Cloud Monitoring Nedir, Ne İşe Yarar? Buluttaki Performansınızı Gerçek Zamanlı İzleyin

Cloud monitoring yani bulut izleme, bir bulut iş akışını inceleme, izleme ve kontrol etme sürecini ifade eden bir kavramdır. Bulut izleme, bir bulutun çalıştığından emin olmak için manuel olarak veya otomatik izleme hizmetleri veya teknolojileri aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Güvenlik ve yönetim odaklı bu prosedür, bulut teknolojisine bağımlı işletmeler için çok kritiktir. Bulut yöneticilerine bulutun durumu ve performansı hakkında kapsamlı bir görünürlük sağlayan otomatikleştirilmiş bir yazılım olarak da dağıtılabilir.

Cloud monitoring, aşağıdaki görevleri gerçekleştirmek için kullanılabilir:

 • Bulut verilerini coğrafi olarak dağınık yerlerde yakından izleme
 • Verilere, uygulamalara ve kullanıcılara ilişkin içgörü sağlayarak olası ihlalleri ortadan kaldırma
 • Güvenlik gereksinimlerine uygunluğu doğrulamak için rutin denetimler ve raporlama

Bulut tabanlı izlemenin temellerine girmeden önce, hangi cloud monitoring sağlayıcısının en iyi olduğunu anlamanız çok önemlidir. Monitorign çözümleri söz konusu olduğunda Bulutistan, Türkiye’nin en güvenilir bulut servis sağlayıcılarından biridir. Cloud monitoring çözümümüz, minimum yapılandırmayla ortamlarınız hakkında kapsamlı bilgiler sağlar. Bulut izleme çözümümüz ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Cloud Monitoring Nasıl Çalışır?

Cloud monitoring, mevcut durumları ve herhangi bir anormallik için belirli kaynakları, kullanıcıları ve günlük dosyalarını doğrudan ölçerek çalışır. Çoğu bulut sağlayıcı, birçok işletme için harika bir başlangıç ​​noktası olabilecek bazı düzeylerde izleme sağlayan yerleşik platformlara sahiptir. Bu yerleşik gösterge panoları kullanışlı olsa da, genellikle olay bağıntısı, proaktif uyarı ve otomatik düzeltme gibi daha gelişmiş özelliklerden bazılarından yoksundur.

İkinci seçenek, bulut ortamınızla bütünleşen bir üçüncü taraf aracı kullanmaktır. Bu, tüm bulut altyapınızın durumuna, güvenlik duruşuna ve genel sağlığına daha derin bir bakış sağlar. Bu araçlar, API aracılığıyla entegre edilebilir veya sanal bir kapsayıcı içinde buluta kurulabilir.

Üçüncü taraf araçları kullanmanın bir başka avantajı da, belirli gereksinimleri karşılayan SLA’ları özelleştirebilmenizdir. Bulutta genel olan veya belirli sunuculara, hizmetlere ve gruplara göre ince ayarlanmış kurallar oluşturulabilir.

Bulut izleme söz konusu olduğunda, bunun nasıl yapıldığı belirli bulut ortamına bağlı olacaktır. Özel bulutlar, en fazla kontrol, esneklik ve ölçeklenebilirlik sağladıklarından, izlenmesi en kolay olanlardır. Özel bulutlar, yalnızca bir işletmeye tahsis edilen özel kaynaklardır. Bu, fiziksel yerinde altyapı veya donanım ve üçüncü taraf veri merkezi olabilir.

Genel bulutlar da izlenebilir, ancak normalde özel olarak barındırılan bir ortam olarak görünürlük derecesi ile değil. Genel bulut ortamlarının, paylaşılan kaynak mimarileri ve sınırlı erişimleri nedeniyle özel bulutlardan daha fazla bulut izlemeye ihtiyaç duyduğu söylenebilir.

Son olarak, bulut izleme, hem özel altyapılardan hem de genel bulut kaynaklarından yararlanan bir hibrit ortamda devreye alınabilir. Bu, temel olarak işletmelerin iş yapmak için özel kaynaklarını kullanmalarına ve ardından trafik talebi arttığında genel bulut altyapısını kullanmalarına olanak tanır.

Bu yapılandırma, hem küçük hem de büyük işletmeler için uygundur, çünkü her ikisi de hibrit bir modelle gelen maliyet tasarruflarından ve esneklikten yararlanabilir. Hibrit bir ortamda, özel bir barındırma yapılandırmasında bulacağınız benzer görünürlüğü de bulabilirsiniz.

Hangi konfigürasyonu seçerseniz seçin, izleme aracının erişebildiği tüm veriler, bulgularını merkezi bir gösterge panosuna rapor edecektir. Burada yöneticiler günlük dosyalarına göz atabilir, önemli olayları görebilir ve tüm bulutu tek bir bakış açısından izleyebilir. Bu, trafik artışları, bekleme süreleri, kullanıcı hesabı etkinliği ve güvenlik bildirimleri gibi ölçümleri içerebilir.

