşgulseniz, yine de günün veya gecenin herhangi bir saatinde çevrimiçi olarak ürün satın alabilirsiniz. Çoğu mağaza geceleri kapansa bile bir web sitesi 7/24 açıktır.

3. Ürün Bilgisi

Çevrimiçi bir ürün satın alıyorsanız, önceki müşterilerin yorumlarına bakabilir, daha ucuz seçenekler olup olmadığını görmek için diğer web sitelerindeki benzer ürünlere göz atabilir ve ürün açıklamalarını okuyabilirsiniz.

E-Ticaret’in İşletmeler için Avantajları Nelerdir?

Tüketiciler çevrimiçi ürün satın almanın pek çok avantajını elde ederken, işletmeler de daha düşük işletme maliyetlerinden ve müşteri verilerine erişimden yararlanır.

1. Daha Düşük İşletme Maliyetleri

Bir e-ticaret işletmesinin fiziksel bir vitrini oluşturması ve onu müşteriler için çekici kılmak için kira ödemesi veya herhangi bir ödeme yapması gerekmez. Sadece tek bir kişi bile siparişleri kendi başına halledebilir ve bir miktar başarıya ulaşana kadar çalışanları işe alması gerekmez.

2. Daha Fazla Potansiyel Müşteri

Bu avantaj özellikle sınırlı satış yapacak küçük işletmeler için yararlıdır. Arama motoru sıralamaları, işletmelerin yeni müşterilere ulaşmasına izin vererek daha iyi rekabet etmelerine de yardımcı olabilir.

3. Müşteri Bilgisi

E-ticaret, işletmelere müşteri verilerini toplamalarına izin vererek yardımcı olur. İşletmeler, ürünlerini daha iyi pazarlamak için müşterilerin satın alma alışkanlıklarını, demografisini ve tercihlerini kullanabilir. Bir ürüne olan talebin ne zaman daha yüksek veya daha düşük olacağını tahmin etmek için e-ticaret verilerini kullanabilirler, bu da bir ürünün fazla veya eksik stoklanması riskini azaltır. Şirketler ayrıca bu bilgileri müşterinin alışveriş deneyimini kolaylaştırmak için de kullanabilir.

E-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

E-ticaret, alım satım için güçlü bir araçtır, ancak bazı dezavantajları vardır. Web sitesi yavaşsa veya bir müşteri kendi bölgesinde internet sorunu yaşıyorsa, işletme potansiyel bir müşteriyi kaybedebilir. Müşteriler ayrıca çevrimiçi alışveriş yaparken çevrimiçi gizlilik ve güvenlik endişeleri yaşayabilir ve bazı kişiler ürünleri şahsen satın almayı tercih edebilir.

1. İşletmeler İçin Endişeler

Sitenizde herhangi bir sorun olursa kısa sürede onlarca müşterinizi kaybedebilir ve bir daha asla geri alamayabilirsiniz. Bu yüzden sitenizin iyi çalıştığından, mobil ve masaüstünde kullanıcı dostu olduğundan ve müşterilerinizin ürünlerini zamanında aldıklarından emin olmanız gerekir.

2. Güvenlik Endişeleri

2019’da Amerika Birleşik Devletleri’nde internet kullanıcılarının %73’ü çevrimiçi gizlilik ve güvenlik riskleriyle ilgili önemli endişelere sahipti ve %35’i bu endişelerinin onları bazı çevrimiçi faaliyetlerden alıkoyduğunu söyledi.

3. Müşteri Tercihleri

Bazı müşteriler hala fiziksel olarak faaliyet gösteren mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Raydiant’s 2021 State of the In-Store Experience anketine göre, yanıt verenlerin %47’si alışveriş bütçelerinin yarısından biraz fazlasını şahsen alışveriş yaparken harcadıklarını tahmin ettiğini söyledi.