Panoyu her gün manuel olarak izlemek zor olabilir, bu nedenle birçok araçta otomatik düzeltme veya uyarı seçeneği bulunur. Uyarılar genellikle belirli eşikleri, koşulları ve hatta işletmelerin gelgitlerini takip eden dinamik temel çizgileri izlemek için yapılandırılabilir. Bu, yöneticileri e-posta veya Slack aracılığıyla uyarmak için kolay ve otomatik bir yol sağlayabilir ve bazı durumlarda personel için yeni iş emirleri oluşturmak üzere doğrudan biletleme sistemleriyle entegre olabilir.

Cloud Monitoring Türleri

Bulut birkaç bileşenden oluşur ve optimum performans için her şeyin birlikte sorunsuz çalışmasını sağlamak hayati önem taşır. Bu gereklilik, kullanıcının istediği sonuca göre çeşitli izleme stratejileriyle sonuçlanır. Bulut izlemenin birincil biçimleri aşağıdaki gibidir:

1. Veri Tabanı İzleme (Database Monitoring)

Çoğu bulut uygulaması veri tabanına dayalı olduğundan, bu yaklaşım bulut veri tabanı kaynaklarının süreçlerini, sorgularını, kullanılabilirliğini ve kullanımını inceler. Ek olarak, bu yaklaşım, sorguları ve veri bütünlüğünü izlemek ve gerçek zamanlı tüketim istatistikleri sağlamak için bağlantıları izlemek için kullanılabilir. Güvenlik nedeniyle erişim istekleri de günlüğe kaydedilebilir. Örneğin, bir çalışma süresi detektörü, bir veri tabanı kararsız hale gelirse sizi bilgilendirir ve böylece, bir veri tabanının tam olarak başarısız olduğu andan itibaren çözünürlük yanıt süresini iyileştirir.

2. Web Sitesi İzleme (Website Monitoring)

Bir web sitesi, yerel olarak tutulan ve daha sonra bir ağ üzerinden diğer bilgisayarlara gönderilen bir dosya koleksiyonudur. Bu izleme yaklaşımı, bulutta barındırılan sitelerin süreçlerini, trafiğini, kullanılabilirliğini ve kaynak kullanımını takip eder.

3. Sanal Ağ İzleme (Virtual Network Monitoring)

Bu tür bir izleme; güvenlik duvarları, yönlendiriciler ve yük dengeleyiciler gibi ağ altyapısının yazılım uygulamalarını oluşturur. Yazılım tabanlı mimarileri nedeniyle bu entegre araçlar, çalışmaları hakkında size çok fazla bilgi sağlayabilir. Örneğin, bir sanal yönlendirici sürekli olarak trafik tarafından meşgul edilirse, ağ buna uyum sağlar. Sonuç olarak, sanallaştırılmış altyapı, donanımınızı değiştirmek yerine, veri akışını en üst düzeye çıkarmak için hemen değişir.

4. Bulut Depolama İzleme (Cloud Storage Monitoring)

Bu yaklaşım; sanal makinelere, hizmetlere, veri tabanlarına ve uygulamalara sağlanan depolama kaynaklarını ve süreçleri izleyen birden çok analitiği aynı anda takip eder. Bu, hizmet olarak altyapı (IaaS) ve hizmet olarak yazılım (SaaS) çözümleri için yaygın bir barındırma stratejisidir. Performans göstergelerini, süreçleri, kullanıcıları, veri tabanlarını ve kullanılabilir depolamayı takip etmek için bu uygulamalar için izleme ayarlayabilirsiniz. Bu sayede faydalı özelliklere odaklanabilir veya işlevselliğin bozulmasına neden olan hataları çözmenize yardımcı olacak veriler sağlayabilirsiniz.

5. Sanal Makineleri İzleme (Monitoring Virtual Machines)

Bu teknoloji, bir bilgisayarın bilgisayar içinde çalışmasını simüle eder; özellikle sanallaştırma altyapısını ve sanal makineleri kullanır. Tipik olarak, IaaS, birçok sanal masaüstünü destekleyen bir sanal sunucu olarak ölçeklendirilir. Bir izleme programı, her makinenin kullanıcılarını, trafiğini ve durumunu takip edecektir.

Cloud Monitoring Neden Gereklidir?

Doğru bulut izleme; maliyetleri tahmin etmeye, arıza süresini önlemeye ve üretkenliği etkilemeden önce olası sorunları öngörmeye yardımcı olabilir. Her ortam farklı olduğundan, belirli işletmeler için neyin önemli olduğu değişiklik gösterecektir, ancak genel bulut kaynaklarının bir an önce kullanılabilir ve genişlemeye hazır olması gerekir.

Kurumsal düzeydeki işletmeler şirketlerini hızla genişletmeyi planladığından, bu ölçeklendirme ihtiyacı daha da önemlidir. Çoğu zaman bunun işi BT perspektifinden nasıl etkileyeceği üzerine fazla düşünülmez. Bulut izlemenin anahtar olduğu yer burasıdır. BT yöneticileri, trafik ve normal günlük kullanımdaki eğilimleri gözden geçirerek, yeni bir satın almanın veya ekip genişletmesinin sunucu ve bulut altyapısını nasıl etkileyebileceğini ölçebilir.

Cloud monitoring, uygulama performansı ve çalışma süresi konusunda hayati önem taşır. Disk hızı, bekleme süreleri, uygulama kilitlenmeleri ve genel trafik gibi metriklere net bir bakış olmadan, özellikle karmaşık çoklu bulut ortamlarında bir sorunun nereden kaynaklandığını belirlemek çok zor hale gelir.

Cloud Monitoring Avantajları

Cloud monitoring’in sonsuz sayıda avantajı vardır. Tamamen özel bulut mimarilerine bağlı olan işletmeler bile, aşağıdakiler gibi kritik bulut izleme avantajlarından yararlanabilir:

 • Bulut uygulamalarının ve ağlarının güvenliğini sağlama
 • Proaktif (reaktif yerine) risk azaltımına izin vererek süreklilik planının yürütülmesini basitleştirme
 • Optimum uygulama performansının elde edilmesi ve sürdürülmesi
 • Toplam mimari görünürlüğün bir sonucu olarak azalan bulut maliyetleri
 • Artan bulut etkinliği durumunda basit ölçeklenebilirlik

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Cloud Monitoring İçin En İyi Uygulamalar

Ortamınızı gerçekten izlemenin birçok farklı yolu olsa da, herhangi bir bulut ortamının etkili olması için izleme çabalarından yararlanmasına yardımcı olabilecek birkaç yönerge vardır. Maksimum avantajlardan yararlanmanızı garantilemek için bir bulut izleme hizmetini benimserken aşağıdaki yönergeleri aklınızda bulundurmanız gerekir:

 • Hangi faaliyetlerin gözlemlenmesi gerektiğini belirleyin. Nihai sonucunuz için en kritik olan KPI’ları seçin.
 • Çeşitli bulut hizmetlerini ve altyapılarını yönetmeyle ilgili karışıklığı ve karmaşıklığı önlemek için rapor verilerini tek bir platformda birleştirin. Çözümünüz, çeşitli kaynaklardan gelen verileri toplamalı ve tam metrik hesaplamaya izin vererek, bunları merkezi bir platformda sunmalıdır.
 • Abonelik ve hizmet maliyetlerinin doğru bir kaydını tutun. Bulut izleme hizmetinizi ne kadar sık ​​kullanırsanız, kullanımı o kadar pahalı hale gelir. Daha gelişmiş bir hizmet seçerek bulut üzerinde çalışan aktivite miktarını izleyebilir ve buna göre giderleri hesaplayabilirsiniz.
 • Sorumluluğu sağlamak için hangi kullanıcıların hangi bulut uygulamalarını kullandığını takip edin. Ek olarak, bu kişilerin belirli uygulamaları kullandıklarında ne görüntülediklerini anlamanız gerekecek ve yanıt süresini, kullanım sıklığını ve diğer toplu verileri izlemek isteyeceksiniz.
 • Tutarlı performans sağlamak için sunucu ekleyip kaldırabileceğinizden emin olarak, kriterlerinizi aşan veya bunun altına düşen etkinliği hesaba katan süreçleri otomatikleştirmek için uygun verileri kullanın.
 • Uygulamalardan ve hizmetlerden izleme verilerini ayırt edin ve tüm paydaşlar için basit erişim sağlamak için bu bilgileri merkezileştirin.
 • Bulut izleme araçlarınızı sık sık test edin. Bir hizmet çalışıyor gibi görünse de, bir kesinti veya ihlal onu nihai teste tabi tutacaktır. Bu nedenle, sürprizlerle karşılaşmamak için cihazlarınızı test etmeniz gerekir.

Özetle diyebiliriz ki, bir işletmenin bulut altyapısını yönetme ve optimize etme uygulamasına bulut izleme denir. Bulut izleme yapan işletmeler, sistemlerin çeşitli ölçütler ve yaklaşımlar kullanarak karşılaştırmalı erişim seviyeleri ve beklenen sonuçlar sağladığını garanti etmeyi amaçlar. Diğer sistemler gibi, bulutun doğru kullanıldığından ve istenen sonuçları ürettiğinden emin olmak için bulutu sürekli izlemeniz gerekir.

Bulutistan Monitoring, minimum konfigürasyon ile ortamlarınız hakkında ayrıntılı bilgi edinmeniz için işletmenize birçok avantaj sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

API (Application Programming Interface) Nedir? Yazılım Geliştirmede API Kullanımı ve Popüler API Uygulamaları

Sonraki Yazı

Load Balancer (Yük Dengeleyici) Nedir, Ne İşe Yarar?  

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.