E-Ticaret Gelir Modelleri

Aşağıdaki listede e-ticaret gelir modellerini bulabilirsiniz:

1. Toptan Satış ve Depolama

Toptan satış ve depolama modelinde, ürünleri toplu olarak satın alır ve deponuzda saklarsınız. Bu modelde, işletmeler/girişimciler büyük hacimlerde ürün satarlar. Genelde B2B işletmeler bu modeli kullanır. Toptan satış modelinin temel avantajı, ürünleri toplu olarak satın aldığınız için daha ucuza almanızdır. Ayrıca bu modelde kâr marjlarınız yüksektir.

2. Dropshipping

Stoksuz satış modelinde, diğer satıcılar veya işletmeler tarafından üretilen ve gönderilen ürünleri satarsınız. Bu durumda, seçtiğiniz ürünleri satabilecek ürünleri stoklamış olan bir toptancı veya perakendeci ile bir iş ilişkisi kurmanız gerekir. Bu ürünleri e-ticaret web sitenize yerleştirebilir ve toptancınız veya perakendeciniz siparişlerin yerine getirilmesiyle ilgilenirken bunları çevrimiçi satabilirsiniz.

3. White Labeling

White Labeling’de sattığınız ürünü üretmezsiniz. Ancak, ürünün sizin markanız altında satılmasına izin veren lisanslı bir anlaşma yaparsınız. Bu durumda, gönderim ve yerine getirme sürecini kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca, ürünün kalitesini takip etmeniz ve korumanız da gerekir. Bu sizin için ek bir iş olsa da, daha yüksek kar marjlarının avantajlarından yararlanabilirsiniz.

4. E-ticaret Abonelik Modeli

E-ticaret abonelik modeli, bir şirketin son kullanıcıya (genellikle) düzenli ödemeler veya ücretler karşılığında düzenli olarak hizmet sağlamasına olanak tanır. Bu model yeni değildir. Moda, yemek ve eğlence sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler, faaliyetlerinde abonelik modellerini benimser.

E-ticaret Nasıl Yapılır?

Bir e-ticaret işi kurmak, fiziksel bi mekanda faaliyet gösteren bir iş kurmaktan önemli ölçüde farklıdır, ancak e-ticaret ile aralarında birkaç ortak nokta vardır. Yapmanız gereken birçok planlama ve yasal süreç, aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alacağımız gibi diğer herhangi bir işletmeninkine benzer olacaktır.

1. Bir fikir bulun

Bir e-ticaret işine başlamanın ilk adımı bir fikir bulmaktır. Fikir bulmanın birçok yolu vardır, ancak en yaygın yöntemlerden bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Tutku – Öncelikle bu 2 sorunun yanıtını verin: Ne hakkında tutkulusunuz? İşe dönüşebilecek bir hobiniz var mı?
 • Ürün İhtiyacı – İhtiyaç olan bir ürün bulmak, müşterileri çekmeye ve daha fazlası için geri dönmelerine yardımcı olacaktır. Bu noktada insanların hangi ürünlere para harcadıklarını (ve hangilerine harcamadıklarını) görmek için Amazon’un en çok satanlar listesine bakabilirsiniz.
 • Problem Çözme – İnsanlar her zaman problemlere çözüm ararlar. Birçok insanın problemlerini çözmenin ve onlar için kolaylaştırmanın bir yolunu bulabilirsin. Bu, evlerini düzenlemekten insanların fitness ekipmanlarıyla daha hızlı kilo vermelerine yardımcı olmaya kadar her şey olabilir.

2. Nişinizi seçin

Satmak için bir ürün seçtikten sonraki adım, nişinize karar vermektir. Niş, satmaya odaklanacağınız bir pazar segmenti veya ürün kategorisidir. Bu noktada aşağıdaki iki nişten birini seçebilirsiniz:

 • Ürün nişi – Satmak için belirli bir ürün türünü seçin (ör. lüks giysiler).
 • Pazar nişi – Bir ürünle ilgilenen bir grup insanı seçin (ör. tasarım el çantalarını seven kadınlar).

Pek çok başarılı işletme tek bir öğe etrafında kurulmuş olsa da, çoğu e-ticaret işletmesinin muhtemelen aynı tema veya marka adı altında birden çok öğe etrafında kurulacağını unutmayın.

3. E-ticaret modellerini araştırın ve ne satacağınıza karar verin

Yukarıda “Popüler E-ticaret Modelleri” başlığında bahsettiğimiz  B2B, B2C, C2B ve C2C olarak dörde ayrılan e-ticaret modellerinden birini seçin.

4. Bir iş planı hazırlayın

Temelleri belirledikten sonra bir iş planı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu plan, hedef ve operasyonlarınızı, finans ve pazarlama yolculuğunuzu özetlemelidir. Bu planı daha sonra kendinizi organize etmek ve olası yatırımcıları çekmek için kullanabilirsiniz.

5. Yasal konularla ilgilenin

Satılacak doğru ürünleri belirledikten sonra işinizi en iyi nasıl yapılandıracağınıza karar verin. Şahıs şirketi mi yoksa Limited şirket mi kuracaksınız, bir muhasebeci ya da avukat bulmanız gerekli mi vb. soruların yanıtlarını belirleyin.

6. Marka kimliği oluşturun

Bir e-ticaret işine başladığınızda, benzersiz bir marka kimliğine sahip olmanız zorunludur. Çünkü şirketinizin markası, tüketicilerin marka hakkında nasıl hissettiğini ve onu nasıl gördüğünü temsil eder. Bu, şirketinizin algılanan misyonunu ve değerlerini, sunduğunuz ürün ve hizmetleri nasıl pazarladığınızı kapsar.

7. E-ticaret mağazanız için envanter bulun ve satın alın

E-ticaret mağazanız için bir envanter bulmanız ve almanız gerekir. Bu adım önemlidir çünkü işinizi ilerletmenizi sağlayabilir veya bozabilir. Envanter satın alırken aşağıdaki iki nokta çok önemlidir:

 • Doğru tedarikçiyi bulun ve kaliteli ürünleri makul bir fiyata sunan güvenilir bir tedarikçiden satın alma yapın. Size uygun olanı bulana kadar alışveriş yapın ve fiyatları karşılaştırın.
 • Özellikle daha büyük siparişlerde indirim varsa (özellikle 1000 birimden fazlaysa), mümkün olduğunda toplu olarak satın alma yapın.

8. E-Ticaret mağazanızı pazarlayın

Pazarlama, bir e-ticaret işine başlamanın en önemli kısımlarından biridir. İyi bir pazarlama yapmazsanız, kimse mağazanızı bulamaz ve hiçbir şey satın alamaz. Bu yüzden öncelikle e-ticaret mağazanızı pazarlamaya başlamak için hedef kitlenizin kim olduğunu düşünün.

Bunu yaptıktan sonra, gönderilerinizi farklı platformlarda planlamak için bir sosyal medya planlayıcı kullanarak pazarlama çabalarınızın bu insanlara ulaşmasını sağlayın.

Peki nasıl?

 • Twitter, Instagram ve Facebook’ta sosyal medya reklamları oluşturun.
 • Google AdWords ile tıklama başına ödeme reklamları oluşturun.
 • Müşterilerden incelemeler/referanslar alın.
 • Sektörünüz veya sundukları ürünler/hizmetler hakkında yararlı bilgiler içeren bir e-posta bülteni oluşturun (spam göndermeyin).
 • Bloglar ve yazılı makaleler aracılığıyla içerik pazarlaması yapın.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

E-Ticaret İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. eCommerce fulfillment nedir?

Bir sipariş alma ve ürünü müşterinize gönderme sürecinin tamamıdır. Süreç boyunca depo ve envanter yönetimini, paketlemeyi, sipariş gönderimini ve müşteri iletişimini içerir. Satın alma sonrası operasyon sürecinizi stoksuz satış yaparak veya yerine getirme hizmetinizi dışarıdan temin ederek yönetebilirsiniz.

2. E-ticaret pazar yerleri (veya genellikle çevrimiçi pazar yerleri olarak adlandırılır) nelerdir?

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satabileceğiniz bir web sitesi veya satış platformudur. Popüler e-ticaret pazar yerleri aşağıdakileri içerir:

 • Amazon
 • Etsy
 • Alibaba
 • Walmart
 • eBay
 • Trendyol
 • N11
 • Hepsiburada

3. E-ticaret platformu nedir?

E-ticaret platformu, e-ticaret mağazalarınızı yönetmenize yardımcı olan bir yazılım veya araçtır. Bu sayede web sitelerinizi, satış kanallarınızı ve operasyonlarınızı merkezi bir yerden yönetebilirsiniz.

4. Popüler e-ticaret platformları nelerdir?

Popüler e-ticaret platformlarından bazıları aşağıdakileri içerir:

 • Shopify
 • Bigcommerce
 • Squarespace
 • Magento
 • WooCommerce
 • OpenCart

5. E-ticaret’te kullanılan bazı yaygın ödeme yöntemleri nelerdir?

E-ticarette kullanılan bazı yaygın ödeme yöntemleri arasında kredi/banka kartları, PayPal, banka havaleleri ve dijital cüzdanlar bulunur.

6. E-ticaret’te satışlar nasıl artırılır?

İndirimler sunmak, mükemmel müşteri hizmeti sağlamak, web sitenizi arama motorları için optimize etmek ve sosyal medyayı kullanmak, e-ticarette satışları artırmanın bazı yollarıdır.

7. Mobil ticaret (mobile commerce) nedir?

Mobil ticaret, bir mobil cihaz kullanarak ürün ve hizmet alım satımını ifade eder.

8. E-ticaret trendleri nelerdir?

Kişiselleştirilmiş deneyimler, ses tabanlı ticaret, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik, e-ticaretteki güncel trendlerden bazılarıdır.

9. Çok kanallı e-ticaret (omnichannel e-commerce) nedir?

Çok kanallı e-ticaret, çevrimiçi, mağaza içi ve mobil dahil olmak üzere birden çok kanalda sorunsuz bir alışveriş deneyimi anlamına gelir.

10. Dropshipping nedir?

Stoksuz satış, bir mağazanın sattığı ürünleri stokta tutmadığı bir perakende satış yöntemidir. Bunun yerine, bir müşteri sipariş verdiğinde, mağaza ürünü üçüncü bir taraftan satın alır ve ürünü doğrudan müşteriye gönderir.

11. Marketplace nedir?

Pazar yeri, alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan ve birbirleriyle işlem yapmalarını sağlayan bir e-ticaret platformudur. Örnekler arasında Amazon ve eBay bulunur.

12. E-ticaret güvenliği nedir?

E-ticaret güvenliği, çevrimiçi işlemleri dolandırıcılık, bilgisayar korsanlığı ve veri hırsızlığı gibi güvenlik tehditlerinden korumak için alınan önlemleri ifade eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Envanter Yönetimi Nedir? Tedarik Zincirinde Arz Talep Yönetimi

Sonraki Yazı
Veri Görselleştirme Nedir, Nasıl Yapılır? Veri Görselleştirme Uygulamaları ve Programları

Veri Görselleştirme Nedir, Nasıl Yapılır? Veri Görselleştirme Uygulamaları ve Programları

İlgili Diğer Yazılar

ETL Nedir?

Veri ambarı hakkında konuşurken, muhtemelen “ETL” terimini duymuşsunuzdur. Bu terim, işletmelerin verilere erişmesine, bunları değiştirmesine ve depolamasına olanak…
Devamını Oku
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.